Editörler : crops35
23 Ocak 2015 12:33

Maaşa haciz

merhaba ben polis memuruyum maaşıma haciz gelecek bazı nedenlerden dolayı 3 bankaya borçlandım ve birkaç aydır ödeyemiyorum.bankalar arıyor haciz edeceğiz diyorlar haciz işlemleri nasıl olacak maaşımın yüzde kaçı olur ve disiplin cezası olarak ne alırım ve hepsi tek dosya olarak mı gelir yoksa biri bu ay diğeri diğer ay mı gelir öyle olursa birinden bi ceza alıp bir ay sonra gelenden de bir üst ceza alır mıyım lütfen detaylı yardımcı olun lütfen :(

aqua blue
Memur
23 Ocak 2015 15:45

maaşının tamamına haciz konulabilir.(aksi bir hüküm yok mevzuatta)

ilk haczi kim koymussa o tum alacağı aldıktan sonra ıkıncıye gecer sonra ucuncuye

disiplin cezası olmaz. olursa itiraz edersin.

avukat-09
Genel Müdür
23 Ocak 2015 17:38

maaşın tamamına rıza gösterse bile haciz konulamaz

aqua blue, 9 yıl önce

maaşının tamamına haciz konulabilir.(aksi bir hüküm yok mevzuatta)

ilk haczi kim koymussa o tum alacağı aldıktan sonra ıkıncıye gecer sonra ucuncuye

disiplin cezası olmaz. olursa itiraz edersin.

Leon
Şef
23 Ocak 2015 22:33

Uygulamada genellikle Maaşın 1/4 ne maaş dışındaki hak ve alacakların tamamına haciz konulur yani misal polis memuru olarak maaşın 3.500,00-TL diyelim 1/4 = 875,00-TL haczedilir maaş dışında Taltif veya başkaca bir ek ödeme alınıyor ise 300,00 veya 500 ne kadar ise onunda tamamına haciz konulur. Ayrıca kuvvetle muhtemel polislerde haciz ve icralar hoş karşılanmaz disiplin soruşturması açılabilir. O da uygulamada Amirine bağlı.

aqua blue
Memur
24 Ocak 2015 11:03

sadece işçiler için sınırlama var. memurlar için mevzuatta sınırlama yok.

tamamına haciz konulabılır. memurun burada sıkayet kurumuna basvurması lazım. hakım de hal ve sartlara gore -asgari geçime- baglı kalarak bir oran belırler. bu ayrımı kaçırmayalım.

avukat-09, 9 yıl önce

maaşın tamamına rıza gösterse bile haciz konulamaz

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi