Editörler : supporters.
02 Şubat 2015 12:10

2015 Sayistay mulakat sureci
Kazanan 135 kisiyi gonulden kutlarim. Bu baslik altinda saysitay mulakati hakkinda birbirimizi aydinlatalim tecrube paylasalim. Mesela diger kurumlarin mulakatlatindan farki nelerdir? ozellikle nerelere calismak gerekir hangi derslerden sormayi severler? bu gibi aklimiza gelen sorulari cevaplandiralim
02 Şubat 2015 12:15

Kurumun içinden güçlü bir referans bulun.

gdursun
Aday Memur
02 Şubat 2015 13:54

Allah rizasi icin birisi ciksinda desin sunu sordular bunu sordular diye. Biliyorum denetci olan bir adam burda gezmez ama umut iste :)

marsmara
Aday Memur
02 Şubat 2015 14:29

konustugum bir denetci mulakat komisyonunda 6 uye oldugunu ve herbirinin birer soru sordugunu soyledi. yani zarftan soru cekme olayi yokmus.

tbau
Aday Memur
02 Şubat 2015 16:18

iki soru sorulur. bir bilgi bir yorum veya iki bilgi. beni kınamayın ama tamamen tiyatrodan ibarettir. cevaplarınızı dinlerken yüzünüze bile bakmazlar. liste önceden yapılır. şimdi birileri gelip sen kazanamadın millete çamur atma demesin, peşpeşe iki mülakattan elendim. hasılı sağlam torpil bulun sonra arkanıza yaslanın ve zaferin! tadını çıkarın.

02 Şubat 2015 16:54

arkadasa katiliyorum.mulakatta sorular adet yerini bulsun diye soruluyor hicbir esprisi yok.referansin ya da torpilin iste ne derseniz artik ne kadar kuvvetliyse sansin o kadar yuksektir.gecen seneki basligin mulakatla alakali kismini okuyun 3-4 dakika suren mulakatlar oluyor.durum bu sekilde malesef.

ahari mazda
Kapalı
03 Şubat 2015 00:12

yukarda bahsedilen mülakatların tamamen tiyatro olduğu konusuna katılmıyorum, elenen tanıdığınız varsa sorun onlara referans bulmamışlar mı diye? sadece kazananlar mı referans bulmuş zannediyorsunuz? 2012 yılında yapılan mülakata, birkaç denetçinin akrabası da girdi ancak elendiler, sizce bu referansları olmadığı için miydi? kaymakamlık mülakatından birkaç kere elenmiş biri olarak diyebilirim ki çok ekstrem referanslarınız yoksa -burada ekstremden kasıt, elendiğinizde komisyonları arayıp hesap sorabilecek ve komisyon üyelerinin de papaz olmak istemeyeceği referanslardır-, yani elenince referansınız olarak güvendiğiniz kişi size sadece hayırlısı buymuş diyorsa yada diyecekse mülakat performansı önemlidir, sayıştay mülakatına gelirsek karşınızdakiler birer yüksek mahkeme üyesidir, geçmişlerinde ciddi kariyerleri vardır, mülakat konusunda da oldukça tecrübelidirler, yüzünüze bakmamaları bir tiyatro oyunu oynamalarından ziyade adayın herkes bana bakıyor psikolojisiyle hareket etmemesi ve daha fazla heyecanlanmaması içindir.

tbau
Aday Memur
03 Şubat 2015 08:39

ahari mazda size katılmıyorum. inanın üst düzey diyebileceğiniz ne kadar kurum varsa jepsinin mülaktını gördüm, bunların içinde en sıkıntılısı sayıştaydır. mülakat süresi 4-5 dakikadır bunu geçmez. bu süre içinde insanları nasıl değerlendirebiliyorlar hayret doğrsu. mesela spk mülakatı en az 15 dakikadır. sorulan sorularda adet yerini bulsun kabilinden sorulur. mesela dünya ekonomisinde pamuğun yeri nedir? sorusu ile adayın liyakatini nasıl değerlendiriyor sayıştay? bunları burayı okuyanların canını sıkmak için değil gerçekleri bilsinler diye yazıyorum. bu arkadaş yalan söylüyor sayıştay mülakatı objektifdir diyerek mülakata giden arkadaşlar elenince üzülmesinler diye yazıyorum bunları ki aynılarını bende yaşadım. oyunun kuralı torpildir maalesef. bu torpilde siyasidir, kurum için torpil yerine siyasi torpil bulmanız daha faydalı olur. herkese başarılar dilerim.

Kavvas
Aday Memur
03 Şubat 2015 12:29

gecmis mulakatlarda sorulmus sorulardan bahsetsek biraz. Anladik referans onemli de en azindan usulden de olsa soru soracaklarr degil mi ?

Kavvas
Aday Memur
04 Şubat 2015 11:39

.

iktisatttt
Aday Memur
04 Şubat 2015 11:43

1) para arzinin belirleyicileri nelerdir? 2) denetimde bilgi teknolojilerinin onemi nedir? gecen seneki mulakat sorulariymis. tbau diger baslikta yazmisti

Kavvas
Aday Memur
04 Şubat 2015 16:43

2. soru hos olmamis

thkkk
Kapalı
04 Şubat 2015 17:39

Arkadaşlar geçmiş mülakatlardan elenenler ister referanssızlık ister yetersizlikten olsun burada duygusal yorumlar yapacaklardır. sorular tartışılırsa daha faydalı olur. zira referansın işe yarayıp yaramadığı kanıtlanamaz bir sorudur ve duygusal cevaplar ben ve diğer adaylar için yanıltıcı olabilecektir. hoş kanıtlansa da herkes kendini refere edebilecek ve kurul için yeterli gösterge olabilecek birilerini yine de arayacaktır yani tartışmak kurumu ya da kendini suçlamanın dışında bir sonuca götürmeyecektir. siyah takım elbise 2 düğmeli, beyaz gömlek bordo kravat siyah ayakkabı önerilmektedir. saat genellikler tavsiye verimemektedir gene de sizin bileceğiniz bir opsiyon. özgeçmişinizdeki donelere özen gösterin ve yazacağınız kelimelerden kendinize sorular çıkarın. ilk başta rahatlatmak için bir girizgah yapılacak tahmini 1 dk sürecektir burada memleketinizin özelliklerinden tutunda okuduğunuz okul tarihi bir kişilik ismiyse veya bir önemi varsa ona kadar herşey sorulabilir. bu yüzden çıkaracağınız bu soruları tutturmanız sizi sonraki 6-7 dakikada rahatlatacaktır. daha sonra büyük ihtimalle 1 tane herhangi bir alandan 1 tane sizin alanızdan ve 1 tane teknoloji-coğrafya-uluslararası ilişkiler-güncel ekonomi alanlarından birinden soru gelebilecektir. benim aldığım duyumlar bu yöndedir ve teknoloji alanından soru gelme olasılığı yüksektir. buyur edilmeden oturmayın ve gidebileceğiniz söylenmeden ayağa kalkmayın. karşınızdaki insanlar kariyer yönünden tatmin olmuş üstadlar olacak. kendilerini tatmin etmek için sizi yıpratacaklarını veya banka mülakatları gibi fırtına yaratacaklarını zannetmiyorum. umarım gönlümüzce ve hayırlısıyla olsun. diğer önerilerinize açığım.

iktisatttt
Aday Memur
04 Şubat 2015 17:43

guzel bir yorum olmus tesekkurler:)

hamlet1466
Şef
04 Şubat 2015 18:19

mülakatta özgeçmiş mi teslim edeceğiz ben tam anlamadım? diğer bilgiler için de teşekkürler

thkkk, 9 yıl önce

Arkadaşlar geçmiş mülakatlardan elenenler ister referanssızlık ister yetersizlikten olsun burada duygusal yorumlar yapacaklardır. sorular tartışılırsa daha faydalı olur. zira referansın işe yarayıp yaramadığı kanıtlanamaz bir sorudur ve duygusal cevaplar ben ve diğer adaylar için yanıltıcı olabilecektir. hoş kanıtlansa da herkes kendini refere edebilecek ve kurul için yeterli gösterge olabilecek birilerini yine de arayacaktır yani tartışmak kurumu ya da kendini suçlamanın dışında bir sonuca götürmeyecektir. siyah takım elbise 2 düğmeli, beyaz gömlek bordo kravat siyah ayakkabı önerilmektedir. saat genellikler tavsiye verimemektedir gene de sizin bileceğiniz bir opsiyon. özgeçmişinizdeki donelere özen gösterin ve yazacağınız kelimelerden kendinize sorular çıkarın. ilk başta rahatlatmak için bir girizgah yapılacak tahmini 1 dk sürecektir burada memleketinizin özelliklerinden tutunda okuduğunuz okul tarihi bir kişilik ismiyse veya bir önemi varsa ona kadar herşey sorulabilir. bu yüzden çıkaracağınız bu soruları tutturmanız sizi sonraki 6-7 dakikada rahatlatacaktır. daha sonra büyük ihtimalle 1 tane herhangi bir alandan 1 tane sizin alanızdan ve 1 tane teknoloji-coğrafya-uluslararası ilişkiler-güncel ekonomi alanlarından birinden soru gelebilecektir. benim aldığım duyumlar bu yöndedir ve teknoloji alanından soru gelme olasılığı yüksektir. buyur edilmeden oturmayın ve gidebileceğiniz söylenmeden ayağa kalkmayın. karşınızdaki insanlar kariyer yönünden tatmin olmuş üstadlar olacak. kendilerini tatmin etmek için sizi yıpratacaklarını veya banka mülakatları gibi fırtına yaratacaklarını zannetmiyorum. umarım gönlümüzce ve hayırlısıyla olsun. diğer önerilerinize açığım.

thkkk
Kapalı
04 Şubat 2015 18:29

mülakatta özgeçmiş teslim edilip edilmeyeceği hakkında bir bilgim yok ancak kısa süre içinde e posta ile özgeçmişimizi başkanlığa bildireceğiz. o gün teslim etmesek de mülakat komisyonunun elinde halihazırda bir örneği bulunacaktır. örneğin özgeçmişinizde lisenizin adı hasan tahsin anadolu lisesi. komisyonun ilk başta sizi rahatlatmak adına hasan tahsinin kim olduğunu doğrudan ya da dolaylı olarak sorması ihtimal dahilindedir. bilmeniz halinde ise sonraki süreçte daha özgüvenli hissedeceğiniz kesindir:)

hamlet1466, 9 yıl önce

mülakatta özgeçmiş mi teslim edeceğiz ben tam anlamadım? diğer bilgiler için de teşekkürler

hilferding
Aday Memur
04 Şubat 2015 18:31

onumuzdeki gunlerde sayistay mail gonderecek. Bu mailde ozgecmis ve iletisim bilgilerinin gonderilmesi istenecek.

hamlet1466
Şef
04 Şubat 2015 19:28

özgeçmiş nasıl olacak peki sizce? netteki belli formlarda olan özgeçmişler var onlar gibi mi yoksa düz yazı şeklinde paragraf halinde mi

thkkk, 9 yıl önce

mülakatta özgeçmiş teslim edilip edilmeyeceği hakkında bir bilgim yok ancak kısa süre içinde e posta ile özgeçmişimizi başkanlığa bildireceğiz. o gün teslim etmesek de mülakat komisyonunun elinde halihazırda bir örneği bulunacaktır. örneğin özgeçmişinizde lisenizin adı hasan tahsin anadolu lisesi. komisyonun ilk başta sizi rahatlatmak adına hasan tahsinin kim olduğunu doğrudan ya da dolaylı olarak sorması ihtimal dahilindedir. bilmeniz halinde ise sonraki süreçte daha özgüvenli hissedeceğiniz kesindir:)

thkkk
Kapalı
04 Şubat 2015 22:53

Önceden bilmek bir işinize yarar mı bilmiyorum zaten size hazırlamanız için yeterince zaman tanıyacaklardır. Bende sizinle aynı süreçteyim. bekleyip göreceğiz nasıl bir formatta talep edileceğini. Ancak ille de hazırlıklı olmak istiyorsanız düz yazı ile metin şeklinde hazırlayıp, boşluk doldurma şeklinde talep edilmesi halinde önceden yazdığınız metni boşluklara ilgili kısımlarını tahsis etmeniz sanırım tam tersinden daha pratik olacaktır.

hamlet1466, 9 yıl önce

özgeçmiş nasıl olacak peki sizce? netteki belli formlarda olan özgeçmişler var onlar gibi mi yoksa düz yazı şeklinde paragraf halinde mi

hilferding
Aday Memur
04 Şubat 2015 23:15

duz yazi seklinde oldugunu hatirliyorum. onceki yil forum sayfasini incelemistim, o sekilde aklimda kaldA±. O gun geldiginde yine burada bilgi paylasimi olacaktir.

hamlet1466
Şef
04 Şubat 2015 23:25

meraktan sordum zaten önceden hazırlamak gerekmez dediğiniz gibi zaman verilir,teşekkürler bilgilendirme için

thkkk, 9 yıl önce

Önceden bilmek bir işinize yarar mı bilmiyorum zaten size hazırlamanız için yeterince zaman tanıyacaklardır. Bende sizinle aynı süreçteyim. bekleyip göreceğiz nasıl bir formatta talep edileceğini. Ancak ille de hazırlıklı olmak istiyorsanız düz yazı ile metin şeklinde hazırlayıp, boşluk doldurma şeklinde talep edilmesi halinde önceden yazdığınız metni boşluklara ilgili kısımlarını tahsis etmeniz sanırım tam tersinden daha pratik olacaktır.

Toplam 172 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi