Editörler : E.Kayı Han

couslai
Şef
05 Mart 2015 15:28

sence müşrikleri kapsıyor olamaz mı sadece ? o zaman şartlarında.

couslai
Şef
05 Mart 2015 15:33

kardeş birde bu dediğin ALLAH ve resulune savaş açanların sorunu elhamdülillah öyle bi sorunumuz yok..o

yazsma.yasagi-gecici, 9 yıl önce

Şu ayeti az bişey yorumlayarak tüm ateistleri, deistleri ve mürdedleri kılıçtan geçirebilirsin..

(Maide, 5/33) - "Allah'a ve Resûlü'ne (mü'minlere) harp açanların, yeryüzünde (yol kesmek suretiyle) fesadcılığa koşanların cezası, ancak öldürülmeleri, ya asılmaları, yahut (sağ) elleriyle (sol) ayaklarının çaprazvari kesilmesi, yahud da (bulundukları) yerden sürülmeleridir. Bu, onların dünyadaki rüsvaylığıdır. Ahirette ise onlara (başkaca) pek büyük bir azab da vardır..."

Allah ve Resul'üne savaş açmak ne demektir.. Savaş illa kılıçla mı olur?

Kişi ya fikr-i olarak savaş açmışsa? Bu durumda ilgili ayetin hükmü altına girer mi?

Sen bu ayet düşünce ile İslami eleştirenleri kapsamaz diyebilirsin ama bir başkası "pek ala kapsar. bir müslümanı ha kılıçla öldürmüşsün ha onun inancını fikri münazalar ile yok etmeye çalışmıssın arada fark yok" der..

Gördün mü, barış dini minik bir yorum farkı ile anında "kan" dinine dönüşüverdi.

yazsma.yasagi-gecici
Genel Müdür
05 Mart 2015 15:35

bir kişi mürted olmuşsa tevhidden çıkmış demektir yani müşrik olmuştur.

---- -- - ---

bana göre ilgili ayet zaten tarihsel. yani bu ayete bakarak bugün hiç kimseyi öldüremezsin.

ama "Kur'an evrenseldir" reteoriği ile yola çıkarsan bu ayet başını fena halde ağrıtır. miras hukuku için 2 sayfa ayet indiren Allah, böylesi son derece önemli bir konu için neden üstün körü ifadeler kullanmıştır diye düşünür durursun.

couslai, 9 yıl önce

sence müşrikleri kapsıyor olamaz mı sadece ? o zaman şartlarında.

couslai
Şef
05 Mart 2015 15:37

biz şeytanın vesveselerine uymayalım dinimizi güzel güzel yaşayalım ve anlatalım.rabbim imanımızı korusun ve güçlendirsin inşALLAH ne diyelim..bu ince ayrıntılar alimlerin işleri bize bir şey demek düşmez kanımca ben kendimi öyle görüyorum.

yazsma.yasagi-gecici, 9 yıl önce

bir kişi mürted olmuşsa tevhidden çıkmış demektir yani müşrik olmuştur.

---- -- - ---

bana göre ilgili ayet zaten tarihsel. yani bu ayete bakarak bugün hiç kimseyi öldüremezsin.

ama "Kur'an evrenseldir" reteoriği ile yola çıkarsan bu ayet başını fena halde ağrıtır. miras hukuku için 2 sayfa ayet indiren Allah, böylesi son derece önemli bir konu için neden üstün körü ifadeler kullanmıştır diye düşünür durursun.

sence54
Şube Müdürü
07 Mart 2015 09:36

Günümüzde kaç kişi müslümanlığı okuyarak,anlayarak,araştırarak seçtiki,varsa bir kişi çıksın söylesin,yok yani?Herkes annesi babası müslüman diye müslüman oldu,dünyada da böyledir,annen baban hangi dindense sende o dinden oluyorsun (ateistler hariç)

Bugün ben müslümanım diyen insanların islamiyetin kurallarından haberi yok

Tamam türkiye de dinden çıktı diye insanlar öldürülmüyor çünkü türkiye islami kurallara göre yönetilmiyor,fakat gerçekten islama göre yaşayan bazı ülkelerde dinden çıkanlar öldürülüyor,hırsızlık yapanların elleri kesiliyor,kod pantolon giyen kadınlar kırbaçlanıyor,kadınların hiçbir değeri yok vs türkiye islami kurallara göre yönetilmediği için bu kötü şeyler olmuyor,bugün türkiye de ben müslümanım diyen insanların yüzde 95 i müslümanlığı hiç bilmiyor,müslümanlığı namaz,oruçtan ibaret sanıyor,aslında insanlar gerçekten müslümanlığın katı kurallarını bilseler sanırım ülkede müslüman sayısı yüzde 10 u geçmezdi,bugün neden hep teröristler müslümanlardan çıkıyor,neden geri kalmış ülkeler hep müslüman ülkeler,bunlar tesadüf mü yani?hani derler ya onlar gerçek müslüman değil hayır siz gerçek müslüman değilsiniz,çünkü müslümanlığın katı kurallarından haberiniz yok,bugün hristiyan ülkelerin gelişmesinin sebebi hristiyanlık dininin katı kurallalrının olmaması ve özgürklükçü olmasından kaynaklanıyor

couslai, 9 yıl önce

arkadaşlar allah aşkına her gün o kadar insan öldürülüyor hiç duydunuz mu ben bu cinayeti karşımdaki dinden çıktığı için işledim diyeni..türkiyenin bilmiyorumda ben hiç denk gelmedim birisi dinden çıktığı için öldürüldüğüne..islam barış hoşgörü kardeşlik dinidir inanmayın böyle hurafelere.bunlar islamı kötü göstermeye çalışanların oyunları.

couslai
Şef
08 Mart 2015 14:53

kardeşim öncelikle hristiyanlık katı bir din değil demişssin evet olabilir bende bugun bir din kitabı yazacak olsaydım kafama göre işime gelenleri yazardım o kitapların rahipler tarihçiler ve başkaları tarafından kafasına göre yazıldığını herkes biliyor o inciller bin kere değiştrilimiş insan eli değimiş inciller yani allahın hz. isa a.s. ilettiği emirler değil allah onları affetsin bir kere.hep teröristler müslümanlardan çıkıyo demişssin tarihsel olarak gideyim çok eskiye gitmeden mesela keşke biz haçlı orduları oluşturmasaydık da yüzbiblerce müslümanı öldürmeseydik..keşke biz avrupada yüzyıl savaşları çıkarmasaydıkta milyonlarca hristiyanı öldürmeseydik keşke biz 1.dünya savaşını çıkarmasaydıkta onmilyonlarca insanın hayatına kıymasaydık keşke biz 2.dünya savaşını çıkarmasaydıkta 60 milyon hristiyanı öldürmeseydik keşke biz gidip filistin topraklarına israil devletini kurmasaydıkta onbinlerce filistinliyi bebekleri öldürmeseydik keşke biz afganistana girmeseydikte ıraka girmeseydikte suriyeyi karıştırmasaydıkta yüzbinlerce insanın canına kıymasaydık keşke biz ukraynayla rusyayı birbirine düşürmeseydikte onbiblerce hristiyanı öldürmeseydik bak biz müslümanlar ne kadar kötüyüz hristiyanlara insana ne kadar çok değer veriyorlar!!

birde özgürlük demişssin ben almayayım isteyen varsa alısın ben özgür olacam diye kızlarımız 10 yaşlarında istediğine bekaretini versin çocuklarımız uyuşturucu kullansın yaratıcılarına çocuk yakıştırsınlar birde ona kutsal ruh eklesinler allah ıslah etsin.

şimdi evet rahat hayat yaşıyor gibi görünebilirler ama unutma büyük suçların cezası büyük mahkemelerde görülür allahı ve resulunu inkar etmenin cezasını onlar büyük mahkemede mahkemei kübrada görecekler ki o çetin bir cezadır.evet müslümanların başından belalar eksik olmuyor olabilir ama unutma kilimcinin kilimi dövmesi onun üzerindeki tozları almak istemesindendir rabbimde bizim bu dünyadaki günahlarımızın cezasını ahirete bırakmamamk için yoksa ki cehennemde bedelini öderiz iman sahibi olduğumuz için bu dünyada günahlarımıza kefaret veriyor.

eğer insan allahı tanıyor ve iman ediyorsa zindan da dahi olsa saraydadır bahtiyardır,eğer onu tanımaz ve bilmez ise sarayda dahi olsa zindandadır bedbahttır diyor üstad ne güzel..

Saygılarımla

sence54, 9 yıl önce

Günümüzde kaç kişi müslümanlığı okuyarak,anlayarak,araştırarak seçtiki,varsa bir kişi çıksın söylesin,yok yani?Herkes annesi babası müslüman diye müslüman oldu,dünyada da böyledir,annen baban hangi dindense sende o dinden oluyorsun (ateistler hariç)

Bugün ben müslümanım diyen insanların islamiyetin kurallarından haberi yok

Tamam türkiye de dinden çıktı diye insanlar öldürülmüyor çünkü türkiye islami kurallara göre yönetilmiyor,fakat gerçekten islama göre yaşayan bazı ülkelerde dinden çıkanlar öldürülüyor,hırsızlık yapanların elleri kesiliyor,kod pantolon giyen kadınlar kırbaçlanıyor,kadınların hiçbir değeri yok vs türkiye islami kurallara göre yönetilmediği için bu kötü şeyler olmuyor,bugün türkiye de ben müslümanım diyen insanların yüzde 95 i müslümanlığı hiç bilmiyor,müslümanlığı namaz,oruçtan ibaret sanıyor,aslında insanlar gerçekten müslümanlığın katı kurallarını bilseler sanırım ülkede müslüman sayısı yüzde 10 u geçmezdi,bugün neden hep teröristler müslümanlardan çıkıyor,neden geri kalmış ülkeler hep müslüman ülkeler,bunlar tesadüf mü yani?hani derler ya onlar gerçek müslüman değil hayır siz gerçek müslüman değilsiniz,çünkü müslümanlığın katı kurallarından haberiniz yok,bugün hristiyan ülkelerin gelişmesinin sebebi hristiyanlık dininin katı kurallalrının olmaması ve özgürklükçü olmasından kaynaklanıyor

Toplam 26 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi