Editörler : "eskiyara"Pangaea
26 Mart 2015 11:11

Hukuk Devletinde kazanılmış haklara saygı gösterilmesi bir zorunluluk, hatta yükümlülüktür

Bizler 31.08.2012 tarihli yönetmelik değişikliği öncesi Kamuya KPSS ile atanmış, adaylık süreci tamamlanmış ve hizmet puanı esasına göre Kurumlar arası İlk Atama yoluyla öğretmenliğe atanma başvuru hakkını elde etmiş eğitim fakültesi mezunu devlet memurlarıyız, lisans eğitimini aldığımız, diplomasına sahip olduğumuz mesleği icra etmek istiyoruz. Bizler hakkımız olanı istiyoruz çünkü Hukuk Devletinde kazanılmış haklara saygı gösterilmesi bir zorunluluk, hatta yükümlülüktür, önceden oluşmuş hukuksal durumların sonradan yapılacak işlemlerle değiştirilmesi, hukuktan beklenen güvenlikle bağdaşmaz.

Ayrıca Devlet memurları kanununda da (657 Sayılı D.M.K.?nın MEMURLARIN BİR KURUMDAN DİĞERİNE NAKİLLERİ başlıklı 74. Maddesinde; Memurların bu kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakatı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür.) denilmektedir.

Kamuoyuna duyurulduğu üzere bazı branşlarda KPSS' den alınan 50, 55, 60, gibi düşük puanlar ile atamalar yapılırken, bazı branşlarda ise 70, 80, 90, alıp atanamayan adayların olması KPSS'nin nitelik belirleme amacı taşımayıp, sadece bir sıralama sınavı olduğunun göstergesidir. Biz bu sıralamayla, hak ederek çeşitli kamu kurumlarına devlet memuru olarak atanmışız ve 31.08.2012 tarihinde yapılan yönetmelik değişikliği öncesinde hizmet puanı esasına göre Kurumlar arası İlk Atama yoluyla öğretmenliğe atanma başvuru hakkını elde etmiş eğitim fakültesi mezunu devlet memurlarıyız, kazanılmış haklara saygı gösterilerek hakkımız olanın iade edilmesini istiyoruz.

Neticede kabulümüzdür, yetkili idare yönetmeliklerde değişiklik yapabilir, ancak kazanılmış hakkımızın korunmasını talep ediyoruz. 31.08.2012 tarihinde yapılan yönetmelik değişikliği öncesinde 657 sayılı devlet memurları kanununa bağlı olarak çalışan ve kurumlar arası ilk atama yoluyla öğretmenliğe başvuru hakkı olan eğitim fakültesi mezunu memurların ellerinden alınan bu başvuru haklarının tekrar iade edilmesini arz ve talep ederiz.

Basında son günlerde yeni yönetmelik hazırlandığı bildirilmektedir. Zaten kamu hizmetinde bulunan memurların; hizmet puanı esasına göre Kurumlar arası İlk Atama yoluyla öğretmenliğe atanma başvuru hakkının iade edilerek mağduriyetlerinin sonlandırılması hususunda gereğini arz ve talep ederiz.

e-gop
Kapalı
26 Mart 2015 11:38

hocam bu yazının sonundaki "hizmet puanı" ibaresi yerine "hizmet süresine göre" ifadesi getirilmeli diye düşünüyorum.İkisi farklı kavramlar

isaser
Şube Müdürü
27 Mart 2015 13:05

Nabi Avcı duy bu adaletsizliği.

Horoz Geldi
Şube Müdürü
17 Nisan 2015 09:38

Hizmet süresi ne oluyor hocam,

Memur olarak çalışınca öğretmenlik alan bilgisi mi depolanıyor?

Yeni yönetmeliği gördünüz İŞTE

Artık 3 sınavı geçip anasının ak sütü gibi atanan insan bile öğretmen değil aday öğretmen oluyor. İşler zor kısacası artık

e-gop, 9 yıl önce

hocam bu yazının sonundaki "hizmet puanı" ibaresi yerine "hizmet süresine göre" ifadesi getirilmeli diye düşünüyorum.İkisi farklı kavramlar

e-gop
Kapalı
17 Nisan 2015 10:46

hocam önceki yönetmeliği göre hizmet süresine göre atanılıyordu bizim de çabamız bu yöndeydi maalesef olmadı..Herşeyin hayırlısı diyelim ne diyelim

Horoz Geldi, 9 yıl önce

Hizmet süresi ne oluyor hocam,

Memur olarak çalışınca öğretmenlik alan bilgisi mi depolanıyor?

Yeni yönetmeliği gördünüz İŞTE

Artık 3 sınavı geçip anasının ak sütü gibi atanan insan bile öğretmen değil aday öğretmen oluyor. İşler zor kısacası artık

isaser
Şube Müdürü
17 Nisan 2015 13:47

Twitirda ve tüm sosyal medyada hakkımı aramaya devam edeceğim.

18 Nisan 2015 06:32

bunlar bizi takmaz abi,seçim var o yüzden gebersekte takmaz..

wahittttt
Yasaklı
18 Nisan 2015 21:44

milli sporculara, öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisine kpss yok memur öğretmenlere var adalet mi bu??? dershane öğretmenleri 1 temmuz 1 ağustosta kpss siz atanacak memur öğretmenlerden kpss iste allah bildiği gibi yapsın yazıklar olsun!!!

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi