Editörler : Pangaea
28 Nisan 2015 16:13

kpss de kopya çekip memur olanlar ne yapmalı..

haber aynen bu şekilde. bi tavsiye yani... kopyacılar bu haberi okumuşmudur acaba..

pelinur
Genel Müdür
28 Nisan 2015 16:14

KPSS'de kopya çekip memur olanlar, ne yapmalı?

2010 KPSS'de kopya soruşturması her geçen gün genişliyor. Bu suça iştirak edenler ne yapmalı?

GEÇMİŞİ

2010 KPSS'de kopya çekildi. Kopya nedeniyle de Eğitim Bilimleri testi iptal edildi, GY GK testleri ise iptal edilmedi. GY GK testlerinin ağırlığı o dönemde yüzde 60 olduğundan bir çok kişi memur oldu. Savcılığın tespitine göre, 100 net ve üzeri yapan 3 bini aşkın aday, memur olsun olmasın şüpheli konumundadır. Mart ayından bu yana da gözaltılar ve tutuklamalar olmaktadır.

NE OLACAK?

Olayların gelişiminden şu görülmektedir. Kopya olayına bulaşanlar hem idari soruşturmalarla memuriyetten atılacak hem de örgüte üye olmaktan hapis cezası alacaktır.

KOPYACILAR NE YAPARSA İYİ BİR ŞEY YAPMIŞ OLUR?

Belirttiğimiz üzere KPSS'deki kopya olayına dahil olanlar eğer memur ise memurluktan atılacak ve hapis cezası alacak, memur değilse sadece hapis cezası alacaktır.

KPSS'deki kopya soruşturması, "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçlamasıyla yürütülmektedir.

Türk Ceza Kanununun 221. maddesinin 4. fıkrası şu şekildedir:

"(4) Suç işlemek amacıyla örgüt kuran, yöneten veya örgüte üye olan ya da üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen veya örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişinin, gönüllü olarak teslim olup, örgütün yapısı ve faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili bilgi vermesi halinde, hakkında örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçundan dolayı cezaya hükmolunmaz. Kişinin bu bilgileri yakalandıktan sonra vermesi halinde, hakkında bu suçtan dolayı verilecek cezada üçte birden dörtte üçe kadar indirim yapılır."

Madde özetle şunları demektedir: Kopya olayına bulaşanlar, gözaltına alınmadan önce Savcıya gidip bildiklerini anlatırsa, örgüte üye olma suçundan hapis cezası almayacaktır. Dolayısıyla, sadece hakkında idari bir işlem olarak memurluktan atılma cezası uygulanmış olacaktır. Ancak, kopyacılar, gözaltına alınmadan önce bildiklerini anlatmazsa, atılmanın yanı sıra hapis cezasına çarptırılacak.

Kopya olayına bulaşanlar, şuan evli ve çoluk çocuk sahibi olabilir. Bu kişiler hayatlarını daha fazla karartmak istemiyorlarsa, başkalarının kendisini yönlendirmesine aldırış etmeksizin, yukarıdaki kanun hükmü doğrultusunda düşünüp bir karar vermelidir.

http://www.memurlar.net/haber/511559/

pelinur
Genel Müdür
28 Nisan 2015 16:18

yakında kopyacıların işten atılmaları başlayacak yani

basencon
Memur
28 Nisan 2015 16:20

Boşalan yere hak edenleri alacaklarsa evet.

Yok mülakatla alacaklarsa hayır.

pelinur, 9 yıl önce

yakında kopyacıların işten atılmaları başlayacak yani

pelinur
Genel Müdür
28 Nisan 2015 16:23

haklısınız.. en az 3 bin kişi az rakam değil. mülakatla atamaya hayır...

basencon, 9 yıl önce

Boşalan yere hak edenleri alacaklarsa evet.

Yok mülakatla alacaklarsa hayır.

pelinur
Genel Müdür
28 Nisan 2015 16:25

tutuklu sayısı 50 olmuş...

http://www.memurlar.net/haber/512134/

labra
Memur
28 Nisan 2015 16:26

Ben de yanmistim o yıl.24 kişi vardı onumde

pelinur
Genel Müdür
28 Nisan 2015 16:34

davaya müdahil olun o zaman. bunu yapan çok kişi var. haberlerde okuduk burda çok az bi farkla kaçırmışsınız. dava açın veya. hakkınızı arayın.

labra, 9 yıl önce

Ben de yanmistim o yıl.24 kişi vardı onumde

labra
Memur
28 Nisan 2015 16:37

Sizce birşey değişimi.

pelinur, 9 yıl önce

davaya müdahil olun o zaman. bunu yapan çok kişi var. haberlerde okuduk burda çok az bi farkla kaçırmışsınız. dava açın veya. hakkınızı arayın.

pelinur
Genel Müdür
28 Nisan 2015 17:32

belli olmazki. bazıları dava açtı bazıları da müdahil oldu davaya. bu kopyacılar işten atılınca boş kalan yere atanma durumu olabilir mi bilemem. avukata sormak gerek. 2010 daki sıralama esas alınarak belki de olabilir. dava açanlara ulaşsanız keşke. ne tür bi sonuç bekliyolar acaba

labra, 9 yıl önce

Sizce birşey değişimi.

recaicingoz
Genel Müdür
28 Nisan 2015 17:54

kaynar kazana atmalı :)

bilgehan19
Memur
29 Nisan 2015 12:59

Arkadaşlar bir mudahillik dilekçesi hazirlayalim. Bu dilekçeyi burada paylasalim. Mağdur olan arkadaşlar yararlansin. Ben dosya numarasini paylasiyorum. Diger magdur arkadaslarin da katkisini bekliyorum. Ankara Cumhuriyet Bassavciligi 2010/100074 Sayili Soruşturma Dosyasi.

mudur28
Aday Memur
29 Nisan 2015 23:15

Kim Kopya çekmişse Allah hakkımızı ondan alsın. Lakin VIP torpil listeleri ne olcak. üstelik sınavsı

mudur28
Aday Memur
29 Nisan 2015 23:16

20 bin kişi kamuya KPSS siz atandı. inkar edilmedi. Buna ne demeli peki.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi