Editörler : supporters.
24 Mayıs 2015 19:33

iktisat fayda-esneklik sorusu
toplam fayda fonksiyonu TU=30q-3q^2 olan tuketicinin faydasini maksimize ettigi fiyat duzeyi 18 iken talebin fiyat esnekligi kactir? (cvp -1.5) fayda ile esneklik iliskisi verilen bu tarz sorulari genel olarak nasil cozuyoruz? anlatirsaniz cok sevinirim.

oguzhanefee
Kapalı
24 Mayıs 2015 20:59

Verdiğin bilgilerden fiyat esneklik değerini bulamayız. En fazla fayda maks. sağlayan üretim düzeyini bulabiliyoruz. O da 5. Esneklik yorumu yapabilmemiz için talep denklemine ulaşabileceğimiz daha fazla bilgi olması lazım. Eğer sıkıntı bendeyse biri açıklarsa bende sevinirim.

adımkullanıcı
Aday Memur
24 Mayıs 2015 23:31

bende ayni seyi dusundum aslinda yani nasil bi baglanti kurulur fayda ile esneklik arasinda bilemedim

oguzhanefee
Kapalı
25 Mayıs 2015 00:22

Aslında mantıken şöyle bir bağlantı var, eğer marjinal fayda yavaş azalıyorsa yani marjinal fayda eğrisi kısmen yatıksa mal için esnekliği yüksek denebilir. Ama esneklik 1.5 falan demek için bu verdiğin veriler yeterli değil eğer başka bir şeyi gözden kaçırmıyorsak. Soruyu nerden buldun ?

adımkullanıcı, 9 yıl önce
bende ayni seyi dusundum aslinda yani nasil bi baglanti kurulur fayda ile esneklik arasinda bilemedim

adımkullanıcı
Aday Memur
25 Mayıs 2015 00:48

aynen o baglanti var da MU yavas azaliyosa malin esnekligi dusuktur diye biliyorum bidaha bak istersen.soru bi grupta paylasildi kaynak nedir bilmiyorum.

onurabi
Şef
25 Mayıs 2015 03:48

Cikmis sorularin hepsini cozdum hic boyle bir konuya bile rastlamadim. Eaneklikle ilgili kendinizi bosa yormayin derim. İktisat kitaplarinda bile yok boyle bir konu. Zeynel dinlerin ders kitabini da cikmis sorularini da bitirdim bunlar zorlama sacma sapan sorular gibi. Yuksel bilgilinin kitaplarinda da yok demek ki ya bi makaleden falan esinlrnip hazirlafilar ya da uydurdular soruyu

onurabi
Şef
25 Mayıs 2015 04:03

Gece gece kafama taktirdin soruyu. Farksizlik egrisi uzerinde fayda maksimum ise ve 5 tane tuketmek faydayi maksimum kiliyorsa dedim ama alisilmis talep egrisi falan aklimi karistirdi burada soru ezberimi bozdu :) talep egrisi gelir ve ikame etkilerinin toplamini yansitiyor degisik fiyat seviyelerinde. Tuletici 18 tl ve q=5 te faydasini maximize etmis eeee degisim yok. Ki esneklik hesaplayalim. Talep fonksiyonu olsa.

onurabi
Şef
25 Mayıs 2015 04:11

Belki ∆q/∆pxp/q dan bulunur. Ders calisiyodum pok oldu girmeyecem bundan sonra bu foruma

18/5 desek egim de -3 ama bu farksizlik egrisinin egimi olur marjinal fayda da kurtarmaZ. Talep fonksiyonunu cikaramadim bu noktalardan cikaracak babayigit varsa buyursun

AceOfSpades
Kapalı
25 Mayıs 2015 10:13

Mu p'ye eşittir. Ordan q=2 çıkar. P=30-6Q = Q=5-P/6 dan -1/6 * 18/2 = -1,5

.yani kısacası bu sorularda marjinal faydayı bulucaksın. O da P ye eşittir zaten. Ordan ters talep denklemini düzeltip esnekliği buluyorsun :)

onurabi
Şef
25 Mayıs 2015 10:21

P=mu ha !!! İlk defa gordum ve ogrendigim iyi oldu ama teoride hic rastlamadim saolasin

adımkullanıcı
Aday Memur
25 Mayıs 2015 12:27

aceof ben de ilk kez goruyorum bu yontemi hic uygulamadim ve karsilasmadim.tesekkurler saolasin.insanin aklina takiliyor onurabi ben de baya gicik oldum ama ogrenmis olduk.

H@mlet
Aday Memur
25 Mayıs 2015 13:29

Marshalyan talep mu ciziminden elde edilmistir. Mu = p oradan kaynakli.
Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi