Editörler : "eskiyara"Pangaea
28 Haziran 2015 13:58

Sağlık Özrü 2015 Ağustos

Arkadaşlar Ağustos 2015'te sağlık özrüyle yer değiştirmek isteyecek olanların işi biraz zor. 17 Nisan 2015'te yayınlanan yeni öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde sağlık özrü maddesi kaldırıldı. ancak devlet memurları atama ve yer değiştirme yönetmeliğine atıfta bulunuluyor. orda ise şartlar ağır çünkü deniliyorki eğitim araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınan raporlar geçerlidir. görev yaptığı yerde hayati tehlikeye girer veya görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir diye. böyle bir durumda kimse bu ibareleri içeren bir rapor alamaz.

bu nedenle sağlık özründen yer değiştirmeyi düşünen öğretmenler sendikaları bu konuda bilgilendirip harekete geçirmek gerekiyor. onların desteğiyle eski yönetmeliğe dönülebilinir. ve eski yönetmelikteki başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibaresi olursa ve yine devlet hastaneleri ile özel hastaneler geçerli olursa ancak yer değiştirmeler fiili olarak gerçekleşebilir.

aksi halde mevcut duruma göre kimse sağlık özründen pratikte yer değiştiremez.

mtahmet
Aday Memur
28 Haziran 2015 15:47

Hocam merhaba ben bingöl de görev yapıyorum ve öğretmenim. Annem böbrek yetmezliği rahatsızlığı ile haftada 2 kez diyalize giriyor. Geçtiğimiz hafta içi eğitim ve araştırma hastanesinden durum bildirir raporu aldım. Raporda ''hasta bir başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını idame ettirememektedir ve bakıma muhtaçtır.'' bu rapor ile şimdi sağlık özrü tayini isteyememem mi şimdi.

zal1983
Memur
28 Haziran 2015 16:25

felsf hocam biraz zor degıl nerdeyse ımkansız soyledıklerınıze ek olarak memurların yer degıstırme yonetmılıgı 13. maddesinde ise;

"Sağlık mazeretine dayalı olarak yapılacak yer değişikliğinde memur aynı hizmet bölgesi içinde başka bir hizmet alanına, bu şekilde mazeretin karşılanamaması halinde ise başka bir hizmet bölgesinde kurumca ihtiyaç duyulan ve mazeretinin karşılanabileceği bir hizmet alanına atanabilir."

yani raporda ıstenılen ıbareyı almak cok zor alındı dıyelım bır de yukarıda kı madde cıkıyor karsımıza .

mtahmet hocam bu sartlarda kımse tayın ısteyemez ...

m.nizam
Şef
28 Haziran 2015 17:14

hocam bu konuyu gündeme getirdiğiniz iyi oldu tam da söylenecekleri söylemişsiniz ben günlerdir bunu söylüyorum birlik olalım diyorum zaten Türk eğitim sene resmi yazı yazdırdım bu konuda sonra eğitim ebs ye dilekçe gönderdim onlarda resmi yazıyı hazırlayıp gönderecek yoksa mağdur olacağız arkadaşlarada dilekçe yollattırdım hatta yolladığım dilekçe var bende arkadaşlar lütfen herkes konunun farkına varsın geç olmadan birlik olalım sendikalara ulaşalım durumu anlatalım mağduriyeti gidermek adına bize yardımcı olsunlar ben 2 haftadır bununla uğraşıyorum ulaşamadığım kimse kalmadı herkese e mail attım yusuf tekin hamza aydoğdu mebe sendikaya gönderdiğim dilekçe şu şekilde :

Mevzuat Çalışma Grubuna

EĞİTİMCİLER BİRLİĞİ SENDİKASI GENEL MERKEZİNE

ANKARA

17/04/2015

tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ?Mazeret ve engellilik durumuna

bağlı yer değiştirmeler? başlıklı 49. Maddesinin 1.Fıkrasında ?Öğretmenlerin;

aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretlerine veya engellilik durumuna bağlı

yer değiştirmeleri hakkında,

Devlet Memurları Kanunu ile Devlet Memurlarının Yer değiştirme Suretiyle

Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.? Denilmiştir.

Devlet Memurlarının Yer değiştirme

Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik

?Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği? başlıklı;

Madde 13 ? (Değişik: 30/6/2014-2014/6578 K.)

Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer

değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla

yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin

hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev

yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve

araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu

ile belgelendirmesi gerekir.

Sağlık mazeretine dayalı olarak yapılacak yer değişikliğinde memur aynı hizmet bölgesi

içinde başka bir hizmet alanına, bu şekilde mazeretin karşılanamaması halinde

ise başka bir hizmet bölgesinde kurumca ihtiyaç duyulan ve mazeretinin

karşılanabileceği bir hizmet alanına atanabilir.? Şeklindedir.

Memurun anne, baba veya kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini sağlık

kurulu raporu ile belgelendirmesi son derece zordur ve pek mümkün değildir. Bu

durumu anne, baba veya kardeşin bulunduğu yerdeki eğitim ve araştırma

hastahanesi veya üniversite hastahanesinin tespit edebilmesi neredeyse imkansızdır. Hasta olan yakınını alıp kendi görev yerindeki hastahanelere götürmesi ve oradan rapor almasının

beklenmesi de mümkün değildir. Kaldı ki yönetmelik tayin istenilecek yer olarak

hastanın kayıtlı bulunduğu adresi değil aynı hizmet bölgesini işaret

etmektedir. Bu şekilde hasta ya da engelli olan kişi yerinden yurdundan edilip

başka yere gitmeye zorlanmaktadır.Yönetmelik bu şekilde uygulandığı takdirde çok

sayıda mağduriyet yaşatacak ve neredeyse sağlık özrünün yapılmasını

engelleyecektir.Oysa sağlık özründe amaç

hastaya/engelliye bakılması ve sağlığının iyileştirilmesi için yanında

bulunulması gerekliliğidir. Yönetmelik bu şekilde uygulanırsa sağlık özrünün

anlamı da kalmayacaktır.

Tüm bu tespitlerin sonucunda üyesi bulunduğum sendikadan talebim ağustos 2015 ayında yapılacak olan özür grubu atamaları için yayımlanacak atama

kılavuzunda sağlık özrü şartlarında anne, baba ve kardeş için alınacak sağlık

kurulu raporunda ?Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam

ettiremez.? İbaresinin istenmesi ve tayin istenilecek yerin özrün adrese kayıtlı bulunduğu yer olmasının sendikanız tarafından Milli Eğitim bakanlığından resmi yazı ile talep edilmesi ve bu

konunun takip edilerek yaşanacak olan mağduriyetlerin engellenmesidir.

Bu konunun özür grubu atama kılavuzu yayımlanamadan çözüme kavuşturulması acilen sağlanmalı ve mağduriyet yaşatılması engellenmelidir. Sendikanızın bu konunun takipçisi olacağına ve

gerekli başvuruların ivedilikle yapılacağına inancımız tamdır.

Bu konuyla ilgili gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

FELSF
Şef
29 Haziran 2015 10:31

sendikalara baskı önemli

m.nizam
Şef
29 Haziran 2015 12:43

önemli ama kimse umursamıyor meb isterse kılavuzla eski şekilde yapabilir

FELSF, 9 yıl önce

sendikalara baskı önemli

30 Haziran 2015 03:29

o zaman sağlık özrünü kaldırıyoruz desinler

30 Haziran 2015 03:31

bu durumda kimse yer değişiremez

30 Haziran 2015 03:43

1500 km uzakl?kta bulunan babam? art? diyaliz hastas? olan babami nas?l ?ali?t?gim ile getireyim raporu nas?l alacaz.
30 Haziran 2015 03:47

1500 km uzaklikta bulunan babamı arti diyaliz hastası olan birini nasil caliştığim ile getireyim.

30 Haziran 2015 03:48

engelli insanlara saygı diyorlar bu mudur saygı ? sinirden yazamıyorum bile

30 Haziran 2015 04:12

Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez

30 Haziran 2015 04:13

bu ibare olmalıdır

imsiyat
Şube Müdürü
30 Haziran 2015 17:29

aptalca. ben gene normal şekilde işlem yapacağım bakalım ne olacak...

30 Haziran 2015 19:35

işin akla uygunluğu yok. her türlü hasta var.Bunlar nasıl olacak

30 Haziran 2015 19:37

ben bu konuda eski yönetmeliğin uygulyacağına inanıyorum.Raporu da ona alacam.

30 Haziran 2015 19:38

ona göre alacam.

m.nizam
Şef
30 Haziran 2015 19:55

arkadaşlar ben ibare olayını 1 ay önce akim e yazdım mebe yani bugün meb ten cevap geldi

30 Haziran 2015 21:49

cevap neymiş hocam

m.nizam
Şef
30 Haziran 2015 21:52

cevapta kılavuz yayımlanana kadar hangi ibarenin isteneceği belli değil diyor bu da bakanlığın

30 Haziran 2015 21:53

cevabı bizimle de paylaşır mısınız hocam.

Toplam 390 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi