Editörler : E.Kayı Han
01 Temmuz 2015 01:42

Adliyelerdeki Mobing

Arkadaşlar eşim 2015 yılında yapılan zabıt katipliğini kazanarak göreve başladı yaklaşık iki ay oldu, bu mesleği gerçekten isteyerek çalıştı çabaladı tam hatırlamıyorum ama 7-8 kez sınava girdi sonunda mülakatıda geçerek muradına erdi, herşey buraya kadar güzel ancak göreve başlar başlamaz hiç bir hizmet içi eğitim, intibak eğitimi verilmeden kendini hukuk dosyalarının içerisinde buldu 2 ayda 6/7 kilo verdi iş yoğunluğuda bir yana ondan asla bir şikayeti yok ama çalıştığı kalemde hiç bir tecrübeli personelin olmayışı hiç bir eğitimin verilmeyişi görev başlamasından 1 hafta sonra mahkemelere çıkarak üstesinden gelmesine rağmen başlarındaki genç ve tecrübesiz bir hakim yüzünden 2 ayda meslekten soğudu şuan bırakıp bırakmama konusunda bir karar verme aşamasındayız ben kendisine bıraktım ve her zaman destekçisiyim, ama üzüldüğüm nokta bir insanı sınavlada olsa öylesine önemli ve kritik bir göreve getiriyor ve hiç bir eğitim vermeden sorumluluk veriyorsan birazcık tolereli olacaksın her yaptığı işe bir kulp takmayacaksın uyarıları yaparken insan gibi yapacaksın kendin 5-6 yıl okuyup bir halt öğrenemediğin halde hiç bir eğitim almadan sana yardıma gelen yardımcı görevlini bir köle gibi görmeyeceksin hani bir söz vardıdıya hatta hikaye baba oğlun vali oldum hikayesi gerçekten çoğu kendini bilmez diplomolı görgüsüze çok uyuyor malesef Bende başka bir kurumda memurum ama iki aydır anladımki Adliye Personeli gerçekten çok mağdur, çaresiz ve çok yoğun çalışıyor sahipsiz ve emeğinin karşılığını ne maddi ne manevi alamıyor, Bu sınavlara girerken eşimde bende hep hayırlısı olacaksa olsun diye dua etmiştik yine aynı duayı ediyoruz şu mübarek günlerde hakkımzda hayırlısı ne ise o olsun bakalım ilerleyen günler ne gösterecek.

burakerdem90
Aday Memur
01 Temmuz 2015 02:24

Kurumlar arası geçiş olayı var ya onları araştırsanız biraz ? Ben az araştırdım çok net bilgiler bulamadım ama tekrar kpss ye girip genel atamada biryere yerleşme durumu olursa muvafakat alınıp geçiş yapılıyormuş. Başka durumlarda var onları biraz araştırabilirsiniz bir hukukçu tanıdığınız varsa daha iyi yardımcı olabilir belki

Hasan Basri KESKİN
Aday Memur
01 Temmuz 2015 09:07

Bu tür düşünceler göreve yeni başlayan bir çok katipte oluyor, zamanla ve sabırla aşacağını düşünüyorum.

Abbas KILKUYRUK1
Yasaklı
01 Temmuz 2015 11:19

Yeğenim bir kere anlatım tarzın hatalar ile dolu, Kalemde tecrübeli personel yokmuş falan fistan demişsin, tecrübeli personel yok derken bunu neye dayanarak söylüyorsun, nereden biliyorsun tecrübeli olmadıklarını,? ayrıca o bahsettiğin kişi çok mu tecrübeli de söylediğine göre bütün işleri ona vermişler? yeni başlayan katip ile hakim muhatap olmak istemez işi öğrenene kadar dolayısıyla kimse de ona iş vermez, bilmediğinden dolayı, Bir kere bu anlattıklarına kimse inanmaz senin bunu bil.

memur1972
Aday Memur
01 Temmuz 2015 12:33

KILKUYRUK; Cevap verirken laf olsun torba dolsun diyemi verdin yoksa dalgamı geçiyon sen çalıştığın yerde tecrübeli personel varmı yokmu bilmezmisin dört kişilik kalemde üç personel iki aylık diğeri bir yıllık personel olursa ve bunlar o işle ilgili bir eğitim almamışsa tecrübeli personel olmamış oluyor bana göre önce bunu anlayabildinmi (sana göre olmayabilir)

İkincisi yeni personele iş verilmez demişsin eğer bu işi yapan biri olsaydın yeni başlayan zabıt katiplerinin içerisinden 2-3. günü mahkemeye çıkanlar olduğunu bilirdin ayrıca iş verilmeyecekte tamamı yeni personel olan kalemde işleri kim yapacak söylermisin ha ayrıca okuyup anlasaydın zaten bizim serzenişimizin İŞLE İLGİLİ OLMADIĞIN ANLAR İDRAK ederdin bizim işle ilgili hiç bir şikayetimiz yok bir işe girdik o işten ekmek yiyorsak tabikide işimizin gereğini yaparız, BİZİM mesajımız yeni personele başlamadan bir eğitim verilmesi ve köle olarak görülmemesi davranış ve hitaplara dikkat edilmesi Hemen hemen tüm adliyelerde şikayet konusu olan MOBİNG' i dile getirmekti ama sen anlayamamışın yada soy ismin gibi KILKIYRUKLUK yapmak istemişin oda senin düşüncen ben o mesajı yazarken kimseyi inandırmak gibide bir niyetim yoktu zaten bu işin içinde olanlar BENİM Mesajımı ANLAMIŞLARDIR.

s343tcg
Aday Memur
01 Temmuz 2015 17:31

takmayın kafanıza istifa edin ben yeni başlayacam sizin başınızdan gelenler benim başıma gelse hiç durmam ben istanbulda görev yapacam 2000 lira maaş alacam, 1000 lira ev kirası verecem 5000 lira yeme içme yol parası, 500 lira faturalar falan elde var 0 kusura bakmayın hem bu parayı alıp hem de kölelik yapmamam heleki yeni gelen hakim savcıya hiç yapamam, askerler bile bizden daha fazla alıyor bir uzman çavuş 2,600 hatta 3000 lira para alıyor

wiperagain
Şef
01 Temmuz 2015 19:36

adliyelerde mobbingin kralı dönüyor. herkesten ricam var bunu bimere yazın.

s343tcg
Aday Memur
02 Temmuz 2015 00:11

ben yazıyorum zaten sizde yazın

sevdam_ruya
Aday Memur
03 Temmuz 2015 18:14

ben bimere yazmıyorum bir üst amirine mobing uygulanıyor diye şikayet ettim

sevdam_ruya
Aday Memur
03 Temmuz 2015 18:16

Amirim hakkında mobing uyguluyor diye bir üst amire şikayet dilekçesi verdim hemen amirimin yerini değiştirerek hakkında disiplin soruşturması başlatıldı

merdempc
Aday Memur
07 Temmuz 2015 08:26

Benzer bir durumdan dolayı yaptığım şikayet daha değerlendirmeye bile alınmadan 100km uzakta bir yere sürgün yedim. Demekki heryerde aynısı olmuyor.

sevdam_ruya, 9 yıl önce

Amirim hakkında mobing uyguluyor diye bir üst amire şikayet dilekçesi verdim hemen amirimin yerini değiştirerek hakkında disiplin soruşturması başlatıldı

s343tcg
Aday Memur
12 Temmuz 2015 20:18

bimere şikayet edin sizde

m a v i i
Şef
13 Temmuz 2015 11:11

Güldüm :) ama olaya güldüm yani senin haline değil :)

merdempc, 9 yıl önce

Benzer bir durumdan dolayı yaptığım şikayet daha değerlendirmeye bile alınmadan 100km uzakta bir yere sürgün yedim. Demekki heryerde aynısı olmuyor.

abdurrahims58
Kapalı
14 Temmuz 2015 14:53

Allah Zabıt Katiplerini, Mübaşirleri, ve diğer Adalet Bakanlığı çalışanlarını iyi amirlerle karşılaştırsın, HS lar birşey demese bile müdür tutanak tutuyor, uyarı cezası, kınama cezası, sonra maaş kesintisi, falan filan, en sonunda da meslekten men. yaptığın birşey varmı yok aslında...? Allah Hakkımızda Hayırlısını versin,

s343tcg
Aday Memur
14 Temmuz 2015 21:59

benim müdürlürim hakimim çok iyi çıktı ;)

21 Temmuz 2015 10:39

mobing de ne ki? Ağzımıza s... lar

emirsalih
Şef
23 Temmuz 2015 12:44

cenk Allah da seni güldürsün ya :) şu stresime iyi geldi

emirsalih
Şef
23 Temmuz 2015 12:46

konuyu açan arkadaş bu adliye personeli olmanın doğal sonucu ilk zamanlar her personel de olur bu durumlar biraz sabredin

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi