Editörler : supporters.

Kapalı
01 Ağustos 2015 21:02

Sanayi bak. müfettişlik olmak mı Uzmanlık mı ?

Selam arkadaşlar. Önümde 2 şecenek var uzman yard. yada Sanayi bak. müfettiş yardımcılğı.

Sanayi bak. başmüfettiş ile görüştüm. 4 ay turne olduğunu söyledi. Yaptığım araştırmalarda şunu gördüm 2008de müf. yard. olarak başlayanlar 2015 yılında genel müd. daire başkanı gibi ünvanlara gelmişler. Uzmanlıkta bu kadar hızlı yükselmek çok zor. Her gün onlarca uzman alımı var. Müfettişlik alımları az hemde daha kariyer meslek gibi geliyor bana.

Müfettişlik hakkında bana bilgi verebilecek var mı ?

Turneler insanın canını sıkıyor mu ? Hakkaten 4 ay turne oluyor mu ? Yükselme durumu idari kadrolara geçme durumu iyimi?

Amir yokmuş galiba. Giriş çıkış izin durumları nasıl oluyor ?

Bilenler bilgilerini paylaşırsa sevinirim

nazifbey
Aday Memur
01 Ağustos 2015 21:06

ilerde başmüfettiş olsaydın ve 22 yaşındaki bir yeni mezunun sorusuna cevap verip 4 ay turne var dediğin halde gelip bu forumdan teyit ettirmek istediğini öğrenseydin ne hissederdin?

mufettis2015
Yasaklı
01 Ağustos 2015 23:26

hcm sana olayi anlatayim eskiden sanayide uzman falan yokmus 2009 yilinda gelmis yani daire baskani genel mud olmak icin yillari tutmuyor

yalniz yillardir mufettisler var kurumda ve onemli pozisyonlardalar ama artik is degisti ayni ozluk haklara sahip yabanci dil bilen kariyer uzmanlari var rakip olarak

uzmanlar isin mutfaginda oldullarindan ve turne gibi bir dertleri olmadiklari icin yuksek lisans doktora yapip one gececekler bence eski devir bitti artik mufettisler idari gorevlere cok zor gelir yetismis eleman cogaldi

deryavuz61
Kapalı
02 Ağustos 2015 00:34

öncelikle yeni mezun değilim. (4yıl iş tecrubem var). Başmüfettiş sözünü burda teyit ettirme gibi bir niyetim yok kendimi yanlış ifadeetmiş olabilirim. Demek istediğim 2 kamu kurumunda çalıştım. Hepsine girdiğimde biz kamu kurumu gibi değil özel şirket gibi çalışırız dediler. Ama bildiğin kamu kurumu gibi çalışıyorlardı :)

Burda da 4 ay turne derler ama bayram seyran yol mol haftasonu izin eklenir 4 ay olabilir gibi bir durum düşündüm oyuzden bu işi yapan ve adam gibi cevap verebilecek arkadaşlar çıkar diye soru sordum.

Sormak ayıp değil ! eğer soru soranları yanlış anlıyacaksanız yazmayın kardeşim. Millete hayrınız yok laf kalabalığı yapıyorsunuz !

Ahmete A kurumu nasıl dersin iyi der. Aliye sorarsın kötü der. Ben eşeğimi sağlam kazığa bağlarım. İşimi tam yaparım emin olur adım atarım. Sonra 3 gün sonra istifa edip milletin hakkını yemek istemem.

nazifbey, 9 yıl önce

ilerde başmüfettiş olsaydın ve 22 yaşındaki bir yeni mezunun sorusuna cevap verip 4 ay turne var dediğin halde gelip bu forumdan teyit ettirmek istediğini öğrenseydin ne hissederdin?

deryavuz61
Kapalı
02 Ağustos 2015 00:42

Hocam müfettişlerin belki uzmanlar kadar mesleki iş tecrübesi olmayabilir ama bir saygınlıkları var. Ülkemizde de önemli olan saygınlık, iş yapılabilirlik değil. Oyuzden bnce müfettişler bir adım önde .Ayrıca uzman alımı her daireye olmakta. Her dairede onlarca uzman bulunmakta. Ama müfettişler tek teftiş dairesinde bulunmakta sayıları az olmakta. Çok olan değersiz olur...Bu tabi benim görüşüm.

Herkesin görüşüne saygım var, tavsiyelerinizi okumak isterim. Özellikle müfettiş yrd. ve müfettişlerin meslekleri ile ilgili görüşlerini ? çalışma şartları, üstad kavramı amir durumu vs..

mufettis2015, 9 yıl önce

hcm sana olayi anlatayim eskiden sanayide uzman falan yokmus 2009 yilinda gelmis yani daire baskani genel mud olmak icin yillari tutmuyor

yalniz yillardir mufettisler var kurumda ve onemli pozisyonlardalar ama artik is degisti ayni ozluk haklara sahip yabanci dil bilen kariyer uzmanlari var rakip olarak

uzmanlar isin mutfaginda oldullarindan ve turne gibi bir dertleri olmadiklari icin yuksek lisans doktora yapip one gececekler bence eski devir bitti artik mufettisler idari gorevlere cok zor gelir yetismis eleman cogaldi

denetcii
Kapalı
02 Ağustos 2015 09:49

bu başlığı nasıl bu şekil açtın hayretler içindeyim. Müfettişlik olmak mı uzmanlık mı? demişsin. Yok artık! Müfettiş olmaktır o. Müfettişlik olmak diye bir kavram yok.

deryavuz61
Kapalı
02 Ağustos 2015 10:45

Ya ne dangalak adamsınız.İşiniz gücünüz eleştirmek tavsiye veren yok. Aceleme geldi yanlış yazmışım. Olabilir her insan yanlış yapar. Dangalak sende büyük küçük yazımlarına dikaat etmemişşin. Yazında kaç tane yazım hatası var bana saydırma. Burda ben tavsiye istiyorum siz eleştirme derdindesiniz. Acaba beni kıskanıyormusunuz. Adama bak uzmanlıkta kazanıyor müfettişlikte bizde eleştirelim bare mi diyorsunuz ?

Adam gibi müfettişlik konusunda bana tavsiye verecek olanların tavsiyelerini bekliyorum. Özeldende mesaj atabilirler. Gereksiz yazıları yazıp bana vakit kaybettirenler siz kaybolun....

denetcii, 9 yıl önce

bu başlığı nasıl bu şekil açtın hayretler içindeyim. Müfettişlik olmak mı uzmanlık mı? demişsin. Yok artık! Müfettiş olmaktır o. Müfettişlik olmak diye bir kavram yok.

fatih4492
Kapalı
02 Ağustos 2015 11:18

:D:D:D Sen yenisin galiba forumda. Burası böyle işte. Hızlı, pratik, zeki insan yok pek. Takıntılı negatif düşüncede nirvanaya ulaşmış ezik insanlar var. 50 tane aptal cevap gelecek ki aradığın bilgiyi az çok bulabilesin. O bilgi de subjektifliğin dibine vurulmasından dolayı ne kadar güvenilir bilemem.

Ben bildiğim kadar söyleyeyim. Müfettişe iş gelir sen kuruma ne zaman girip-çıkmışsın o kadar da önemli değil. İşi hallet yeter. Ayrıca turneler de başta 4 aydır belki ama sonra kısalıyordur. Ayrıca özelde çalışmış birisi olarak sen işini erkenden pratik bir şekilde halleder kalan zamanda şehir turu yaparsın, aileni alır tatil yaparsın vs. Turneden alacağın ekstra geliri yersin.

Ben tecrübeli olduğumdan değil de önceden araştırdığımdan yazdım bunları. Yine de sanayide tecrübeli müfettişler varsa onlar yazsa daha iyi olacak.

deryavuz61, 9 yıl önce

Ya ne dangalak adamsınız.İşiniz gücünüz eleştirmek tavsiye veren yok. Aceleme geldi yanlış yazmışım. Olabilir her insan yanlış yapar. Dangalak sende büyük küçük yazımlarına dikaat etmemişşin. Yazında kaç tane yazım hatası var bana saydırma. Burda ben tavsiye istiyorum siz eleştirme derdindesiniz. Acaba beni kıskanıyormusunuz. Adama bak uzmanlıkta kazanıyor müfettişlikte bizde eleştirelim bare mi diyorsunuz ?

Adam gibi müfettişlik konusunda bana tavsiye verecek olanların tavsiyelerini bekliyorum. Özeldende mesaj atabilirler. Gereksiz yazıları yazıp bana vakit kaybettirenler siz kaybolun....

deryavuz61
Kapalı
02 Ağustos 2015 11:56

Fatih bey, Allah razı olsun. İştediğim bu işte. Sizin gibi pratik bilgi verilmesi. Sizin gibi güzel insanlar var forumda ben biliyorum.

yusuf-71
Aday Memur
17 Ağustos 2015 13:17

Bende sanayi bakanlığı müfettiş yrd. mülakatına gireceğim. Baş müfettişle ön görüşmeyi ben de yaptım ve biraz araştırma fırsatım oldu mesleği. Öncelikle benim söz konusu bakanlıkta çalışan uzman yrd. arkadaşım da var. O bile bana müfettişlik mesleğinin kurumda uzmanlıktan daha üst bi mevki olduğunu, daha kariyerli ve saygın bir meslek olduğunu söyledi. Müfettiş yrd ve sonrasında müfettişlik mesleği genel olarak turnelerden oluşuyor senin de söylediğin gibi. Maksimum 4 ay sürüyor bu turneler (tabi ki tek bir parça olarak 4 ay değil. 2 şer 3 er haftalık turneler olurmuş genelde. Toplam olarak yılda 4 ay) Baş müfettiş olduktan sonra da minimum 1-2 aya düşüyormuş. Turnelerde de çalışıyorsun tabi ki ama mesai bitiminden sonra gezip tozmakta serbestsin. Herkesin görüşü farklıdır, kimi işten eve evden işe gideyim, il dışına çıkmayım der. Ama ben özel sektörde de masa başı çalışan biri olarak bu il dışı seyahatlerin insana psikolojik olarak olumlu etki ettiğini düşünüyorum. Sonuç olarak bence müfettiş yrd. mesleği uzman yrd. dan her anlamda (maddi-manevi) daha iyidir diye düşünüyorum. Karar senin tabi, hakkında hayırlısı olsun.

mufettis2015
Yasaklı
17 Ağustos 2015 13:31

hocam 4 ay evden uzak kalabilecek misin ona bak maddi anlamda fazla bir katkısı olmaz

55 tlx30=1650 tl -300(ayda kesin yersin)=1350x4/12:450 tl yapar

yani 4 ay evden uzak kalsan 12 ay boyunca uzmandan ayda 450 tl fazla para kazanmış olacaksın

giderlerin neler olacak peki;

Ankara da akrabaların yok ise evlenince çok sıkıntı çekersin

eşin yalnız kalabilecek mi vb bir sürü sorunla karşılaşıp pişman olabilirsin

Bogachan430
Aday Memur
17 Ağustos 2015 13:50

Tartışmasız Müfettişlik. Uzmanlık da ne eskinin düz memuriyeti.

yusuf-71
Aday Memur
17 Ağustos 2015 14:19

Eşinin yalnız kalamaması, ailevi durumlar vs. çok haklısın o konular kişiden kişiye değişir ve ilerde sorun çıkması muhtemel şeyler... Ancak gittiğin yerlerde mesleki olarak gördüğün itibar, edindiğin devlet tecrübesi, yurtdışı çalışma olanaklarıyla vs. bana müfettişlik daha makul geliyo açıkçası.. Ayrıca yol harcirahı hariç baş müfettiş maaşı ile uzman maaşı aynı mıdır araştırmak lazım. Sanki baş müfettiş maaşı uzmandan fazla olur gibi.. ayrıca yargı personeline bikaç sene önce yapılan maaş zammı kanun paketinden müfettişler son anda çıkarılmış. Ancak eninde sonunda müfettişlere de iş yüklerinin fazla olmasından ve yeri geldiğinde bir yargı personeli gibi soruşturma yapmalarından dolayı 1000 tl civarında ek bir zam geleceği konuşuluyor... Tabi söylenti şeklinde şimdilik, somut birşey yok ama şöyle bir blog sayfası var, ne derece doğrudur bilinmez ama incelemekte fayda var. ( http://blog.kararara.com/bakanlik-mufettislerine-1000-tl-zam-mi-geliyor/ )

mufettis2015, 9 yıl önce

hocam 4 ay evden uzak kalabilecek misin ona bak maddi anlamda fazla bir katkısı olmaz

55 tlx30=1650 tl -300(ayda kesin yersin)=1350x4/12:450 tl yapar

yani 4 ay evden uzak kalsan 12 ay boyunca uzmandan ayda 450 tl fazla para kazanmış olacaksın

giderlerin neler olacak peki;

Ankara da akrabaların yok ise evlenince çok sıkıntı çekersin

eşin yalnız kalabilecek mi vb bir sürü sorunla karşılaşıp pişman olabilirsin

mufettis2015
Yasaklı
17 Ağustos 2015 14:33

hocam o ihtimaller her zaman olabilir ben uzmanlıkla müfettişliğin itibarını karşılaştırmıyorum

sadece yaşanan sıkıntılardan bahsediyorum herkes yapamaz öyle dile kolay gelir dört ay ama her sene 4 ay baya uzun ayrıca yardımcı iken öğrenme maksadıyla 4 ay 6 7 ayı bulabilir.

şuanki durumda aynı derecedeki müfettiş ve uzman aynı parayı alır

yusuf-71, 9 yıl önce

Eşinin yalnız kalamaması, ailevi durumlar vs. çok haklısın o konular kişiden kişiye değişir ve ilerde sorun çıkması muhtemel şeyler... Ancak gittiğin yerlerde mesleki olarak gördüğün itibar, edindiğin devlet tecrübesi, yurtdışı çalışma olanaklarıyla vs. bana müfettişlik daha makul geliyo açıkçası.. Ayrıca yol harcirahı hariç baş müfettiş maaşı ile uzman maaşı aynı mıdır araştırmak lazım. Sanki baş müfettiş maaşı uzmandan fazla olur gibi.. ayrıca yargı personeline bikaç sene önce yapılan maaş zammı kanun paketinden müfettişler son anda çıkarılmış. Ancak eninde sonunda müfettişlere de iş yüklerinin fazla olmasından ve yeri geldiğinde bir yargı personeli gibi soruşturma yapmalarından dolayı 1000 tl civarında ek bir zam geleceği konuşuluyor... Tabi söylenti şeklinde şimdilik, somut birşey yok ama şöyle bir blog sayfası var, ne derece doğrudur bilinmez ama incelemekte fayda var. ( http://blog.kararara.com/bakanlik-mufettislerine-1000-tl-zam-mi-geliyor/ )

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi