Editörler : crops35
03 Ağustos 2015 12:02

Tekniker Olabilmek İçin .

Merhaba arkadaşlar.

Bir konuda yardımlarınıza ihtiyaç duymaktayım. Meslek Lisesi Kimya Bölümü mezunuyum. Şu an Teknisyen Kadrosuyla bir üniversitede görev almaktayım.

Bildiğiniz üzere açıköğretimde Kimya ile alakalı bir bölüm bulunmamakta. Bu nedenle, herhangi bir Teknik Diploma alacağım ( Tarım Bölümü v.b.) bir bölümden mezun olursam ve diplomayı personele verirsem tekniker maaşı almaya hak kazanır mıyım?

Kısacası tekniker maaşı alabilmek için ille de mezun olduğum lise programından mı önlisans okumalıyım?

Teşekkürler.

feremek
Müsteşar
04 Ağustos 2015 00:28

Açıköğretimde kimya teknolojisi bölümü yok mu? Eğer yoksa tarım ya da fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümü okunabilir.

mustafayaman82
Aday Memur
04 Ağustos 2015 10:51

Kimya Teknolojisi Bölümünü kapattılar hocam. O yüzden böyle bir durum yapılırsa etkisi olur mu diye araştırıyorum. Elinde buna dair bir içtihat olan arkadaşlarımız varsa paylaşırlarsa sevinirim. Resmi olarak öğrenmem gerekiyor da.

meb v.h.k.i
Kapalı
04 Ağustos 2015 14:22

malesef hocam mesleğinle alakalı bir üstöğrenimi bitirmen şart.ayrıca şu anda ne teknisyenisin kurumunda...

mustafayaman82, 9 yıl önce

Kimya Teknolojisi Bölümünü kapattılar hocam. O yüzden böyle bir durum yapılırsa etkisi olur mu diye araştırıyorum. Elinde buna dair bir içtihat olan arkadaşlarımız varsa paylaşırlarsa sevinirim. Resmi olarak öğrenmem gerekiyor da.

mustafayaman82
Aday Memur
04 Ağustos 2015 16:04

Kimya Bölümünde Teknisyenlik yapıyorum. Kadromuz Teknisyen görünüyor. herhangi bir şeyin teknisyeni diye bir belirtme yok.

meb v.h.k.i, 9 yıl önce

malesef hocam mesleğinle alakalı bir üstöğrenimi bitirmen şart.ayrıca şu anda ne teknisyenisin kurumunda...

feremek
Müsteşar
04 Ağustos 2015 16:55

Dediğim bölümleri okuyabilirsin. Hangisi daha kolay geliyorsa onu oku.

Kimya Bölümünde Teknisyenlik yapıyorum. Kadromuz Teknisyen görünüyor. herhangi bir şeyin teknisyeni diye bir belirtme yok.

tilsim71
Aday Memur
05 Ağustos 2015 03:01

Mesleğin ile ilgili olmasına gerek yok. Elli evrak var elimde herhangi bir Teknikerliği bitiryeterli

mustafayaman82
Aday Memur
05 Ağustos 2015 12:25

Çok teşekkür ediyorum hocam bilgilendirme için. Bu sene sınava girip artık seneye kayıt yaptırırım.

feremek, 9 yıl önce

Dediğim bölümleri okuyabilirsin. Hangisi daha kolay geliyorsa onu oku.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
06 Ağustos 2015 13:01

Hocam merhaba. Ben de bir üniversitede kimya teknisyeni kadrosundayım. Alt öğrenimden yerleştim aynı zamanda kimya teknikeriyim pazartesi günü göreve başladım. Üst öğrenim intibakı yaptırmak istiyorum dediğimde diplomalarımın fotokopisini aldılar ve lise öğrenimiyle önlisans öğrenimindeki bölümlerin birbirini tutması gerekiyor dediler. Yani Lise olarak kimya teknolojisi görünüyorum aynı zamanda önlisans olarak da kimya teknolojisi ibaresine dikkat çektiler. Herhangi bir bölümün teknikerliğini okuman senin tekniker unvanını almana ya da özlük haklarından yararlanmana yeterli olmayabilir.

Çok teşekkür ediyorum hocam bilgilendirme için. Bu sene sınava girip artık seneye kayıt yaptırırım.

mustafayaman82
Aday Memur
06 Ağustos 2015 15:20

Hocam o konuda şöyle bir durum var. Personeldeki kişiler bunu böyle biliyor olabilir ama bugün öğrendiğim şey şu; kanunda Teknisyen ünvanı ile çalışan bir kişi Teknik bir Önlisans bitirirse Tekniker olabilir. Bizim bölüm sorumlusu Tesviye mezunu ama gidip elektrik elektronik gibi bir önlisans okuduğunu söyledi ve diplomasını verdiğinde sizin dediğiniz gibi bir yaklaşımda bulunulmuş. O da personeldeki kişilere YÖK'ün kanununu göstermiş ve mahkemeye verdiğim takdirde kazanırım demiş. Bunun üzerine istediğini almış. Yani biraz diretmeyle ve elinizdeki kanunlarla bu işi çözebiliyorsunuz.

Artık öğrendiğim ve kesinleştirdiğim şey şudur ki; Ne okuduğunuz değil, Teknik bir önlisanstan mezun olmanız önemlidir.

hsnd, 9 yıl önce

Hocam merhaba. Ben de bir üniversitede kimya teknisyeni kadrosundayım. Alt öğrenimden yerleştim aynı zamanda kimya teknikeriyim pazartesi günü göreve başladım. Üst öğrenim intibakı yaptırmak istiyorum dediğimde diplomalarımın fotokopisini aldılar ve lise öğrenimiyle önlisans öğrenimindeki bölümlerin birbirini tutması gerekiyor dediler. Yani Lise olarak kimya teknolojisi görünüyorum aynı zamanda önlisans olarak da kimya teknolojisi ibaresine dikkat çektiler. Herhangi bir bölümün teknikerliğini okuman senin tekniker unvanını almana ya da özlük haklarından yararlanmana yeterli olmayabilir.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
06 Ağustos 2015 15:34

Anladım hocam. Eksik biliyorlar demek ki. Ben de yeni atandığım için yönetmeliklerden kanunlardan falan çok bilgim yok. Öğrendiğim kadarıyla bilgi verdim size. Durum böyleyse tabi ki daha iyi olur sizin için istediğiniz bölümü okumak açısından. Kolay gelsin.

Hocam o konuda şöyle bir durum var. Personeldeki kişiler bunu böyle biliyor olabilir ama bugün öğrendiğim şey şu; kanunda Teknisyen ünvanı ile çalışan bir kişi Teknik bir Önlisans bitirirse Tekniker olabilir. Bizim bölüm sorumlusu Tesviye mezunu ama gidip elektrik elektronik gibi bir önlisans okuduğunu söyledi ve diplomasını verdiğinde sizin dediğiniz gibi bir yaklaşımda bulunulmuş. O da personeldeki kişilere YÖK'ün kanununu göstermiş ve mahkemeye verdiğim takdirde kazanırım demiş. Bunun üzerine istediğini almış. Yani biraz diretmeyle ve elinizdeki kanunlarla bu işi çözebiliyorsunuz.

Artık öğrendiğim ve kesinleştirdiğim şey şudur ki; Ne okuduğunuz değil, Teknik bir önlisanstan mezun olmanız önemlidir.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi