Editörler : Pangaea
05 Ağustos 2015 17:12

İletişim Fakültesi mezunları neden bir dala tutunamıyor?

Sektörde birçok alaylı varken, sizler fakültede sektörün dinamiklerini bilirken onların önüne nasıl geçemezsiniz? İstanbul'da iletişim okuyan biri kendini geliştirirse, birkaç yıl mubabirlik yapıp iyi yerlere gelebilir. Bunları yapanlar epey çok. Staj çok önemli, birçok ajansta sektörü tanıyıp iyi ilişkiler kurarak işe girmeniz çok zor olmaması gerek. İstanbul ve Marmara Üniversite bir iletişim öğrencisi kendini geliştirir, bir iki dil öğrenirse açıkta kalması, işşiz olması imkansız değil mi? Bu üniversitelerden mezun olan arkadaşlar şuan kpss ile avunmaya çalışıyorlar. Ya sevmiyorsunuz Gazeteciliği ya da zoru oynama niyetinde değilsiniz. Oysa bu bölümü severek bitiren, üstüne İstanbul'dan mezun olanlar çok iyi yerlere gelebilir. Kendinizi geliştirmeyip, istemeyerek mezun oluyorsunuz. Kpss illeti ile uğraşacağınıza -ki kontenjan az gerek yok- gider ajansa kayıt olur en kötü asgari ücret alır, birkaç sene sonra 2000-3000 alır, 5-10 yıl sonra en kötü 5000-6000 alırsınız. Bu süre sizin gayretinize göre değişebilir. 5 yılda bile 7-8 bin lira kazanabilecek seviyelere ulaşabilirsiniz. Yalan sa yalan deyin...

Geci
Genel Müdür
05 Ağustos 2015 19:09

Yalan.

Şu sektörün, senin tabirinle dinamiklarini bildiğini iddia edenleri oldum olası anlamıyorum. Marmara - Gazeteciliği seçmemin sebebi "sektöre yakın olmak" düşüncesiydi. Olayın içine girince anlıyorsun bunun bir numarasının olmadığını.

3 yıl başka bir okulda okudum. Katsayı problemi yüzünden İletişim seçemiyordum. Katsayı konusunda düzenleme yapılınca okuduğum okulu 3. sınıfta bıraktım, tekrar ÖSS'ye girip Gazeteciliği kazandım. Herhalde idealist olmayan, bu bölümü istemeyen biri böyle bir fedakarlık yapmaz :)

Birkaç sene asgari ücret alsın ne var diyorsun. Sonra birkaç dil öğrensin diyorsun. Asgari ücret hangi dil kursunun parasını karşılayıp, İstanbul gibi bir yerde yaşamaya yetecek. Ben ailemden para almadan yaşamaya çalıştım İstanbul'da 4 yıl. Ve malesef asgari ücretin üstünde maaş almama rağmen hiçbir şekilde yetmiyordu. Bir de üstüne dil kursu :) çok iyimsersin.

Ayrıca özel sektördeki çalışma şartları iyileştirilmeden "özel sektörde niye çalışmak istemiyorsunuz" demek de abes olmuş. Birkaç yıl asgari ücret, sonra bir süre 2 bin lira maaş. Yani bi 10 yıl sonra 2 bin liranın üstünde maaş almaya başlayacağız. Ancak o 10 yıllık süre içinde geceli gündüzlü, haftasonu olmadan çalışıcaz. Ne için ? İyi bir hayat için ?

E memuriyet zaten bunları sana daha başlar başlamaz veriyor. Ve kariyer hedeflersen de 2 bin lira maaş alırken kariyer memurluklarına hazırlanıp, uzman yardımcısı - uzman olabilirsin.

Ne okuyorsun bilmiyorum ama davulun sesi uzaktan güzel geliyor sanırım sana.

İmza : Para/sigorta istemediği halde hiçbir yer tarafından staja bile kabul edilmeyen bir genç :)

elendill7
Aday Memur
05 Ağustos 2015 19:19

marmara gazetecilik mezunu olup ntvspor'da muhabirlik yapan var, kaç para kazanıyordur sence? iyi paralar kazandığı kesin. birkaç yıl sonra tv'de program sunacak, haber spikerliği yapacak. parası daha da artacak. bu adamlar gökten menzille inmiyor.

Geci, 9 yıl önce

Yalan.

Şu sektörün, senin tabirinle dinamiklarini bildiğini iddia edenleri oldum olası anlamıyorum. Marmara - Gazeteciliği seçmemin sebebi "sektöre yakın olmak" düşüncesiydi. Olayın içine girince anlıyorsun bunun bir numarasının olmadığını.

3 yıl başka bir okulda okudum. Katsayı problemi yüzünden İletişim seçemiyordum. Katsayı konusunda düzenleme yapılınca okuduğum okulu 3. sınıfta bıraktım, tekrar ÖSS'ye girip Gazeteciliği kazandım. Herhalde idealist olmayan, bu bölümü istemeyen biri böyle bir fedakarlık yapmaz :)

Birkaç sene asgari ücret alsın ne var diyorsun. Sonra birkaç dil öğrensin diyorsun. Asgari ücret hangi dil kursunun parasını karşılayıp, İstanbul gibi bir yerde yaşamaya yetecek. Ben ailemden para almadan yaşamaya çalıştım İstanbul'da 4 yıl. Ve malesef asgari ücretin üstünde maaş almama rağmen hiçbir şekilde yetmiyordu. Bir de üstüne dil kursu :) çok iyimsersin.

Ayrıca özel sektördeki çalışma şartları iyileştirilmeden "özel sektörde niye çalışmak istemiyorsunuz" demek de abes olmuş. Birkaç yıl asgari ücret, sonra bir süre 2 bin lira maaş. Yani bi 10 yıl sonra 2 bin liranın üstünde maaş almaya başlayacağız. Ancak o 10 yıllık süre içinde geceli gündüzlü, haftasonu olmadan çalışıcaz. Ne için ? İyi bir hayat için ?

E memuriyet zaten bunları sana daha başlar başlamaz veriyor. Ve kariyer hedeflersen de 2 bin lira maaş alırken kariyer memurluklarına hazırlanıp, uzman yardımcısı - uzman olabilirsin.

Ne okuyorsun bilmiyorum ama davulun sesi uzaktan güzel geliyor sanırım sana.

İmza : Para/sigorta istemediği halde hiçbir yer tarafından staja bile kabul edilmeyen bir genç :)

Geci
Genel Müdür
05 Ağustos 2015 19:51

Marmara Gazetecilik mezunu olup Ntvspor'da çalışan kimmiş? Acaba sen duyduğun tek bir örnek üzerinden bu işin ne kadar kolay olduğunu düşünüyor olmayasın ?

Ayrıca özel kanalların hemen hepsi belli üniversiteler ile anlaşmamılar. Eskiden Marmara İletişim Doğan Medya ile anlaşmalıydı ve çok fazla staj etkinliği oluyordu. Öğrencilerin staj aramasına gerek bile kalmıyordu. Şuanda ise devlet üniversitelerinde böyle bir şey söz konusu bile değil. NtvSpor örneğin bir özel üniversite ile anlaşmalıydı Bilgi üniversitesi olabilir. Keza Ntvspor'da yayın yapan, spikerlik yapan kişilerin adları zaten biliniyor, internet üzerinden hepsinin özgeçmişine de bakabilirsin.

2 şeyle karşılacaksın;

- Özel üniversitede İletişim bölümünden mezun olanlar

- Devlet üniversitesinden alakasız bir bölümden mezun olanlar

Devlet üniversitelerinin İletişim'inden mezun olup şuanda iyi yerlerde olan tek tük insan vardır yeni jenerasyon içinde. Mesela bizim sınıftan 2 kişi iyi yerlerde. İsim vermeyeyim. Bir tanesi İstanbul'da bir İletişim Lisesinde okuyarak 14 yaşında sektörü solumaya başlayan biri, diğeri Türk Gazeteciler Cemiyetinin eski başkanlarından birinin oğlu. Ne tesadüfler dimi ?

elendill7, 9 yıl önce

marmara gazetecilik mezunu olup ntvspor'da muhabirlik yapan var, kaç para kazanıyordur sence? iyi paralar kazandığı kesin. birkaç yıl sonra tv'de program sunacak, haber spikerliği yapacak. parası daha da artacak. bu adamlar gökten menzille inmiyor.

elendill7
Aday Memur
05 Ağustos 2015 22:17

evren göz, marmara iletişim mezunu.

Geci, 9 yıl önce

Marmara Gazetecilik mezunu olup Ntvspor'da çalışan kimmiş? Acaba sen duyduğun tek bir örnek üzerinden bu işin ne kadar kolay olduğunu düşünüyor olmayasın ?

Ayrıca özel kanalların hemen hepsi belli üniversiteler ile anlaşmamılar. Eskiden Marmara İletişim Doğan Medya ile anlaşmalıydı ve çok fazla staj etkinliği oluyordu. Öğrencilerin staj aramasına gerek bile kalmıyordu. Şuanda ise devlet üniversitelerinde böyle bir şey söz konusu bile değil. NtvSpor örneğin bir özel üniversite ile anlaşmalıydı Bilgi üniversitesi olabilir. Keza Ntvspor'da yayın yapan, spikerlik yapan kişilerin adları zaten biliniyor, internet üzerinden hepsinin özgeçmişine de bakabilirsin.

2 şeyle karşılacaksın;

- Özel üniversitede İletişim bölümünden mezun olanlar

- Devlet üniversitesinden alakasız bir bölümden mezun olanlar

Devlet üniversitelerinin İletişim'inden mezun olup şuanda iyi yerlerde olan tek tük insan vardır yeni jenerasyon içinde. Mesela bizim sınıftan 2 kişi iyi yerlerde. İsim vermeyeyim. Bir tanesi İstanbul'da bir İletişim Lisesinde okuyarak 14 yaşında sektörü solumaya başlayan biri, diğeri Türk Gazeteciler Cemiyetinin eski başkanlarından birinin oğlu. Ne tesadüfler dimi ?

Firocan
Memur
05 Ağustos 2015 22:27

Birden ufkum acildi ben vazgeciyorum hemen yarin ozlede ise basliyorum.. Burdaki insanlarin bi cogu zaten ozelde talihi gulmeyen bin bir pislik gorup yaka silken insanlar. Umarim siz de o ntv muhabirlerinden birisinizdir ya da olursunuz biz olamadik sansimizi burada deniyoruz. Pes etmiyoruz yelkenimizi baska yone cevirip umut ediyoruz

Geci
Genel Müdür
05 Ağustos 2015 22:34

Hocam sana ikidir tuğla gibi mesaj yazıyorum, bana hep tek spesifik örneklerle geliyorsun. Zaten ben de onu anlatıyorum. Tek bir kişi yapıyor, bahtı gülmüş olabilir, günahını almayayım hısım akraba sokup kanala girmiş olabilir. Binbir değişkeni hesaba katmadan, koskoca kanalda çalışan tek bir kişiyi örnek göstererek o kadar yazdığım şeyi okumamış olduğunu düşündürüyorsun.

elendill7, 9 yıl önce

evren göz, marmara iletişim mezunu.

Firocan
Memur
05 Ağustos 2015 22:46

Kim geci ben mi ben sana katiliyorum basligi acan arkadasa soyluyorum

elendill7
Aday Memur
05 Ağustos 2015 23:23

yok bana dedi, o muhabir olan kişi bundan önce birçok dergide yazı yazmış, radyolarda çalışmış, program sunmuş, birçok çalışma yapmış ve öyle büyük bir kanalda muhabir olmuş. çalışmadan olmuyor, tamam torpili vardır, alımlar kısıtlıdır fakat gazetecilik illa birilerinin ağzına bakacaksınız diye okunmaz ki. bu fırsatı sizin de yaratmanız gerekir. bilmiyorum, siz de haklısınız ben çok çalışılınca neden olmasın diyorum sadece.

Firocan, 9 yıl önce
Kim geci ben mi ben sana katiliyorum basligi acan arkadasa soyluyorum

vay marsu
Kapalı
06 Ağustos 2015 00:01

elendill kardes siz ne is yapiyorsunuz ve ne mezunusunuz

elendill7
Aday Memur
06 Ağustos 2015 08:44

yeni bu sene üniversiteye başlıycam, istanbul'da gazetecilik yazma fırsatım vardı, yazsam geliyordu, puanımın baya altındaydı hem marmara hem de istanbul üni ama ben seçmedim. şimdi de neden seçmediğimi sorguluyorum, yani 2-3 sene gazetecilik seçicem ben, uğur dündar olcam, savaş ay olcam diyordum ama saolun sizler tüm hayallerimi yıktınız, bende gidip başka bir tercihte bulundum :(

vay marsu, 9 yıl önce
elendill kardes siz ne is yapiyorsunuz ve ne mezunusunuz

vay marsu
Kapalı
06 Ağustos 2015 10:09

ha soyle desene yas olarak tum bu yorumlari yapmis olman gayet normal. Aksi takdirde uzayda mi yasiyorsun diyecektim...o derece iletisim mezunlari isin o kadar disindan tepesinden bakarak yazmissin ki.arti bu kadar seyi hadi bilmeyen sektorun halini tanidigini sahip tanimadan yazdin diyelim iyi hos peki sen simdi kendin ile celisöedin mi 3 sene isteyip de tercih etmemek. demek ki deneyim denen kavrami yabana atmamak lazim. bi de demissin ya 2,3 dil ogrendik mi is tamam diye .)) güzel güldürdün sagol daha Türkce yi kullanamayan cook iletisimci varken, nasil kolay soylemissin 2,3 dil ogreniriz diye kurslarin f iyatlarin dan haberin yok sinirimi hatta o ozelde is bulupta vaktinin kalacagini saniyorsun sanirim tüm bunlar olurken zihnin rahat mi olacak. ..

elendill7
Aday Memur
06 Ağustos 2015 13:41

internette bir sürü kaynak, video, siteler var ingilizce için. tonlarca para saydığınız kurslardan 10 kat daha iyi.

vay marsu, 9 yıl önce
ha soyle desene yas olarak tum bu yorumlari yapmis olman gayet normal. Aksi takdirde uzayda mi yasiyorsun diyecektim...o derece iletisim mezunlari isin o kadar disindan tepesinden bakarak yazmissin ki.arti bu kadar seyi hadi bilmeyen sektorun halini tanidigini sahip tanimadan yazdin diyelim iyi hos peki sen simdi kendin ile celisöedin mi 3 sene isteyip de tercih etmemek. demek ki deneyim denen kavrami yabana atmamak lazim. bi de demissin ya 2,3 dil ogrendik mi is tamam diye .)) güzel güldürdün sagol daha Türkce yi kullanamayan cook iletisimci varken, nasil kolay soylemissin 2,3 dil ogreniriz diye kurslarin f iyatlarin dan haberin yok sinirimi hatta o ozelde is bulupta vaktinin kalacagini saniyorsun sanirim tüm bunlar olurken zihnin rahat mi olacak. ..

Geci
Genel Müdür
06 Ağustos 2015 14:10

Evinde kendi kendine İngilizce konuşarak en fazla İntermediate seviyesine getirebilirsin İngilizceni. Arkadaş tamam muhalefetsin de bu kadar temel şeylere bile muhalefet olman cidden saçmalık.

Şunu mu dememizi istiyorsun ? "Evet sen haklısın"

O zaman şunu söyleyelim, haklı değilsin, çünkü saçma bir şeyi saçma argümanlarınla savunuyorsun. Evde dil çalışarak 2-3 dil öğrenebiliriz diyor adam.

elendill7, 9 yıl önce

internette bir sürü kaynak, video, siteler var ingilizce için. tonlarca para saydığınız kurslardan 10 kat daha iyi.

elendill7
Aday Memur
06 Ağustos 2015 14:18

hani hiç görmesek sallayacağız ama... benim bir arkadaş ingilizce ve almanca'yı internetten öğrenip almanya, polonya ve italya'ya erasmusla/farabiyle gitti. advanced seviyesinde ingilizcesi var. demekki oluyormuş.

Geci, 9 yıl önce

Evinde kendi kendine İngilizce konuşarak en fazla İntermediate seviyesine getirebilirsin İngilizceni. Arkadaş tamam muhalefetsin de bu kadar temel şeylere bile muhalefet olman cidden saçmalık.

Şunu mu dememizi istiyorsun ? "Evet sen haklısın"

O zaman şunu söyleyelim, haklı değilsin, çünkü saçma bir şeyi saçma argümanlarınla savunuyorsun. Evde dil çalışarak 2-3 dil öğrenebiliriz diyor adam.

Geci
Genel Müdür
06 Ağustos 2015 14:20

Arkadaşım, güzel kardeşim. Bak ne güzel diyorsun? Yurtdışına gitti. Ben ne demişim yukarıda en fazla intermediate seviyesinde öğrenilir. Advanced seviyesine evde mi çıktı diyorsun sen yani? Arkadaş rica ediyorum bölümünle alakalı yere git yaz çiz, burada sinirimizi zıplatma.

elendill7, 9 yıl önce

hani hiç görmesek sallayacağız ama... benim bir arkadaş ingilizce ve almanca'yı internetten öğrenip almanya, polonya ve italya'ya erasmusla/farabiyle gitti. advanced seviyesinde ingilizcesi var. demekki oluyormuş.

elendill7
Aday Memur
06 Ağustos 2015 14:32

zaten c1 seviyesinde olup gitti, upper intermediate. c1 seviyeli olduğu için öncelik hakkı oldu ve erasmus kazandı. şuan advanced, ki istese advanced seviyesini beklerdi, ama okul bitmek üzereydi. neyse ben haksızım, ben yanlış yazıyorum, kusura bakma cahilim, sen doğrusu, sen ne diyorsan o. yahu çalışmamışsın, gayret etmemişsin gelip burda yok çok zor, yok en fazla böyle olur, yok 3 kuruşa nasıl yapacağız, bırak bu işleri yapan yapıyor. neyse daha yazma lütfen. sana göre ben ne dersem yzde yüz yanlışım, bu yüzden yazmana gerek yok.

Geci, 9 yıl önce

Arkadaşım, güzel kardeşim. Bak ne güzel diyorsun? Yurtdışına gitti. Ben ne demişim yukarıda en fazla intermediate seviyesinde öğrenilir. Advanced seviyesine evde mi çıktı diyorsun sen yani? Arkadaş rica ediyorum bölümünle alakalı yere git yaz çiz, burada sinirimizi zıplatma.

Geci
Genel Müdür
06 Ağustos 2015 14:34

İnsanların bam teline basma. Çalışmamışsın, çabalamamışsın derken neler yaşadıklarını ne şartlarda uğraştıklarını bilmeden gelip burda mabadından şeyler söyleme. Burada herkes iletişim sektörünün ne denli çıkmazda bir sektörde olduğunu söylerken, İletişimi seçmeye bile götü yememiş biri olarak burda sinirlerimizi zıplatma.

elendill7, 9 yıl önce

zaten c1 seviyesinde olup gitti, upper intermediate. c1 seviyeli olduğu için öncelik hakkı oldu ve erasmus kazandı. şuan advanced, ki istese advanced seviyesini beklerdi, ama okul bitmek üzereydi. neyse ben haksızım, ben yanlış yazıyorum, kusura bakma cahilim, sen doğrusu, sen ne diyorsan o. yahu çalışmamışsın, gayret etmemişsin gelip burda yok çok zor, yok en fazla böyle olur, yok 3 kuruşa nasıl yapacağız, bırak bu işleri yapan yapıyor. neyse daha yazma lütfen. sana göre ben ne dersem yzde yüz yanlışım, bu yüzden yazmana gerek yok.

elendill7
Aday Memur
06 Ağustos 2015 14:48

hocam ben ne yapayım? seçecektim ama aklım almıyor. nasıl olurda onca yetiye rağmen iyi yerlere gelinemiyor. neden olmasın diyorum, bunları neden herkes yapamıyor? iletişim neden bu halde? oysa yazdıklarım gerçekleşecek şeyler. sektöre girip bunları gerçekleştiremediğinizi söylüyorsunuz, doğrudur. ama gerçekleştirenler de bu sektörde iyi yerlere gelmiyor gibi duyumlar alıyorum. neden böyle? anlam veremiyorum, böyle olmamalı. seçecektim ama herkes aynı şeyi söylüyordu. ben de bu nasıl olur diyorum? olmamalı, yazdığım yetilere sahip olupta nasıl iyi noktalara gelinmiyor, bu yetiler için imkanlar nasıl kısıtlı olabiliyor, nasıl imkansız olabiliyor. lanet olsun bu topraklarda yaşadığımıza o zaman!

Geci, 9 yıl önce

İnsanların bam teline basma. Çalışmamışsın, çabalamamışsın derken neler yaşadıklarını ne şartlarda uğraştıklarını bilmeden gelip burda mabadından şeyler söyleme. Burada herkes iletişim sektörünün ne denli çıkmazda bir sektörde olduğunu söylerken, İletişimi seçmeye bile götü yememiş biri olarak burda sinirlerimizi zıplatma.

Firocan
Memur
06 Ağustos 2015 14:59

Kardesim soylemeyim diyorum ama marmara gazetecilik internetten iki uc dileden once keske once kendi deyimlerimizi guzel kullansaniz mesela sohbetin basinda gokten menzille inen ntv muhabirlerinden bahsettiniz zembille inseler bir nebze inandirici olabilirlerdi. Anliyoruz cok heyecanlisiniz guzel seyler yapmak istiyorsunuz ins oyle olur yolunuz acik olsun. Ama buradaki insanlara gelip tutunamayanlar naralari atip tecrubeden bi haber halinizle bilmislik taslarsaniz ciddiye alinmaz uzerine bir de terslenirsiniz. Ha bir de bizden duydugunuz bi iki cumleyle gazetecilik yazmaktan vazgectiyseniz zaten idealist degilsinizdir neyin cabasi bu?

elendill7
Aday Memur
06 Ağustos 2015 15:16

idealisttim tabii, ama çoğu kişi "gazeteci olmak için okumana gerek yokki, zaten idealistsen başka bölüm okuyarak da gazeteci olursun" diyor. idealistten kastım şu, kötü para kazanırım, yeri gelir almam da. ama bedava çalışmak isteyeni dahi staja almıyorlarmış. iş sahası yoksa ben nasıl idealimi gerçekleştiricem? iş sahasını tartışıyoruz zaten, para kazanmak umrumda değil zaten, ama iş sahası yoksa neden kendimi yoruyorum. git başka bölüm oku sonra hobi olarak yine okursun diyor millet fıttırıcam. herkesten de özür dilerim, empati kurup konu açtım. aslında hiçbir şey bilmiyorum sadece internette gazetecilik ile ilgili yazılanları, ve araştırmalarımı sunup, sorular sordum size. :(

Firocan, 9 yıl önce
Kardesim soylemeyim diyorum ama marmara gazetecilik internetten iki uc dileden once keske once kendi deyimlerimizi guzel kullansaniz mesela sohbetin basinda gokten menzille inen ntv muhabirlerinden bahsettiniz zembille inseler bir nebze inandirici olabilirlerdi. Anliyoruz cok heyecanlisiniz guzel seyler yapmak istiyorsunuz ins oyle olur yolunuz acik olsun. Ama buradaki insanlara gelip tutunamayanlar naralari atip tecrubeden bi haber halinizle bilmislik taslarsaniz ciddiye alinmaz uzerine bir de terslenirsiniz. Ha bir de bizden duydugunuz bi iki cumleyle gazetecilik yazmaktan vazgectiyseniz zaten idealist degilsinizdir neyin cabasi bu?
Toplam 26 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi