Editörler : Pangaea

Kapalı
25 Ağustos 2015 20:22

İlahiyatların kontenjanı acilen düşürülmeli ve nitelikli öğrenci alınmalıdır.

yok sınavsız geçiş, yok ilitam yok adını bilemediğimiz bir sürü bölüm açıldı ve kalite düştü.

eskiden tıp fakültesi puanı alan insanlar ilahiyata giderken, şimdi sınava girmeden atanan mı dersiniz, sınava girip bir kaç net yaparak atanan mı dersiniz.

bu işin sonu ilahiyatların kapanmasına kadar gidecektir.

yazık oldu.

asrınmücahidesi
Genel Müdür
26 Ağustos 2015 01:40

şuanda ilim için değil de sırf iş için okuyan başka bölüm mezunu yüzlercesi var. yakın tanıdıklarım da var. öncelikli amaç ilim olmalı. türlü türlü düşünce yapısında hatta ateisti bile uzaktan eğitim okuyabiliyor. kesinlikle çözüm ilk iş olarak kontenjanların azaltılmasıdır. şırnak' a kadar her yerde ilahiyat fakültesi açılmış durumda formasyonlar yine herkese beleşe dağıtılır vaziyette... kesinlikle kontenjanlar azaltılmalı ve kriterler konulmalı. nasıl ki önceden 30-40 kişilik kontenjanlara ales+ dipl. not ortalamasıyla formasyona hak kazanılıyorsa sadece kazananlar girip yeterli puan alamayanlar açıkta kalıyorsa yine öyle olsun. keza ilahiyat fakültesi kontenjanları düşürülmeli zaten türkiye'nin her yerine fakülte açılmış durumda. ilitam kontenjanları da öyle her yıl 4000/5000/7000 değil (tam bilmiyorum türkiye geneli kaç kontenjan ayrıldığını bu civarlarda) 50-100 arası bir kontenjan verilmeli ki gerçekten ilim için okunsun bu bölüm. sadece iş için değil. kaç kişi duydum böyle sırf iş,atanma için ilahiyat diploması isteyen.

mmurat234
Kapalı
26 Ağustos 2015 09:17

tebrikler aynen katılıyorum,

asrınmücahidesi, 9 yıl önce

şuanda ilim için değil de sırf iş için okuyan başka bölüm mezunu yüzlercesi var. yakın tanıdıklarım da var. öncelikli amaç ilim olmalı. türlü türlü düşünce yapısında hatta ateisti bile uzaktan eğitim okuyabiliyor. kesinlikle çözüm ilk iş olarak kontenjanların azaltılmasıdır. şırnak' a kadar her yerde ilahiyat fakültesi açılmış durumda formasyonlar yine herkese beleşe dağıtılır vaziyette... kesinlikle kontenjanlar azaltılmalı ve kriterler konulmalı. nasıl ki önceden 30-40 kişilik kontenjanlara ales+ dipl. not ortalamasıyla formasyona hak kazanılıyorsa sadece kazananlar girip yeterli puan alamayanlar açıkta kalıyorsa yine öyle olsun. keza ilahiyat fakültesi kontenjanları düşürülmeli zaten türkiye'nin her yerine fakülte açılmış durumda. ilitam kontenjanları da öyle her yıl 4000/5000/7000 değil (tam bilmiyorum türkiye geneli kaç kontenjan ayrıldığını bu civarlarda) 50-100 arası bir kontenjan verilmeli ki gerçekten ilim için okunsun bu bölüm. sadece iş için değil. kaç kişi duydum böyle sırf iş,atanma için ilahiyat diploması isteyen.

mmurat234
Kapalı
26 Mart 2016 09:26

fakültelerde 2015-2016 eğitim-öğretim yılının başından uygulanmak üzere:

1) Arap Dili ve Belagatı, Tefsir, Hadis ve Fıkıh Derslerinin en az altı yarıyıla yayılarak okutulmasına

2) Kur?an-ı Kerim Okuma ve Tecvid Derslerinin halihazırda olduğu hal üzere her yarıyıla yayılarak okutulmasına karar verildi.

Kara0101
Aday Memur
28 Mart 2016 22:40

bende öylesıne sınava girdim lakın ılahıyat rahat gelicek sizce okumalımıyım ımamhatıp mezunu degılım . bıtırırsek en azından bedavadan ımam yada ogretmen oluruz

marastube
Şef
09 Nisan 2016 22:59

bir çok siyasi buyugumuze konuyu çok onceden iletmiştim ama pek ılgılenen olmadı herkesın derdı bambaska.sızın acıkta kalmanızla ılgılenen yok arkadaslar.

Hikmetname
Memur
26 Nisan 2016 08:26

Selamun aleyküm, Ünivesite sınavından aldığı yüksek puanla bir öğrencinin bu bölüme yerleşmesi onun kaliteli yada seviyeli biri olduğunun ölçüsü değildir. İlim yolcusuna ilk lazım olan Allah rızası için bu yola çıkmasıdır. Örgün okuyup ta sadece ataması kolay diye Dinkültürü öğretmenliği okuyan çok öğrenci vardı. Yine de çok sayıda öğrenci bu yüzden ilahiyat okuyor. Daha da vahimi bayan olup tesettüre riayet etmeyen, İlahiyat öğrencisi olup namaz kılmayan pek çok öğrenciyi görmek mümkün. Demek ki bu seviye yada kalite mevzusu örgün okumakla yada yüksek puanla yerleşmekle alakalı değil. Mühim olan Allah için yola çıkıp, İlim talep etmek öğrenmek, amel etmek ve insanlara bu ilmi aktarmaktır. İlim tahsili için diyar diyar dolaşan pek çok meşakket çeken Meşhur Hadis alimi Ahmed bin Hanbel hazretlerine sormuşlar: Bir küfeye gidiyorsun bir Basra'ya ne zaman kadar böyle devam edeceksin? denilince Mübarek şöyle cevap vermiş: Hokka ve Kalem ile mazara kadar.. diye cevap vermiş.

Velhasılı kelam, sizin dediğiniz yok ilitam yok bilmem ne şeklinde bölüm açıldı kalite düştü şeklindeki beyanlarınızı ben doğru bulmuyorum. İlitam öğrencisiyim, örgün olarak başladım bıraktım örgün olarak okuyanların ilmi seviyelerini de iyi biliyorum. Bu iş gönül işidir kardeşim. Gönlünü vereceksin sonra ardına bakmadan Mezara kadar bıkmadan usanmadan bu yolda seyrü sülük edeceksin vesselam.. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi