Editörler : E.Kayı Han
26 Ağustos 2015 08:30

Yakın tarihimizden siyasi bir kurban; Ali Şükrü Bey

Yakın tarihimizin ilk siyasi kurbanlarından, TBMM'de ikinci grup lideri olarak temayüz etmiş, hükümete sert muhalefeti ile pek çok şimşekleri üzerine çekmiş Ali Şükrü Bey'in, Topal Osman tarafından tertiplenen bir suikast sonucu öldürülüşünün 86. yıldönümü.. Rahmetle anıyoruz...

Konu ile ilgili olarakdan 'Kâzım Karabekir, M. Kemal Atatürk ile ilgili Gerçekleri Anlatıyor' kitabından iki kısım:

14 Ocak 1923 günü M. Kemal, Karabekir ve Fevzi Paşa ile trenle İzmir?e gider. Gazi M. Kemal o gün çok öfkelidir. Öfkesinin nedeni de Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey?in çıkaracağı gazete için Ankara?ya matbaa makinası getirmesidir. ?Gazi M. Kemal pek asabi idi. Muhaliflerden Ali Şükrü Bey, (Ankara?ya matbaa makinası getirmiş.. Tan adında bir gazete çıkaracakmış, siz hâlâ uyuyorsunuz) diye yaveri Cevat Abbas Bey?e verdi; veriştirdi. Ve (yakın, yıkın) diye çıkıştı. Yalnız kalınca kendilerini teskin ettim. Bu tarzdaki beyanatının dışarıya aks edebileceğini ve pek de doğru olmadığını anlattım.

(Sayfa 68)

O gün Ankara?da tatsız bir gün yaşanmaktadır. Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey ortadan kaybolmuştur. Mecliste, ikinci grup milletvekilleri kürsüden hükümete sert eleştiriler yöneltmektedirler. Sonrasını Karabekir?den öğrenelim: ?Ne kötü tesadüftür ki, bugün Trabzon mebusu Ali Şükrü Bey?in ortadan kaybolması ve bunun da M. Kemal Paşa?nın muhafız taburu komutanı Topal Osman Ağa?nın bir cinayeti olarak ortaya yayılması, Ankara havasında bir samimiyetsizlik ve itimatsızlık uyandırmaya sebep oldu. Yeni intihaba karar verildiği bir günde, Ankara?da matbaa açmış ve gündelik bir siyasî gazete çıkarmaya başlamış bulunan bir muhalif mebusun ortadan yok edilmesi çirkin olduğu kadar tehlikeli bir işti. Bunu muhalif mebuslar, doğrudan doğruya Gazi M. Kemal?den biliyorlar ve tevkif müzekkeresi çıkarmaya kadar da ileri gidiyorlardı. 2 Nisan sabahleyin ikamet ettiği daireden Başvekil Rauf Bey, Müdafaa-i Milliye Vekili Kâzım Paşa (Karabekir değil, başka Kâzım) telefonla yaverime şunu yazdırmış: (Bugün saat 6?dan beri Çankaya?da Gazi?nin köşkü civarında Muhafız taburuyla Osman Ağa taburu arasında müsademe (çatışma) başladı. Osman Ağa ve en kıymetli heyeti maktul düşmüş (öldürülmüş). Gazi M. Kemal Lâtife Hanım ile birlikte istasyonda Rauf Bey?in yanında. İsmet ve Kâzım Karabekir Paşaların da gelmelerini istiyorlar.) Derhal gittim. Gazi?yi çok müteessir (üzüntülü) buldum. Muhafız Nizamiye taburunun kendi dairesini delik deşik ettiklerini anlattı. ?Neticede Osman Ağa taburuyla anlaşır mı?? diye endişe ediyorlardı. Kars?tan gönderdiğim bu bin kişilik Giresun taburunun talihinin sonunu böyle görmek beni çok müteessir etti. 14 Ocak günü trenle Bursa?ya ayrıldığımız gün Gazi M. Kemal?in Cevat Abbas Bey?e, Ali Şükrü Bey ve matbaası hakkında Söylediği şiddetli sözler ve benim kendilerini teskinim gözlerimde canlandı. Bu aralık Muhafız tabur komutanı İsmail Hakkı Bey geldi. Gazi M. Kemal, endişesini ona da söyledi ve ?taburundan emin misin?? diye sordu. O da emin olduğunu söyledi. Nihayet mesele birçok masumun ölümü ile neticelendi. Ali Şükrü Bey?in cesedi de ertesi gün ortaya çıktı. Ali Şükrü Bey de telefon telleriyle boğulmuş ve ?Çankaya? gerilerinde bir yere gömülmüş. 4 Nisan?da Ali Şükrü Bey?in cenazesi İkinci Grup?un elleri üstünde Meclis kapısına getirildi ve ?ikinci kurban gidiyor? diye haykırışmalar oldu?

(Sayfa 78-79)

meneksenuri
Daire Başkanı
26 Ağustos 2015 08:33

Cinayete dair, detaylı belgelere ve ayrıntılara web adresini tıklayarak erişebilirsiniz:

http://belgelerlegercektarih.com/tag/ali-sukru-bey-cinayeti/

Saygılar.

çalıkbay
Yasaklı
26 Ağustos 2015 10:51

Ali Şükrü Bey; Kurtuluş Savaşı'nın en muhaliflerindendi. Vatan hainliğine kadar işi de sürdürdü.

Yunanlılar ne kadar Yunansa, o da öğleydi. Ona da çok beddualar ederim! Ona arka çıkanlara da!

çalıkbay
Yasaklı
26 Ağustos 2015 11:20

Rauf Orbay, Ali Fuat Paşa, Kazım Karabekir Paşa, Refet (Bele) Paşa; dördü de ATATÜRK'ün arkadaşlarıydı. ATATÜRK bunlara kardeş gözüyle bakıyordu. Onlar da ATATÜRK'ü severlerdi ki O'na yardım ettiler. Vatanperver insanlardı. Nur içinde yatsınlar!..

ATATÜRK, 26 Ağustos' ta (bugün 93 ncü yıl) başlatarak Başkomutanlık Meydan Savaşı'nı tam bir zaferle noktalayıp Mudanya Mütarekesiyle Trakya ve Anadolu'yu kurtardıktan sonra, tebrike gelen bu dört arkadaşına saltanat hakkındaki düşüncelerini sordu, fikirlerine başvurdu.

Bu candan dört arkadaşından aldığı cevabı aynen yazayım:

"Padişahlık veli-i nimetimizdir. O makama saygımız vardır. Babalarımız ve dedelerimiz padişahın ekmeğini yediler. biz de ekmeğini yediğimizden saltanata nankör olamayız!.. Vahidettin olmasın ama saltanat-ı hümayundan bir başkası yeni padişah olsun!.." dediler.

ATATÜRK: "O yediğiniz ekmek padişahın değil, bu fakir milletin ekmeğiydi. Millete saygınız ne olacak? Eksik mi kalsın?.."

Cevap: YOK!..

Toplam 3 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi