Editörler : E.Kayı Han
31 Ağustos 2015 13:25

Siyaset analizi.Buyrun

Amaç hiç bir partiyi karalamak ya da zan altında bırakmak değil.Kendimce son iki ayda yaşanan siyasi gelişmeleri değerlendirmeye çalıştım.Erken seçim artık kaçınılmaz.Akp'nin ise en büyük amacının milliyetçi oyları kazanmak olduğu ortada.Şu an Chp ve Hdp'yi çok fazla konuşan yok.Herkesin dilinde Devlet Bahçeli'nin Mhp'si var.Peki Mhp gerçekten hatalı mı?Kualisyon görüşmelerinden başlayalım:

Malum 4 şart vardı.Peki şunu sormak istiyorum?

Mhp'nin kualisyon için sunduğu önşartlardan hangisi ülke adına olumsuz bir durum teşkil ediyordu?

Oktay Vural'ın açıklamalarından kualisyon görüşmelerinde yaşananlar:

mhp: Cumhurbaşkanı anayasal sınırlarda kalsın

akp:Cumhurbaşkanını tartışmaya açtırmayız

mhp:17-25 aralık soruşturmaları bağımsız mahkemelerce tekrar incelensin

akp:darbeyi tekrar gündeme getirmeyiz

diğer 2 madde zaten Türküm diyen hiçkimsenin karşı çıkmayacağı çözüm süreci ve anayasanın ilk 3 maddesi ile ilgili.

şimdi soruyorum:Olası bir hükümeti burada istemeyen kim?

Şahsi fikrim akp en başından beri hükümet kurulmasına karşıydı.

Gelelim Bahçeli'nin yanlışına (bana göre):

Kualisyon olarak tek bir şart sunmuş olsaydı ve bu şart çözüm süreci olmaksızın Terörle sonuna kadar mücade adı altında olsaydı mhp en az %10 oyunu artırmıştı.Ülkenin en önemli sorunu terörken 17-25 aralık dosyasını karıştırmanın zamanı şimdi miydi sayın Bahçeli?

Bunu akp iyi kullanıyor.Şu anda sanki her türlü olumlu duruma hayır diyen bir imaj yaratıp mhp'nin üzerine giydirdiler.Bu da akp'ye artı olarak yansıyacaktır.Tek başına iktidar olması sürpriz değil.Akp bir yana artık Mhp seçmeni Bahçeli'den bıkmış durumda.1 Kasım'da düşeceği aşikar.Umarım bu düşüş Mhp'nin miladı olur.SAygılar

nuh-barutcu
Yasaklı
31 Ağustos 2015 13:55

ne 4 şartmış yahu! mhp bahçeli ve oktay vuralla bir arpa boyu yol alamaz.hiçbir yapıcı çözüm sunmayıp anca kuru kuru muhalefet etmekle ülke ileri gidemez.

Ak parti her türlü uzlaşı ve kaolisyon adımlarını atmasına ağmen kimse yanaşmadı.Millet görmüyor mu sanıyorsunuz.

Saadet partisi de Ak partiyle bir an önce koalisyon oluşturmalıdır çünkü gün bugündür.Tüm bozguncular birleşmiştir.

zaferengineer
Genel Müdür
31 Ağustos 2015 15:49

devlet bahçeli yine açıkladı akp 4 maddemizi kabul etse koalisyon prtokolü çantamdaydı diye. ama davutoğlu 4 maddeyi de kabul edemeyiz demiş. bakın devlet beyin siyasi becerisini eleştirebilirsiniz ama vatanseverliğini ve dürüstlüğünü asla. teşkilat içindekiler bunu iyi bilir sizin bu kadar eleştirdiğiniz konulara rağmen devlet beyin hala çok sağlam şekilde partinin lideri olmasının özü budur. devlet bey kıvırmaz kaynaksız konuşmaz. olmamış birşeyi olmuş gibi anlatmaz. ülkümüzün 4. ve 7. ilkeleri vardır bunu türkücüler bilmez akpliler hiç bilmez. ahlakçılık, şahsiyetçilik ve hürriyetçilik. bu 4 maddenin olmadığı bir zemin milliyetçi hareketinin varoluş temellerine aykırıdır. bu 4 maddeyi hiçe saysaydı mhp kendi varlığını inkar ederdi. ilkeli siyaset budur nabza göre şerbet akp nin işidir.

mateacher7O
Şube Müdürü
31 Ağustos 2015 19:30

ben en başından beri saray emrinde bir başbakanın göstermelik turlar attığını görüyorum.İstediniz de olmadıysa çıkarsınız yanınıza görüştüğünüz adamı da alarak şunda bunda anlaşamadık dersiniz.

Chp ile 32 gün görüşüldü sonuç chp bize kualisyon teklif bile edilmedi dedi.

geçiceksiniz bu işleri

En başından beri iktidar hevesiyle ülkeyi ateşin ortasında seçime zorladınız

Tabi bunun da bedelini ödeyeceksiniz.

Zannımca değişen pek birşey olmayacak

nuh-barutcu, 9 yıl önce

ne 4 şartmış yahu! mhp bahçeli ve oktay vuralla bir arpa boyu yol alamaz.hiçbir yapıcı çözüm sunmayıp anca kuru kuru muhalefet etmekle ülke ileri gidemez.

Ak parti her türlü uzlaşı ve kaolisyon adımlarını atmasına ağmen kimse yanaşmadı.Millet görmüyor mu sanıyorsunuz.

Saadet partisi de Ak partiyle bir an önce koalisyon oluşturmalıdır çünkü gün bugündür.Tüm bozguncular birleşmiştir.

mateacher7O
Şube Müdürü
31 Ağustos 2015 19:35

Mhp nin şartlarına ve ilkelerine tamamen katılıyorum

Bahçelinin dürüst bir insan olmasına da...

Ancak siyaset başka birşey.Siyaset için önemli olan ''an''dır.Ne geri ne de ileri.

7 haziran gecesi çıkıp erken seçim olsun diyen Bahçeli

1 hafta önce Erken seçim felakettir diyen yine Bahçeli

Buna benzer bir sürü söylemi var.Bunu rakip partiler kullanır.Kimseye de dürüstlük dersi vererek kurtulamazsın.Şu an hdp nin bu oyu almasındaki en büyük etken demirtaş'ın anlık siyaset hamleleridir.Unutmayın

zaferengineer, 9 yıl önce

devlet bahçeli yine açıkladı akp 4 maddemizi kabul etse koalisyon prtokolü çantamdaydı diye. ama davutoğlu 4 maddeyi de kabul edemeyiz demiş. bakın devlet beyin siyasi becerisini eleştirebilirsiniz ama vatanseverliğini ve dürüstlüğünü asla. teşkilat içindekiler bunu iyi bilir sizin bu kadar eleştirdiğiniz konulara rağmen devlet beyin hala çok sağlam şekilde partinin lideri olmasının özü budur. devlet bey kıvırmaz kaynaksız konuşmaz. olmamış birşeyi olmuş gibi anlatmaz. ülkümüzün 4. ve 7. ilkeleri vardır bunu türkücüler bilmez akpliler hiç bilmez. ahlakçılık, şahsiyetçilik ve hürriyetçilik. bu 4 maddenin olmadığı bir zemin milliyetçi hareketinin varoluş temellerine aykırıdır. bu 4 maddeyi hiçe saysaydı mhp kendi varlığını inkar ederdi. ilkeli siyaset budur nabza göre şerbet akp nin işidir.

BEYZADE2
Müsteşar Yardımcısı
31 Ağustos 2015 19:54

Erken seçim olayını kaçırmıssın arkadaş.Erken seçimi Davıtoğlu dedi.Bahçeli de koalisyon seçenekleri sundu ve olmazsa erken seçimdende kaçmayız dedi.Davutoğlunun balkon konuşmasına rest çekti.

mateacher7O, 9 yıl önce

Mhp nin şartlarına ve ilkelerine tamamen katılıyorum

Bahçelinin dürüst bir insan olmasına da...

Ancak siyaset başka birşey.Siyaset için önemli olan ''an''dır.Ne geri ne de ileri.

7 haziran gecesi çıkıp erken seçim olsun diyen Bahçeli

1 hafta önce Erken seçim felakettir diyen yine Bahçeli

Buna benzer bir sürü söylemi var.Bunu rakip partiler kullanır.Kimseye de dürüstlük dersi vererek kurtulamazsın.Şu an hdp nin bu oyu almasındaki en büyük etken demirtaş'ın anlık siyaset hamleleridir.Unutmayın

ramazzoli
Müsteşar
01 Eylül 2015 00:23

devlet bahçeli ve mhp si demiyormu biz bu ülkenin sigortasıyız

ve yine ''söz konusu vatansa gerisi teferruattır''

''biz ülkemiz için gerekirse elimizi değil gövdemizi taşın altına koyarız''

devlet bahçelinin mhp si bu söylemlerle boy gösterirken.

ve yine ülke perişan.kan gövdeyi götürüyor.iç savaşın eşiğindeyiz.bir an önce hükümet kurulmalı derken...

ve geçmişte rahşandan küfürleri yediği halde

tamam apoyu asacaksak koalisyon kuralım ön şartını dahi ortaya koymadan gidip koolisyon kurmuşken.

şimdi ortaya çıkıp 4 şartımız var dersen.

ben senin samimiyetinide vatan sevginide sorgularım.

haksızmıyım.

ha çıkarsın dersin gel bakalım davutoğlu gel görüşelim koalisyonu kuralım.ülke yanıyor bi el atalım...

amma bu koalisyon sürecindede sana (4 maddeyi kastederek) bunların hesabını sorarım.attığın her adımın takipçisiyim dese.

taraflı tarafsız tüm muhalif kesimin taktirini kazanmazmıydı.

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi