Editörler : Pangaea
01 Eylül 2015 16:10

Yeni mezun öğretmenin özel sektördeki iş durumu nedir

arkadaşlar merhaba,

çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümünden haziran ayında mezun oldum. doğal olarak yeni ve tecrübesizim.

şuan bir yandan açılmasını beklediğim formasyon duyurularını takip ediyorum, diğer yandan kpss çalışıyorum.

bununla birlikte önümüzdeki dönem hem maddi kaygılar dolayısıyla, hem de tecrübe edinmek adına özel sektörde öğretmenlik yapmak istiyorum. ancak bu alana bir hayli uzağım, iş aramaya nereden başlamam, nerede neyi yapmam gerektiği konusunda çok tecrübesizim.

istanbulda yaşıyorum, ücretli öğretmenliğe başvurdum fakat ne kadar açık var, ne sıklıkta, kimlere çıkıyor bunu bilmiyorum. bu nedenle diğer iş alanlarıyla da ilgilenme durumu doğuyor.

bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar yol gösterebilirlerse çok memnun olurum. özellikle herhangi bir özel öğretim kurumuna başvuru yaparken nelere dikkat etmem gerektiği konusunda bilgilendirirlerse çok sevinirim.

not: herhangi bir torpilim veya bir yerlerde dayım yoktur.

amorcortes
Şef
01 Eylül 2015 17:09

arkadaşım diploman ile bir iş bulamazsın.bir işe yaramaz kpss'den başka.Belki dönüşen okullarda yada etüt merkezlerinde iş bulursun o da asgari ücret verirler.Yani o parayı zaten her işte kazanırsın.LCW'da çalış daha iyi en azından işini iyi yaparsan yükselme şansın mağaza müdürü kim bilir bölge müdür olma şansın olur.Diğer türlü o diploma hiçbirşeye yaramaz.

lordkaan
Şube Müdürü
01 Eylül 2015 22:43

Özel sektörle ilgili şu sokak efsaneleri hala bitmedi ya :)

amorcortes
Şef
02 Eylül 2015 00:55

neresi efsane ? özel sektörde iş bulamazsın para kazanamazsın demedik o diploma ile iş bulamazsın diploman para etmez dedik.Varsa önerin sun.

lordkaan
Şube Müdürü
02 Eylül 2015 01:03

Asgari ücretle öğretmen mi çalıştırılır arkadaş? Abartmayın bu kadar da...

amorcortes
Şef
02 Eylül 2015 01:27

e hadi 1250-1500 tl olsun.onu da afedersin köpek gibi çalıştırırlar.Kendini geliştirir eğitim bilimleri falan anlatırsa KPSS dershanesinde kazanabilir ama o da diplomasının bir getirisi olmaz.

lordkaan
Şube Müdürü
02 Eylül 2015 01:41

Biraz daha zorlarsak ne kadar daha yukarı çıkacaksın? Neyse önemli değil arkadaş diplomayı yırtsın, kendini de boğazdan aşağı atsın. Yapacak bir şey yok.

amorcortes
Şef
02 Eylül 2015 02:33

valla KPSS düşünmüyorsa diplomayı yırtsın o noktada hemfikirim.

15 Eylül 2015 13:01

Özel okul en az 3-4 yıl tecrube istiyor.

yesil.08
Aday Memur
16 Eylül 2015 17:01

Tecrübe ve torpil yoksa çok zor..

faruk2050
Aday Memur
18 Ekim 2015 09:16

acilen bir i?e gir.

NewAqePrince
Aday Memur
11 Kasım 2015 04:01

Erkeksen ve askerliğini yapmadıysan , en az 2 yıl tecrüben yoksa kolejlerde işe giremezsin. Ben 2-3 olumsuz iş görüşmesi gerçekleştirdim , çalışan arkadaşlarımdan aldığım iş hayatı bilgileri şöyle :

Sağa sola başvurursan Fatih , Sınav, Final gibi dershaneden dönüşen okullarda iş bulabilirsin. Çalışma şartları genel olarak haftada 6 gün , yaklaşık 60-65 ders civarında derse girme şeklindedir. Bunun yanı sıra dersin olmadığı zamanlarda kayıt alma , veli avına çıkma , telefonla veli çekme v.s her işi yaptırırlar. Ücret 1300-1400 tl civarında değişir.

Ücretli öğretmenlik branş ihtiyacına göre belirleniyor. Genel olarak bizim branşımızda yani Edebiyatta fazla ihtiyaç olmadığı için onun çıkması da düşük bir ihtimal. Şimdilik KPSS'ye çalışmanı tavsiye ederim

lordkaan
Şube Müdürü
16 Kasım 2015 21:12

Bir kez daha söyleyeyim, burada yazılan, atılan tutulan her şeye inanmayın. Kolejde işe başladığımda askerliğimi yapmamıştım. 8 senedir öğretmenlik yapıyorum bir kez olsun olsun kayıt görüşmesi yapmadım, veli avına çıkmadım ama akşamları derslerden sonra sahilde balık avına çıkmışlığım vardır. Haftada 60-65 saat ders demek, günde 10-11 saat yapar, arkadaş edebiyatçı matematiği baya bir zayıf herhalde.

Valla ben artık olayı şuna yormaya başladım, insanlar özel sektörden diğer kişileri korkutup kaçırarak aday sayısını azaltmaya falan çalışıyorlar herhalde. Bunun başka mantıklı izahı yok çünkü...

ini1989
Memur
21 Kasım 2015 14:30

Kısmetse bu şubatta atanıyorum. Fef mezunuyum arkadaşın dediği gibi diploman hiçbir işe yaramıyor bu ülkede, özelde falan çalışırım demiştim mezun olunca ama olmadı. Cv gönderdiğim hiçbir okul geri dönüş yapmadı ben de Kpss'ye çalıştım mecburen ve sonunda başardım. Tavsiyem ya devlette öğretmen olursun, bu küçük bir ihtimal , ya da özelde raf dizersin başka seçeneğin yok tabi dayın amcan varsa her türlü işe girersin bu ülkede.

SessizDongu
Aday Memur
21 Kasım 2015 15:02

Bu bölümün 7.000 öğrenci ve mezunu bulunmaktadır. İş için ise o kadar çok Türk Dili ve Edebiyatı bölümü okuyan var ki.

Bu yüzden iş bulmak çok zor.

Eğer gençseniz yeniden YGS'ye hazırlanarak sağlık bölümleri okuyun.

Bu bölümlerde ekmek yok...

Türk Dili ve Edebiyatı

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları

Türk Halk Bilimi

Tarih

Coğrafya

Biyoloji

Fizik

Kimya

SessizDongu
Aday Memur
21 Kasım 2015 15:12

Sadece Açıköğretim Fakültesinde okuyan ve mezun olabilecek kapasitede bulunan öğrenci sayısını vereyim size de neden okunmaz diye düşünün ....

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Yerleşen Kişi Sayısı 10.250(2010)

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Yerleşen Kişi Sayısı: 8.200(2011)

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Yerleşen Kişi Sayısı: 8.200(2011)

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Yerleşen Kişi Sayısı: 5125(2014)

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Yerleşen Kişi Sayısı: 5125(2015)

Toplam : 369000

Bir o kadar da Fen-Edebiyat Fakültesi mezunu var. (64457)

Nerede bolluk orada yoksulluk...

Bu yüzden iş olanakları sıfıra indirgenmiştir.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi