Editörler : supporters.

Kapalı
04 Eylül 2015 02:49

Raporluyken "Yeniden Atanma Evrakları Yollamadı" Diye İşten Atılan Araştırma Görevlisi

Merhaba arkadaşlar,

bir arkadaşımın başına şöyle bir iş geliyor:

Mayıs ayında ameliyat oluyor 1 haziran da yeninden atanması gerekiyor ama ameliyatlı olduğu için ve başka şehirde olduğundan evrakları yollayamıyor rapor da 12 hazirana kadar bu arada ve de heyet raporu. ki zaten ameliyatlı adam. neyse 26 mayıs ta dekanlık "raporunuz tek hekim tarafından verildiğinden iptal edildi" diye tebliğ yapıyor bunun üzerine araştırma görevlisi avukatı araclığıyla üniversiteye yaptığı işin hukuksuz olduğuna dair noterden ihtarname gönderiyor ve raporun 5 doktor tarafından verildiğini dolayısıyla işlemin iptalini istiyor ancak henüz yasal süre daha dolmadan 5 haziranda "görev süreniz dolmuştur" şeklinde bir tebligat yapıyor ve işten atılıyor. Arkadaş işten atıldığı halde tedavisi devam ediyor ve 9 temmuza kadar hergün terapiye gidiyor, buna dair doktor tutanağı da mevcut.

Şimdi bu durumda dava açarsa işine geri dönebilir mi?

Emsal karar ben bulamadım, yani raporluyken işten atılanlar var ama hiçbiri bunun gibi değil çoğunda mazaretsiz gelinmeyen gün sayısı enazından 10 u aşmış bunda ise hem durduk yere iptal edilip sonra da "aa ama sen evrak göndermedin ki seni yeniden atayalım" deniliyor. resmen kumpas olduğu belli yani ama hukuki olarak ne yapılabilir dava açarken ne emsal gösterilebilir?

Teşekkürler...

almin-ce
Kapalı
04 Eylül 2015 10:01

Devlet ünv.mi burası?

Bleed
Kapalı
04 Eylül 2015 10:31

Yeniden atama için görev süresinin son gününe kadar beklenmez. Hele evrak vermek için hiç beklenmez. Benzer bir durum ile, eski bölümümde karşılaşıldı. Görev süresi biten asistan, bunun kendisine tebliğ edilmemesi için rapor aldı (malum adamı olan için çok basit). Ancak tebligatlarda raporlu olması bir muafiyete neden olmadığı için, doktora sonrasında 50 D'liyken görevinin bittiği bildirildi. Üniversitenin hele hele bunu yapan bölüm başkanı ve bilgisi varsa dekanın, mahkemeden dönme ihtimalini göz ardı edeceklerini sanmıyorum. Şu raporluyken ilişiği kesildi, ifadesini tek taraflı olarak görüyorum. Atamanın hangi tarihleri kapsadığı, öncesinde nasıl işlemlerin yapılması gerektiği bellidir ve kesindir.

ingilizcesizolmazmi
Şube Müdürü
04 Eylül 2015 17:57

33 a bu şekilde atılabilir mi

Bleed
Kapalı
04 Eylül 2015 18:58

33 A yani dekanlık kadroları genellikle yüz kızartıcı bir suç olmadığı sürece atılma olmuyor. Ancak, atama süresinin sonunda (her 2 veya 3 yılda bir olur), hakkında soruşturma, ceza, veya ortaya koyduğu bilimsel bir çalışmanın olmaması (yani başarısızlık), ders yardımcılıklarını yerine getirmemsi vb hallerde, bölüm uzatılmaması yönünde karar alıp, üst makamlara bu şekilde önerebilir. 2547 sayılı kanunun 33. maddesini okursanız [2547 sayılı Kanun'un 33 maddesi uyarınca en çok üç yıl süre ile atanabilirler; bu süre sonunda aynı usulle yeniden atanabilirler. Atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer. Yeniden atanmalarında ilk atama usulü uygulanır.], orada görev süresinin sonunda yenilemek zorunda olduğuna dair bir ifade yok.

stakrix
Kapalı
05 Eylül 2015 03:51

@bleed trolleme amacıyla mesaj yazmayın lütfen.

stakrix
Kapalı
05 Eylül 2015 03:58

@bleed

belli ki sende aynı şeyi yapmış dekan ya da rektörlere destek veren virisin

1) Tarafıma zaten tebligat yapılmadı saçma sapan billip bilmeden niye mesaj yazıyorsun? M"illeti yanlış yönlendiriyorsun? Allahtan foruma bağlı kalmayıp olayın hukuki yönünü araştırdık senin dediğin gibi çıkmadı

2) Raporluyken atıldı denilir çünkü adam hasta yatağında farklı bir ilde ve dahası rapor 2 ay önceden başlıyor

3) Varsayımda bulunarak mesaj yazdığın "adamı olan rapor alıyor" ksımından belli art niyet olarak yorumluyorum mesajn bu kısmını zira adam trafik kazası geçirdi 5 amelliyat geçirdi

4) Rapor iptali tebliği yapılırken atamaya ilişkin tebliğ yapılmadı

5) "bir daha tamak zorunda değil" miş .. hukuk bilgin sıfır oğlu sıfır.

Konuma mesaj yazma bir daha...

ARKADAŞLAR TROLLEME AMACIYLA BU KİŞİ MESAJ YAZMIŞTIR DİKKATE ALMAYIN.

Muhtemelen kendisi benzer bir pozizyonda bir üniversitenin personel dairesinde filan çalışıp benzer işler yapmış anlamak çok da zor değil. Zira mahkeme savunmasında üniversite veikili bile yapılanın kanunsuz olduğunu kabul etmiş. Bu da buradan yalan yanlış bilgi veriyor.

Görev süresi kendiliğinden sona eriyor diye atama yapılmayacak diye birşey yok o zaman bütün yard doç ları doç ları da atsınlar? Kafana göre bunun görev süresini uzattım bununkini uzatmadım diyemezsin.

stakrix, 9 yıl önce

@bleed trolleme amacıyla mesaj yazmayın lütfen.

stakrix
Kapalı
05 Eylül 2015 04:03

Her konuyu açtığımda şöyle birisi çıkıp bilmeden birşey yazmıyor mu sinir krizi geçiriyorum resmen yaw. O kadar görev süresi uzatılmayan adam nasıl mahkeme kararıyla dönüyor ona bak da konuş. 2 ay işe gelmeyen adamı işten atamadılar mazeretsiz hemde.

Kaldı ki ben soruda sana mahkemede ne olur diye sormadım hakim değilsin birşey değilsin ünüversitenin yolsuzluğuna karşı ne yapılır diye sordum. KAlkıp da "isiteyen rapor alabiliyor" diye hakaretvari konuşma bir daha.

stakrix
Kapalı
05 Eylül 2015 04:05

konuyu mahvetti bıraktı yani ben ne sormuşum bu ne yazmış? Ya sabır...

Bleed
Kapalı
05 Eylül 2015 13:18

Sayın Stakrix, belli ki nezaketten sizde eser yok, yine de nezaket kuralları içinde hakkımda yazdığın

"ARKADAŞLAR TROLLEME AMACIYLA BU KİŞİ MESAJ YAZMIŞTIR DİKKATE ALMAYIN.

Muhtemelen kendisi benzer bir pozizyonda bir üniversitenin personel dairesinde filan çalışıp benzer işler yapmış anlamak çok da zor değil." ifadelerine cevap vermek istiyorum (buna cevap hakkı deniyor, hukukta).

1- Durumu ilk mesajında detaylı yazsaydın, boyle geçiştirme yazmazdım.

2- Öte yandan sana şunu da yazdım "33 A yani dekanlık kadroları genellikle yüz kızartıcı bir suç olmadığı sürece atılma olmuyor. Ancak, atama süresinin sonunda (her 2 veya 3 yılda bir olur), hakkında soruşturma, ceza, veya ortaya koyduğu bilimsel bir çalışmanın olmaması (yani başarısızlık), ders yardımcılıklarını yerine getirmemesi vb hallerde...".

3- "Bölüm önerebilir." demişim, dikkat et, önerebilir diyorum. Buna rağmen üst makam atamayı yapablir, demek oluyor.

Sanırım okuman yazman var, tekrar oku.

4- Doç ünvanıyla idarecilik yapıyorum. Sanırım bunu sen hiçbir zaman göremeyeceksin.

Bleed, 9 yıl önce

Yeniden atama için görev süresinin son gününe kadar beklenmez. Hele evrak vermek için hiç beklenmez. Benzer bir durum ile, eski bölümümde karşılaşıldı. Görev süresi biten asistan, bunun kendisine tebliğ edilmemesi için rapor aldı (malum adamı olan için çok basit). Ancak tebligatlarda raporlu olması bir muafiyete neden olmadığı için, doktora sonrasında 50 D'liyken görevinin bittiği bildirildi. Üniversitenin hele hele bunu yapan bölüm başkanı ve bilgisi varsa dekanın, mahkemeden dönme ihtimalini göz ardı edeceklerini sanmıyorum. Şu raporluyken ilişiği kesildi, ifadesini tek taraflı olarak görüyorum. Atamanın hangi tarihleri kapsadığı, öncesinde nasıl işlemlerin yapılması gerektiği bellidir ve kesindir.

Bleed
Kapalı
05 Eylül 2015 19:18

"2 ay işe gelmeyen adamı işten atamadılar mazeretsiz hemde." demişsiniz, yeni memurluğa atanmış arkadaşlar aldanmasınlar, 10 gün kesintisiz ve mazeretsiz işe gelmeyenin memuriyetle ilişiği kesilir. Bu sizin idarecilerizin acziyetini ve iş bilmezliğini göstergesidir. Belli bu tür işlerle uğraşmaktan, memuriyet yapamıyorsunuz, yazık.

stakrix
Kapalı
06 Eylül 2015 04:33

@bleed isimli troll;

bir üniversitede yöneticilik yaptığınızla ilişkili tahminim tutmuş.

"sizin asla göremeyeceğiniz birşey " demenizden aslarınıza davranırrken her türlü hukuku ihlal eden bir "atanmış yönetici" olduğunuzu HAKETMİŞ DEMİYORUM DİKKATİNİ ÇEKERİM anlamak da zor değil.

BEN ŞU ANDA AMERİKADA DOKTORAMI YAPIYORUM SENİN ASLA CESARET EDEMEYECEĞİN KADAR ZOR BİR İŞ...

Aylık kazancım da senin doçentlik maaşını muhtemelen 3 e katlar. O da şimdiki dolar kuruyla. Eğer bunları yarıştıracaksak babam senin banaı döve muabbetine iş döner ama bana usülden bahsederken seviyenin bu olduğunu gösterdiğin için teşekkürler.

Muhtemelen bir sonraki cevabında kaç evin araban olduğunu da yazarsın. evim arabam yok :) babanda benim babamı dövemez çünkü zaten ölü.

NAsıl memnun musun konuyu bu kadar uzaklara taşımaktan?

Saçma sapan kafana göre cevap yazmışsın usül yok kanun yok bilgin yok ama fikrin çok.

Senin gibi hukuk bilmez yöneticilerden şikayet etmişim senin gibisinin cevabına da ihtiyacım yok.

Çık git konumdan rahatsız etme beni.

Git profluğuna hazırlan forumlarda bilgin olmayan konularda yazacağına.

Bleed, 9 yıl önce

"2 ay işe gelmeyen adamı işten atamadılar mazeretsiz hemde." demişsiniz, yeni memurluğa atanmış arkadaşlar aldanmasınlar, 10 gün kesintisiz ve mazeretsiz işe gelmeyenin memuriyetle ilişiği kesilir. Bu sizin idarecilerizin acziyetini ve iş bilmezliğini göstergesidir. Belli bu tür işlerle uğraşmaktan, memuriyet yapamıyorsunuz, yazık.

stakrix
Kapalı
06 Eylül 2015 04:41

Arkadaşlar konuya dönersek,

örnek mahkeme kararları buldum. Danıştay kararlarında da raporlu olmasa dahi herhangi bir şekilde işten atılması için sebep olmayan durumlarda yani keyfi bir şekilde işten çıkarılmalarda mahkeme geridönme kararı vermiş.Hatta maaş iadesi de yapılmış.

Raporlara gelince,

raporluyken raporu iptal etme yetkisi olmadığı halde raporu iptal etmek ve işten atmak da mobbing şeklinde değerlendirilebilir diyor hukuki yardım aldığım arkadaşlar. Çünkü üniversite dekanı sonuçta doktor değil. Bu durumda uygulanacak prosedür çok farklı olmalıydı.

Son olarak raporlu kişi evrakları göndermese bile 2 ay boyunca ek süre tanınmalıymış.

borsaci0021
Aday Memur
06 Eylül 2015 05:03

kendisi istifa eden araştırma göervlisi bile istediği zaman geridönebilir.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi