Editörler : Lanet
«505506507508509510511512513514515516»

valeo
Aday Memur
01 Temmuz 2013 10:41

2009 ait yazılara baktım tc kimlik nosuz kimlilkerin yenilenmesi için eski kimliği ve ehliyet pasaport diyor. ayrıca kimlik kayıpsa muhtardan talepbelgesi diyor.

kimlik talep belgesiz çıkar diye birşeye raslamadım. ayrıca seçim zamanı başbakanın açıklaması- istanbul valiliğinin basın açıklaması (minibüslerede kimlik dağıtılacağı sırada) hepsinde kimlik + pasaport ehliyet geçiyor.

meşona
Şef
01 Temmuz 2013 11:46

Arkadaşlar kolay gelsin bir sorum olacaktı. mahkemeden vesayet kararı geldi. Baba ile oğul arasında ki bu kararda dava vesayet davası ama içerikte babasının veli tayin edilmesine oğlunun velayet altına alınmasına diye karar var. şimdi vesayet davası dediği halde neden veraset gibi bir karar çıkmış. vesayetten girildiğinde sistem baba ile oğul arasında vesayet olmaz diye uyarı veriyor ancak dava vesayet davası. ne yapacağımı bilemedim. bilgisi olan arkadaşlar acil yardımcı olursa çok makbule geçer.

tekyer
Şube Müdürü
01 Temmuz 2013 16:34

meşona arkadaşım

tekyer
Şube Müdürü
01 Temmuz 2013 16:39

meşona arkadaşım eğer vesayet kararında vasi olarak tayin edilen kişi anne veya baba ise velayet modülü kısıtlanan ergin ve kısıtlanan küçük modülünden işleyeceksin

Eğer vasi tayin edilen kişi kısıtlanan kişinin anne babası haricinde bir kişi ise vesayet modülünden işleyeceksin.

1 ay önce bu konu ile alakalı olarak Mernis sisteminde duyuru yayınlaşmıştı.

taylan4758
Memur
01 Temmuz 2013 18:31

İyi günler arkadaşlar benim bir sorum olcaktı. şimdi bayanın birisi geldi benim çocuğum var tanıma yaptırdım çocuğum babasının yanında kimliği kayıp oldu adresi sakaryada dedi. bende adresini 18 yasından kücük olduğu için direk annenin yanına aldım muhtardan talep belgesi yaptırın dedim. belgeyi getirdi cüzdanı cıkardık. yani demem o ki tanımada çocuğun bütün işlemlerini anne mi yapıyor. baba sakaryadan kimliğini cıkaramıyor mu ?

valeo
Aday Memur
01 Temmuz 2013 18:55

Tanımada anneyi muhatap alıyoz. Babaya çocukla ilgili imza atarak bir işlem yaptırmıyoz. Adres annenin yanı oluyo para cezası anneye kesiliyo.

taylan4758, 11 yıl önce

İyi günler arkadaşlar benim bir sorum olcaktı. şimdi bayanın birisi geldi benim çocuğum var tanıma yaptırdım çocuğum babasının yanında kimliği kayıp oldu adresi sakaryada dedi. bende adresini 18 yasından kücük olduğu için direk annenin yanına aldım muhtardan talep belgesi yaptırın dedim. belgeyi getirdi cüzdanı cıkardık. yani demem o ki tanımada çocuğun bütün işlemlerini anne mi yapıyor. baba sakaryadan kimliğini cıkaramıyor mu ?

valeo
Aday Memur
01 Temmuz 2013 19:08

taylan4758 arkadaşa bi olay anlatayım. Kadının biri müdürlüğümüze gelerek çocuğunun fotoğrafsız kimliğini yeniletmek istediğini söyledi. Anne ile baba boşanmış velayet annede cüzdanı yazarken çocuğa 2 sene önce bir kimlik çıkarıldığını kimliği babasının (galiba Batman'ın bir ilçesinden çıkardığı) aldığı ortaya çıktı.

Kadının elindeki kimlik önceki kimlik olduğu için talep belgesi istedik ve kadına ceza kestik. kadın cezayı ödedi bize sizi şikayet etçem dedi bizde istiyosanız edin dedik yeni kimliği verdik. Sonra aramızda kadının tamamen suzsuz olduğunu velayet annedeyken babaya memleketinde kimlik verimmemesi gerektiği hatta kadın kanun bilen biri olsa memurlar hakkında sorşturma bile açılabildi. Bu sebeple tanıma velayet durumları çok önemli dikkat edilmeli.

ayakpakı
Aday Memur
01 Temmuz 2013 20:20

Arkadaşlar genel vekaletname ile nüfus cüzdanı çıkarılabilir mi. Vekaletnamede nüfus cüzdanı alabilir yazmıyor.

Ayrıca yerleşim yeri belgesi genel vekaletname ile mi yoksa özel vekaletname ile mi verilir.Teşekkür Ederim.

meşona
Şef
01 Temmuz 2013 20:35

çok teşekkür ederim.

tekyer, 11 yıl önce

meşona arkadaşım eğer vesayet kararında vasi olarak tayin edilen kişi anne veya baba ise velayet modülü kısıtlanan ergin ve kısıtlanan küçük modülünden işleyeceksin

Eğer vasi tayin edilen kişi kısıtlanan kişinin anne babası haricinde bir kişi ise vesayet modülünden işleyeceksin.

1 ay önce bu konu ile alakalı olarak Mernis sisteminde duyuru yayınlaşmıştı.

hsgs
Aday Memur
01 Temmuz 2013 20:56

Demiştim ama?

Tanıma yapan babaya kimlik vs. verilemiyor arkadaşlar çünkü tanıma yapsa dahi çocuğun velayeti annede ve çocukla ilgili tüm resmi işlemleri annesi yürütebilir. Ne yalan söyleyim ben de böyle olduğunu zamanında tanıma yapan bir babaya kimlik verdikten sonra öğrendim ama neyse ki anne/baba zaten gayri resmi evliydiler. Yani anne tarafından sorun yoktu ama tam tersi de olabilirdi, bu konuda dikkat etmek gerek.

ayakpakı

Adres Kayıt Sistemi Uygulama Yönergesi, Madde 43, Adres Bilgisini Alma Yetkisi:

Bakanlık, Kurumlar, Adres kaydının sahipleri almaya yetkilidir. Bunların dışında bu konuda yetki verildiğine dair özel vekillik belgesini ibraz edenler alabilir.

Yani adres için özel vekalet şart. Kimlikle ilgili olarak da "ergin kişilerin kendileri veya vekiller"i deniyor ama adresi özel vekaletle verip de cüzdanı genel vekaletle vermek abes bir durum bence. O yüzden cüzdanda da özel vekalet istenir diye biliyorum ben.

hsgs, 11 yıl önce

Arkadaşlar aranızda taşınırlardan anlayan var mı?

Fiyatı bilinmeyen bir taşınırların fiyat tespiti için komisyondan başka bir yol var mı? Uzman falan gerekiyormuş galiba, nerden bulacağım ben uzmanı?

huysuzbezgin
Aday Memur
02 Temmuz 2013 08:52

arkadaşlar ne demek tanıma yapan babaya kimlik vermiyoruz ? tanıma yapılırken annenin gelmesine bile gerek yok adı üzerinde "tanıma" ilk kimliği doğumu kaydettiren alır baba sizi şikayet etse başınız ağrır.

sonraki kimlikleri annesi çıkarır doğru velayet annede fakat ilk kimliği tanıma yapan babaya vermek zorundasınız . açın kanuna yönetmeliğe bakın sonra başınız ağrımasın .

müdürünüz şefiniz öyle yapın diyorsa da unutmayın kanunsuz emri uygulayan da verende aynı oranda sorumludur açın kitabı koyun önüne ....

hsgs
Aday Memur
02 Temmuz 2013 10:51

huysuzbezgin arkadaşım, kanunda ve yönetmelikte tanıma yapan babaya kimlik verilebileceğine dair bir şeye rastlamadım. Ha sen ergin olmayan kişinin nüfus cüzdanının velayet sahibi kişiye verileceği ve evlilik dışında doğan çocuğun velayetinin de annede olduğu hükümlerini hiçe sayan bir madde bulduysan yazarsan sevinirim.

huysuzbezgin
Aday Memur
02 Temmuz 2013 14:20

Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 142. Maddesi : Düzenlenen Nüfus Cüzdanın ergin olanların kendilerine veya resmi vekiline ergin olmayanların ise ana veya baya yada vasileri ile ÇOCUĞU AİLE KÜTÜKLERİNE TESCİL ETTİRMEK İÇİN BİLDİRİMDE BULUNMA YETKİSİ OLAN KİŞİYE VERİLMESİ ESASTIR.

tanıma da baba yetkili olduğuna göre ilk nüfus cüzdanın baba alır bunda bir sakınca yoktur.

hsgs, 11 yıl önce

huysuzbezgin arkadaşım, kanunda ve yönetmelikte tanıma yapan babaya kimlik verilebileceğine dair bir şeye rastlamadım. Ha sen ergin olmayan kişinin nüfus cüzdanının velayet sahibi kişiye verileceği ve evlilik dışında doğan çocuğun velayetinin de annede olduğu hükümlerini hiçe sayan bir madde bulduysan yazarsan sevinirim.

valeo
Aday Memur
02 Temmuz 2013 14:35

Metropol illerin birinin ilçelerinden birinde tanımadan baba kimlik almış, aradan yıllar geçince kimliği yenilemek istemiş, çocuğun kimliğini anne alır sen alamassın demişler. Adamda İl müdürlüğüne şikayette bulunmuş (önceden aldığı kimlikle ilgili). Bizim ilçe müdürünü 4 ay önce roportör olarak görevlendirildi. seneler önce tanımadan doğumdan babanın aldığı kimlikle ilgili. Memur ve şefin ifadelerini aldı yönetmeliğin 142. maddesi gereği işlem uygundur dedi ve dosya kapandı. yani kendimizi aklayabiliyoruz. yanlız vatandaşın çirkefliği ne sonuçlar doğurabiliyor. Doğum yazarken anne ve baba birlikte müracaat ederlerse bildirimde bulunan ust kısma anneyi açınca sistemde kimliği anne , üste baba yazılınca babaya kimlik veriyor. bazen tescilden sonra farkediyorum cüzdanı başka menüden anneye vererek yazıyorum. Dikkat edilmemesi gereken bir nokta bence.

tekyer
Şube Müdürü
02 Temmuz 2013 15:14

emekli olan personel için hangi tür evraklar hazırlanmas gerekiyor bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

ayakpakı
Aday Memur
02 Temmuz 2013 18:11

Arkadaşlar MAVİ KART düzenlenirken hangi belgeler istenilir.

taylan4758
Memur
02 Temmuz 2013 21:36

zaten velayet varsa direk velayet kimdeyse ona bakıyorum. ek bilgi için tesekkür ederim. tanıma biraz karışık olduğu için görüşlerinizi alayım dedim.

valeo, 11 yıl önce

taylan4758 arkadaşa bi olay anlatayım. Kadının biri müdürlüğümüze gelerek çocuğunun fotoğrafsız kimliğini yeniletmek istediğini söyledi. Anne ile baba boşanmış velayet annede cüzdanı yazarken çocuğa 2 sene önce bir kimlik çıkarıldığını kimliği babasının (galiba Batman'ın bir ilçesinden çıkardığı) aldığı ortaya çıktı.

Kadının elindeki kimlik önceki kimlik olduğu için talep belgesi istedik ve kadına ceza kestik. kadın cezayı ödedi bize sizi şikayet etçem dedi bizde istiyosanız edin dedik yeni kimliği verdik. Sonra aramızda kadının tamamen suzsuz olduğunu velayet annedeyken babaya memleketinde kimlik verimmemesi gerektiği hatta kadın kanun bilen biri olsa memurlar hakkında sorşturma bile açılabildi. Bu sebeple tanıma velayet durumları çok önemli dikkat edilmeli.

valeo
Aday Memur
02 Temmuz 2013 23:03

mavi kart için sistemde "izin alarak vatandaşlıktan çıktı" yazmalı ve mavi kart düzenlenir kutusu seçili olmalı.

sistemde hangi ülke vatandaşıysa o ülkeye ait pasaportunun noter onaylı tercümesini istiyoruz. Cüzdanı yazarken cüzdan talep belgesi var sekmesini kesinlikle işaretlemiyoruz ve adı soyadı 10 harfi geçmeyen bir memur mavi kartı yazabiliyor.

Neden derseniz yanlışlıkta talep belgesi var ı işaretlerseniz talep belgesi sistemden alınamıyor. Mavi kartı silip tekrar yazman gerekiyor. Memurun adı cüzdanın fazla solunda çıktığı için 10 harften fazla ise memurun isminin bir kısmı cüzdanın arkasında çıkmıyor. bilginize.

egribey
Memur
03 Temmuz 2013 09:30

arkadaşlar bir coçuk gercek annesi kayıtlarda cıkmıyor nasıl bir düzeltme yapabılırız

blgisltmni03
Aday Memur
03 Temmuz 2013 14:38

mrhaba arkadaşlar çerkezköy nüfus müdürlüğünde çalışan varmı yada bilgisi olan varmı çerkezköy kaymakamlığı için dilekçe verdim ama nüfusta boş kadro varmış bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Toplam 11138 mesaj
«505506507508509510511512513514515516»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi