Editörler : crops35
26 Ekim 2015 19:50

Memuriyet Dışındaki Hizmetlerin Değerlendirilmesinde Ayrımcılık Bitmeli

Memuriyet Dışındaki Hizmetlerin Değerlendirilmesinde Ayrımcılık Bitmeli

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Tesis edilen sınıflar" başlıklı değişik 36 ncı maddesinde hizmet sınıfları sayılmış ve öğrenim durumlarına göre memuriyete giriş dereceleri ile yükselinebilecek dereceler tespit edilmiştir.

Öğrenim durumu, elde edilecek unvanlara ve öğrenim süresine göre de, bazı memurlara ilave derece ve kademeler verilmesi öngörülmüştür.

Devlet memurlarının memuriyete girmeden ya da memurluktan ayrılarak yapmış olduğu hizmetlerinin kazanılmış hak aylık derece kademesinde ne şekilde değerlendirileceğine ilişkin hükümlere yer verilmiştir.

Memuriyet dışında geçen hizmetlerin değerlendirilmesi, hizmet sınıflarına göre farklılıklar arz etmektedir.

657 sayılı Kanunun 36/C maddesine göre memuriyet dışındaki serbest olarak çalışılan veya resmi ve özel sektörde geçen süreler, Teknik Hizmetler, Sağlık Hizmetleri, Avukatlık Hizmetleri sınıfları ile Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında ve basınla ilgili kadrolarda çalışanlar için değerlendirilirmektedir.

Ancak, Genel İdare Hizmetleri Sınıfında çalışan memurlar açısından değerlendirilmemektedir.

Günün şartlarına uygun olmayan ve orta öğretim üzerine aynı lisans eğitim alan memurlar arasında ayrımcılık yapılması ne derece doğrudur?

Ne derece adalate ve hakkaniyete uygundur?

657'nin ilk yürürlüğe girdiği yıllarıda, yeterli aday bulunamadığı için teşvik babında uygulamaya konulan bu uygulama, bugün artık anlamsız ve rahatsız edicidir.

Bu çerçevede 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 maddesinde yer alan hizmet değerlendirmesine ilişkin hükümlerin yeknesaklığı sağlanmalı hizmet sınıfına ve unvanına bakılmaksızın bütün memurların özel ve resmi kurumlarda geçen hizmetlerinin emsallerini geçmemek üzere değerlendirilmelidir.

---------------------------------------------------

Yukarıdaki metin Memurlar.net'in yayınlamış olduğu bir haber metnidir. Aynı durumdan mağduriyet yaşayan arkadaşlar bu metni veya bu konuyla ilgili mağduriyetimizi anlatan metinleri mail atsın. Sendikalara ne kadar çok sesimizi duyurabilirsek o kadar ilgileneceklerini düşünüyorum.

zormesele
Şef
27 Ekim 2015 15:10

Özel Sektör çalışmaları fazla olan GİH sınıfı memurlarını bu başlığa bekliyorum

zormesele
Şef
27 Ekim 2015 15:22

Memuriyet hizmet sınıflarında ayrımcılık son bulmalı.

Bir an önce GİH sınıfına da diğer sınıflara tanınan memuriyet dışı hizmet değerlendirmesi hakkı tanınmalıdır.

TH,SH, EÖH gibi sınıflara tanınan haklar GİH sınıfına da tanınmalıdır.

Özel sektörde Yönetim, muhasebe, insan kaynakları,personel özlük işleri, satınalma, pazarlama, ticaret, finans, bankacılık vb. işlerde yıllarca çalışmış ve tecrübe sahibi olmuş bir kişinin GİH sınıfı memuriyete girince deneyimlerini yansıtması yanında diğer sınıflara tanınan haklardan faydalanamaması büyük bir haksızlıktır.

Anayasamızın 10.Maddesi'nde "Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz." hükmü bulunmaktadır.

Bu durum Anayasamıza da aykırıdır.

orzafer
Aday Memur
28 Ekim 2015 08:20

Kızılay'da 2001 yılından 2010 yılına kadar veznedar olarak görev yaptım.2010 yılında Hükumet Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Bakanlığı'na devredildik.Kızılay'dan Sağlık Bakanlığı'na geçen sağlık personeli ve teknik hizmetlerde çalışanların kademe ve derecesi çalıştıkları sürelere göre verilirken veznedar olarak görev yapanlara hiç bir derece verilmedi.Sebep olarak GİH personeli sınıfı olduğu için diye cevap veriyorlar.Adalet ve Hak bu şekilde mi sağlanıyor.Bu konuda hiç bir sendikanın etkili bir çalışma yaptığını zannetmiyorum.Bu konuyu ancak Anayasa Mahkemesi çözebilir burada da olmazsa AHİM'e bile gidilmesi gerektiğini düşünüyorum.

işsizim_33
Aday Memur
30 Ekim 2015 09:30

destek

asilhürkan43
Genel Müdür
02 Kasım 2015 12:27

destekkkk

asilhürkan43
Genel Müdür
02 Kasım 2015 14:05

YETKİLİ SENDİKAMIN TEMSİLCİLERİNE bu durumdan bahsettiğimde kanundan bihaber ya öylemi gerçekten araştıralım gerğini yapalım dediler yani el elin eşeğini ıslık çalarak arıyor malesef.

zormesele
Şef
02 Kasım 2015 21:05

Memur sendikalarının yüzbinlerce GİH çalışanının bu sorununu dikkate alması için bu konuyu gündemde tutup sendikalara baskı yapmamız gerekiyor.

şefinko71
Aday Memur
03 Kasım 2015 10:10

Gİh Şef olarak görev yapıyorum.

vhki den yada vhki den tif yetkilisi olarak şef olanlar farklı, memurdan şef olan farklı maaş alıyor! hangi akla mantığa hizmettirki bu akıl aynı görevi yapan aynı kurumdaki şef, müdür, şube müdürü vb. gibi teknikmi değilmi? vhki denmi geçmiş memuriyetten mi geçmiş? buna göre farklı maaş alıyor.

Yani kardeşim görevde yükselme sınavını niye açıyorsun?

ben memur olarak devam edeyim sırasıyla öyleyse memur, vhki, bilgisayar işletmeni, şef, şube müdürü, müdür olsun.

maaşlar tek sistemle memur,şef, şb. md., müdür maaşı olsun ne ayaksınız memuru ayırıyorsunuz çalışma barışını bozuyorsunuz! GYS leri kaldırın madem yıllara göre memura derece ilerlemesi gibi unvan verin bu yandaş sendika oyunlarına vatandaşı ezdirmeyin! herkez hukukunu bilsin iş barışı olsun ona göre çalışsın. nasıl olsa yandaş değilim yükselme şansım yok salla başı al maaşı durumu olmasın. sadece müdürlük için bir yarışma sınavı olsun eskisi gibi puana göre atama yapılsın. sözlü (Torpil) olayına kimse tenessül etmesin.

Adalet gecikmesin kurumlarda eşit işe eşit ücret olsun. A kurumu şef 3 TL. B Kurumu şef TL. olmasın.

bla bla bla....

Melioadas
Aday Memur
03 Kasım 2015 15:18

Bunun neden vhki personelinin yan ödeme oranın 2250 olması.Memurun 500, Şefin ise 700 dür. Vhki'den şefliğe geçtiğinizde 2250 yan ödemeniz geri alınmadığından 2250'den 700'e düşmüyor.

Vhkiden şefe yükselenle memurdan şefe yükselen personel arasında maaşlarında 40lira fark olucaktır. Ayrıca dönersermaye performans ödemesindede 60lira fark oluşturabilir kadro derece durumuna göre

şefinko71, 8 yıl önce

Gİh Şef olarak görev yapıyorum.

vhki den yada vhki den tif yetkilisi olarak şef olanlar farklı, memurdan şef olan farklı maaş alıyor! hangi akla mantığa hizmettirki bu akıl aynı görevi yapan aynı kurumdaki şef, müdür, şube müdürü vb. gibi teknikmi değilmi? vhki denmi geçmiş memuriyetten mi geçmiş? buna göre farklı maaş alıyor.

Yani kardeşim görevde yükselme sınavını niye açıyorsun?

ben memur olarak devam edeyim sırasıyla öyleyse memur, vhki, bilgisayar işletmeni, şef, şube müdürü, müdür olsun.

maaşlar tek sistemle memur,şef, şb. md., müdür maaşı olsun ne ayaksınız memuru ayırıyorsunuz çalışma barışını bozuyorsunuz! GYS leri kaldırın madem yıllara göre memura derece ilerlemesi gibi unvan verin bu yandaş sendika oyunlarına vatandaşı ezdirmeyin! herkez hukukunu bilsin iş barışı olsun ona göre çalışsın. nasıl olsa yandaş değilim yükselme şansım yok salla başı al maaşı durumu olmasın. sadece müdürlük için bir yarışma sınavı olsun eskisi gibi puana göre atama yapılsın. sözlü (Torpil) olayına kimse tenessül etmesin.

Adalet gecikmesin kurumlarda eşit işe eşit ücret olsun. A kurumu şef 3 TL. B Kurumu şef TL. olmasın.

bla bla bla....

linux30
Şube Müdürü
06 Kasım 2015 12:45

destekkk...

alp661973
Aday Memur
09 Kasım 2015 08:57

özelde çalıştığınız yıllar yıllık izin hesaplamasında kullanılıyor.bilginize .ben kullamıyorum.

zormesele
Şef
09 Kasım 2015 12:35

Kazanılmış Hak Aylığında değerlendirilen süreler, yıllık izin süresinin hesaplamasına esas sürede dikkate alınmaktadır. İşçilik süreleri GİH'te değerlendirilmediği için, yıllık izne esas 1 ve 10 yıllık hizmet sürelerinin tespitinde de değerlendirilmeye alınmamaktadır.

Ben bu şekilde biliyorum ve bu şekilde uygulanıyor. Bu konudaki dayanağınız nedir?

alp661973, 8 yıl önce

özelde çalıştığınız yıllar yıllık izin hesaplamasında kullanılıyor.bilginize .ben kullamıyorum.

orzafer
Aday Memur
09 Kasım 2015 14:07

Bir çok meslek grubuna hak tanınırken GİH personelinin değerlendirilmemesinin dayanağı yoktur.

asilhürkan43
Genel Müdür
10 Kasım 2015 08:09

evet izinlerde geçerli sayılmıyor malesef tkhk da uygulama böyle diğer kurumlarda farklı olurmu bilemem 657ye yorum katılırsa olur :)

zormesele, 8 yıl önce

Kazanılmış Hak Aylığında değerlendirilen süreler, yıllık izin süresinin hesaplamasına esas sürede dikkate alınmaktadır. İşçilik süreleri GİH'te değerlendirilmediği için, yıllık izne esas 1 ve 10 yıllık hizmet sürelerinin tespitinde de değerlendirilmeye alınmamaktadır.

Ben bu şekilde biliyorum ve bu şekilde uygulanıyor. Bu konudaki dayanağınız nedir?

işsizim_33
Aday Memur
11 Kasım 2015 10:48

destekkkkk

asilhürkan43
Genel Müdür
13 Kasım 2015 09:18

yetkili sendika başbakana memurların beklentilerini içeren öneri paketi sunmuş ama gih için bu durum için hçbirşey göremedim bilen duyan ayrıntılı bilgi verecek varsa seviniriz memurlar net editörleri bu durumu ana sayfaya taşımanız için öğretmenmi olmamız gerekiyor duyun sesimizi artık.

"Dört_Köşe_Memur"
Daire Başkanı
13 Kasım 2015 11:08

teknik bölüm mezunu arkadaş çaycılık yapsa sayılan, idari arkadaş müdürlük müşavirlik yapsa sayılmayan şey, 5 yılımı muhasebeye vermişim, mali mişavirlik stajı yapmışım boş

Metincan78
Şef
18 Kasım 2015 22:44

Gih teki ayrımcılık son bulmalı ark.lar. memuriyetten önce tam 10 yıllık sgk hizmetim var ama bana gram faydası yok :( ha diceksinizki emeklilikte yaricak. başlarım emekliliğine. aldığım nefesi bile geri veremeyeceğimin garantisi yokken 30 sene sonrasını düşünerek avunmanın mantığı nedir??? hem neden sadece Gihler mağdur bu konuda? ark lar destek olalım ne gerekiyorsa yapalım çözüm bulalım

MATEMATİK YAŞAMDIR
Şube Müdürü
20 Kasım 2015 17:05

G.İ.H. sınıfı memurların her türlü ÖZLÜK HAKLARININ en azından memuriyete KPSS ile ilk girişteki EĞİTİM-ÖĞRENİM durumlarına göre (din,emniyet,sağlık,teknik hizmetlerde olduğu gibi)adilce düzenlenmesini acilen istiyoruz!

G.İ.H. sınıfı memurluğu kazanmadan önceki SSKlı olarak çalıştığımız HİZMET SÜRESİNİN diğer hizmet sınıflarında , (sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinde olduğu gibi) G.İ.H. sınıfında da aynen ;sadece emeklilik derece-kademesine değil ; KAZANÇ HAK AYLIĞI için hizmet süresindeki derece-kademe ilerlemesine TAM SÜRE OLARAK YANSITILMASINI istiyoruz!

Yüksek lisanslı olarak, KPSS ile G.İ.H. sınıfı memurluğu kazananlara (tezli ya da tezsiz) 1 DERECE istiyoruz!

Derhal SINAVSIZ UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ istiyoruz. KPSS ile kazandığımız kurumlarda memuriyete ilk girişte; üniversite diplomamızda yazan unvanla görev yapmak istiyoruz!

KPSS ile kazanılan ve asıl mesleklerle ilgisi olmayan memurluklardan başta öğretmenlikler olmak üzere benzer durumdaki memurlara sadece memuriyet süreleriyle değil emekliliğe esas tüm hizmet süreleri taban alınarak Kurumlar arası İLK ATAMA geçiş hakkının iadesini istiyoruz!

Metincan78
Şef
24 Kasım 2015 15:58

özelde hizmeti bulunan gih memurları bu kadarmı? Nerdesiniz ark.lar bastırın... destekkk

Toplam 95 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi