Editörler : Pangaea
30 Ekim 2015 06:29

Pedagojik Formasyon Alanların ve Alacakların Hakkını Korumak !

Pedagojik Formasyon Alanların ve Alacakların Hakkını Korumak !

Millî Eğitim Bakanlığı'nın Atama Daire Başkanlığına Açılmış Olan davada Pedagojik Formasyon Alanların ve Alacakların Hakkını korumak adına yazıyorum.

Bizler, eğitim fakültesi dışında öğretmen yetiştiren Fen-Edebiyat Fakültesinden mezun olmuş,bu ülkenin eğitimli,nitelikli bireyleriyiz. Yüksek Öğretim Kurumları ve Millî Eğitim Bakanlığının kordinasyonuyla pedagojik formasyon sertifikası programlarını başarı ile tamamlayan bireyleriz. Bizler Pedagojik Formasyon eğitimini Akademik Lisansüstü Giriş Sınavına girip %60 ile diploma notumuzun %40'ı esas alınarak pedagojik formasyon almaya hak kazanmış ve eğitimini başarı ile tamamlamış kişileriz. Bizler diploma not ortalamamızla ve de akademik not ortalamamızla pedagojik formasyon almaya hak kazanmış,eğitimini de başarı ile tamamlamış kişileriz. Bugün, Eğitim Fakültesi mezunlarından birkaçı Millî Eğitim Bakanlığı Atama Dairesi Başkanlığına Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları Çizelgesindeki menşei bakımından eğitim fakültesini bitirmiş branşlara ayrıcalık istemektedirler.Bu isteklerinin temel sebebi ise 380 bin ataması yapılmayan öğretmen varlığını gereçke göstermektir. Bu ataması yapılmayan öğretmenlerin atanamama problemlerinin temel sorununun ise formasyon alanlarda görmektedirler.Ancak 2010 yılında 280 bin ataması yapılmayan öğretmen varlığını,ama aynı zamanda formasyonun da olmadığı bir dönemden geçtiklerini de unutmuş gibiler. Bugün Kamu Personeli Seçme Sınavından Milli Eğitim Bakanlığının her branşa ihtiyaç dahilinde açmış olduğu kadronun alım usulü Kamu Personeli Seçme Sınavının puan üstünlüğüne dayanmaktadır. Bu puan üstünlüğüne dayanan sınavdan sıyrılıp Millî Eğitim Bakanlığı Atama Dairesi Başkanlığından ayrıcalık isteyerek formasyon alanları elemeye çalışmak,adil bir sınavı yok saymaktır. Bu tamamen eşitlik,hak ihlalidir. Bu hak ihlaline bazı şahsiyetler sebebiyet vermeye çalışmaktadırlar ve Ales ve ortalama ile formasyon alanları mağdur etmeye çalışmaktadırlar. Soruyorum : Madem Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları Çizelgesindeki branşlardan eğitim fakültesi Fen-Edebiyat Fakültesinde okuyan kişilere formasyon şartı konularak öğretmenlik yolu açılıyor,daha sonra bu kişiler eğitimi tamamlanıyor daha sonra da Eğitim Fakülteli Menşeili kişiler ayrıcalık için çalışıyorsa bu hak ihlali değil midir ?Eğitim fakülte menşeili olmayan öğretmen yetiştiren fakültelerden olan kişiler bölümünü başarılı bir şekilde bitirip,ALES+Diploma not ortalaması engelini de aşıp ve Pedagojik Formasyon Eğitimini başarılı bir şekilde bitirip Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli puanını da başarılı bir şekilde alıp atanmaya çalışıyorsa ancak daha sonra pedagojik formasyon eğitimini başarılı bir şekilde bitirenleri de bu kişiler yok saymaya çalışılıyorsa bu kişilerin hakkı da alınmış olmuyor mu ?Ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavı çok ağır ve de çetrefilli bir sınavdır.Bazı branşlarda Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi de uygulanmaktadır. Oranlarsak Genel Kültür-Genel Yetenek(%30) Eğitim Bilimleri (%20) Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi(%50) olarak puan türümüze yansımaktadır. Bu sınavdan yeterli puanı alıp MillÎ Eğitim Bakanlığı'nın ihtiyaç dahilinde 109 branşa öğretmen alması adildir,aksi takdirde öğretmen yetiştiren fakültelerden sadece bir tanesinin menşeine bakarak,yine eğitim fakültesinde 26 kredilik pedagojik formasyon derslerini başarı ile geçen adayları bu şekilde eleyerek ayrıcalık istemesi tarafımızca adil görülmemektedir. Bu hususu çiğnemek,formasyon almış olanlara,formasyon alacaklara büyük bir haksızlıktır...

Saygılar.

Baytecrübe
Aday Memur
30 Ekim 2015 06:36

Arkadaşlar Cumhurbaşkanımıza : https://basvuru.tccb.gov.tr/Forms/pgDefault.aspx

Başbakanlığa yani BİMER'e http://www.bimer.gov.tr/forms/pgapplication.aspx

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞIHukuk Müşavirliği

Açılan Davanın detayları ve davaya destek amaçlı telefon numaraları ve faks numaraları :

Telefon : (0 312) 417 50 70

Belgegeçer : (0 312) 419 89 63 (0 312) 417 44 57

stdml
Memur
05 Kasım 2015 22:40

Hocam anayasadaki birkaç maddeyi yazayım ve Danıştay karar verirken bunlara atıfta bulunuyor. googleye yazınca çıkıyor zaten. Bunları göz ardı edip karar veremez

1) ''Kazanılmış hak kaybedilmez'' ve bu kazanılmış hak ile senelerdir atanan FEF'li yani formasyonlu hocalarımız var. Mahkeme elbet bunu göz önünde bulunduracaktır. Bulundurmazsa da açılacak karşı davalar bunun üzerinden yürüyecektir ve açılacak bu davaları MEB beklemek zorunda kalacak çünkü hakkımızı aramak için hukuksal yolların tüketilmesi gerekmektedir.

2) İkinci olarak hukukta şöyle bir şey var ve bu anayasada çok net bir şekilde yoruma kapalı olarak ifade edilmiştir oda şu: ''Yapılacak yeni bir düzenleme eskiye dönük olarak işlemez''. Yani bu 2.öncelik meselesi oldu ki kabul oldu formasyon alanları kapsamaz. Çünkü yasa eskiye dönük işlemez. Zaten ben mezun olurken de, bu belgeyi alırken de, formasyon sınavlarını verirken de, KPSS girerken de, Eylül ilk ataması yapılırken de 1.öncelik hakkını bana zaten devlet vermiş. Gidip kasaptan almadım bu önceliği. YÖK ve MEB işbirliği sonucu aldım.

3) Üçüncü olarak da şöyle bir madde var oda şu: Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları Çizelgesindeki hangi adayların hangi şartlarda atanacağı yazıyor. Bu çizelge FEF'li ler için Pedagojik Formasyonu şart koşuyor ki bizler(FEF liler) zaten bu yüzden aldık. Yani ben şu anda bu çizelgeye 1.öncelik hakkını kazandım ve kazandığım bu hakkı geri alamazlar.

4) Öğretmenlik alımları KPSS puan üstünlüğüne göre yapılmaktadır. Bu güne kadar kazanılmış hak olan 1. önceliğimiz ile bu puan üstünlüğü ile başvuru yapmaktayız. Kalkıp ta bugün ben seni 2.öncelik yaptım diyemezler

Mahkeme oldu ki olumsuz sonuçlandı açılacak karşı davalar bunun üzerinden yürüyecektir. Çünkü Eğitim fakültesi dekanlarının dahi açtığı davalar(formasyon kalksın verilmesin diye) içinde karşı davalar bu haklar üzerinde açılış ve danıştay bu hakları göz önüne alarak davaları sonuçlandırmıştır. Sonuçta da 2015 e kadar bu belgeler verilmiştir.

Toplam 2 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi