Editörler : crops35
18 Kasım 2015 16:51

Teknik hizmetler sınıfında önceki çalışmışlık Sayın Yusuf Yıldırım'a

Merhabalar ben 2014 yılı şubat ayında teknisyen olarak kamu da göreve başladım. Öncesinde ise 9 yıl 5 ay teknisyen olarak özel sektör de çalıştım ve bunu belgelendirdim. 657 dmk 36/c ye göre önceki çalışmışlığımın derece ve kademe ilerlemesine sayılması gerekiyor ama kurumum bana böyle birşey olmadığını ve daha önce bu şekilde işlem yapılan teknisyenlerden de geri alındığını söylüyor yardımcı olabilir misiniz.

arshavin
Aday Memur
18 Kasım 2015 22:36

merhabalar ben ekim 2014 memur (teknisyen) olarak işe basladım.özel sektorde 2 yıla yakın ssk daha sonra 10 yıl bagkur yatırdım.bunları dereceme saydırmak için dilekçe verdim.yeni haber verildi ....sadece 180 gun prim sayılmış ...bu nasıl bi iştir... yarın personelle detaylı bi gorusecem.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
19 Kasım 2015 10:52

Özeldeki hizmetlerin kıdeme/derece kademeye sayılabilmesi için bu hizmetlerin teknik/sağlık hizmetleri alanında olduğunun belgelenmesi gerekmektedir. Bununla ilgili Tarım Bakanlığının bir arkadaşımıza verdiği cevap şu şekildedir:

"Adı geçenin, sigortalı hizmetlerinin 657 sayılı kanunun 36/C-2 maddesi greğince işlem yapılabilmesi için, bu hizmetlerinin mesleki faaliyet (Veteriner Hekim) olarak geçtiğini gösterir, çalıştığı kurum veya kuruluştan alınacak çalıştığı süre ile başlangıç ve bitiş tarihlerini gösterir belgenin Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir."

Başka bir arkadaşımıza ise aynı ifadelere ek olarak çalıştığı kurum/kuruluşça kaşeli/onaylı belge getirmesi gerektiği bildirilmişti.

Şimdi 657'deki hüküm gayet açıktır. Eğer kişinin eski hizmeti kendi alanındaysa (teknik/sağlık) bu sürelerin devlette geçenlerin tamamı, özeldekilerin ise 3/4'ü kıdemine sayılır. Buna kimse itiraz edemez, kanun hükmünü yok sayamazlar.

Sorun özeldeki hizmetlerin kendi alanında olup olmamasından kaynaklanmaktadır. Eğer memur o hizmetlerinin kendi alanında olduğunu ispatlayıcı belgeleri sun(a)mazsa doğal olarak kurumu da kanun hükmünü uygulayamaz. Ancak memur bunu ispatlayabilirse kurum da kanun gereğini yapmak zorundadır.

İspatın yolu ise çalıştığı kurum/kuruluştan alacağı yukarda belirtilen özelliklere sahip bir belgeyle olabilir .Başka türlü ispat yapamaz. SGK kayıtlarında ne olarak çalıştığı bulunmaz, sadece süreler bulunur.

baticoll
Aday Memur
19 Kasım 2015 14:17

Yusuf Bey ben özelde çalışmışlığımı belgeledim evraklarımı da personel müdürlüğüne verdim ama bana hep olumsuz yaklaşım gösterdiler. Merak ettiğim bir konu ise sözlü olarak görüş almışlar ve teknikere olur teknisyene olmaz demişler böyle bir durum var mıdır.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
20 Kasım 2015 08:35

Kanun metnini aşağıya alıyorum:

"C) 1 - TEKNİK HİZMETLER SINIFINA GİRENLERDEN memurluğa girmeden önce yurt içinde veya yurt dışında mesleklerini serbest olarak veya resmi veya ÖZEL MÜESSESELERDE ifa edenlerle memuriyetten ayrıldıktan sonra bu işlerde çalışarak yeniden memuriyete girmek isteyenlerin TEKNİK HİZMETLERDE GEÇEN süresinden bu kanun ve bu kanunun 87 nci maddesinde sözü edilen kurumlarda geçen sürenin tamamı ve geri kalan sürenin 3/4 ü toplamı memuriyette geçmiş sayılarak bu süreler her yılı bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle DEĞERLENDİRİLİR."

Bu maddenin neresinde Teknisyen olmaz diye bir ifade var? Teknisyen, Teknik Hizmetler Sınıfında değil mi? Ayrıca sonradaki DEĞERLENDİRİLİR ifadesi insiyatif anlamına gelmez, kesin hüküm belirtir.

Memuriyette sözlü işlem de olmaz. Dilekçeyle başvurursunuz, kurum da ya kabul edip gereğini yapar, ya reddedip cevap yazar, ya da süresi içinde cevap vermez. Kabul edip yaptığı işlemde bir hata varsa ya da işlemi ister cevapla isterse cevaplamadan reddederse itiraz yolu açıktır. Zamana aşımına dikkat ederek gereğini yapmalısınız.

togizmir
Genel Müdür
16 Aralık 2015 10:36

Merhaba Yusuf Bey. Sayenizde çok şey öğrendik, öğrenmeye de devam ediyoruz. Yaklaşık 20 gündür cevabını bulamadığım bir sorunum var. Size bir soru sormak istiyorum vakit ayırırsanız çok sevinirim. 07.01.2014-07.04.2015 tarihleri arasında 15 ay Devlet Hava Meydanları İşletmesinde memur olarak görev yaptım. Bu görevim esnasında adaylık sürecimi tamamladım ve asil memurluğa geçtim. Son atamayla İçişleri Bakanlığına teknisyen olarak atandım. Tahmini bir aya kadar göreve başlıyacam. Daha önce asilliği onaylanmış biri olarak tekrar adaylık sürecinden geçicek miyim? Yoksa kanunun bununla ilgili bir maddesi varmı? Bir dilekçeyle böyle bir talepte bulunucam ama emimde bununla ilgili karar kanun madde vs elle tutulur bir dayanağım yok. Şimdiden teşekkür ederim.

YUSUF YILDIRIM, 8 yıl önce

Kanun metnini aşağıya alıyorum:

"C) 1 - TEKNİK HİZMETLER SINIFINA GİRENLERDEN memurluğa girmeden önce yurt içinde veya yurt dışında mesleklerini serbest olarak veya resmi veya ÖZEL MÜESSESELERDE ifa edenlerle memuriyetten ayrıldıktan sonra bu işlerde çalışarak yeniden memuriyete girmek isteyenlerin TEKNİK HİZMETLERDE GEÇEN süresinden bu kanun ve bu kanunun 87 nci maddesinde sözü edilen kurumlarda geçen sürenin tamamı ve geri kalan sürenin 3/4 ü toplamı memuriyette geçmiş sayılarak bu süreler her yılı bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle DEĞERLENDİRİLİR."

Bu maddenin neresinde Teknisyen olmaz diye bir ifade var? Teknisyen, Teknik Hizmetler Sınıfında değil mi? Ayrıca sonradaki DEĞERLENDİRİLİR ifadesi insiyatif anlamına gelmez, kesin hüküm belirtir.

Memuriyette sözlü işlem de olmaz. Dilekçeyle başvurursunuz, kurum da ya kabul edip gereğini yapar, ya reddedip cevap yazar, ya da süresi içinde cevap vermez. Kabul edip yaptığı işlemde bir hata varsa ya da işlemi ister cevapla isterse cevaplamadan reddederse itiraz yolu açıktır. Zamana aşımına dikkat ederek gereğini yapmalısınız.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi