Editörler : Pangaea
27 Kasım 2015 20:09

Pdr Aktifleşmelidir. Maksat_mı? Hayır saldırı değil.

Evet haklısınız. Yapmayalım yapmasına ancak, rehberlik konusu içerdiği için açılmış olan her başlığa da "red" getirerek, yazıma kapamak ilkeli görülmese gerek. Çünkü rehberlik okul platformundan bağımsız / okula entegresiz bir konsept değildir. Eğitim ve rehberlik ilişkisi/platformu bir bütündür..Syglar.

http://forum.memurlar.net/konu/1879769/1.sayfa

Pdr-cemil
Yasaklı
27 Kasım 2015 20:16

ne dememi beklersiniz.. odada rahat ettiğimi, derse, nöbete yada etkinliğe katılmadığımı mı..

27 Kasım 2015 20:18

mesela, o uzun ve bütün beğenileri toplayan objektif yazınızı paylaşmaya ne dersiniz

Pdr-cemil, 8 yıl önce

ne dememi beklersiniz.. odada rahat ettiğimi, derse, nöbete yada etkinliğe katılmadığımı mı..

Pdr-cemil
Yasaklı
27 Kasım 2015 20:20

Hocam zaten farklı bir fikir taşımadığımı ve sisteme entegremizin sağlanması gerektiği yolundaki görüş ve fikirlerimi 'okullarımızda eğitim öğretim' bölümü altında ifade ettiğimi sanıyorum. Fakat olsun üşenmeden o görüşlerimin buraya da naklinden yanayım. Buyurunuz.

Öncül yazımdan belirtmiş olduklarıma ilave edeceğim bazı hususlar olacak. Bir rehber öğretmen ve psikolojik danışman olarak bizzat şahsıma ait görüşler. Gene Sarf edeceğim her bir sözcüğün ardındayım. Maalesef rehberlik sistemimiz assimile olmanın ötesinde, verimlilik sorgulanır olmuş hatta ciddi manada çökertilmiş, verimliliği sorgulana-gelir olmuş bir sistemdir.

Bu çöküntü konumuna iteklenmiştir bakanlıkça..ÇÜNKÜ;

- Görev tanımı itibari ile de,

- Rehberlik fonksiyonu ile de,

- Danışma iş ve işlem sürecimizdeki mesai sıkıntıları nedeni ile de,

- Okula entegremiz asla sağlanamamış, bunun sonucu pdr sistemi son derece assimile olmuştur.

http://forum.memurlar.net/konu/1960524/1.sayfa Pdr Önerisi ve linki AYDIN BİR ÇALIŞMADIR.

* * *

Bu yukarıki link ile, Pdr Öneri yazısı olarak ele alınmak istenen ve çözümün bir parçası olarak sunulan çalışma yada görüşü etraflı şekilde inceledim. kimse kusura kalmasın fakat, gördüm ki; asla tıynetsiz, asılsız, dayanaksız yada ayağı yere basmadık bilimsel nitelikli görüşler savunmaktan ötede. Yani olumlu, fikir verici, SORUNA IŞIK TUTAN bir çalışma olmuş açıkçası. Nitekim Oradaki ilk uzun katılımın sahibi olan pdrahmet87, bu gerçeği idrak edişini kafi derecede güzel ve delil getirerek aydınlatmıştır. Kendim ve birkaç rehber öğretmen arkadaşım dahil, sisteme olan nezaketli ve seviyeli eleştirileri asla ve asla yadırgamıyoruz. ÇÜNKÜ Gelinen noktada Yadırgamaya da bir hakkımız kaldığını sanmıyorum..Şube rehberliklerindeki "angarya" dolayısı ile ayrıca belirgin bir hakkın tesliminde gecikildiği yalnız kendi görüşüm değil birkaç pdrci arkadaşımın da ortak kanaatidir. Onlar da samimiyetle bu angarya gerçeğine olan inancı paylaşmaktalar. Meslektaşlarımın daha doğrusu, içlerinden buradaki fikri paylaşmayanların tepkileri, objektif olamayacağı gibi, pek umrumda da değildir açıkçası..

Bakanlığın: rehberlik sistemimizi revizesi ve bizleri aktif bir boyuta getirmeleri talebindeyiz.

Lütfen: 8/5 Danışma işlemine olduğu kadar, rehberliğe katılım boyutumuz öne çekilmeli..

Bunlardan biri konusunda ise, ivedi olarak Okula/Sisteme ENTEGREdüzenleme getirilmeli..

Gelinen nokta karşısında bir yapılanmaya gidilmediği sürece, üzülerek belirtmek isterim ki;

Bakanlık:

Pdryi ve biz rehber öğretmenleri potansiyel hedef tahtası göstermekten zerre çekinmemektedir..

@ Samsun'da bir rehber öğretmene saldırı yapılDI ve okul baskınında yara almıştır. İyi bilinmekte

BRANŞ ÖĞRETMENLERİ KESİNLİKLE HAKLILAR TEPKİLERİNDE. VE RİCAM=

SİSTEM NÂMINA ETKİN-AKTİF BİR DÜZENLEME BOYUTU ELE ALINMALI BİRAN EVVELCE.

* * *

SONUÇLAMA:

Meb artık biz rehber öğretmenlerin okula "ENTEGRASYON" sorununu bilhassa ortadan kaldırmalı

- Teog görevi kadar okul sınavı görevi de alabiliriz. Neticede paralıyı yaptığımız iddiası ortada..

- Pansiyon da tuttuğumuz ücretli nöbete ilaveten, okul nöbeti de pekala tutabiliriz. bu da gayet açık

- 2 Haftada bir, uzman katkısı adına kendi rehberliklerimize fâal bir şekilde girebiliriz. Bakanlık bu görevlerimizin minimal ve maximun ölçeğini belirginleştirmelidir. Girmeliyiz de.. Çünkü var olan sistem boyutuna tepki büyüktür ve suistimale çok çok yatkın durumdadır. Çünkü senede 1 defa giren meslektaşlarımız maalef diyerek bulunmaktadır..Çünkü Şube öğretmenleri rehberliği angaryadan yürüttükleri konusunda haklı bir tepki sahibi konumundalar..

- Yetiştirici kurslarda aktif rol ve görev üstlenebiliriz. Fakat ücret için değil. Neden Olmasın ?

- Şube rehberliğinin angaryasına olan tepkilere ek ve ilave olarak, pencereden tam bakıldığında; belki bu nazar-ı itibar ile rehberlik sistemimize olan ve kimi noktaları haklı gördüğüm, doğru bulduğum tüm o eleştirel boyut da frenlenebilir. Bu Mümkün.

Rehberlik ve danışmanlığa olan verim anlayışı / samimiyet algısı ortak amacı karşılayabilir.

Pdr.ci meslektaşlarımın tepkilerine aldırış etmiyorum. Ottoman rehber hocam bizi iyi anlar..

Saygı sevgiler.

Pdr Aktifleşmelidir, 8 yıl önce

mesela, o uzun ve bütün beğenileri toplayan objektif yazınızı paylaşmaya ne dersiniz

27 Kasım 2015 20:23

Fevkalâde. Teşekkürler ve ayriyeten Tebrikler.

27 Kasım 2015 20:27

Eğitim ve okul ile ilgili her sorun /rencide taşımamak koşuluyla/ görüşülebilmeli. Aydın kişisiniz.

Pdr-cemil
Yasaklı
27 Kasım 2015 20:48

dönüş yapma fikrim yoktu, ben de size teşekkür ederim.

İlerisi için; branşımızı /bir şekilde/ aktif görebiliriz inşallah.

Pdr-cemil
Yasaklı
27 Kasım 2015 20:53

En azından branşçı meslektaşlarımıza angarya oluşturmaması ve geç kalmış bir hakkın teslimi için

Birer hafta dönüşümlü olarak kendi uzmanlık faaliyetlerimizi gerçekleştirebilirsek:

Bu gürültü patırtı sonlanıp, frenlenebileceği gibi: öğrenci genelini de yeterince tanıyabiliriz.

Başka katılımda bulunmak istemediğim kadar, pdrci meslektaşlarımızdan nezaket demeyeyim,

hakaret beklemiyorum.

tşkler.

m69wds
Aday Memur
27 Kasım 2015 21:30

Pdr cemil ve onun şakşakçısı olan diğer meslektaşım(inanıyorum meslektaş değilizdir) sizler pdr nin yıllardır kanayan yarası olan alan dışı atamalar, itibarsızlaştırılmalar, memuriyetleştirilmeler, boş ve işimiz olmayan görevlere layık görülmeleri bir kenara bırakıp hem yönetmelikçe hem de mesleki etik gereği yapmamızın imkanı olmayan işleri yapmamızı arzulayıp bunun için başlık açıyorsunuz. Bunu yapma amacınızı maddi açıdan aç gözlülüğünüze ya da okul yönetimi, bakanlıktaki belli pdr düşmanları ve kendi işini adam akıllı yapmayıp gözünü pdr nin işlerine( ya da kendi deyimleriyle işsizliğine) diken branş öğretmenlerine yağcılıkla yaptığınıza inanmak istemiyorum. Siz de bu sistemin atadığı yarısından fazlası alan dışı olan ve kendini psikolojik danışman olarak gören bireylersiniz bence. Size acıyorum

Pdr-cemil
Yasaklı
27 Kasım 2015 21:49

Belirgin ve ölçüsüz bir saygı sınırını zorlamamanız sevindirici, öncelikle bunu belirteyim. Ancak,

İddia ettiğiniz gibi; asla bir artniyet yada 'giz edilmiş bir çıkar nedeniyle yazışmada bulunmadım.

Ve anam babam üzerine yemin veririm ki: yan alancı, felsefeci, sosyalci de değilimdir.

@ Acıyacak veya haline acınacak bir panorama görmekse dileğiniz,

Bu arayış ve yönelişinizi kamuoyuna kulak tıkayan MEB'na çevirmelisiniz sevgili meslektaşım..

Bu suç ne siz de nede konudan muzdarip öğretmenlerdedir. Bundan seneler evvel her okulda rehberlikçi normu ve kadroların oluşu noksandı. Bilmektesiniz ki; günümüzde artık bu yoktur. Ve avrupa /aktif rehebrlik modeli yerine marshal/tembel kökenli ve tepki tplyan bir Pdr'ye çakılıp kalmak, tamamen konunun açmazındaki noktadır. Size ricam saygılı ve nezaketli yazışabilecekseniz

Lütfen Pdr önerisi ni inceleyin gerekirse yine etraflı bir mütealada bulunalım.

m69wds, 8 yıl önce
Pdr cemil ve onun şakşakçısı olan diğer meslektaşım(inanıyorum meslektaş değilizdir) sizler pdr nin yıllardır kanayan yarası olan alan dışı atamalar, itibarsızlaştırılmalar, memuriyetleştirilmeler, boş ve işimiz olmayan görevlere layık görülmeleri bir kenara bırakıp hem yönetmelikçe hem de mesleki etik gereği yapmamızın imkanı olmayan işleri yapmamızı arzulayıp bunun için başlık açıyorsunuz. Bunu yapma amacınızı maddi açıdan aç gözlülüğünüze ya da okul yönetimi, bakanlıktaki belli pdr düşmanları ve kendi işini adam akıllı yapmayıp gözünü pdr nin işlerine( ya da kendi deyimleriyle işsizliğine) diken branş öğretmenlerine yağcılıkla yaptığınıza inanmak istemiyorum. Siz de bu sistemin atadığı yarısından fazlası alan dışı olan ve kendini psikolojik danışman olarak gören bireylersiniz bence. Size acıyorum

Pdr-cemil
Yasaklı
27 Kasım 2015 21:54

Bu link de yeterli bir cevaptı. fakat kolaya kaçmak istemediğimdendir.

http://forum.memurlar.net/konu/2000138/1.sayfa

m69wds, 8 yıl önce

pdr005
Aday Memur
27 Kasım 2015 22:11

:) dsm-5 önümde, kapatılan başlıklardan sonra ısrarla başlık açıp dikkat çekmeye çalışma uğraşınıza ve bitip tükenmeyen şu davranışınıza tanı koymaya çalışıyorum.
Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi