Editörler : supporters.

Srht403
Aday Memur
23 Ocak 2016 00:47

Siz şuan lisans mezunu halinizle çok verimli olacaginizi dusunuyor musunuz? Akademisyenlik memurluk gibi para kazanmak icin yapilacak bir sey degil. Üniversitelere sizin gibiler doldugu icin. Gercek akademisyen olmak isteyenler torpili yok diye disarda kadro bekliyor.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
23 Ocak 2016 09:23

MYOlar üniversite bünyesinde bulunmasına rağmen gerçek akademik ortamlar değildir. Oralarda görev yapan öğretim görevlileri de akademisyenden çok öğretmen niteliğindedir. Ders vermekten başka akademik çalışma yapmak sorumlulukları yoktur. O nedenle gerçek akademisyenlik sayılmaz.

enginbulut33
Aday Memur
25 Ocak 2016 16:32

olayın buralara çekilmesine üzüldüm;çünkü okuduğum bölümün daha profesörü yok, bedavadan en köklü üniversitelerde uygulamalı eğitimlere giren doçentlerin bu bölümle alakası olmadan girmeleri yönünden sizlere katılıyorum. Ancak ben akademisyenlikten rant elde etmek değil de okuduğum bölümün ülkemizde gelişmesini ve nitelikli öğretim elemanı gücünü ellerinden alabilmek için bu mesleğe adım atmak istiyorum. İstesem özel sektörde daha iyi ücretler ve yaşam şartlarıyla çalışma olanaklarına sahibim ki daha eline bıçak almayan son sınıf arkadaşlarım meb'te öğretmen olabiliyorken böyle düşünmeniz çok mantıksız. Para için düşünseydim öyp ile araştırma görevliliğine başvururdum. Biraz daha dikkatli yorumlar yapılırsa ve ülkede her duruma bir torpil kılıfı uydurulmasının önüne geçilirse bilime katkı yapacak nitelikli öğretim elemanlarının yetişmesi daha sağlıklı olur.

Srht403, 8 yıl önce
Siz şuan lisans mezunu halinizle çok verimli olacaginizi dusunuyor musunuz? Akademisyenlik memurluk gibi para kazanmak icin yapilacak bir sey degil. Üniversitelere sizin gibiler doldugu icin. Gercek akademisyen olmak isteyenler torpili yok diye disarda kadro bekliyor.

enginbulut33
Aday Memur
25 Ocak 2016 16:39

ben böyle düşünmüyorum, doktorasını bitirmiş ve nitelikli öğretim elemanlarının fakültede dahi öğretim görevliliği ( kadro açılmadığı için ) yapıyorlar. Bana göre bilim insanının üniversite çatısı altında fakülte, enstitü, myo farketmez her biriminde akademik çalışmalar yapmaya kafasında oturtmuşsa bu her yer olabilir. Bundan dolayı araştırmacı bir insanın bu konulara pek takılmayacağı kanısındayım. Önemli olan alanının seçkin akademisyenleri ile ne kadar iletişimde kalırsa yapamayacağı çalışma yoktur.

akademisyen 64, 8 yıl önce

MYOlar üniversite bünyesinde bulunmasına rağmen gerçek akademik ortamlar değildir. Oralarda görev yapan öğretim görevlileri de akademisyenden çok öğretmen niteliğindedir. Ders vermekten başka akademik çalışma yapmak sorumlulukları yoktur. O nedenle gerçek akademisyenlik sayılmaz.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
25 Ocak 2016 20:29

Fakültelerdeki öğretim görevlileri ile myo lerdeki öğretim görevlileri aynı ünvanı taşımakla birlikte farklıdır. Dediğiniz gibi fakültelerdeki öğretim görevlileri kadro dolu olduğundan yrd. doç olarak atanamamış elemanlar ara bir çözüm olarak öğretim görevlisi olurlar ve akademik ilerlemeyle profesörlüğe kadar yükselirler. Myo lara öğretim görevlisi alırken bile farklı kriterlerle alınıyor. Dil yeterliliği aranmadığı gibi yüksek lisans o da olmadığında alanında iki yıllık tecrübe ile atanıyorlar. Myolara giren öğrenciler bil daha düşük puan ya da puansız okula giriyor. Son olarak fakülteler temel bilimdir. Myoları ise meslek öğretir.

qwertyas
Daire Başkanı
25 Ocak 2016 22:30

Hocam kızmazsanız kendimi tutamayıp ilk defa bir yoruma gülesim geldi :) Sanıyorum farklı dünyalarda yaşıyoruz.

enginbulut33, 8 yıl önce

ben böyle düşünmüyorum, doktorasını bitirmiş ve nitelikli öğretim elemanlarının fakültede dahi öğretim görevliliği ( kadro açılmadığı için ) yapıyorlar. Bana göre bilim insanının üniversite çatısı altında fakülte, enstitü, myo farketmez her biriminde akademik çalışmalar yapmaya kafasında oturtmuşsa bu her yer olabilir. Bundan dolayı araştırmacı bir insanın bu konulara pek takılmayacağı kanısındayım. Önemli olan alanının seçkin akademisyenleri ile ne kadar iletişimde kalırsa yapamayacağı çalışma yoktur.

donovan
Aday Memur
26 Ocak 2016 08:28

selamın aleykum.

bezmıalem vakıf universitesi myo 'da öğretim görevlisi maası nedir acaba bilen yazabilir mi? benım ıcın onemlı de.. ayrıca ders ucretlerını de bilen varsa yazabılır mı? tesekkurler..

enginbulut33
Aday Memur
26 Ocak 2016 11:32

bunda gülünecek bir durumun olmadığını düşünüyorum;çünkü yurtdışında sistemin nasıl işlediği ile ilgili konuya vakıf olunsa ülkedeki eğitimin halinin bu kadar vasat olmasının önüne bir nebze geçilirdi. Myo'lardaki kadro ilanlarına da bakılırsa zaten durum bunu gösteriyor, utanmasalar ad-soyad yazıp ilana çıkılacak. Benim torpil ile girme gibi bir amacım yok, sadece karşı tarafa iyi niyetimden ve bu meslekte neler yapabileceğimden bahsettim, illa kadro ver diye değil. Zaten başvurduğum myo'nun kendi alanımda fakülte bazında bölümü açılıyor, ilerisi için önemli bir şans kapısı aralayabilir miyim düşüncesi ile yani öğretim görevlisi olup da yerimde saymak gibi bir amacım yok benim. Kendi alanımdan örnek vermem gerekirse benim bir akademisyenden beklentim sadece ders anlatıp mesai bitmiş mi tarzında değil de yetişen genç beyinlerin üniversite - sektör bünyesinde aktif olduğu, öğrenciyi hayata hazırlamanın da akademisyenin önemli bir gayesi olma amacında bir parçası olması gerektiği bilincinde hareket etmesi çok önemli.

Lütfen daha fazla polemik yaratılmasın; çünkü konu amaç dışına doğru gidiyor iyice.

Herkese iyi günler.

qwertyas, 8 yıl önce

Hocam kızmazsanız kendimi tutamayıp ilk defa bir yoruma gülesim geldi :) Sanıyorum farklı dünyalarda yaşıyoruz.

qwertyas
Daire Başkanı
26 Ocak 2016 12:38

Hocam kesinlikle beni yanlış anlamayın amacım size saygısızlık yapmak değildi sizin yaptığınız çoğunu yapmış bir insan olarak ( ki girdiğim bir çok sınavda derecem var) duyduğum cevaplardan sonra benim umudum sıfır her gelen kendi yedi sülalesini ihya etme durumunda.umarım sizin gönlünüze göre olur. Benim bir sözüm var onu da söyleyim de bu olayı daha fazla uzatmayım MYO da öğretim elemanlığı ve tıp hariç uzmanlıklar Burjuva kesminin iş ve işçi bulma kurumu gibi çalışıyor.

enginbulut33, 8 yıl önce

bunda gülünecek bir durumun olmadığını düşünüyorum;çünkü yurtdışında sistemin nasıl işlediği ile ilgili konuya vakıf olunsa ülkedeki eğitimin halinin bu kadar vasat olmasının önüne bir nebze geçilirdi. Myo'lardaki kadro ilanlarına da bakılırsa zaten durum bunu gösteriyor, utanmasalar ad-soyad yazıp ilana çıkılacak. Benim torpil ile girme gibi bir amacım yok, sadece karşı tarafa iyi niyetimden ve bu meslekte neler yapabileceğimden bahsettim, illa kadro ver diye değil. Zaten başvurduğum myo'nun kendi alanımda fakülte bazında bölümü açılıyor, ilerisi için önemli bir şans kapısı aralayabilir miyim düşüncesi ile yani öğretim görevlisi olup da yerimde saymak gibi bir amacım yok benim. Kendi alanımdan örnek vermem gerekirse benim bir akademisyenden beklentim sadece ders anlatıp mesai bitmiş mi tarzında değil de yetişen genç beyinlerin üniversite - sektör bünyesinde aktif olduğu, öğrenciyi hayata hazırlamanın da akademisyenin önemli bir gayesi olma amacında bir parçası olması gerektiği bilincinde hareket etmesi çok önemli.

Lütfen daha fazla polemik yaratılmasın; çünkü konu amaç dışına doğru gidiyor iyice.

Herkese iyi günler.

MERVE BEREN
Aday Memur
28 Nisan 2016 15:15

arkadaslar ben myo lu icin belediye baskanindan kadro sozu aldim. sizce olabilir miyim.

sametay
Şube Müdürü
02 Haziran 2016 16:01

Üniversiteler ve Tüm Kurumlar için Unvan Unvan Görevde Yükselme ve Unvan değişikliği ile ilgili tüm çıkmış sorular bu sitede

http://www.gorevdeyukselmeveunvandegisikligi.com

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi