Editörler : crops35

Kapalı
08 Ocak 2016 15:55

Tercihler (3 alt-üst dereceye ve 3.-4. dereceye atanma)

ARKADAŞLAR 657 SAYILI DMK NIN

45 NCİ MADDESİ VE

68 MADDESİ

BİRBİRİ İLE ÇELİŞİYOR ŞÖYLEKİ:

MADDE 45 DİYOR Kİ:

(Değişik: 12/2/1982 - 2595/2 md.) 5 inci ve daha aşağı derecelerdeki kadrolara, derece yükselmesi için gerekli nitelikleri haiz memur bulunmaması hallerinde, 36 ncı maddede belirtilen öğrenim durumları itibariyle tespit olunan yükselinebilecek dereceyi aşmamak ve karşılık gösterilecek kadro derecesi kazanılmış hak aylık derecelerinin üç üst derecesinden fazla olmamak kaydıyla, bu dereceler karşılık gösterilerek, kendi derecesi ile aynı sınıftan memur atanması mümkündür.

Bu gibiler, işgal ettikleri kadroda kazanılmış derece ve kademelerinin aylığını almaya

DEVAM EDERLER

ve kazanılmış aylıklarındaki kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi genel esaslara göre yapılır. Karşılık gösterilen kadrolar, ilgililer için kazanılmış hak teşkil etmez.

YANİ 3 ÜST DERECEYE ATANABİLİRSİN AMA ESKİ MAAŞINI ALIRSIN DİYOR

--------------------------------------

MADDE 68 DİYOR Kİ:

B) (Değişik: 4/5/1984 - KHK 199/1 md.) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, DERECE YÜKSELMESİNDEKİ süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir. (2)

c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl,

Dört yıldan az süreli yükseköğrenim görenler için bu sürelere iki yıl ilave edilir. Bu sürelerin hesabında; 8/6/1984 tarihli ve 217 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesi kapsamına dâhil kurumlarda fiilen çalışılan süreler ile Yasama Organı Üyeliğinde, belediye başkanlığında, belediye ve il genel meclisi üyeliğinde, kanunlarla kurulan fonlarda, muvazzaf askerlikte, okul devresi dâhil yedek subay lıkta ve uluslararası kuruluşlarda geçen sürelerin tamamı ile yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalıştıkları sürenin; Başbakanlık ve bakanlıkların bağlı ve ilgili kuruluşlarının müsteşar ve müsteşar yardımcıları ile en üst yönetici konumundaki genel müdür ve başkan kadrolarına atanacaklar için tamamı, diğer kadrolara atanacaklar için altı yılı geçmemek üzere dörtte üçü dikkate alınır.

Bu bent hükümlerine göre atananlar

atandıkları kadronun aylık (Ek gösterge dahil) ve diğer haklarından yararlanırlar.

Bu suretle üst dereceye atananların bu kadrolarda geçirdikleri her yıl kademe ilerlemesi ve her "3" yıl derece yükselmesi sayılmak suretiyle kazanılmış hak ve emeklilik keseneğine esas aylık derecelerinin yükselmesinde gözönüne alınır. Ancak atandıkları kadro aylıkları, başka görevlere atanma halinde kazanılmış hak sayılmaz..

YANİ ÜST DERECEYE VE 3-4 NCÜ DERECEYE ATABİLİRSİN VE ATANDIĞIN DERECEDEKİ MAAŞI ALIRSIN DİYOR

--------------------------------------------------

SONUÇ OLARAK ÇAKIŞAN BU İKİ KANUN MADDESİNİN TARİHLERİNE BAKACAK OLURSAK ...

MADDE 45 =1982

MADDE 68 =1984

BAZI ŞUBE MÜDÜRLERİ VE ŞEFLER DİYOR Kİ MADDE 45 E GÖRE ESKİ MAAŞINI ALIRSIN

BAZI ŞUBE MÜDÜRLERİ VE ŞEFLER DİYOR Kİ MADDE 48 E GÖRE YENİ DERECENİN MAAŞINI ALIRSIN.

YORUMLARI ALABİLİRİZ...

gdogan@boss
Aday Memur
08 Ocak 2016 16:09

Maaş derece kademene göre alırsın

__kerem__
Aday Memur
08 Ocak 2016 16:39

Bu konuyu sözde olaya vakıf arkadaşlarla çok tartıştık, hatta en son kızdım olayı bakanlığa taşıdım ve benim dediğim gibi çıktı. Özetle: kişi 1,2,3,4.'cü derecelere atanırsa ki bu kadrolar istisnai kadrolardır ve atama şekli 68/B maddesine göredir o halde bulunduğu derecenin değilde atandığı derecenin maaşını alır. Örnekle kişi 6. dereceli kadrodadır ve 3. dereceli kadroya atandı 68/B'ye göre atama şartlarına haiz ise ( Fakülte mezunu + 8 yıl hizmet veya Yüksek okul mezunu + 10 yıl hizmet) 3 derecenin maaşını alır. diğer kadrolarda ise yani 5. derece ve üstü kadrolara atama yapıldığında kişinin atandığı dereceye göre değilde, bulunduğu dereceye göre maaşını alır. Buna da örnek verirsek misalen kişi 8. dereceden 5. dereceye atanırsa maaşını 5. dereceden değilde 8. dereceden alır. iyi günler

gdogan@boss
Aday Memur
08 Ocak 2016 16:52

işte cevap bu.... Yeterince açık. Teşekkürler

__kerem__, 8 yıl önce

Bu konuyu sözde olaya vakıf arkadaşlarla çok tartıştık, hatta en son kızdım olayı bakanlığa taşıdım ve benim dediğim gibi çıktı. Özetle: kişi 1,2,3,4.'cü derecelere atanırsa ki bu kadrolar istisnai kadrolardır ve atama şekli 68/B maddesine göredir o halde bulunduğu derecenin değilde atandığı derecenin maaşını alır. Örnekle kişi 6. dereceli kadrodadır ve 3. dereceli kadroya atandı 68/B'ye göre atama şartlarına haiz ise ( Fakülte mezunu + 8 yıl hizmet veya Yüksek okul mezunu + 10 yıl hizmet) 3 derecenin maaşını alır. diğer kadrolarda ise yani 5. derece ve üstü kadrolara atama yapıldığında kişinin atandığı dereceye göre değilde, bulunduğu dereceye göre maaşını alır. Buna da örnek verirsek misalen kişi 8. dereceden 5. dereceye atanırsa maaşını 5. dereceden değilde 8. dereceden alır. iyi günler

yakupgurbiyik
Kapalı
30 Nisan 2017 09:38

Arkadaşlar alt derece ve ünvan değişikliğine dair atamaya yönelik emsal karar var mı lütfen acil yardım

yildiz585858
Aday Memur
25 Mart 2018 12:47

hocam araş. gör. neden 3. dereceye inemiyor ve yeşil pasaport hakkına kavuşamıyor?

__kerem__, 8 yıl önce

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi