Editörler : supporters.
31 Temmuz 2016 18:19

Özel üniversitelerin hukuk bölümlerinde devam zorunluluğu var mı?

Hocalarım iyi akşamlar. Ben bir kamu kuruluşunda çalışıyorum. Bu yıl ygs-lys sınavlarına girdim. Puanım özel üniversitelerin hukuk bölümlerine yetiyor. Bende hukuk okumak istiyorum. Bu anlamda bildiğiniz devam zorunluluğu olmayan özel hukuk fakülteleri var mı. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler.

hakimbey1903
Aday Memur
01 Ağustos 2016 05:17

Bilkent Hukuk ta hazırlık hariç devam zorunluluğu yok, tabi hazırlığı geçip bölüme başlayabilirsen

felsefecimeda
Aday Memur
01 Ağustos 2016 17:38

teşekkürler

HiMALAYA78
Genel Müdür
01 Ağustos 2016 23:27

Parayı veren düdüğü çalar. Özel budur.

augias
Aday Memur
02 Ağustos 2016 02:45

Birçok devlet üniversitesinin hukuk fakültesinde devam zorunluluğu olmadığı gibi vakıf üniversitelerinde de yoktur. Yalnızca Bilkent üniversitesi hukuk fakültesinde düzenli şekilde uygulanan yüzde 70 devam zorunluluğu vardır.

coldblade3
Kapalı
02 Ağustos 2016 04:14

Sayın Felsefecimeda ...

Naçizane fikrim ;

Önümüzdeki yıl tekrar lys ye girin

Sınava yönelik çalışma metodlarınızı değiştirin ve veya geliştirin akabinde bir devlet üni sinin hukuk fakülkesini kazanın ...

Lokasyon olarak farklı cografi koordinat ta olsa bile kayıt olun

Bir arkadaş grubuna kendinizi kabul ettirin

Ders notlarını , dersleri sadakatle takip eden arkadaşlarınızdan düzenli olarak temin ediniz ve sıkı çalışınız

Nick iniz den anladığım kadarıyla ezbere yatkın bir hafızaya sahip olduğunuzu öngörüyorum

Dersler arasında zaten zorlanacagınız bazı dersler olacaktır , siklet merkezini o noktalara kaydırıp , aşabilirsiniz potansiyel engelleri

Belki bazı hocalar size negatif yaklaşım larda bulunabilir bu tip problemleri face to face diyalog ile aşınız

Arkadaş grubunuzu sağlam tutun

Ders notlarını ve kitapları iyi çalışın

Olayın mantığını çözün

Başarı ; beklediğiniz noktada olmazsa , metod u değiştirin

Son olarak

Devlet üni si isabet olur ...

Tabi konuyu (polemik lere gebe bırakmamak adına ) hukuk özelinde almaktan imtina ederek ifade etmeliyim ki ;

Uzaktan egt ile endüstri Müh olan insanlar biliyorum , özel uni ler vasıtasıyla ...

Esasen modern ve gelişmiş ülkelerde egt sağlık adalet ve savunma major görevidir devletlerin ...

Özel uni lerin birçoğu , yaramaz haşarı ve şımarık ergen lerle dolu , bilimsel likten uzak , bilim üretmekten aciz , sadece tüketen ,dibine kadar kapitalist sözde egt kurumlarıdır

Fabrika duvarında yazan '' verem olan işçi uretimi düşürür" cümlesi yerine , uygun bir cümle de kurabilirsiniz

Tabi burslu okuyan vatan evlatlarını tenzih ederim ...

Muvaffakiyetler dilerim

felsefecimeda
Aday Memur
02 Ağustos 2016 08:55

coldblade3 çok teşekkür ederimn

coldblade3
Kapalı
03 Ağustos 2016 00:26

Sayın Felsefeci Meda

Estağfurullah ...

Zerre-i miskâl kadar faydalı oldum ise ne mutlu ...

Bu arada isminiz ve isminizin meâl i sıradışı ve öznel

felsefecimeda, 8 yıl önce

coldblade3 çok teşekkür ederimn

HiMALAYA78
Genel Müdür
03 Ağustos 2016 21:23

Aöf puanı alıp hukuk fakültesi okumak. Özel budur. Paran yoksa sanayinin yolunu tutarsın paranvarsa avukat olabilirsin. Ne kadar adil.

HiMALAYA78
Genel Müdür
03 Ağustos 2016 21:27

Coldblade3 "özelde burslu okuyan vatan evlatları" cümleniz fakirliğe övgü ve gariban tesellisi içeriyor. Bunun anlamı ; "Alavere dalavere kürt memet nöbete" özdeyişidir.

coldblade3
Kapalı
04 Ağustos 2016 00:07

İtirazım yok ...

Mutabıkız ...

Eğitimde fırsat eşitsizliği ...

HiMALAYA78, 8 yıl önce

Aöf puanı alıp hukuk fakültesi okumak. Özel budur. Paran yoksa sanayinin yolunu tutarsın paranvarsa avukat olabilirsin. Ne kadar adil.

coldblade3
Kapalı
04 Ağustos 2016 00:30

Himalaya ...

Hangi zaviye den bakarak , kaçıncı balkon dan , hangi hedefe nişan aldığınızı anlayamadım ...

Öncelikle ;

Duruş um sermayeden değil emekten yana

Tüketim den değil üretim den yana ...

Bu platform da polemik çıkmaması adına özellikle hukuk fakültesi yerine endüstri müh nden somut misal verdim ki liberal lere cevap hakkı doğmaması için ...

Uzaktan egt ile özel uni de endüstri müh diploması alan kişinin mühendisliğin den Allah beni esirgesin , o ' ndan gelecek hayır Allah tan gelsin ...

Özel uni de parasıyla okuyan kişi yi betimlememe hâcet yok , lâkin özel üni de burslu okuyan kişi yi açmak isterim ;

Burslu okuyan kişi zaten yeterince talihsiz yeterince arada kalmış yeterince örselenmis ve gelecek hususî ve mesleki hayatında da yeterince örselenmeye namzet kişidir benim penceremde ...

Zekâ sına ve emeğine saygı duymakla birlikte yaptığı seçim i , tasvip etme durumunda olmadığım gibi , bir onceki beyan ımda da '' fakirligi kutsamak ve veya garibanizme övgü düzme '' amaç ve niyetim yoktur

Beyanlarımda mevcut olan şudur hülasa ;

Sermaye nin bir şekilde " kullandığı '' o burslu kişi ye karşı acımasız olmamak adına yaptığım bir tenzih tir ...

Alavere dalavere konusunda ise ;

Askeri forumdaki entry lerimi vakit ayırıp inceleme lutfunda bulunmanız ın , bundan sonra yapacağınız " niyet okuma '' larınızdaki isabet oran ınızı yükselteceği kanaatindeyim ...

HiMALAYA78, 8 yıl önce

Coldblade3 "özelde burslu okuyan vatan evlatları" cümleniz fakirliğe övgü ve gariban tesellisi içeriyor. Bunun anlamı ; "Alavere dalavere kürt memet nöbete" özdeyişidir.

felsefecimeda
Aday Memur
04 Ağustos 2016 09:52

Tartışma nereden nereye gelmiş. Bu arada benim puanım birçok devlet üniversitesinin hukuk fakültelerine yetiyor. Özel üniversitelerinde burslu bölümlerine yetiyor. Ancak ben kamuda çalışıyorum. İşimden dolayı böyle bir soru sordum.

HiMALAYA78
Genel Müdür
04 Ağustos 2016 12:59

Sayın coldblade3 eleştirim aslında size değil. Hüsnüniyetinizin farkındayım. Aklıma şöyle bir ekran görüntüsü geldi konuyla bağdaşım kurma gereği duydum bir anlayışı mahkum etmek için; astsubay bir bayan asker bir şehit cenazesinde şehit yakınlarının feryatları arasında onları teselli etmek istiyor. Şehidin babası biz garibanız diyor. Asker bayan ise iyi niyetle; tabi ki amcacığım biz de garibanız hiç gariban olmayan şehit olur mu diyor. Burada öğrenilmiş çaresizlik var kanıksama var. Neden sorusunun üstünü örtme var.

coldblade3
Kapalı
04 Ağustos 2016 19:27

Sayın Felsefecimeda ;

Sizi anlıyorum ,zira ben de size benzer durumda okudum hukuk fakültesini , muvazzaf üsteğmen dim ,sınavda %1 lik dilime girecek kadar puan ım vardı ve bir devlet uni sinin hukuk fakültesini bitirdim ...

Bu noktada ben asla sizin tercihlerinizi sorgulamadım ve yargılamadım ...

Esasen benimle birlikte hukuk ta okuyan ve lâkin ekonomik sebeplerden ötürü hem migros ve Carrefour da kasiyer ve veya reyon görevlisi olarak çalışıp hem de okuyan bir arkadaşım da şu an burada benimle birlikte Akademi'de ...

Artı ;

Halihazırda mesleği ile yetinmeyip farklı alan lara yönelen bir çok insan var iken ;

Bana düşen sizi ve sizin gibi çaba içersinde olan kişilere elimden geldiğince refere ( sevk-yönlendirme ) olmaktır.

Bu nezdimde etik bir vecibe dir , konu ya dair başka sorularınız olursa sorabilirsiniz , benim açımdan sıkıntı değil .

Tekrar başarılar ...

felsefecimeda, 8 yıl önce

Tartışma nereden nereye gelmiş. Bu arada benim puanım birçok devlet üniversitesinin hukuk fakültelerine yetiyor. Özel üniversitelerinde burslu bölümlerine yetiyor. Ancak ben kamuda çalışıyorum. İşimden dolayı böyle bir soru sordum.

coldblade3
Kapalı
04 Ağustos 2016 19:58

Himalaya ...

Estağfurullah ...

Şahsımı da eleştirebilirsin zira kavramsal olarak yanlış , hata , unutma ,eksik etc bir husus tespit ettiğiniz hâlde eleştirmezseniz zaten kendi içinizde tutarlı olamazsınız , birşey olmam ve ya birşey ler biliyor olmam beni hatadan munezzeh kılmayacağı gibi , varsa bir hatam , bunun bir kapitalist ve veya güce tapıcı tarafından değil , aidiyet bağlamında bana ve zihniyetime benzer ideolojiye sahip olduğunu tahmin ettiğim , siz tarafından düzeltilmesini yeğlerim tabii ki diğer başlıklarda da katkı da bulunmanızı umarak ...

Öncelikle ;

Mahkûm etme çabanıza saygı duymakla birlikte

Kurduğun hüküm tashihe ve dahi tavzih e şiddetle muhtaç görünüyor , şöyle ki ;

Terminolojik yönden , alavere dalavere ile ilgili olarak , belirttiginiz gibi bir özdeyiş değil , anonim olması hasebiyle bir deyim ...

Artı ;

Sanırım günün yorgunlugu ile entry girmeniz sebebiyle , ki insanlık hâli dir ve olabilir , çağrışım kurmak yerine , kurulması mümkün olmayan ve sadece içinde olmak kabili mümkün olan bağdaşım kelimesini sehven veya tipografik ve veya teknik saik lerle kullandığınızı düşünüyorum zira ben söylem lerim ile eylem lerim arasında bağdaşım ( tutarlılık ) içinde olduğumu düşünüyorum

Askeri geçmişim olması , mesleki taassup ile hareket ederek bir bayan astsb ın kaş yapayım derken göz çıkarması nı tasvip etmediğim gibi , bahse konu astsb ın müdafa vekilliği ni yapacak değilim ...

Hülasa ...

İmam'ın cemaate mini etek zinhar haram dır deyip akabinde , kendi kızı giydiginde '' ama yakışıyor haspa ma '' tarzında bir ilmi siyaset e girmeyi '' kendime zûl sayarım ''

Forum un ağır abi si olmanız hasebiyle entry lerinizi takip ediyorum , ve bana karşı yapacağınız tüm elestirilere - rasyonel olmak kaydıyla - açığım , olumsuz bile olsa nezdimde baştacı dır ...

Sahici olarak saygılarımla ...

HiMALAYA78, 8 yıl önce

Sayın coldblade3 eleştirim aslında size değil. Hüsnüniyetinizin farkındayım. Aklıma şöyle bir ekran görüntüsü geldi konuyla bağdaşım kurma gereği duydum bir anlayışı mahkum etmek için; astsubay bir bayan asker bir şehit cenazesinde şehit yakınlarının feryatları arasında onları teselli etmek istiyor. Şehidin babası biz garibanız diyor. Asker bayan ise iyi niyetle; tabi ki amcacığım biz de garibanız hiç gariban olmayan şehit olur mu diyor. Burada öğrenilmiş çaresizlik var kanıksama var. Neden sorusunun üstünü örtme var.

firars
Aday Memur
05 Ağustos 2016 13:21

Komik olmayalım, Ankara'da özel üniversitenin seneliği 20.000 TL dir.

Kırıkkalede ev açıp, yemek sipariş edip, kuru temizlemeciye vereceğiniz para bundan daha fazladır.

Şahsım adına bir çok devlet üniversitesini kazanabildiğim halde (Ankara üni hariç) özele gittim. Daha ekonomik ve daha iyi bir eğitimle mezun oldum, sen Fikret Eren'den alıntı yaparsın, ben referans mektubu alırım.

HiMALAYA78, 8 yıl önce

firars
Aday Memur
05 Ağustos 2016 13:22

Bi de şu Aöf puanıyla alan hukuk fakültelerini bi yazın yahu.

HiMALAYA78
Genel Müdür
05 Ağustos 2016 15:50

Hemen yazayım ; doğu akdeniz (kıbrıs) hukuk fakülteleri, maltepe hukuk, bahçeşehir hukuk ve daha niceleri. anayasa hukuku profesörün Kemal Gözler'in sitesi var : www.anayasa.gen.tr . Buradan hakimlik sınav sonuçları ve özel üniversitelerle ilgili gerekli değerlendirme var.Açın okuyun. Hukukçu delilli ispatlı konuşur. Kaliteli eğitim aldım demek birşey ifade etmez. Ben delilimi ortaya koydum. Nitekim özellerde kalite o kadar düşmüştü ki öss de ilk 50 bin barajı koymak zorunda kaldılar. Ben gireceğim ilk 3 bine vatandaş girecek ilk 250 bine sonra Fikret Eren den referans mektubu alacak.Ne güzel bir dünya. Yılda 20 bin tl üniversite ücreti size az gelebilir. Babanız sağolsun. Fakat türkiyede bu ücreti nüfusun yüzde doksanı veremez. Ayda 1500 tl kazanmak için insanlar maden ocaklarında çalışıyor hayatı pahasına. Bunlar çocuğunu devletin lisesinde bile zor okutur. Eğitimde fırsat eşitliği neden zorunuza gidiyor. Parasız eğitim parasız sağlık neden işinize gelmiyor.

eyeoftiger
Daire Başkanı
10 Ağustos 2016 18:13

50 bin değil, 150bin baraj geldi geçen sene. yurtdışındaki ünilerde(kıbrıs vs.) böyle bir sınırlama yok

ayrıca şu kapanan FETÖ üniversitelerindeki öğrencilerde ilk YÖK kararı ile devlet üniversitelerine yerleştirilmişti. Hiçbirinde ses seda yok hepsi seviniyor ödül gibi karar fatih hukuk öğrencisi şimdi iü hukuka mı girdim diyor tivitırda biosunu değiştiriyor 2 mat çözmeden inşaat mühendisliğie girenler yaklaşık 150-200 puan üstündeki devlet ünilerine geçiyor vs.

Sonra YÖK karar değiştirp belki de tarihindeki en mantıklı hamleyi yapıyor girdiğiniz seneki puana göre tercih yapacaksınız diyor hepsi mağduruz demeye, ağlamaya kamuoyu oluşturmaya başlıyor ösym binalarında ağlamalı bizim tek suçumuz okumak istemekti diyorlar ilk yök kararına geri dönülmesini istiyorlar.dün öğlen saatleri tbmm ye bakıyorum chpli(?) milletvekilleri bu arkadaşlar mağdurdur diyor YÖK'e baskı yapıyor kararından geri döndürmeye çalışıyor.

Şimdi bunu buraya neden yazdım bilmiyorum elimden bir şey gelmiyor belki o yüzden.

HiMALAYA78, 8 yıl önce

Hemen yazayım ; doğu akdeniz (kıbrıs) hukuk fakülteleri, maltepe hukuk, bahçeşehir hukuk ve daha niceleri. anayasa hukuku profesörün Kemal Gözler'in sitesi var : www.anayasa.gen.tr . Buradan hakimlik sınav sonuçları ve özel üniversitelerle ilgili gerekli değerlendirme var.Açın okuyun. Hukukçu delilli ispatlı konuşur. Kaliteli eğitim aldım demek birşey ifade etmez. Ben delilimi ortaya koydum. Nitekim özellerde kalite o kadar düşmüştü ki öss de ilk 50 bin barajı koymak zorunda kaldılar. Ben gireceğim ilk 3 bine vatandaş girecek ilk 250 bine sonra Fikret Eren den referans mektubu alacak.Ne güzel bir dünya. Yılda 20 bin tl üniversite ücreti size az gelebilir. Babanız sağolsun. Fakat türkiyede bu ücreti nüfusun yüzde doksanı veremez. Ayda 1500 tl kazanmak için insanlar maden ocaklarında çalışıyor hayatı pahasına. Bunlar çocuğunu devletin lisesinde bile zor okutur. Eğitimde fırsat eşitliği neden zorunuza gidiyor. Parasız eğitim parasız sağlık neden işinize gelmiyor.

HiMALAYA78
Genel Müdür
10 Ağustos 2016 22:36

Yök güzel hamle yapmış. Chp yi kınıyorum. Bana kalsa özelleri tamamen kapatırım. Özele gidenler ameliyat masasına yatsa eminim özel mezunu doktor tercih etmezler. Kimse etmez mantıken.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi