Editörler : crops35
07 Eylül 2016 16:14

PTT'deki İdari Hizmet Sözleşmeliler.

23 Mayıs 2013 Perşembe günü Resmi Gazetede yayınlanmak suretiyle yürürlüğe giren Posta Hizmetleri Kanunu ile yeni bir iç dizayn ve yapıya dönüştürülen Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi, çıkartılan bu yeni kanun ile geçtiğimiz günlerde 3. Yılını doldurmuştur.

Yeni Posta Hizmetleri Kanunundan hemen sonra çıkartılan ve 176 yıllık bir geçmişe sahip kurumun, bundan sonraki teşkilat hayatında temin edeceği tüm personelin, iş güvencesini, personelin işe alımda taşıması gereken şartlarını, özlük ve kişilik haklarını, kurum içi çalışma koşullarını, görev, ödev ve sorumluluklarını, çalışma saatlerini, izinlerini, maaş ücretini, unvan değişikliği ve disiplin uygulamaları gibi her türlü konu başlıklarını düzenleyen ??Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketinde Çalıştırılacak Olan İdari Hizmet Sözleşmeli Personel??yönetmeliği, 4 Ekim 2013 Cuma tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

İçerisinde 107 asil, 2 geçici madde bulunduran bu geniş kapsamlı yönetmelik çıkarıldıktan hemen sonra, kurum tarafından yoğun bir şekilde personel alımları yapılmış ve 2016 Haziran ayına geldiğimiz şu günlerde PTT A Ş?deki İdari Hizmet Sözleşmeli personel sayısı -son alımlarla beraber- 6.000 kişiye yaklaşmıştır.

Ayrıca önümüzdeki 5 yıllık dönemde yapılacak olan personel alımları ile beraber bu sayının10.000 kişiyi aşarak devasa boyutlara geleceği tahmin edilmektedir.

2013 Ekim ve sonraki süreçlerde alınacak olan tüm personelin bağlı olacağı gibi yeni temin edilen personelin de tabii olacağı tek yönetmelik ise İdari Hizmet Sözleşmeli personelhakkındaki yönetmeliktir.

Yönetmeliğin içerisinde barındırdığı ve üzerinde çok dikkatli bir biçimde durulması gereken101. Madde ise şu şekildedir;

Sözleşmenin Yenilenmemesi:

MADDE 101 − (1) PTT, ekonomik işlem hacminin daralması veya kapatılan işyerlerinde görev yapan personelin hizmetlerinden başka bir birimde faydalanma imkânının kalmaması hallerinde Yönetim Kurulu Kararı ile sözleşmeyi yenilemeyebilir.

(2) Birinci fıkrada belirtilen ekonomik işlem hacmine ilişkin verilerin tespitinde PTT?nin resmi bilanço ve istatistikleri esas alınır.

(3) Birinci fıkra uyarınca sözleşmesi yenilenmeyecek personelin tespitinde emeklilik hakkını elde edenlere, emekliliği hak edenler arasından ise hizmeti fazla olanlara öncelik verilir. Diğerleri için de performans değerlendirme raporları esas alınır.

(4) PTT tarafından, sözleşmesi yenilenmeyecek personele iki ay önceden yazılı şekilde ihbarda bulunulması zorunludur.

Kuruma teşkilat tarihinin en kalifiyeli personeli olarak, üniversite mezunu, Kamu Personeli Seçme Sınav puanına sahip ve sözlü sınavları aşarak gelmiş olan personellerin iş güvencesi yukarıdaki maddeden de anlaşılacağı üzere, tamamen PTT A Ş yönetim kurulunun kararına bırakılmış, hiçbir şekilde iş güvencesi sağlanamamıştır.

Hal böyleyken, İdari Hizmet Sözleşmeli personelde yaşanan işten çıkarılma ve mobbingkorkusu net biçimde açığa çıkmıştır.

İçerisinde ilkokul ve ortaokul mezunu barındıran ve hala çalışanının büyük bir bölümü lise mezunu olan kurum, yönetmeliğin bu maddesi ile eğitim derecesi üniversite veya yüksekokul olan personeline iş güvencesi sunmamıştır. Her an işten atılma tehlikesi ile karşı karşıya kalanİHS?li personelin bir de bu maddeden güç alan yöneticileri tarafından baskı görmesi, ağır iş dayatmalarına maruz kalması ve etik olmayan koşullarda çalıştırılması bu maddenin kaldırılmasının gerekliliğini gösteren en büyük delillerdir.

Ayrıca PTT?nin iş hacminin daralması iş güvencesi bulunan diğer personellerinde sebep olacağı bir sebepken fatura tamamen İHS?li personele kesilmekte, iş güvencesi bulunmayan kurum sözleşmesi tek taraflı olarak fesih edilmektedir.Sonuç olarak, işinde teorik ve pratik olarak kendini kanıtlamış, kurumun geleceği, genç ve üreten personellere iş güvencesi sağlanmak suretiyle yönetmelikte yer alan bu 101. Madde ivedi bir biçimde düzenlenmeli, ortadan kaldırılmalıdır.

En az 101. Maddenin kaldırılması kadar önemli olan bir diğer konu başlığı ise, İHS?li personel ile 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelere göre çalışan personel arasındaki maaş ücreti farkıdır.

Dikkatinizi şu noktaya çekmek isteriz, İHS?li personel ile 399 KHK?ye bağlı olarak çalışan personeller farklı iş kollarında değil, birebir aynı işi yapıp aynı ortamda bulunup aynı masayı aynı sandalyeyi paylaşmaktadır.

Hatta İHS?li personelin 101. Maddeden ötürü iş güvencesi bulunmadığından, bazı merkez yöneticileri tarafından 399?a tabii personelin yapmak istemediği işleri yaptırılmaya zorlanmakta, hatta daha ağır şartlarda çalıştırılmaktadır.

PTT gibi köklü bir kurumun, A Ş olduktan sonraki varlık geleceği konumuna geçen İHS?li personel, kurumda kendilerine dair en ufak bir gelecek göremeyen 399?a tabii personelden geri planda bırakılmakta, eksik ücretle çalıştırılmaktadır.

Maaş ücretlerinin düzenlenmesi konusunda tüm yetki ve sorumluluk PTT AŞ yönetim kuruluna ait olduğundan, değerli yönetim kurulu üyelerinin kurum içerisinde iş barışı ve kurumun bekası için ??Eşit iş, Eşit Ücret?? formülünü acilen devreye sokması, kurum içerisinde adaleti temin etmesi gerekmektedir.

İdari Hizmet Sözleşmeliler Derneği olarak yazılı açıklamamıza son verirken, açıklamada değindiğimiz 2 önemli hususun ( 101. Maddenin kaldırılması, Eşit İş, Eşit Ücret Teorisi ) şuanda PTT A Ş?nin geleceği ve idaresi bakımından kilit konular olduğunu belirtir, sayısı her geçen dönem artan İdari Hizmet Sözleşmeli Personelin üzerindeki bu kamburların yönetim kurulu ve yetkili merciiler tarafından acil bir operasyon ile ortadan kaldırılması gerektiğini tüm ilgililere ilân ederiz.

postaci0606
Aday Memur
07 Eylül 2016 22:54

Her şeyi çok güzel yazmışsınız da bazı şeyleri çok yanlış ifade etmişsiniz. Ptt de ki en okumuş en kalifiye personeller İHS'li personeller demişsiniz. 399'lu personeli ortaokul lise mezunu vasıfsız olarak ifade etmişsiniz. Sapla samanı karıştırmayalım. 2005 yılından sonra alınan tüm personel KPSS sınavı ile alınmıştır. Alınan personeller en kötü 86-87 puanla atanmıştır. Hepsi de üniversite mezunu ve kalifiye elemanlardır. İHS'li arkadaşların bir çoğuda bu şekildedir.Ancak siz dernek olarak sürekli İHS li personeli farklı bir yere koyup kurumun en tepesinde görüyorsunuz. Kendinizi kaf dağında görüyorsunuz. Bu tür boş söylemlerle bir yere varamazsanız. 399'lu KPSS ile atanmış personelin 2006-2009 yılları arası yaşadıkları zorlukları hiç birini İHS'li arkadaşlarımız görmemiştir. İHS'li arkadaşlarımız şuanda sahada dağıtımda, gişe de tahsilatta PTT'nin en yoğun bölümlerinde çalışmaktadır. Emeklerini ortaya koymaktadırlar ve eşit işe eşit ücreti hak etmektedir. Ama kesinlikle 2005 yılından sonra alınan 399'lu personelde daha iyi ve kalifiye değildir tam tersine bu 399 lu arkadaşlar tecrübeli olduğu için sizden öndedir. Hak ararken başkalarını kötülemek size bir şey kazandırmaz tam tersine sizi kötü gösterir.

Saygılar.

PTT İHSDER
Aday Memur
07 Eylül 2016 23:17

399'lu çalışma arkadaşlarımızın eğitim durumlarına yörelik bir atıfda bulunulmamıştır. Tam tersine üniversite mezunlarının içinde bulunduğu düzensiz ve eşitlikten uzak duruma değinilmiştir. Eğer bu şekilde değil de 399'lu personele karşI yermede bulunulduğunu anladıysanız bir yanlış anlama olmuştur bilginize. Saygılar.

Öncelikle bilinmelidir ki personel bakımından kurumda ele alınması gereken en büyük problem İHS'li personel konusudur. Her ay aynı işi yaptığı personele göre yaklaşık bin lira eksik ücret alan çalışana hakkı ödenmelidir.

postaci0606, 8 yıl önce

Her şeyi çok güzel yazmışsınız da bazı şeyleri çok yanlış ifade etmişsiniz. Ptt de ki en okumuş en kalifiye personeller İHS'li personeller demişsiniz. 399'lu personeli ortaokul lise mezunu vasıfsız olarak ifade etmişsiniz. Sapla samanı karıştırmayalım. 2005 yılından sonra alınan tüm personel KPSS sınavı ile alınmıştır. Alınan personeller en kötü 86-87 puanla atanmıştır. Hepsi de üniversite mezunu ve kalifiye elemanlardır. İHS'li arkadaşların bir çoğuda bu şekildedir.Ancak siz dernek olarak sürekli İHS li personeli farklı bir yere koyup kurumun en tepesinde görüyorsunuz. Kendinizi kaf dağında görüyorsunuz. Bu tür boş söylemlerle bir yere varamazsanız. 399'lu KPSS ile atanmış personelin 2006-2009 yılları arası yaşadıkları zorlukları hiç birini İHS'li arkadaşlarımız görmemiştir. İHS'li arkadaşlarımız şuanda sahada dağıtımda, gişe de tahsilatta PTT'nin en yoğun bölümlerinde çalışmaktadır. Emeklerini ortaya koymaktadırlar ve eşit işe eşit ücreti hak etmektedir. Ama kesinlikle 2005 yılından sonra alınan 399'lu personelde daha iyi ve kalifiye değildir tam tersine bu 399 lu arkadaşlar tecrübeli olduğu için sizden öndedir. Hak ararken başkalarını kötülemek size bir şey kazandırmaz tam tersine sizi kötü gösterir.

Saygılar.

hakikinemesis
Kapalı
08 Eylül 2016 00:16

Ben de 399'lu olarak en eğitimli grubun İHS'liler olduğuna katılıyorum. 399'a tabi olarak asli işleri yürütenler bir kısmı zaten eski güvenlik, eski teknisyen personel ve maalesef memuriyete ilişkin asli işlerin yürütülmesinde verim alınamıyor ve zihin yapısının farklılığından kaynaklı çatışmalar yaşanıyor. Bunun yanında 399 içerisinde ortaokul, lise mezunu personeller de var . Tabi bu tek başına bir ölçü değil fedakarca çalışan üniversite mezunlarından daha fazla katkı sağlayan birçok arkadaşımız var. Ancak KPSS ile giren 399'lu ve İHS'li arkadaşlar, hangi statüye sahip olursa olsun çalışmaya niyeti olmayan personeller haricinde ciddi katkı sağlıyor bence. Bu Şirketin geleceği onlar.

safaozer
Aday Memur
15 Eylül 2016 21:06

MADDE 101 − (1) PTT, ekonomik işlem hacminin daralması veya kapatılan işyerlerinde görev yapan personelin hizmetlerinden başka bir birimde faydalanma imkânının kalmaması hallerinde Yönetim Kurulu Kararı ile sözleşmeyi yenilemeyebilir. Bu madde 2016 ocak ayında yürürlükten kaldırıldı. Yeni sözleşme ik.PTT de 23.06.16 tarihli duyuru olarak yayınlandı. Darısı eşit işe eşit ücret te inşaallah

navaro83
Yasaklı
16 Eylül 2016 11:39

Kalifiye ihs biz gidelim diyoruz ama göndermiyorlar A.ş de memur çalışmaz bizi yollasınlar kurum size kalabilir benim için mahsuru yok...unutmadan vezne hariç bilmediğim iş yok ve kalifiye şöledir böledir muhabbetine girmiyorum....

safaozer
Aday Memur
16 Eylül 2016 13:57

Navaro neyin kafasındasin. Siz gitmek istiyonuzda biz mi tutuyoz. PTT de havuz hayalinde ötesinde

navaro83
Yasaklı
16 Eylül 2016 17:49

Sizler neyin kafasındasınız yukarda yazılmış olan enyi biziz biz geldikten sonra kurum uçtu gitti demediğiniz kalmış

Bu kurum sizden öncede patatesdi şimdide patates sonrada patates olacak

Ayrıca siz mi tutuyorsunuz diye birşey mi dedim zeki ihsliler yanında gerizekalıysak büyükler kararversin gidelim ben gocunmam diyorum

Havuz hayal demişsin zamanında A.ş olduğunda kurumlar memurları gönderirlerdi ama bu kuruma buöneriyi yaptığında o beğenmediğiniz 399 tayfa kalmayacağından duruyor ve böle sorunlar çıkıyor

Hayaldir gerçektir hayalide benim gerçeğide benim olursa senin benm hayalimle ilgili konuşmana kas patlatmana gerek yok.

Unutmadan memlekette havuz dışında hayal kurdum mevcut iktidar engelledi alnı secde görenleri aldı şimdi işten atıyor hak hukuk yiyenlerden havuz beklemek kurumda adalet beklemek hayal esasında bende kurum dışında hayalimin peşinden koşma derdindeyim.

Neyse kimse kimseden üstündür yukardaki ark hatırlatırım hakkınızı savunurken diğer insanlara çakmayın

safaozer
Aday Memur
16 Eylül 2016 18:16

Benim için emek veren ter döken herkes ister 399 ister ihs bu kurumun atar damarıdır.

safaozer
Aday Memur
16 Eylül 2016 18:25

Eğitim düzeyi ne olursa olsun o benim mesai arkadaşımdır. Ama ben memurum sen sözleşmelisin sen çalış performans ücreti alıyon diyenlerin ağzına lafını her zaman tıkan ve Rızkın ancak Allah C.C. tarafından verildiğine inanan biri olmuşumdum. Kimse kimseyi ekmekle tehdit edemez. Hadi iyi tatiller

navaro83
Yasaklı
16 Eylül 2016 18:32

Ben armut diorum sen elma benm dediklerimle bir bağlantı çözemedim....neyse herkes kendi işine umarım yukardaki kafalar yanımda çalışmaz umarım....

navaro83
Yasaklı
16 Eylül 2016 18:36

Ben 15 Temmuzdan beri.inanmıyorum benm hakkımı gasp edilip sonrada özürle işin içinden sıyrılarak takılanlar :( neyse mevzu uzun büyük

arslanerkanarslan007
Genel Müdür
17 Eylül 2016 10:56

İHSli olsan ne 399 olsan ne her halükarda kazık bize kaçmıyor mu,bunlar boş muhabbet vesselam...

arslanerkanarslan007
Genel Müdür
17 Eylül 2016 10:58

biz birbimizi yedikçe ensemizden tokat eksik olmayacak, hatta daha bir katmerlenecektir.Haksız mıyım

PTT İHSDER
Aday Memur
21 Eylül 2016 02:30

Kurumun daha işler hale getirilebilmesi için öncelikle çalışanlar arasında adaletin sağlanması gerekmektedir. Omuz omuza aynı işi yapan kişilerin özlük ve mali haklarında eşitsizlik varsa, bu durumda ne çalışan personeller kurumdan memnun olur ne de kurum vizyon sahibi olabilir.

Olaya çok yönlü bakan 399'lu mesai arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. Fakat kurum özelleşsin biz havuza alalım demekle bu sorunlar hallolmuyor. Kurumdaki 399'luların da İHS'liler için sesini yükseltmesi gerekmektedir. Sonuçta havuz sisteminin gerçekleştirileceği net değildir. Personeller İHS'ye geçiş konusunda çeşitli zorlayıcı direktiflere maruz kalabilirler. Bunun bilincinde olmak lazım.

Öncelikle kalkması gereken ve İHS'lilerin iş güvencesini tehdit eden 101. Maddenin kaldırılması (Bir arkadaş kalktığını söylemiş, malesef kaldırılmadı. Yayınlanan duyuru güncellenen el kitabıdır.)

Daha sonra da eşit işe eşit ücret formülünün uygulanması gerekmektedir. Sırf 2013 yılından evvel PTT'ye atandı diye birilerinin her ayın 15'inde yaklaşık 800 TL düşük maaş almak zorunda olması kabul edilebilir bir durum değildir.

Sevgili İHS'li arkadaşlarımıza her fırsatta anlattığımız gibi, birlikten ve mücadeleden gelen ruhla zor şartlar altında kazandığımız işimizden hakkımız olanı alabilmek bizlerin elinde olan bir gerçektir.

smsnluu
Aday Memur
22 Eylül 2016 19:44

PTT ÇALIŞANLARINDAN EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET TEPKİSİ

http://kamubiz.com/haber-5642-ptt_calisanlarinin_esit_ise_esit_ucret_talebi.html

teneke21
Memur
22 Eylül 2016 21:59

ihs çalışanları ptt memur olarak kabul ediyor olması lazım yoksa çok büyük bir yanlışlık var demektir . çünkü 6331 sayılı yasaya göre kamu kurumlarında 4857 tabii çalışanları için iş güvenliği uzmanı ve iş hekimi çalıştırmak zorunlulugu 50'den fazla çalışan bir işyeri için 01.01.2013 tarihden , 50 'den az çalışanı olan işyeri için 30,06,2014 tarihinden itibaren gecerlidir. 4857 tabii çalışanı olan bir işveren hekim ve uzman çalıştırmadıgı için ayrı ayrı olarak 6511 tl her ay ceza öder her işyeri için ayrı uygulanır .bilğilerinize .

kaynak = 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50?den az

çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2017 tarihinde,

kaynak=6331 madde 39

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi