Editörler : Pangaea
24 Eylül 2016 00:44

Doğru mu bu norm fazlaları?

hocalarım bu sayılar ne kadar doğru? bazıları bu yılın diyor bazıları geçen yılın diyor.

Branş brans norm fazlaları sayıları....

Sınıf Öğretmenliği 8.062

Teknoloji ve Tasarım 2.872

Türk Dili ve Edebiyatı 1.844

Sosyal Bilgiler 1.840

Matematik 1.723

Görsel Sanatlar 1.647

Okul Öncesi Öğretmenliği 1.549

Tarih 1.510

İngilizce 1.405

Bilişim Teknolojileri 1.299

Felsefe 1.249

Coğrafya 1.023

Türkçe 1.039

Müzik 983

Beden Eğitimi 939

Rehberlik 937

Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji 744

Giyim Üretim Teknolojisi 701

Fizik 658

Sağlık /Sağlık Hizmetleri 645

Kimya/Kimya Teknolojisi 635

Biyoloji 587

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 528

Metal Teknolojisi 556

Makine Tek./Makine ve Kalıp 496

Muhasebe ve Finansman 339

İlköğretim Matematik Öğretmenliği 314

İ.H.L. Meslek Dersleri 292

Motorlu Araçlar Teknolojisi 292

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi 271

El San.Tek./Nakış 267

Mobilya ve İç Mekan Tasarımı 231

Elektrik-Elektronik Tek./Elektrik 179

Büro Yönetimi 143

Özel Eğitim 169

El Sanatları 155

Almanca 123

Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme 100

Yiyecek İçecek Hizmetleri 57

Arapça 46

Güzellik ve Saç Bakım Hizmetler 15

Diğer Alanlar 1.937

Genel Toplam 40.943

elmayra:)
Daire Başkanı
24 Eylül 2016 00:54

Nerde yazıyo hocam bu sayılar?

24 Eylül 2016 00:56

resmi bir kaynaktan değil hocam Facebook ta gördüm birkaç sayfada.oradan da cevap gelmedi sorunca.

24 Eylül 2016 01:13

24 Eylül 2016 01:14

teşekkür ederim hocam.

yasakyasak04, 8 yıl önce

Kaynaksız bir haber. Sarı çizmeli mehmet ağa.

http://www.mebpersonel.com/haber/brans-brans-norm-fazlasi-ogretmen-sayilari-h206301.html

adnan3977
Kapalı
24 Eylül 2016 11:47

eski bunlar ya taa nisan ayının,yalakanın biri güya algı oluşturmak için dosyasına eklemiş.araştır

Teacherrr27
Aday Memur
24 Eylül 2016 12:06

Eğer doğruysa yazıktır günahtır bunca sınava giren insan var.. Sormazlar mı adama hala neden formasyon dağıtıyorsun diye!

Tarih, sosyal, coğrafya, edebiyat branşları bitmiş artık

adnan3977, 8 yıl önce

eski bunlar ya taa nisan ayının,yalakanın biri güya algı oluşturmak için dosyasına eklemiş.araştır

hasan-alp
Memur
24 Eylül 2016 12:08

atamalara gelince sonlarda norm fazlalarına gelince baştayız.

hey sosyal yavrum benim...

Teacherrr27
Aday Memur
24 Eylül 2016 12:12

Büyük adaletsizlik, ayakta alkışlıyorum gerçekten..

Geçen sene neden 1800 kişiyi aldılar madem bu kadar fazlası vardı, su an sosyalde ihtiyaç - 731 gösteriliyor vay halimize vay vay

hasan-alp, 8 yıl önce

atamalara gelince sonlarda norm fazlalarına gelince baştayız.

hey sosyal yavrum benim...

Safak Vaktii
Şube Müdürü
24 Eylül 2016 12:17

branş branş verilen sayılar doğru olmayabilir fakat toplam sayı doğrudur. Şu an da 40 bin norm fazlası öğretmen var sistemde.

a_durmaz
Başbakan Müsteşarı
24 Eylül 2016 12:20

hocam ben de sosyal bilgiler öğretmeniyim şu an illerin büyük bir çoğunluğu norm fazlası öğretmenlerin atamalarını yapıyor. Ben malatyada çalışıyorum. Ve malatya mebin verdiği listede şu an malatya genelinde 55 sosyal bilgiler öğretmeni norm fazlası durumda. İhtiyaç sayısı ise sadece 4 . Yani norm fazlalarından 4 kişiyi boş yerelere atasalar bile 51 sosyal bilgiler öğretmeni yine norm fazlası olarak kalmaya devam edecek.

Teacherrr27, 8 yıl önce

Büyük adaletsizlik, ayakta alkışlıyorum gerçekten..

Geçen sene neden 1800 kişiyi aldılar madem bu kadar fazlası vardı, su an sosyalde ihtiyaç - 731 gösteriliyor vay halimize vay vay

Teacherrr27
Aday Memur
24 Eylül 2016 12:25

Hayret verici gerçekten..

Ne denir ki bizden aldıkları dersleri geri verseler ama ölsekte vermezler ..Bu bölümü bu kadar itibarsızlaştırdılar ya, Allah'a havale ediyorum..

100 kişi atansak dua edicez artık

a_durmaz, 8 yıl önce

hocam ben de sosyal bilgiler öğretmeniyim şu an illerin büyük bir çoğunluğu norm fazlası öğretmenlerin atamalarını yapıyor. Ben malatyada çalışıyorum. Ve malatya mebin verdiği listede şu an malatya genelinde 55 sosyal bilgiler öğretmeni norm fazlası durumda. İhtiyaç sayısı ise sadece 4 . Yani norm fazlalarından 4 kişiyi boş yerelere atasalar bile 51 sosyal bilgiler öğretmeni yine norm fazlası olarak kalmaya devam edecek.

erend
Şube Müdürü
24 Eylül 2016 12:29

İl Milli Eğitim Müdürlüklerine;

Bakanlığımız 2016/19 sayılı Genelge ile çeşitli nedenlerle bulundukları eğitim kurumlarında

ihtiyaç ve norm kadro fazlası durumunda bulunan öğretmenlerin ihtiyaç duyulan eğitim

kurumlarına mazeretleri ve tercihleri dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre

atamalarının Valiliklerce yapılması gerekliliği açıklanmıştır.

Ancak bazı il?lerimiz tarafından bu genelgenin norm güncellemesi gibi algılandığı

görülmektedir.

Bilindiği üzere; eğitim kurumlarının norm güncellemesi en son 2016 yılı Nisan ayı içinde

gerçekleştirilmiştir. Bu güncelleme sonrasında ise ilgili mevzuatı çerçevesinde eğitim

kurumlarının norm kadroları sürekli güncel tutulmaktadır. Şöyle ki, yeni açılan eğitim

kurumları ile kapatılan eğitim kurumları ve yeni açılan derslik ve şube ile kapatılan derslik ve

şubelerin açma/kapama onayları ile birlikte Bakanlığımıza ulaşması durumunda eğitim

kurumlarının norm kadroları süre aranmaksızın belirlenerek sisteme işlenmektedir.

Bu çerçevede, ilgili mevzuatı kapsamında eğitim kurumunda yönetici ve öğretmenlerin norm

kadro durumunu etkileyen değişikliklerin olması, çeşitli nedenlerle bu değişiklilerin

Bakanlığımıza ulaşmaması durumları dikkate alınarak norm güncellemesinin 2016 YILI EKİM

ayında yapılması planlanmaktadır.

erend
Şube Müdürü

hasan-alp
Memur
24 Eylül 2016 12:36

aklım almıyor nasıl norm fazlası olur bizim bölümde alım azken

a_durmaz, 8 yıl önce

erend
Şube Müdürü
24 Eylül 2016 12:52

Norm fazlası illere ve okullara göre oluyor hocam, bir yerde yığılmıştır, bir yerde hiç yoktur. Hepsini toplayıp şu kadar açık var demek yanlış.

hasan-alp, 8 yıl önce

Teacherrr27
Aday Memur
24 Eylül 2016 12:53

Hocam norm güncellense bile sosyal daha fazla çıkar şaşırmam artık..

Ciddi anlamda 80 üstü puanlar atanamayancak..

hasan-alp, 8 yıl önce

justlike
Müsteşar Yardımcısı
25 Eylül 2016 17:27

Sayılar tamamen doğru olmasa bile yine bu civarlarlarda olur gerçekte de. Çünkü 40 binden fazla norm fazlası öğretmen var bunların en fazla hangi branşlarda olduğu da bilinen bir şey. Resim müzik Tekn tasarım sosyal tarih sınıf bu branşlar başı çeken branşlar.

Bir arkadaş sosyalden atama az yapilmamasina rağmen nasıl fazlalık çıkar demiş onu da hemen açıklayayım.

Yığılmalar ilden ile değişiyor fakat özellikle batı ve iç Anadolu illerinde aşırı yığılmadan dolayı çok fazla sayıda norm fazlası öğretmen oluşuyor. Bunun da en önemli sebebi eş durumu atamaları ile il emrine atananlar oluşturuyor. Şu an il emrinde olan bütün öğretmenler norm fazlası durumda zaten. Branş bazında bakacak olursak 2 sebep var bu saydığım derslerin haftalık ders saati sayısı çok az bu da ihtiyacı azaltıyor haliyle. Bir de ah o 2012 deki yan alan değişikliği yok mu o mahvetti. Özellikle de ders saati sayısı az olan dersleri mahvetti resmen. İhtiyaç sayısını fazla çok düşürdü. Bu sebeplerden ötürü bu branşlarda norm fazlalılığı çok fazladır. Ayrıca atamaların bu branşların kontenjanlarin az olmasınin sebebi de budur zaten. Tek çözümü ise ders saati sayısının arttırılmasıdır başka hiçbir çaresi yok malesef. Bu norm fazlası öğretmenlerin sayısı bu şekilde durdukça ders saati sayısı da arttırılmadıkça yüksek kontenjan beklemek hayalcilikten öteye gidemez malesef.

HocaTeknik
Şef
25 Eylül 2016 18:59

hocam bu sayılar doğru olsa bile olay şu eş durumu ve ya özür durumu atamalarıyla diyelim daha genel olsun il merkezlerinde yoğunlaşan grup tarafından oluşan fazlalık bunlar. resen il dışı yapılamayacağına göre doğu görev yerleri sürekli açık kalıyor

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi