Editörler : Pangaea
27 Eylül 2016 14:33

Askerlik ne zamana kadar tecil olmuş olur?

Şu anda aöf lisans mezuniyet tarihim diplomada 15 ağustos 2016 olarak görünüyor.

E-devlette sorguladığımda tecil sürem 31 aralık 2018'e kadar geçerli görünüyor.

Ama askerlik şubesini aradığımda yine de oraya gitmem gerektiğini söylediler, gerekli belgelerle gidip tekrardan 2 yıl tecil ettirmem gerekiyormuş.

Şimdi benim anlamadığım 2 yıl daha tecil ettirince tecil 15 ağustos 2018e kadar mı yapılmış olacak? Yoksa yine 31 aralık 2018e kadar mı tecil olmuş olacağım? Arada 4 buçuk aylık bir zaman var az buz değil.

mustafaxml
Aday Memur
27 Eylül 2016 15:31

31 aralık 2018 e kadar tecilli olursun. zaten tecillisin e devlet ne yazıyorsa odur ama mezun oldugundan dolayı belge göturmen gerekiyor. yani sivil hayatta hayatında eğitimle alaklı ne tur gelişme var ise askeriyeye bildirmen gerekli askerliğini yapana kadar. Yani askeri şubeye diplomanla fotokopinle git zaten tecil ederler 2 sene daha 2018 31 aralık ta tecilin biter ocak 25-26 gonderirler

fbzoom
Şef
27 Eylül 2016 21:08

Mezun olduğunda durumunu askerlik şubesine bildirmen gerek. Bildirmezsen bakaya olursun. E-devlette yazan, üniversitenin daha askerlik şubesine bilgileri göndermediği anlamına gelir. Askerlik şubesi seni hala öğrenci zannediyor çünkü. Sen askerlik şubesine gideceksin, ben mezun oldum diyeceksin onlar da seni 2018'in 15 ağustos'una kadar tecilli yapacaklar.

Tecil, diploma tarihinden itibaren 2 yıldır.

Gereksiz, yalan yanlış bilgilere kanmayın. Askerlik şubesine gitmeyeyim Aralık 2018'e kadar tecilli olurum hayaliyle yanıp tutuşmayın. Geç gitsen de erken gitsen de 2 yıl, diploma tarihiyle başlar. Geç gidersen bir de üstüne bakaya cezası çıkarsa hiç ama hiç şaşırma.

1111 sayılı askerlik kanunu madde 36

''Dört yıl ve daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından yahut bunların dengi olduğu kabul edilen okullardan mezun olan yükümlülerin askere sevkleri, istekleri halinde mezuniyet tarihinden itibaren iki yıla kadar,''

pirjun
Aday Memur
29 Eylül 2016 12:56

Aynı durumdan ötürü askerlik şubesine danıştım. E-devlettekine bakma sen dedi. Diploma tarihi aslolan.

westside2
Aday Memur
29 Eylül 2016 22:14

sonucu söylüyorum arkadaşlar: 30 eylül 2018e kadar tecilli oldum.

Blackeaglee1
Aday Memur
28 Şubat 2018 11:54

Bu mezuniyetinizi bildirmediğiniz için herhangi bi para cezasına tabi tutuldunuz mu ?

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi