Editörler : "eskiyara"Pangaea
15 Ekim 2016 07:59

dershanecinin sözleşmeli öğretmen olması

20 yıllık bir dershaneci sözleşmeli öğretmen olunca hiç çalışmamış yeni atanan bir memur gibi mi derecelendirilir yoksa 20 yıllık primi dereceden,hizmet yılından sayılır mı?

15 Ekim 2016 09:08

Orasını bilemiyorum ama ben şöyle değerlendiriyorum:

6+ yıllık bir dershaneci hala nasıl olur da KPSS'yi kazanamamış olur. Mesela 20 yıldır dershanede çalışıp hala atanamadıysa bu adam nasıl KPSS'den 85-90 arasında puan almış adamlarla bir tutulur?

Benim dışımda birileri bunu çok iyi bir değerlendirmeden geçirmiş zaten! Daha fazla değerlendirmeye girmeye gerek yok!

Eeee dershaneciler de bunu çok iyi değerlendirdi!

Kartal9703
Aday Memur
15 Ekim 2016 09:28

şimdi şöyle söyleyeyim bahsettiğim kişi babam olur. kpssye bir kez olsun girmedi. dershaneye ortaktı meb öğretmenliğini yıllarca aklından bile geçirmedi. akademisyen olma fırsatı varken dershaneye devam etti. dershanecilik bitti babamda hükümetin açtığı bu kontenjan için şartları uyuyordu başvurdu atandı. bu durumu çok abarttınız. ne yapsın yani girmesin mi bu fırsat sunulmuşken? sen olsan girmez miydin? yıllarca atanamayan öğretmenlerin konusu bu mu olacak şimdi ben anlamıyorum. o zaman geçmiş yıllarda atanan öğretmenlerde desin ki bizim zamanımızda 28 bin öğretmen atılmadı biz çok çalıştık olmaz böyle bir şey bizim suçumuz ne desin. sizce mantıklı mı? sizin yaptığınız şeyde tam olarak bu

Alex de Hagi, 8 yıl önce

Orasını bilemiyorum ama ben şöyle değerlendiriyorum:

6+ yıllık bir dershaneci hala nasıl olur da KPSS'yi kazanamamış olur. Mesela 20 yıldır dershanede çalışıp hala atanamadıysa bu adam nasıl KPSS'den 85-90 arasında puan almış adamlarla bir tutulur?

Benim dışımda birileri bunu çok iyi bir değerlendirmeden geçirmiş zaten! Daha fazla değerlendirmeye girmeye gerek yok!

Eeee dershaneciler de bunu çok iyi değerlendirdi!

forumcuk
Yasaklı
17 Ekim 2016 13:57

KPSS puanın yoksa atama olamaz ama oldu çok ilginç bu sadece eğitim mezunlarına değil kpss ye giren lise + önlisans + lisans mezunlarının hepsine haksızlık

fiberoptika
Genel Müdür
17 Ekim 2016 15:12

20 yıl özel sektörde öğretmen olarak görev yaptığını belgelendiren kişi bunu derece kademeye saydırıyor (belki %100'ünü değil de daha düşük bir oranı olabilir ama). 20 yıl için 6 dik 2 yan alması lazımken belki 5 dik alır gibi gibi...Hizmet puanını da alır gibi geliyor.

xxmen1987
Daire Başkanı
17 Ekim 2016 16:58

Arkadas lar bana kızacaksınız olsun gerçek su ki 20 yıllık dershane deneyimi olan kişi yeni mezun olmUs ya da daha uzun sürede mezun olmus kpss den 90 puan almış deneyimsiz kişiyi gömer.kpss öğretmenliğini tecrübeni ölçmez

17 Ekim 2016 17:59

Adama sorarlar o kadar sene dershanecilik yaptın neden sınava girip adam gibi puan alamadın ve yerleşemedin diye.

Farzı misal bu adamda dershaneci, bu alımlarda başvurdu;

https://s18.postimg.org/7sdnl5jt5/14573015_10154504164358818_3924515938450555961_n.jpg

İyi ders anlatmak yetmez öğretmenlikte. Öğretmenin karakteri, kişiliği bakış açısı yaklaşımı da önemli. Öğrenciyi yarış atı gibi sadece soru çözmeye odaklamak, sadece bu yönde geliştirmek doğru değildir. Öğrenciye evrensel ahlak ve değerleri aşılamak,örnek ve model olmak gerekir.

Yoksa alırsın dershanecileri SINAVSIZ ve ADALETSİZ. Tabi aylarca gk+gy+eb+öabt sınavlarına çalışanları, kimisi ücretli öğretmenlik yaparak, kimisi çocuğunu ailesini bir kenara bırakırken, yeni mezun diye iş bulamayan, kitap alacak parayı zar zor denkleştiren, bırakın gezmeyi dışarı dahi çıkmayı kendisine çok gören insanları görmezden gelmeniz lazım.

Ondan sonrada dershaneci açılan doğu kontenjanlarını beğenmez. Bir gidip bakayım beğenmezsem geri gelirim der. Yada müdüre emrivaki yapar "Benim derslerimi 2 güne sığdırın" sürekli gelip gidemem işlerim var der. Ondan sonra nasılsa devletten para alıyorum. Ben işime bakayım özel ders ve dershane ne varsa yardırırım. PARA kazanmam lazım der kendince.

https://s13.postimg.org/t67zwiubr/image.jpg

Malum birçok kişi kaçak olarak ders verip parasını kazanır. Öyle ya devlet kendilerini mağdur olarak nitelendirmektedir. Oysa ki dershaneler genel olarak kapatılmadı temel liseye çevrildi felan.

Bu böyle uzayıp gider.

Söylediklerimi tüm dershaneci hocalarıma GENELLEMİYORUM. Adalet anlayışı olan, bencil olmayan, empati kurabilen, kendisine bu haklar verdi diye sınava giren diğer hocaları ezmeyen hocalarımızın başımızın üstünde yeri var.

Sonuçta bu bir haktır verilmiştir. Kullanacaklardır da.

xxmen1987, 8 yıl önce

Arkadas lar bana kızacaksınız olsun gerçek su ki 20 yıllık dershane deneyimi olan kişi yeni mezun olmUs ya da daha uzun sürede mezun olmus kpss den 90 puan almış deneyimsiz kişiyi gömer.kpss öğretmenliğini tecrübeni ölçmez

17 Ekim 2016 18:07

Kaldı ki sen bir kimyacısın. 15000 alım için 143 kontenjan verildi sınava girenlere. Dershanecilere 5000 alım için 350 kontenjan verildi. Branşçı olmasan anlardım böyle konuşmanı..

Demem o ki; Adalet lazım bize, liyakattan önce.

xxmen1987, 8 yıl önce

yasayan.ölü
Yasaklı
17 Ekim 2016 18:17

Daha önce de söyledik,dershanelerde yapılan iş öğretmenlik değil belletmenliktir;yani bazı ezber bilgileri,formülleri öğrencinin zihnine yerleştirmektir.Gerçek anlamda öğretmenlik öğrencinin ufkunu açmak,öğrencinin yaratıcılığını ortaya çıkaracak farklı yöntem ve teknikleri denemek,branşınızdakigüncel bilgilerle öğrencinin ilgisini çekmektir.Dershaneciliğin bu tip bir öğretmenlikle uzaktan yakından alakası olmadığı kesindir.İster 20 yıl yapılsın ister 40 yıl yapılsın hiç fark etmez!

xxmen1987, 8 yıl önce

xxmen1987
Daire Başkanı
17 Ekim 2016 18:30

kardeşim ben verilen kontenjanı savunmuyorum sadece uzun süre dershane tecrübesi olan kişilerin yeni mezun yada herhangi bir deneyimi olmadan kpss den 90 puan alan kişilerden daha başarılı olduğunu savunuyorum.bana göre tecrübeli dershane hocalarını kpss puanıyla kıyaslamak yanlış

yasakyasak04, 8 yıl önce

Kaldı ki sen bir kimyacısın. 15000 alım için 143 kontenjan verildi sınava girenlere. Dershanecilere 5000 alım için 350 kontenjan verildi. Branşçı olmasan anlardım böyle konuşmanı..

Demem o ki; Adalet lazım bize, liyakattan önce.

fiberoptika
Genel Müdür
17 Ekim 2016 18:33

Yorumları okuyunca dayanamadım!

Arkadaşlar dersanecilerin KPSS olmadan atanmasını eleştirelim evet, adaletsizlik evet, biz enayi miyiz evet!

Ama dersanecinin yaptığı öğretmenlik değil dedim mi işler değişir.

Şu foruma yazanların %90'ı dersane seçerken hocaya göre seçiyor.

Yok ezberletiyormuş,ufku açamıyormuş, zorlama şeyler bunlar.

Her işin hakkını veren olduğu gibi , hakkıyla vereni de var.

Bunu en iyi şu dersaneler kapanınca hafta sonları garipleri aynı okul hocalarıyla matematiği şuna buna gönderen aileler görecek, bakalım o "ezberci" hocaların gösterdiği başarıyı gösterecek mi o çocuklar, bakalım YGS LYS ortalamaları nerelere düşecek göreceğiz hep beraber.

Uzun lafın kısası 20 sene dersanede öğretmenlik yapmış adamın en azından öğrencileri sayesinde ekmek yemiştir, unutmayın özel sektör kimsenin gözünün yaşına bakmaz.

fiberoptika
Genel Müdür
19 Ekim 2016 15:50

ÖZET: Öğretmen kadrosunda görev yapan personelin memuriyetten önce özel

dershanede uzman öğretici olarak geçirdiği hizmet sürelerinin kazanılmış hak

aylık derece ve kademesinde değerlendirilip değerlendirilemeyeceği hususunda.

(10.05.2013-7257)

Bakanlığınız öğretmen

kadrosunda görev yapan personelin memuriyetten önce özel dershanede uzman

öğretici olarak geçirdiği hizmet sürelerinin kazanılmış hak aylık derece ve

kademesinde değerlendirilip değerlendirilemeyeceği hususunda görüş talep eden

ilgi yazı incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 657

sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin “Ortak Hükümler” bölümünün (C) bendinin 5 inci alt

fıkrasında “ Özel okullarda öğretmenlik veya yöneticilik yaptıktan sonra

Milli Eğitim Bakanlığı emrinde memuriyet kabul edenlerin özel okullarda geçen

hizmet sürelerinin 2/3 ünün her yılı bir kademe ilerlemesine ve her üç yılı

bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir.” hükmü yer

almaktadır.

Anılan hükümde Milli

Eğitim Bakanlığında görev alanların Devlet memuru olmadan önce özel okullarda

yöneticilik ve öğretmenlik yaptıkları hizmet sürelerinin kazanılmış hak aylık

derece ve kademesinde değerlendirileceği öngörülmektedir.

Ayrıca, 20/03/2012 tarihli

ve 28239 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel

Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Tanımlar” başlıklı 4 üncü maddesinin (ç)

bendinde “Eğitim personeli: Kurumda görevli yönetici, öğretmen, uzman

öğretici, usta öğretici ve benzeri personeli”, (j) bendinde ise “Uzman öğretici: Görevlendirileceği

alanda yükseköğrenim mezunu öğreticileri,” olarak tanımlanmış olup, söz

konusu tanımlarda uzman öğretici öğretmenden farklı olarak belirtilmiştir.

Yukarıda yer alan hükümler

ve açıklamalar çerçevesinde; ilgilinin memuriyetten önce özel okullarda yönetici

veya öğretmen olarak çalışmamış olması sebebiyle, uzman öğretici olarak

çalıştığı sürelerinin kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde

değerlendirilmesinin 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin “Ortak

Hükümler” bölümünün (C) bendinin 5

inci alt fıkrası uyarınca mümkün bulunmadığı mütalaa edilmektedir.

maran17
Aday Memur
19 Ekim 2016 19:07

Evet daha önce dersanede çalışmış fizik öğretmenimiz vardı kpss ile atandı daha önce çalıştığı yerlerin sayılacağını öğrenmişti sevindi

Bizde ondan öğrendik sayılıyor yani

lordkaan
Şube Müdürü
19 Ekim 2016 20:52

Ben de dayanamadım eski bir dershaneci olarak burnumu sokayım dedim. Evet dershane öğretmenlerinin hizmet yıllarına bakılarak KPSS puanı almadan atanmasına karşıyım. gerçi mülakata da karşıyım da kim takar beni. Ancak 20 yıllık dershane öğretmeninin atanamamasını saçma sapan argümanlarla eleştirmeyin. Yukarıdaki arkadaş dershane ortağı demiş, dershane ortağı bir adam niye devlete atanmayla uğraşsın ki. Herkesi kendiniz veya çevrenizdekiler gibi dershanelerde asgari ücret civarında çalışanlardan mı sanıyorsunuz? Bugün dershaneler kapatılmasa muhtemelelen o öğretmen devlete atanma ihtiyacı hissetmeden kendi işini yapmaya devam edecekti.

Aynı şey benim için de geçerli, sanırım son 4 yılda(5te olabilir) 3 kez kendi branşımda taban puanın üzerinde puan almış bir dershane öğretmeniyim(eski). Bugün dershaneleri açsalar gider dershane öğretmenliği yaparım. Çünkü okulda yaptığım öğretmenlikten zevk almıyorum. Hayatta hiçbir şeyi öğrencilerimle etüt odasında hep beraber soru çözmeye çalışmaya değişmem.

İnsanların tercihleri değişir, birisi dershanede daha fazla para kazandığı için orayı ister, birisi bundan daha fazla zevk aldığı için, bir diğeri çalışmaya üşendiği için. Herkesi kendi kalıplarınıza göre değerlendirmeyin.

Son olarak tekrarlayayım, dershanecilerin KPSSsiz sözleşmeli öğretmen olarak atanması saçmalığın daniskasıdır ama bundan daha saçması öğretmenlerin mülakatla atanmasıdır.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi