Editörler : supporters.
15 Ekim 2016 22:29

Hakim Savcı Özlük Hakları
merhaba arkadaşlar ders çalışma azmini kaybeden arkadaşlar daha fazla ders çalışmak isteyen arkadaşlar yapmayı düşündüğümüz meslek hakkında Ücret lojman sosyal haklar bu konularda paylaşımlarımızı bekliyorum ilk olarak ben yazayım hakim Adayı olarak Başlayan kişi 4.188 tl alıyor evli ve eşi çalışmıyorsa 200 daha ilave ediliyor lojman adaylıkta olmuyor Adaylık kalktıktan sonra İstanbul Ankara gibi illerde zor ama diğer illerde daha kolay galiba başka bilgisi olan arkadaşlar Paylaşım yaparlarsa seviniriz

Tek-yargic
Aday Memur
16 Ekim 2016 08:17

Doğru bilinen yanlışlar kösemizin bugünkü konusu hakim adaylığı; hakim Adayı 2016/temmuz döneminden beri 3.835,81 TL almaktadır. 2017/Ocak'ta %3 zam alacak. Hakim Adayi iken lojman olmayacak diye bir durum yok. Daha önceden memuriyetin varsa, evliysen bir de üstüne çocukların varsa lojman puanin yüksek olacağından dolayı lojman gelme ihtimali var. Hatta Ankara'da bile gelir. Tabi anca Toki turkuaz bloklarında. Bir kaç ekleme yapacak olursak; idari yargıda adaylık 14 ay sürüyor.(Yen'i bir değişiklik yapılmazsa eğer). Adaylık süresince memur statüsünde olunuyor. Adaylıkta servis yok. Adaylık dönemini Ankara'da yapmanız önerilir.(Akademi ve Danıştayda/Yargıtayda mecbur olduğu icin bolunmemek adına). Adaylık sonunda mülakat aşaması geldi. Daha sonra mesleğe kabul yapılıyor. Allah'ın izniyle hepsini geçerseniz Hakim olunuyor. Özlük hakları olarak üst düzey bir kamu görevlisi olunuyor. Maaş 6.123(Yen'i başlayan ve daha önce bir memuriyeti olmayan)maaş kalemlerinin büyük bir kısmı tazminatlar olduğu icin en fazla %20 ilk vergi diline giriliyor.(1. Sınıf hakimler haric). En yüksek primden yatırıldığı icin ve ek gösterge de yüksek olduğu icin emeklilikte yüksek maaş alınıyor. Adli tatil 41 gun. Adli tatilde nöbetçi olunursa 30 gun izin veriliyor. Benden bu kadar. Aklıma başka bir şey gelirse söylerim arkadaslar. Allah emeklerinizin karşılığını almayı nasip eder inşallah.

musbag
Daire Başkanı
16 Ekim 2016 10:31

Peki adli tatilde nöbetçi değilsen 41 gün tatil mi yapıyorsun ayrıca bir hakim kaç yıl sonra 1. Sınıfı ayrılır Danıştay tetkik Hakimliği hakkında bilginiz var bu konularda da bizleri aydınlatırsanız seviniriz şimdiden teşekkürler

Tek-yargic
Aday Memur
16 Ekim 2016 13:37

Adli tatilde nöbetçi değilsen 20 Temmuzdan-31 Ağustosa kadar tatil. Hiç gitmiyorsun işe. Canın isterse gidebilirsin. Devletin kapısı her zaman açık:) Nöbetçi olunursa adli tatilde çalıştığın için 30 gun izin veriliyor. 41 gün değil.( 5'er 5'er kullanırsan 41 gün yapabilirsin:)). Daha önceden Hiç memuriyeti olmayan bir hakim adaylık dönemi dahil 17 yılda olur 1. sınıf. Danıştay ve Yargıtay'da önceden 5 yıllık tecrübeye sahip hakimler tetkik hakimi olabiliyordu, ancak son dönemde ilk kura da Tetkik hakimi olarak atanılabiliyor. Ömrünün sonuna kadar da kalma ihtimalin olabilir Danıştay'da.

musbag, 8 yıl önce
Peki adli tatilde nöbetçi değilsen 41 gün tatil mi yapıyorsun ayrıca bir hakim kaç yıl sonra 1. Sınıfı ayrılır Danıştay tetkik Hakimliği hakkında bilginiz var bu konularda da bizleri aydınlatırsanız seviniriz şimdiden teşekkürler

musbag
Daire Başkanı
16 Ekim 2016 14:57

Ankara'da kalmak Danıştay da kalmak herkes ister peki neden bu kadar açık var Danıştay'da herkes gitmek istemiyor mu Yada yoğun mu yasa fiziksel ortam mı kötü ki böyle OLDUĞUNU düşünmüyorum çünkü yeni na çok güzel her tetkik hakiminin kendi odası var içinde kreşine kadar yapmışlar ama talep mi olmuyor anlamış Değilim

mawereak
Aday Memur
16 Ekim 2016 19:06

Arkadaşım Danıştaya talep olmadığından değil, 15 temmuz sonrası Danıştaydan diğer hakimliklere göre oransal olarak çok fazla hakim ihraç edildi, dolayısıyla burada açık oluştu. Danıştayta iş yükü çok fazla, temposu yüksek bir yer ama bence çalışabilecek en iyi yer orası. Herkese buralarda çalışmak nasip olmaz. Hatta tüm A kadro memurluklar arasında ( Adli yargı, müfettişlik, Sayıştay vb) dahi diyebilirim. Tabi bu benim görüşüm, hemen birileri atlamasın :)) yok şurası daha iyi burası daha iyi diye..

musbag, 8 yıl önce
Ankara'da kalmak Danıştay da kalmak herkes ister peki neden bu kadar açık var Danıştay'da herkes gitmek istemiyor mu Yada yoğun mu yasa fiziksel ortam mı kötü ki böyle OLDUĞUNU düşünmüyorum çünkü yeni na çok güzel her tetkik hakiminin kendi odası var içinde kreşine kadar yapmışlar ama talep mi olmuyor anlamış Değilim

musbag
Daire Başkanı
16 Ekim 2016 22:56

.

Tek-yargic
Aday Memur
18 Ekim 2016 06:06

15 temmuzdan önce de hatta 5 yıldan beri Danıştayda açık çok. Talep Yok çünkü. Danıştayı talep etmemelerinin 2 nedeni var hakimlerin; 1-Son 5 yılda is yükü çok arttı. 2-Hakimlik yapılmıyor, ismin tetkik hakimi olsa da, raportörlük yapılıyor. Sen dosyayı analiz edip 5 üyeye anlatıyorsun. Onlar karar veriyor. Her heyet bir mülakat stresiyle geciyor. Aslinda hakimlik mesleğinde hiyerarşi olmaz ama üye kişisine görünmez bir hiyerarşi ile bağlısındir. Onun dediği doğru kabul edilir. Saygı had safhada. Bunlara katlanabilirsen fiziki koşullar çok iyi, bina yeni,servis imkanı yeterli, büyükşehirde yasıyorsun. Gulu seven dikenine katlanır bence de.

musbag
Daire Başkanı
18 Ekim 2016 10:03

Danıştay'da ilk yapılan görev 3. Bölgeden sayılıyor mu yoksa misal 5 yıl sonra Danıştay'dan tayin isteyen kişi yine 3.bölgeye mi gider bu arada tek yargıç gerçekten verdiğin bilgilerle bizleri aydınlatıyorsun çok teşekkür ederim

vdtmlr
Genel Müdür
18 Ekim 2016 11:30

Gerçekten faydalı paylaşım olmuş özellikle tek yargıça teşekkür ederim.

Memuriyette geçen süreler adaylık süresi sonrasında mesleğe atandıktan sonra dikkate alınıyor mu, bildiğim kadarıyla 2/3'ü dikkate alınıyor, yanılıyor muyum?

18 Ekim 2016 13:57

Dikkate alınıyor ancak benim bildiğim kadarıyla da 2/3 lük diye bir oran yok. Tek-yargıç konuyu aydınlatırsa seviniriz.

vdtmlr, 8 yıl önce

Gerçekten faydalı paylaşım olmuş özellikle tek yargıça teşekkür ederim.

Memuriyette geçen süreler adaylık süresi sonrasında mesleğe atandıktan sonra dikkate alınıyor mu, bildiğim kadarıyla 2/3'ü dikkate alınıyor, yanılıyor muyum?

Tek-yargic
Aday Memur
18 Ekim 2016 17:19

Danıştayda 5 yıl görev yaparsan 3. Bölge sayılıyor. Ancak mutlak bir kural degil bu. Hsyk tekrardan seni 3. Bölgeye atayabilir yapacak bir şey Yok o durumda. Biliyorsunuz kı bu kararlarına karşı dava açılamıyor. Memuriyette geçilen sürenin tamamı sayılıyor. Diyelim ki 5-1 derecesindesin, mesleğe kabulün yapılınca eski derece/kademene adaylıkta geçen süre eklenip derecen belirleniyor. 2/3 U alınan avukatlıkta geçen süre. Serbest avukatlıktan hakimlige geçilirse avukatlıkta geçen sürenin 2/3 U alınıyor. Rica ederim bu arada. Katkım oluyorsa ne mutlu.

musbag
Daire Başkanı
18 Ekim 2016 22:16

.

musbag
Daire Başkanı
18 Ekim 2016 22:18

Birde aklıma takılan 1. Sınıfı Ayrılma 10 yıl olarak görünüyor mevzuatta hatta yüksek lisans yaparsan 9 doktora yaparsan 8 yıla iniyor diye biliyorum ayrıca internet araştırmalarımda 2006 yılında kura çeken hakim Adayları bu yıl 1. Sınıfı ayrılmış ÇOĞU ama Yanlışta biliyor olabilirim

savaş06
Şube Müdürü
18 Ekim 2016 23:02

sayın tek yargıç kamuda gecen sürede hakimliğe geçice sayılıyor demişsiniz..Burda sadece kamu avukatı olarak gecen süremi yoksa diğer yaptığı memuriyette süreye ekleniyormu...ben 4 yıl avukatlık yaptım. 10 yıl başka memuriyet ...toplam 14 yıl üzerindenmi hesap olacak

Tek-yargic, 8 yıl önce
Danıştayda 5 yıl görev yaparsan 3. Bölge sayılıyor. Ancak mutlak bir kural degil bu. Hsyk tekrardan seni 3. Bölgeye atayabilir yapacak bir şey Yok o durumda. Biliyorsunuz kı bu kararlarına karşı dava açılamıyor. Memuriyette geçilen sürenin tamamı sayılıyor. Diyelim ki 5-1 derecesindesin, mesleğe kabulün yapılınca eski derece/kademene adaylıkta geçen süre eklenip derecen belirleniyor. 2/3 U alınan avukatlıkta geçen süre. Serbest avukatlıktan hakimlige geçilirse avukatlıkta geçen sürenin 2/3 U alınıyor. Rica ederim bu arada. Katkım oluyorsa ne mutlu.

Tek-yargic
Aday Memur
20 Ekim 2016 11:50

birinci sınıfa ayrıldıktan sonra 3 yıl çalışınca 1. sınıf olunuyor. orada tam bir bilgim yok açıkçası. daha çok var 1. sınıf olmama:) 10 yılı biliyorum bir de üstüne 3 ekleyince 13 oluyor. doktora yaparsan 2 yıl düşmüş olarak hesapla. Serbest avukatlıkta 2/3. ama kamu avukatlığında hepsi alınır devlet memuru olunduğu için. Siz 4 yıl serbest avukatlık yaptıysanız, 10 yıllık memuriyetinizde aldığınız derecenize 4 yılın 2/3'ü alınarak ekleme yapılır. Burada 1. sınıfa ayrılmanız için gereken 10 yıl çalışma şartı girer devreye. avukatlık sınavını kazanırsanız bu 6 yıla düşer. Mesleğe başlayınca bu soruları düşünün şimdi çalışmaya odaklanın naçizane fikrim.

20 Ekim 2016 17:26

Tek-yargıç sizi bulmuşken bende bir kaç şey sormak isterim. Bayağı bir araştırma yaptım ama bulamadım. Malum artık eşi Bağ-kur veya SSK'lı olup son 3yıldır(zannediyorum son düzenleme ile bu da 1yıla indi) primleri kesintisiz aynı şehirde yatırılan eşin yanına eş durumundan tayin yapılabiliyor. Hakimler için de aynı durum geçerli midir? (Ya da aynı şehir olmamakla birlikte en azından yakın illere atamada dikkat ediliyor mu?)
20 Ekim 2016 18:57

Bir soruda benden tek yargıç;mesela 10-15 yıllık serbest avukat imt kazanırsa meslekte gecen yıllarının 2/3 memuriyet acısından sayılıyor Sanirim peki atamada 1. Bölge vs fark oluşturuyormu TSK şimdiden

Tek-yargic
Aday Memur
21 Ekim 2016 08:24

Özel sektördeki es icin diğer bakanlıklar gibi sıkı sıkıya bağlı degil hsyk. Adli yargıda is biraz daha sikintili. Mesela geçenlerde sayıştay denetçisi bir arkadaşımın Esini Polatlı'ya verdiler. Yakın oldu ama devlet olmasına rağmen böyle yapıldı. İlk kurada gidilir bir yere diğer kararnamede1 ay sonrada olabilir, 3 ay sonrada)aile birliği sağlanması açısından yakın yerlere(adli ise ilçelere idari yargı ise ayni ile) verirler.

Tek-yargic
Aday Memur
21 Ekim 2016 08:27

Serbest avukatın tecrübesi 1. Bölge icin esas alınmıyor. Her yere gidilebilir. Ama 15 yıllık tecrübe varsa 1. Sınıfa ayrılmada 10 yıl kuralı degil de 3 terfi donemi(6yil) alınıyor. Ondan sonra da zaten 1. Bölge gelebiliyor. Tabi burada ilk kurada birinci bölgeye gidilmeyecek diye bir kural Yok.

spektaküler avukat
Şube Müdürü
21 Ekim 2016 23:51

yav biraz idealist olun. daha sınavı kazanıp mülakatı geçmeden mayış mayış.

Toplam 60 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi