Editörler : Pangaea
26 Ekim 2016 14:30

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu Kapsamındaki Memurların Öğretmenliğe Geçişi

http://ikgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_10/24094605_2016_sehit_yakinlari.pdf

KURUMLAR ARASI VE KURUM İÇİ NAKLEN 3713 SAYILI TERÖRLE MÜCADELE

KANUNU KAPSAMINDA ÖĞRETMEN KADROLARINA ATANACAKLARA İLİŞKİN DUYURU

Bakanlığımız öğretmen kadrolarına 3713 sayılı Terörle Mücadele

Kanununu ile 17/04/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazete?de

yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme

Yönetmeliği hükümlerine göre ilk atama kapsamında Kurumlar arası ve

Kurum içi naklen öğretmen ataması yapılacaktır.

Bu kapsamda yapılacak atamalar için 27 Ekim 2016-2 Kasım 2016 tarihleri arasında ön başvuru alınacaktır.

Başvuruda bulunacak adaylardan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartların yanında;

1- 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek-1 inci maddesi

kapsamında herhangi bir kamu kurum ve kuruluşuna Temmuz 2014 ve daha

sonraki bir tarihte atanmış ve halen görev yapıyor olmak,

2- Başvuruların son günü itibarıyla devlet memurluğunda adaylığı kaldırılmış olmak,

3- 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek-1 inci maddesi

kapsamında Temmuz 2014 ve daha sonraki bir tarihte atama teklifinin

yapıldığı tarih itibarıyla öğrenim durumu bakımından öğretmen unvanlı

kadrolara atanabilme şartını taşıyor olmak,

4- Lisans mezuniyeti, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına uygun olmak,

5- Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik

Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından

birini başarıyla tamamlamış olmak,

6- Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların,

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, yükseköğrenimlerinin ve/veya

pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına

veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,

7- Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak,

özel şartları aranacaktır.

Adaylar, başvurularını http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr

adreslerinde yer alan Elektronik Başvuru Formunu doldurmak suretiyle 27

Ekim 2016-2 Kasım 2016 tarihleri arasında yapacak; başvuru formunun

çıktısını, istenen belgelerle birlikte il millî eğitim müdürlüklerine

onaylattıracaktır.

Başvuruda adaylardan, lisans diploması veya geçici mezuniyet

belgesi, pedagojik formasyon belgesi, kamu kurum ve kuruluşlarına Temmuz

2014 tarihinden sonra 3713 sayılı Kanun kapsamında atandıkları ve halen

asıl Devlet memuru olarak görev yaptıklarına ilişkin belge

istenecektir.

Ancak, ataması yapılan öğretmen adaylarının göreve başlama işlemleri

esnasında öğretmenlik yapıp yapamayacaklarına ilişkin sağlık kurulu

raporunu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan adaylardan başvuru

esnasında muvafakat belgesi istenmeyecek; ancak ataması yapılanlar,

göreve başlama işlemleri esnasında bu belgeyi ibraz edecektir.

Atamalar, Bakanlığın öğretmen ihtiyacı öncelikli olan illere

adayların tercihleri ve hizmet süresi üstünlüğüne göre kontenjan

sınırlılığında il millî eğitim müdürlükleri emrine yapılacaktır. Ataması

yapılan öğretmenlerin görev yerleri valiliklerce belirlenecektir.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

osm12
Şef
26 Ekim 2016 16:07

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu Kapsamındaki Memurların Öğretmenliğe Geçişi sağlanan memurlar, şehit ve gazi yakınları mı ? kamu kurumundaki memurlara yönelik bir uygulama değil sanırım.

26 Ekim 2016 16:12

Gazi ve şehit yakınlarına memur olma hakkı veriliyor. Bu şekilde halen memur olan öğretmen yeterliliği olan memurlara geçiş hakkı verdi hükümet.

osm12, 7 yıl önce

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu Kapsamındaki Memurların Öğretmenliğe Geçişi sağlanan memurlar, şehit ve gazi yakınları mı ? kamu kurumundaki memurlara yönelik bir uygulama değil sanırım.

osm12
Şef
26 Ekim 2016 16:20

Hocam, çok sağ olun bilgilendirdiğiniz için. Malum her gün yeni şeyler çıkıyor artık takip edemiyorum doğrusu ama inşallah memur olanlara da çıkar en azından daha önce ellerinden alınan geçiş hakkını bir daha kazanmış olurlar. Dershaneci öğretmenleri bile kpss siz aldılar bence memurlara da sağlanmalı.

yasakyasak04, 7 yıl önce

Gazi ve şehit yakınlarına memur olma hakkı veriliyor. Bu şekilde halen memur olan öğretmen yeterliliği olan memurlara geçiş hakkı verdi hükümet.

26 Ekim 2016 16:29

Dershanecilerin alınması geçen sene anayasa mahkemesi kararı ile iptal edildi. Eşitler arası eşitsizlik yarattığı için. Bu sene OHAL KHK ile zorla uyguladılar. Anayasadan üstün olmamalı hiçbir şey. Bu adaletsiz ve hukuksuzdur.

Ben karşıyım kurumlar arası geçişe. Memurlar sadece gkgy ile atanıyorlar. Senelerce memurluk yapan körelen, alanında ve pedagojik olarak yeterli olmayan kişiler öğrencilere bir şey veremezler.

Dershaneciler konusunda hükümetin bu yanlışı birçok kişinin anayasaya aykırı olarak hak iddiasına sebep olmuştur.

455 bin öğretmen gkgy+eğitim bilimleri+öabt sınavlarına girmişken, memur bile olmayan binlerce öğretmen varken memurluğu beğenmeyip kurum değiştirmek isteyen fırsatçıların önü açılmamalıdır.

Benim şahsi görüşüm budur.

osm12, 7 yıl önce

Hocam, çok sağ olun bilgilendirdiğiniz için. Malum her gün yeni şeyler çıkıyor artık takip edemiyorum doğrusu ama inşallah memur olanlara da çıkar en azından daha önce ellerinden alınan geçiş hakkını bir daha kazanmış olurlar. Dershaneci öğretmenleri bile kpss siz aldılar bence memurlara da sağlanmalı.

poli.
Memur
26 Ekim 2016 16:42

temmuz 2014 den sonra girenler demiş . 2014 ocakta girenler ne olacak ??? yandı mı yani

osm12
Şef
26 Ekim 2016 17:11

Hocam, kendisini yetersiz gören zaten geçmek istemez. Belli bir yaştan sonra çoğunluk kendi işini benimsiyor yani geçmek gibi bir düşüncesi olmaz zaten ev bark sahibi oluyor evleniyor falan düzenini neden bozsun ki. Bu kişinin içinden gelen bir şey gönül işi yoksa zaten maddi olarak bir kaybı yok memurun. Zaten eğitim sistemi bizleri ilk girişte köreltiyor. Hocam, üniversitede verilen eğitimlerin kalitesini de sorgulamamız lazım. Zaten verimli olman tecrübe, deneyimle olacak. Siz eğitim fakültesinden yeni mezun olmuş kişilerin gerçekten tam kapasiteyle görevlerini yapabileceklerini düşünüyor musunuz. Kaç tane arkadaş biliyorum bu sene atanıp ta öğretmenliği sadece alacağı paradan ibaret gören kişileri. Ayrıca öğretmenlik kolay bir meslek değil onu da söyleyeyim bence kişinin öncelikle bunları düşünmesi lazım. Hocam, ben adaletin olmasından yanayım bu sene ki sistemi eleştiriyorum memurların da kpss öğretmenliğe atanmasından yanayım ama dershanecilerin atanması bizleri derinden yaraladı sadece onu dile getirmeye çalıştım aslında.

yasakyasak04, 7 yıl önce

Dershanecilerin alınması geçen sene anayasa mahkemesi kararı ile iptal edildi. Eşitler arası eşitsizlik yarattığı için. Bu sene OHAL KHK ile zorla uyguladılar. Anayasadan üstün olmamalı hiçbir şey. Bu adaletsiz ve hukuksuzdur.

Ben karşıyım kurumlar arası geçişe. Memurlar sadece gkgy ile atanıyorlar. Senelerce memurluk yapan körelen, alanında ve pedagojik olarak yeterli olmayan kişiler öğrencilere bir şey veremezler.

Dershaneciler konusunda hükümetin bu yanlışı birçok kişinin anayasaya aykırı olarak hak iddiasına sebep olmuştur.

455 bin öğretmen gkgy+eğitim bilimleri+öabt sınavlarına girmişken, memur bile olmayan binlerce öğretmen varken memurluğu beğenmeyip kurum değiştirmek isteyen fırsatçıların önü açılmamalıdır.

Benim şahsi görüşüm budur.

26 Ekim 2016 17:17

Haklısın hocam dershanecilerin alınması belimizi çok büktü. Kelimeler kifayetsiz kalıyor durumu anlatmaya..

osm12, 7 yıl önce

Hocam, kendisini yetersiz gören zaten geçmek istemez. Belli bir yaştan sonra çoğunluk kendi işini benimsiyor yani geçmek gibi bir düşüncesi olmaz zaten ev bark sahibi oluyor evleniyor falan düzenini neden bozsun ki. Bu kişinin içinden gelen bir şey gönül işi yoksa zaten maddi olarak bir kaybı yok memurun. Zaten eğitim sistemi bizleri ilk girişte köreltiyor. Hocam, üniversitede verilen eğitimlerin kalitesini de sorgulamamız lazım. Zaten verimli olman tecrübe, deneyimle olacak. Siz eğitim fakültesinden yeni mezun olmuş kişilerin gerçekten tam kapasiteyle görevlerini yapabileceklerini düşünüyor musunuz. Kaç tane arkadaş biliyorum bu sene atanıp ta öğretmenliği sadece alacağı paradan ibaret gören kişileri. Ayrıca öğretmenlik kolay bir meslek değil onu da söyleyeyim bence kişinin öncelikle bunları düşünmesi lazım. Hocam, ben adaletin olmasından yanayım bu sene ki sistemi eleştiriyorum memurların da kpss öğretmenliğe atanmasından yanayım ama dershanecilerin atanması bizleri derinden yaraladı sadece onu dile getirmeye çalıştım aslında.

fiberoptika
Genel Müdür
26 Ekim 2016 17:47

Benim önerim 3713 sayılı Yasa kapsamında iseniz yine de başvuru şansınızı denemeniz.Muhtemeledir ki çok az başvuru olacak, eksikliği diğerlerinden temin edebilirler ya da yeni bir alım yoluna gidebilirler.İlk iş 147'yi arayarak talep oluşturun ama.2014Temmuz gibi bir kısıtlama çok saçma

poli., 7 yıl önce

temmuz 2014 den sonra girenler demiş . 2014 ocakta girenler ne olacak ??? yandı mı yani

Türkçü Efe
Aday Memur
27 Ekim 2016 08:47

bu iktidarın hangi uygulaması doğru ki bu olsun. kadrolaşmanın kırk türlü hilesine başvuruyorlar utanmadan sıkılmadan. Yani 2014 den önce şehit gazi olan ve öğretmenlik yeterliliği olanlar şehit hazi değil mi. yazıklar olsun hepsine yazıklar olsun destek veren göz yuman herkese

fiberoptika
Genel Müdür
28 Ekim 2016 10:17

2014 Temmuz öncesi şehit yakını memur öğretmen arkadaşların bu alımda talep oluşturması önemli. Çünkü kısıt koyulan tarih başvuruyu önemli oranda düşürecektir.

Onların bu konudaki MEB'e kuracağı baskı, belki de memuriyetten öğretmenliğe geçişin önünü açacaktır diye düşünüyorum.

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununu ile memur olup öğretmenlik kadrolarına atanabilme ehliyeti olanların 2014 Temmuz öncesi girişleri olsa da telep oluştursunlar ve mümkünse bizlerle de paylaşsınlar, bu sayede bizler de olayın mantığını kavrayabiliriz belki.

stolog
Şef
29 Ekim 2016 02:45

şehit ve gazilerimiz başımızın tacıdır, herzaman da destekleriz

fiberoptika
Genel Müdür
30 Ekim 2016 10:42

http://forum.memurlar.net/konu/2232035/

"sadece 15 temmuz şehit yakınları mı alınıyor? anlayamadım....

5 parmağın 5i bir mi ki şehit yakınları sınavsız öğretmen oluyor,

şehitlerimiz gazilerimiz başımızın tacı,bundan kimsenin şüpesi olmasın.....

fakat eğitim gibi bir konu hassasiyet gerektirir, şehit yakını olması o kişinin sınavsız öğretmen olmasını gerektirmez....

KAOSA GEREK YOK, SINAV İLE HERKES HAK ETTİĞİ YERE YERLEŞŞİN, HAKKINA RAZI GELSİN"

Stolog son kararınız nedir?

stolog, 7 yıl önce

şehit ve gazilerimiz başımızın tacıdır, herzaman da destekleriz

stolog
Şef
01 Kasım 2016 22:41

şehitlerin atanacak yakınları tabi ki araştırılıp öyle atansın, doğru söylüyorsunuz,elbette 5 parmağın 5i bir değil....

şehit ve gazi olunca söz bitiyor....

atanacakları araştırıp,gerekli koşulları sağlıyor iseler, atansınlar

stolog
Şef
01 Kasım 2016 22:46

atama kriteri

memur=gy+gk

öğretmenlik=gy+gk+ÖBAT+EB

Bunca sınava hazırlanan bekleyen var iken,memurlar zaten atanmış kurumlarına entegre

olmuş iken,herkesin geçmek istemesinin manasını anlayamıyorum.

eğer eğitimci iseniz çok yönlü düşününüz,hiç atanamayanlar ne yapsın????????

fiberoptika
Genel Müdür
02 Kasım 2016 00:50

Teyyy teyyyy teyyy . Bacım nasılsın iyisin?

stolog, 7 yıl önce

şehitlerin atanacak yakınları tabi ki araştırılıp öyle atansın, doğru söylüyorsunuz,elbette 5 parmağın 5i bir değil....

şehit ve gazi olunca söz bitiyor....

atanacakları araştırıp,gerekli koşulları sağlıyor iseler, atansınlar

serra87
Şef
02 Kasım 2016 09:22

Adaylığı kalkmayan memur başvuramaz mı yani ? Başvursak birşey kaybeder miyiz ?

sosyal32
Şef
02 Kasım 2016 10:10

Bu kisitlamayla alacaklari en fazla 100 kesinlikle yuzu gecmez dersaneden 5 bin aktardilar sustunuz bunami laf ediyorsunuz arkadaslar

fiberoptika
Genel Müdür
02 Kasım 2016 17:40

Bence hepsini alsınlar sonra da sıra memur öğretmenler gelsin

sosyal32, 7 yıl önce

Bu kisitlamayla alacaklari en fazla 100 kesinlikle yuzu gecmez dersaneden 5 bin aktardilar sustunuz bunami laf ediyorsunuz arkadaslar

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi