Editörler : supporters.
27 Kasım 2016 19:09

hazine mustesarligi nicin populer?
arkadaslar merhaba.buralarda yeniyim ve merak ettigim bisi var. hazine mustesarligi icin neden hep en iyilerin yeri ,cok iyi kurum, sartlar cok iyi vb.ifadeler kullaniliyor. bu kurumun artisi nedir?eskiden ikramiye varmisti artik o yok. normal sabit uzman yardimcisi/memur vs.maasi aliniyor. sosyal olanak da yok KITlerdeki gibi. hazine nicin bu kadar gozde?

mulkiye01
Aday Memur
28 Kasım 2016 00:03

Bir kere en onemlisi kurum uzman kokenli. Yani yoneticilerin cogu hazine uzmani. Amerikaya mastera gitme imkani oldukca yuksek(diger kurumlara nazaran) yurt disi egitim, yurtdisi baglantisi oldukca fazla , hukumetin mali yonunu temsil eden kisi hazine mustesari , ekonomi politikasinda soz sahibi , basbakanliga bagli, tum ulkedeki kitler buraya bagli diger tum kurumlardan cok daha fazla yonetim kurulu uyeligi yapma sansin var, dis temsilcilikleri dunyanin en guzel yerlerinde oralarda ekonomi musavirligi yapma sansin var, imf dunya bankasi vs uluslararası kuruluslarda staj yapma imkani saglayan ve o kuruluslara geciste bir kariyer basamagi olan bir kurum. Calisan kalitesi hizmet standartlari yuksek yaptigin isten zevk alabilicegin bir yer. Maaslara gelince evet maliyede de uzman olsan tarim bakanliginda da uzman olsan maas ayni maalesef ama kalite denen bisey var calistginiz insan kaynagi ne kadar kaliteliyse huzurunuz da o oranda yuksek olacaktir. Hazine iyi kurumdur kaliteli kurumdur mulakata kalanlar zaten hisseder kaliteyi. Tum bu imkanlari saglayan baska kurum olmadigi icin burasi sampiyonlar ligi ;)

backhand
Şef
28 Kasım 2016 09:00

En önemli kriter maaştır. Maaşın iyiyse tiyatroya gider, yabancı dil öğrenir spor yapar, ailene daha fazla olanak sağlayıp daha mutlu olursun ve bu işine yansır hem dolaylı olarak hem de doğrudan. O yüzden halihazırda merkez uzman olup pozisyonundan memnun arkadaşlara tavsiye etmem ancak diğerleri değerlendirebilir. Çünkü hazinede de ik, idari ve mali işler gibi bölümlere verilmeyeceğinizin garantisi yok. Tavsiyem ise, son dönemde hazineye giren bir uzman yardımcısı ile konuşun ve mevcut işiniz varsa karşılaştırıp karar verin.

Erkutay06
Yasaklı
28 Kasım 2016 09:18

Benim favorilerimi sayayım:

Akademisyenlik, Kaymakamlık, Hakimlik-Savcılık, Sayıştay ve Müfettişlikler ile Diplomatlıklardır.

mulkiye01
Aday Memur
28 Kasım 2016 10:55

bu saydıklarının hangi biri kpss ile alıyor?

Kaymakamlıkta nereye verileceğiniz meçhul son dönemde varsa arkadaşınız sorun onlar size anlatır nasıl merkeze dönmek istediklerini.

hakimlik-savcılık keza aynı şekilde kaymakamlık gibi ayrıca konjonktür olarak da yapmak ister miydiniz ya da ister miydik bir sorgulamak lazım.

sayıştay belli bir süre taşrada denetim döneminiz var o evreyi atlatırsanız evet tercih edilebilir.

müfettişliğe gelince kusura bakmayın ama Başbakanlık teftişi ve hazine kontrolörlerini bir kenara koyarsak ki (bunların da akibeti belli değil kaldırılma ihtimalleri bir hayli yüksek)

diğer müfettişliklerin hiç biri personeline yukarıda saydığım imkanları sağlayan bir hazine uzmanının yanından geçemez. teftiş kadrolarını neden abartırlar anlamam dosya denetimi arkadaşım teftiş uzmandan daha fazla saygı duyulacak bir meslek değil teftiş hayranlığını anlamak cidden zor.

diplomatlık diyorsan bahsettiğin dış işleri meslek memurluğu ve konsolosluk ihtisas memurluğu ise yine kpss yok ve malesef diplomat oldun sen new york londroya git yok. ülkeler belirli kategorilere ayrılır önce en kötü ülkelerden başlamak üzere yıllar itibariyle iyi ülkelere gönderilirsin ömrünün yarısını afrikada orta doğuda geçirmek istemeyen o kadar çok insan var ki bir düşünmek lazım.

Sözün özü Ankara merkezde çalışacağım tek şehir dışı olasılığım yurtdışı olacak ona da İSTEĞE BAĞLI çalıştığım insanlar kaliteli olsun yukarıda saydığım özellikler olsun diyorsan kusura bakmayın ama daha iyisi sadece MERKEZ BANKASI(ki o da İstanbula taşınıyor) onun dışında hiç bir kurum köşesinden geçmez hazinenin.

Rekabet ve bir kaç üst kurulu istisna bırakıyorum onların imkanları da bi o kadar güzel hatta bazıları daha da güzel ama kendi adıma fayda maliyet analizi yaptığım zaman personeline bu koşulları sağlayan daha iyi bir kurum göremiyorum. Sıkıntı şu ki maalesef bu kaliteli personelin maaşının sıradan merkez uzmanlıklar ile aynı olması ama bu maaşla da o personel zaten çok kalmıyor hazine de iyileştirme muhakkak zamanla olacaktır diye düşünüyorum.

Erkutay06, 7 yıl önce

Benim favorilerimi sayayım:

Akademisyenlik, Kaymakamlık, Hakimlik-Savcılık, Sayıştay ve Müfettişlikler ile Diplomatlıklardır.

Erkutay06
Yasaklı
28 Kasım 2016 11:11

Tüm uzmanlıklar bildiğimiz memurluktur. Emir altında çalışırlar. Astları yoktur. Etkinlikleri ve de yetkinlikleri yoktur. Yıllarını memur olarak geçirirler.

F.K.K.06
Şube Müdürü
28 Kasım 2016 11:19

Güzel bir karşılaştırma olmuş hocam ama maaş tek kriter olunca kpss aranmayan hakimlik vb daha kaliteli algılanıyor...

mulkiye01, 7 yıl önce

bu saydıklarının hangi biri kpss ile alıyor?

Kaymakamlıkta nereye verileceğiniz meçhul son dönemde varsa arkadaşınız sorun onlar size anlatır nasıl merkeze dönmek istediklerini.

hakimlik-savcılık keza aynı şekilde kaymakamlık gibi ayrıca konjonktür olarak da yapmak ister miydiniz ya da ister miydik bir sorgulamak lazım.

sayıştay belli bir süre taşrada denetim döneminiz var o evreyi atlatırsanız evet tercih edilebilir.

müfettişliğe gelince kusura bakmayın ama Başbakanlık teftişi ve hazine kontrolörlerini bir kenara koyarsak ki (bunların da akibeti belli değil kaldırılma ihtimalleri bir hayli yüksek)

diğer müfettişliklerin hiç biri personeline yukarıda saydığım imkanları sağlayan bir hazine uzmanının yanından geçemez. teftiş kadrolarını neden abartırlar anlamam dosya denetimi arkadaşım teftiş uzmandan daha fazla saygı duyulacak bir meslek değil teftiş hayranlığını anlamak cidden zor.

diplomatlık diyorsan bahsettiğin dış işleri meslek memurluğu ve konsolosluk ihtisas memurluğu ise yine kpss yok ve malesef diplomat oldun sen new york londroya git yok. ülkeler belirli kategorilere ayrılır önce en kötü ülkelerden başlamak üzere yıllar itibariyle iyi ülkelere gönderilirsin ömrünün yarısını afrikada orta doğuda geçirmek istemeyen o kadar çok insan var ki bir düşünmek lazım.

Sözün özü Ankara merkezde çalışacağım tek şehir dışı olasılığım yurtdışı olacak ona da İSTEĞE BAĞLI çalıştığım insanlar kaliteli olsun yukarıda saydığım özellikler olsun diyorsan kusura bakmayın ama daha iyisi sadece MERKEZ BANKASI(ki o da İstanbula taşınıyor) onun dışında hiç bir kurum köşesinden geçmez hazinenin.

Rekabet ve bir kaç üst kurulu istisna bırakıyorum onların imkanları da bi o kadar güzel hatta bazıları daha da güzel ama kendi adıma fayda maliyet analizi yaptığım zaman personeline bu koşulları sağlayan daha iyi bir kurum göremiyorum. Sıkıntı şu ki maalesef bu kaliteli personelin maaşının sıradan merkez uzmanlıklar ile aynı olması ama bu maaşla da o personel zaten çok kalmıyor hazine de iyileştirme muhakkak zamanla olacaktır diye düşünüyorum.

mulkiye01
Aday Memur
28 Kasım 2016 11:27

Sen mufettis kimseden emir almaz mi saniyorsun nasil sisirmisler sizi boyle :) 3800 maasla trilyonluk adamlari denetle sana ogretirler o sisirilen mufettis neymis. mufettisin asti mi var benim bilmedigim? Saka gibisiniz devlette isler nasil isliyor gram haberiniz var mi acaba? maliyeye git mufettis olarak bak nasil aglatiyorlar gor :) hazineye git teftis kokenli kac kisi var birak yardimciligi mufettis olup gelen kac kisi var bir soylesinler sana. Mufettislik memuriyet degil zaten :) gercekten anlamak zor maliye mufettisliginde kaldi bu teftis hayranligi artık o da yok. Devlet nizami dusundugun gibi sana ogretilen gibi olmaz icine gel ogretirler sana. 8 senelik bir uzman olarak konusuyorum sana ben yazimin en basinda hazine uzman kokenlidir dedim dikkatini cekerim bunun manasi yoneticler uzmanlardan olur teftisten degil demek gumruge gideceksen maliyeye gideceksen evet mufettis olman lazim cunku idari kadrolar onlarda ama hazine ekonomi ust kurullar merkez bnkasi vs bunlar uzman temelli kurumlardir yonetici uzman olur teftis gelen degil.

Erkutay06
Yasaklı
28 Kasım 2016 16:03

Sayıştay'a girebilmek için 3 sınavdan geçiliyor.

1. ÖSYM! nin Sayıştay için yaptığı ilk sınav, KPSS' den de zordur. KPSS daha kolay oluyor. Bu sınavda 14.300 kişi içinden 225 kişi seçiliyor.

2. İlk sınavdan geçen 225 kişi, ÖSYM' nin Sayıştay için yaptığı sınavda kazanan 135 kişi klasik sınav sonunda, üçüncü sınava girmeye hak kazanıyor. Yani, ikinci sınavdan da 90 kişi eleniyor.

3. Sayıştay'da yapılan sınav ve mülakatta, 135 kişiden 90 kişi daha eleniyor ve 45 kişi seçiliyor.

Üç sınav sonunda kazanan 45 kişi, Sayıştay'da 2-3 yıl süren YETERLİK EĞİTİMİ' ne tabi oluyor.

Hukuk, İktisat, Maliye ağırlıklı bu eğitimden de elenenler oluyor.

Bence, kamudaki en zorlu sınav; Sayıştay için yapılandır.

TriaThlon
Daire Başkanı
01 Aralık 2016 08:36

2007 yılında Hazine Müsteşarlığında staj yapmıştım ve kuruma hayran kalmıştım. Öyle ki kendime söz vermiştim bir gün bu kapıdan personel olarak geçeceğim diye ama maalesef henüz bu sözümü yerine getirebilmiş değilim.

benim staj dönemimde maaşlar çok daha iyiydi tabi. eşit işe eşit maaş durumundan en fazla etkilenen kurumlardan biridir hazine. eski itibarlı günlerine tekrar döner mi bilmem ama içimde her daim uhde olarak kalacaktır hazinede çalışamamak.

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi