Editörler : crops35
30 Kasım 2016 16:34

Sizce standart sapma düşer mi?

Bilgilendirirseniz sevinirim

Ramazan5668
Kapalı
30 Kasım 2016 16:38

Düşmez hocam yalnızca standart sapma değişebilir standart sapma genel olarak genel kültürde oluyor ama bu sınavda genel yetenekten daha çok standrat sapma gelebilir.

ScaryNightmare
Yasaklı
30 Kasım 2016 16:53

Bence yine genel kültürün sapması fazla en yakınımdan örnek vereyim ablamın 12 tane genel kültür 27 tane genel yetenek neti var. İyi kötü herkes Türkçe'den bir şey yapabiliyor ama Tarih coğrafya anayasa yapamıyor bilmeyen. o yüzden genel kültür daha fazla sapma getirir diye düşünüyorum. Puanlar geçmiş yıllarla aynı oranda gelir gibi 3.5 milyon kişi girdi bunlardan 500.000 kişi kafadan toplam 10 net bile çıkaramayacak kişiler.

Ramazan5668
Kapalı
30 Kasım 2016 17:04

Hocam sizin görüşünüze yakın bir teoride ben açıklayım :

Benim de çevremden ve forumlar,facebook vs paylaşımlardan gördüğüm kadarıyla Düz lise mezunları çoğunluk genel yetenek kısmından daha fazla net yapmış tam tersi meslek liseleri de(sağlık meslek,ticaret meslek,endüstri meslek vs) çoğunluk genel kütrüden daha fazla net çıkarmış

Sındava giren 3.5 milyon kişiden taş çatlasa 1 milyon kişinin meslek liseli olduğunu düşünürsek genel toplamda bende genel toplamda daha çok genel yetenek yapıldığını o sebeple her zaman ki gibi genel kültürün daha fazla puan vereceğini varsayıyorum ama yinede tam emin olamıyorum sabırsızlıkla puanların açıklanmasını bekliyorum

ScaryNightmare, 7 yıl önce

Bence yine genel kültürün sapması fazla en yakınımdan örnek vereyim ablamın 12 tane genel kültür 27 tane genel yetenek neti var. İyi kötü herkes Türkçe'den bir şey yapabiliyor ama Tarih coğrafya anayasa yapamıyor bilmeyen. o yüzden genel kültür daha fazla sapma getirir diye düşünüyorum. Puanlar geçmiş yıllarla aynı oranda gelir gibi 3.5 milyon kişi girdi bunlardan 500.000 kişi kafadan toplam 10 net bile çıkaramayacak kişiler.

ScaryNightmare
Yasaklı
30 Kasım 2016 17:09

10 günü geçti hocam haftaya açıklanır diye düşünüyorum yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik :) Ben ne sıralamayı ne punımı merak etmiyorum merak ettiğim tek şey bizim bölümden kaç tane kadro açılacağı Dpb'nin robotu bekliyorum sabırsızlıkla :)

Ramazan5668, 7 yıl önce

Hocam sizin görüşünüze yakın bir teoride ben açıklayım :

Benim de çevremden ve forumlar,facebook vs paylaşımlardan gördüğüm kadarıyla Düz lise mezunları çoğunluk genel yetenek kısmından daha fazla net yapmış tam tersi meslek liseleri de(sağlık meslek,ticaret meslek,endüstri meslek vs) çoğunluk genel kütrüden daha fazla net çıkarmış

Sındava giren 3.5 milyon kişiden taş çatlasa 1 milyon kişinin meslek liseli olduğunu düşünürsek genel toplamda bende genel toplamda daha çok genel yetenek yapıldığını o sebeple her zaman ki gibi genel kültürün daha fazla puan vereceğini varsayıyorum ama yinede tam emin olamıyorum sabırsızlıkla puanların açıklanmasını bekliyorum

Drsnnn
Aday Memur
30 Kasım 2016 18:37

Teşekkür ederim arkadaşlar ilginiz için..

emrahkaan
Aday Memur
01 Aralık 2016 02:51

slm

rükü
Kapalı
01 Aralık 2016 15:50

Arkadaşlar bende sizin gibi genel gültür kısmının daha fazla standart vsapmaya sahip olduğunu düşünüyordum. Lakin öyle değil 2012 ve 2014 kpss sayısal bilgiler yazın google a 2 sınavdada genel yetenek kısmının daha yüksek sapma getirdiğini göreceksiniz. Tahminim bu sınavdada böyle olur

gurkan2005
Aday Memur
01 Aralık 2016 16:16

bencede genel yetenek fazla verecekk matematiği meslek lisesi çıkışlılar yapamıyor .

Ramazan5668
Kapalı
01 Aralık 2016 16:18

Yanlışın var hocam bu puanlama robotuna sırayla 60 net gir ve gör farkı ;)

60 genel yetenek :

(2012) 74,874 ----- (2014) 77,760

60 genel kültür :

(2012) 85,443 ------ (2014) 82,614

rükü, 7 yıl önce

Arkadaşlar bende sizin gibi genel gültür kısmının daha fazla standart vsapmaya sahip olduğunu düşünüyordum. Lakin öyle değil 2012 ve 2014 kpss sayısal bilgiler yazın google a 2 sınavdada genel yetenek kısmının daha yüksek sapma getirdiğini göreceksiniz. Tahminim bu sınavdada böyle olur

Ramazan5668
Kapalı
01 Aralık 2016 16:19

doğrudur ... ama genel kültürü de düz liseliler yapamıyor :)

gurkan2005, 7 yıl önce

bencede genel yetenek fazla verecekk matematiği meslek lisesi çıkışlılar yapamıyor .

rükü
Kapalı
01 Aralık 2016 17:20

Attığım linke bakarsanız genel yeteneğin genel kültüre göre 1.9 daha fazla olduğunu görürsünüz.

2012 dede aynı fark var

rükü, 7 yıl önce

http://www.osym.gov.tr/TR,2894/2014-kpss-ortaogretmon-lisans-sinavlarina-iliskin-sayisal-bilgiler.html

Ramazan5668
Kapalı
01 Aralık 2016 17:27

Tamam işte siz o tabloyu yanlış yorumluyorsunuz hocam genel yetenek türkiye ortalaması 14 müşbunun anlamı genel ortalamaya göre o yıl genel yeteneği genel kültürden 2 net daha fazla yapmış

Bu yüzden genel kültür sorulanının verdiği puanlar daha fazla olmuş. Bilmişlik tasladığımı düşünmeyin ama ben 2012 sınavına çalışmadan önce 1-2 ay bunları araştırdım hangi bölüm daha fazla puan veriyor diye bütün çalışma planımı da buna göre kurdum.

rükü, 7 yıl önce

Attığım linke bakarsanız genel yeteneğin genel kültüre göre 1.9 daha fazla olduğunu görürsünüz.

2012 dede aynı fark var

ScaryNightmare
Yasaklı
01 Aralık 2016 17:32

Hocam genel yetenek'te ortalama 16 net yapılmış genel kültürde 12 net verdiğinz linkte nasıl genel kültürün sapması daha düşük oluyor anlamadım? Yapılan net sayısını standart sapma olarak yorumladınız heralde. Hangi testten daha az net yapıldıysa ortalamada onun sapması yüksek olur.

rükü, 7 yıl önce

2012 dede aynı fark var

yasli_adam
Şef
01 Aralık 2016 17:48

http://www.kpssuzmani.com/kpss-puan-hesaplama-lise.aspx

Arkadaşlar bu sitede denedim g. kültür de 12 doğru 0 yanlış yaptım g.yetenekte de boş bıraktım ve aynı şeyi tekrar tersine yaptım gördüm ki her zaman G. kültür puanı daha fazla bu sınavda G. kültür çok yapan daha fazla puan alacaktır.

rükü
Kapalı
01 Aralık 2016 18:23

Arkadaşlar inşallah sizin dediğiniz gibidir. Kendim genel kültürden 50 net yaptım gy netim daha az ama attığım linkte sapma sayıları yazıyor. Orada genel yeteneğin sapması daha fazla gördüğünüz üzere.

rükü
Kapalı
01 Aralık 2016 18:24

Anladım ramazan hocam çok sevindim öyleyse.

Ramazan5668, 7 yıl önce

Tamam işte siz o tabloyu yanlış yorumluyorsunuz hocam genel yetenek türkiye ortalaması 14 müşbunun anlamı genel ortalamaya göre o yıl genel yeteneği genel kültürden 2 net daha fazla yapmış

Bu yüzden genel kültür sorulanının verdiği puanlar daha fazla olmuş. Bilmişlik tasladığımı düşünmeyin ama ben 2012 sınavına çalışmadan önce 1-2 ay bunları araştırdım hangi bölüm daha fazla puan veriyor diye bütün çalışma planımı da buna göre kurdum.

comeback1
Aday Memur
06 Aralık 2016 09:19

Genel yeteneği iyi kötü herkes yapar. Genel kültür bilgi ister. Tarihte, coğrafyada, anayasada bilgisi olmayan yapamaz. En fazla genel kültür getirir.

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi