Editörler : supporters.

09 Aralık 2016 14:44

Aralık 2016 Doçentlik başvurusu ve sonraki süreç

Aralık 2016 başvuru ile ilgili burdan paylaşımlar yaparsak faydalı olur...

mavili.bulut
Kapalı
09 Aralık 2016 14:47

Danıştay karalarına göre sözlü başvurusu iptal edilen adayların Aralıkta yenden başvuru yapabilecekler. Hukuk müşavirliği kaynaklı bilgidir....

Çünkü, izleyen en erken 2. dönem olmuş oluyor..

Sinanim
Genel Müdür
09 Aralık 2016 16:25

Bilgi için teşekkürler. 15 Aralık başvurumu hemen yapayım ÜAK''ın sağı solu belli olmaz :)

mavili.bulut, 7 yıl önce

Danıştay karalarına göre sözlü başvurusu iptal edilen adayların Aralıkta yenden başvuru yapabilecekler. Hukuk müşavirliği kaynaklı bilgidir....

Çünkü, izleyen en erken 2. dönem olmuş oluyor..

umu kaya
Aday Memur
09 Aralık 2016 22:24

16.Atıflar ile ilgili hesaplama yapılırken atıf alan yayın sayısı mı, atıf alan

yayınlardaki atıf sayısı mı dikkate alınacak?

Her yayın, yayımlandığı yerde kaç defa atıf yapıldığına bakılmaksızın bir defa

atıf puanı alır....

arkadaşlar bunu açıklarmısınız.

1.145.001
Aday Memur
10 Aralık 2016 13:53

Bana kalırsa doktora sonrası yapılan yayınlardan alınan her atıf için puan alınacak.

Acildoc
Aday Memur
10 Aralık 2016 15:39

Arkadaşlar bildirilerde puanlama nasıl olacak her yazar eşit puan mı alacak veya makaledeki gibi pua

Acildoc
Aday Memur
10 Aralık 2016 15:40

Arkadaşlar bildirilerde puanlama nasıl olacak her yazar eşit puan mı alacak veya makaledeki gibi puan bölünecekmi?

Lisansüstü tezlerden çıkan makaleler 90 puanın içindemi değerlendirilecek?

Acildoc
Aday Memur
10 Aralık 2016 15:46

Doktora yayınını ulusal bir dergilerde yayınladığımızda puan alabiliyormuyuz zira liasansüstü tezlerde;

a) SCI, SCI‐Expanded, SSCI veya AHCI kapsamındaki dergilerde yayımlanmış makale 10 puan

b) Diğer uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makale 5 puan

c) Uluslararası sempozyumda/kongrede sunulmuş ve tam metni basılmış alanında bilime katkı sağlayan sözlü bildiri 5 puan

d) Ulusal sempozyumda/kongrede sunulmuş ve tam metni basılmış alanında bilime katkı sağlayan sözlü bildiri puan olarak değerlendiriliyor.

Biz bunlar dışında ulusal hakemli dergilerde yayındığında hangi makale grubuna girecek ve bunlara yapılan atıflarda puanlamaya dahil olacak mı?

Expertus
Memur
10 Aralık 2016 18:18

Sinanim Hocam,

Change.org taki ''Doçentlik sözlü sınavı kaldırılsın'' konulu açtığınız

kampanyayı imzaladım,ayrıca tüm tanıdığım akademisyenlere linki yolladım.

Bu değişiklik 2015 eser ve 2015-2016 sözlü sonucu bekleyen ve de 2016 Aralıkta

başvuracak herkesi yakından ilgilendiriyor !

Forumda ki tüm arkadaşların çığ gibi çoğalacak desteğinin geleceğine inanıyorum.

https://www.change.org/p/tbmm-do%C3%A7entlik-s%C3%B6zl%C3%BC-s%C4%B1nav%C4%B1-kald%C4%B1r%C4%B1ls%C4%B1n

tarkan68
Şef
10 Aralık 2016 19:16

Arkadaşlar merhaba kafası karışan arkadaşlar var sanırım. ÜAK tarafından yapılan açıklamaya göre;

1) Bildiri puanları yazar sayısına bölünmeyecek (çünkü bu bölümün altına bölünecek diye belirtmemişler)

2) Atıflarda atıf alan bir makaleniz 1tane veya 100 tane farketmez kaç atıf aldığına bakılmadan sadece tek bir puan alacak

-makaleniz SCI... kapsamına giriyorsa sadece 3 puan isterse 100 atıf alsın (atıfın türüde önemli değil SCI veya ulusal dergi fark etmiyor)

-Diğer hakemli dergiler 2 puan

-Ulusal makale 1 puan

3) Atıf puanlarınız yazar sayısına bölünmeyecek (çünkü bu bölümün altına bölünecek diye belirtmemişler ayrıca bu konuyu açıkça ifade etmişler zaten)

Başvuran arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun, saygılar

cooldesign
Aday Memur
10 Aralık 2016 21:08

Merhaba Hocam

Ben burda diger hoca arkadaslardan biraz farkli anladim, bence atif sayisini bir de sabitleyecek kadar da bir puanlama yapmamislardir, cunku atifdaki puanlama ne kadar cok alirsan o kadar kar olacak seklinde olmasi gerekiyor.

benim bu ibareden anladigim ise ayni yayin icinde sizin bir makalenize birden fazla atif olursa bu atiflardan sadece biri puan alacak seklinde olacak. en azindan ben oyle anliyorum.

umu kaya, 7 yıl önce

atıf puanı alır....

arkadaşlar bunu açıklarmısınız.

cooldesign
Aday Memur
10 Aralık 2016 21:13

merhabalar acildoc hocam

Hocam makaleler icin olan hesaplama ilk once hem atif hemde bildiri icinde uygulanacak saniyordum. ama UAK son yaptigi aciklamada atiflar icin net olarak yazar sayisina bolunmeyecek denildi. Yazar sayisina bolunecegi kesin olan sadece makaleler var hocam, bildirilerde boyle bir ibare olmadigi icin umarim bolunmeyecektir.

lisansustu tezler ilgili sorunuza gelince, bu tezler max 10 puanlik kisimdan degerlendirilecek

selamlar

Acildoc, 7 yıl önce

Arkadaşlar bildirilerde puanlama nasıl olacak her yazar eşit puan mı alacak veya makaledeki gibi puan bölünecekmi?

Lisansüstü tezlerden çıkan makaleler 90 puanın içindemi değerlendirilecek?

cooldesign
Aday Memur
10 Aralık 2016 21:17

merhaba tarkan68 hocam

aciklamis oldugunuz 2 madde sikca sorulan sorular arasinda geciyor ama cumle cok net degil. benim anladigim bir makalede sizin bir yayininiz birden fazla yerde referans gosterildi ise, bu bir cok referansdan sadece bir tanesine puan alabileceksiniz.

Bu sekilde olmasi mantik, yoksa cok atif alan birisinin kazandigi avantaj kaybolmus olur

selamlar

tarkan68, 7 yıl önce

Arkadaşlar merhaba kafası karışan arkadaşlar var sanırım. ÜAK tarafından yapılan açıklamaya göre;

1) Bildiri puanları yazar sayısına bölünmeyecek (çünkü bu bölümün altına bölünecek diye belirtmemişler)

2) Atıflarda atıf alan bir makaleniz 1tane veya 100 tane farketmez kaç atıf aldığına bakılmadan sadece tek bir puan alacak

-makaleniz SCI... kapsamına giriyorsa sadece 3 puan isterse 100 atıf alsın (atıfın türüde önemli değil SCI veya ulusal dergi fark etmiyor)

-Diğer hakemli dergiler 2 puan

-Ulusal makale 1 puan

3) Atıf puanlarınız yazar sayısına bölünmeyecek (çünkü bu bölümün altına bölünecek diye belirtmemişler ayrıca bu konuyu açıkça ifade etmişler zaten)

Başvuran arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun, saygılar

Acildoc
Aday Memur
11 Aralık 2016 09:35

Hayırlı sabahlar arkadaşlar;Teşekkür ederim cooldesing hocam cevabınız için

Soruyu bir de şöyle sormak istiyorum; Örneğin doktora sonrası hesapladığımızda 80 puanımız var ancak başvuru için 90 puan olması gerekli, lisansüstü tezlerden 10 puan alınıyor biz o 10 puanı kullanıp 90 puan olarak değerlendiril mi? ve başvuru için gerekli olan doktora sonrası 90 puanı sağlar mı? Arkadaşlar bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyim.

cooldesign
Aday Memur
11 Aralık 2016 10:33

Hocam doktora sonrasi 80 puaniniz var ise ve 10 puanda yuksek lisans tezlerinden aliyorsaniz toplam 90 puaniniz olur ve 10 puan daha doktora sonrasi almaniz gerekir. Bu sekilde basvuru yaptiginizda zaten yazili kisimdan kalmis oluyorsunuz (yazili basvurudan kalincada en erken 2 donem sonra basvuru yapabilirsiniz kuralina takiliyormusunuz bilmiyorum)

ama min 100 puan (90 puani doktora sonrasi olmak kaydiyla) tamamlamadan basvuru yapmak bile bile surecinizi uzatmis olur. Bence minimum sartlari saglayip basvuru yapmak lazim, ama tabiki siz bilirsiniz.

basarilar

Acildoc, 7 yıl önce

Hayırlı sabahlar arkadaşlar;Teşekkür ederim cooldesing hocam cevabınız için

Soruyu bir de şöyle sormak istiyorum; Örneğin doktora sonrası hesapladığımızda 80 puanımız var ancak başvuru için 90 puan olması gerekli, lisansüstü tezlerden 10 puan alınıyor biz o 10 puanı kullanıp 90 puan olarak değerlendiril mi? ve başvuru için gerekli olan doktora sonrası 90 puanı sağlar mı? Arkadaşlar bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyim.

premone
Aday Memur
11 Aralık 2016 12:17

atıf puanı alır...

sıkça sorulan sorular kısmında verilen cevaba baktığımda atıf sayısı değil, atıf alan yayın sayısına bakılacağı belirtiliyor. Mantıklı olan tabiki doktora sonrası çalışmalardan alınan atıf sayısının puanlanmasıdır, fakat verilen cevaptan bu anlaşılmamaktadır. Değerlendirmede atıf alan yayın sayısına bakılacak.

- Takıldığım başka noktalarda var. En basitinden en az kriterinin belirtildiği bölümleri topladığımda en az 71 puan alınması gerektiği ortaya çıkıyor. İstenilen bütün en az kriterleri sağlayan aday olarak başvuru yapamıyorum. Mantıklı olan bütün bölümlerdeki en az kriterlerin sağlanması durumunda başvuru yapabiliyor olman değil midir? En az 71 puan şart koşarken en az 90 puan (doktora sonrası) istemenin mantığı nedir?

- Diğer bir nokta, makalede birinci yazarlığı paylaşan adayların puanları nasıl hesaplanacak. 1. yazar aynı zamanda başlıca yazar ve toplam puanın yarısını alıyor bu durumda. Çalışmada ilk iki ismin birinci yazarlığı paylaştığı belirtiliyorsa, her iki yazarda toplam makale puanının yarısını alacak mı? Nitekim UAK tarafından bu soruya verilen cevap net değil.

Yorumlarınızı bekliyorum.

İyi çalışmalar.

drtopesto
Şube Müdürü
11 Aralık 2016 17:40

Benim de yeni kriterlerle ilgili bazı sorularım olacak:

1. sadece orjinal makalelere olan atıflar mı kabul ediliyor, sci olgu sunumuna yapılan atıflarım var kabul edilir mi sizce?

2. 2 yazarlı bir makalem var ben ilk isimim. Yazıyı dergiye gönderirken kendimi ilk isim olarak yazmıştım ama yazının basılmış halinde ben ve diğer yazar başlığın altında "x and y" olarak gözüküyor. Bu durumda ben bu yazının 0,5'ini mi alırım 0,8'ini mi.Çok önemli çünkü ikisi arasında 6 puan fark var

3. Son sorum da bizim hesabımız diyelim ki 100 puanı aştı fakat UAK bunu 95 olarak hesapladı ve başvurumuzu kabul etmedi. Bir yerde denilmiş ki 2 dönem daha uzar. Uzamaması gerekmez mi? Örneğin ben nisan 2016 eser yd kararı başvuru iptali nedeniyle yeni kriterlere kaldım. Başvurduğum dönem nisan 2016 kabul edilmedi başvurum o bir dönem sayıldığına göre yani aralık 2016'ya başvurabildiğime göre, UAK'ın başvurumuzu kabul etmediği tüm durumlarda o dönemin sayılmaması gerekir diye düşünüyorum

shookup
Aday Memur
12 Aralık 2016 09:47

Sözlü sınav kalkarsa o zaman da jüriler yayından daha sık bırakmaya başlayacaklar.Siz zannediyormusunuz ki şu anda bile yayından herkes kolay geçiyor. Atıf sayısının azlığından, kongre organize etmemeye kadar pek çok sebep bulunup yayından bırakmalar artacaktır. O zaman da hiç itiraz edilemeyecek. En azından sözlü olması durumunda sözlünün kaydedilmesini istemek gibi haklar var.

12 Aralık 2016 10:19

Sayın shookup

Sözlü sınavını kayıt altına aldırdınız zaman sorular ona göre geliyor.

Eser inceleme aşaması ve sözlü aşaması da bence gereksiz.

Yrd. Doç. ve Profesörlükte üniversiteler kadro ilanlarına çıkıyor ve uygun kadrolara yerleştiriliyor.

Doç. unvanın da bu şekilde olması gerekir, kadroyu üniversite belirler ve sınavını yapar. Alınan doçentlik ünvanı sadece o üniversite de geçerli olması gerekir.

Benim için geçerli tek unvan var oda DR. ünvanıdır.

shookup, 7 yıl önce

Sözlü sınav kalkarsa o zaman da jüriler yayından daha sık bırakmaya başlayacaklar.Siz zannediyormusunuz ki şu anda bile yayından herkes kolay geçiyor. Atıf sayısının azlığından, kongre organize etmemeye kadar pek çok sebep bulunup yayından bırakmalar artacaktır. O zaman da hiç itiraz edilemeyecek. En azından sözlü olması durumunda sözlünün kaydedilmesini istemek gibi haklar var.

cooldesign
Aday Memur
12 Aralık 2016 11:10

Hocam benimde yillardir dedigim olay;

Turkiyede bence doktora kolay verilme kriterlerini zorlastirip docentlik de sozlu sinavin kaldirilmasi gerektigini dusunuyorum.

Her onune gelen doktora derecesi veriliyor, sonra bunlari elemek icin zor docentlik kriterleri veriliyor. Bu sert ve zor tutumu doktora ogrencisiyken yasamak, ilerki yaslarda bu stresi yasamakdan daha kolay olacaktir.

zor doktora, kolay docentlik!!!

docentlikartikyeter, 7 yıl önce

Sayın shookup

Sözlü sınavını kayıt altına aldırdınız zaman sorular ona göre geliyor.

Eser inceleme aşaması ve sözlü aşaması da bence gereksiz.

Yrd. Doç. ve Profesörlükte üniversiteler kadro ilanlarına çıkıyor ve uygun kadrolara yerleştiriliyor.

Doç. unvanın da bu şekilde olması gerekir, kadroyu üniversite belirler ve sınavını yapar. Alınan doçentlik ünvanı sadece o üniversite de geçerli olması gerekir.

Benim için geçerli tek unvan var oda DR. ünvanıdır.

cooldesign
Aday Memur
12 Aralık 2016 11:17

sayin shookup

eskiden olsa idi kriterler biraz ustu kapaliydi (nitelik-nicelik incelemesi de yapiliyordu), ama simdi atif puani bile belirli bir hesaplama kriterine gore hesaplayip basvuru yapilacak, onun icin jurinin insiyatifinden ziyade kisi 100 puani toplamis mi diye bakilacak. Eger kisi 100 puani (her kategorideki min puanlari saglamak kaydiyla) toplamis ise bu kisiyi hala atifi yetersiz, kongre ye az katilmis diye birakmanin bence onune gecilmis olacaktir (umarimda oyle olur)

shookup, 7 yıl önce

Toplam 5513 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi