Editörler : F16 Gökçen
14 Aralık 2016 09:31

Kuruyemiş Faydaları

Merhaba arkadaşlar, geçenlerde Eminönü'ne gittim. İlgimi çeken bir şey oldu. Kalıplaşmış olan "kuru yemiş kilo aldırıyor" tabularım tamamen yıkıldı. İlgimi çeken şuydu; turistlerin kuru yemişe olan ilgisi. Bildiğiniz gibi Avrupalılar, bizim gibi değil. Konu sağlık olunca her şeyi en ince detayına kadar araştırırlar. Bende biraz araştırma yapayım dedim ve şu bilgilere eriştim.

AY ÇEKİRDEĞİ FAYDALARI

- Kolesterolü düşürür.

- Damar sertliğini giderici özellik

- Fizik gücü ile çalışmayan, fikir üreten ve zihnini çok yoran insanlar için faydalıdır.

- Zayıf kişilerde özellikle çocuklarda faydalıdır. Günde 50 gr tüketmek koşuluyla

ANTEP FISTIĞI FAYDALARI

- Vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılamak için günde 10-15 arası antep fıstık tüketilmelidir.

- 100 gr Antep Fıstığı vücudun günlük protein, vitamin, B1 ve fosfor ihtiyacının %35?ini karşılar.

- Kolestrolü düşürür, olabilecek kalp hastalıkları riskini azaltır.

-Antep fıstığı şeker hastalığında kullanılabilir.

YER FISTIĞI FAYDALARI

- Kan şekerinin dengelenmesi ve kalbe iyi gelir.

- Sigara ve alkol etkilerini azaltır. Yaşlanmayı geciktirir.

- İçerdiği B3 vitamini kolesterolü düşürür.

- Zihin açar

Evet arkadaşlar bu bilgilerden sonra kuru yemiş tüketimim arttı. Size de öneririm. Tabi, fazla abartıya kaçmamak koşuluyla. Eminönü bu işin merkezi sayılır. Ben Anadolu yakasında oturmama rağmen fırsat buldukça taze kuruyemiş almak için o taraflara uğruyorum. Hem deniz havası da iyi geliyor :). Gidemediğim durumlarda ise online sipariş veriyorum. Devamlı aldığım ve puan topladığım bir yer bile var. Antik kuru yemiş faydalarından sizlere elimden geldiğince bahsettim. Umarım faydalı olmuştur. Aslında daha geniş kapsamlı bir paylaşım olmasını isterdim fakat zamanım olmadığı için şimdilik bu kadar yeterli.

Hoşça kalın.

ceyda.beyazkum
Aday Memur
10 Kasım 2020 14:27

Merhaba,

bende kuruyemişi kararında ve organik olarak tükettiğimiz zaman gerekli faydalarını aldığımızı

öğrendim. kuruyemişi mümkün olduğunca çiğ tüketmek çok önemliymiş. son zamanlarda

organik her kategoride organik ürüne sahip olan bir marka keşfettim, adı herşeybiorganik.

tüm ürünler organik tarım şartlarına göre üretilmekte ve organik sertifikalara sahipler.

https://www.herseybiorganik.com/kuru-yemis--meyve

sağlıklı, bol organikli günler dilerim. :)

turkca
Müsteşar Yardımcısı
10 Kasım 2020 17:11

keşke daha pahalı olaymış:!

turkca
Müsteşar Yardımcısı
10 Kasım 2020 17:19

yer fıstığı çok faydalı bir yemiş olmasına rağmen fazla tüketmemek gerekiyor krallmusti. içeriğinde yer alan araşidonik asitin,(fazla tüketilmesi sonucunda) vücutta oluşturduğu ara metabolitleri baş ağrısına neden olur.

berfin-meb
Müsteşar
12 Kasım 2020 23:10

Evet..

Kabuklu, çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz olursa faydalı..

berfin-meb
Müsteşar
12 Kasım 2020 23:13

Her şeyin azı karar, çoğu zarar..

turkca, 3 yıl önce

yer fıstığı çok faydalı bir yemiş olmasına rağmen fazla tüketmemek gerekiyor krallmusti. içeriğinde yer alan araşidonik asitin,(fazla tüketilmesi sonucunda) vücutta oluşturduğu ara metabolitleri baş ağrısına neden olur.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi