Editörler : E.Kayı Han
04 Ocak 2017 23:02

Bes sistemi 15 indemi başlayacak...
Değerli arkadaşlar herkesi ilgilendiren bi konu. Lütfen okuyup es geçmeyin. Ben şahsen mevzuat gibi okuyup bi türlü anlam veremedim. Lütfen anlayan arkadaşlar bizim dilimizden bu konuyu anlatsalar . Her ay 100 tl mi maaştan kesilecek emekli olana kadar. Sonra ne olacak..

78yasin37
Kapalı
04 Ocak 2017 23:40

okudum diyorsun ama okuduğundan hiç bir şey anlamamışsın 2 ay zorunlu kesinti olacalacak sonra istersen bu istemden çıkıp paranı alabilirsin istersende 10 yıl kadar yatırıp emekli olabilirsin ya da yatırdığın parayı toplu olarak alabilirsin

04 Ocak 2017 23:46

Hocam şu an biliyorum diyen de bilmiyor. Herkes senin gibi ayın 15 ini bekliyor. Benim anladığım hazineye sıcak para lazımdı, en makul bu yol bulundu. Yaşı yetenler bilir aklıma rahmetli Özal döneminde başlayan herkesi ev sahibi yapacağız diye memurdan kesilen KEY projesi geldi. Sonra ne olduğunu da söyleyeyim. 9 yıl sürdü, ne olduysa birden vazgeçildi. Peki paralar ne oldu? Bizim anlamayacağımız şeyler oldu. Emlak bankasına devredildi, bazı bazı hesaplar yapıldı, miktarlar zamana yayıldı , bir de enflasyon var onu unutmamak lazım , velhasıl 9 senelik birikmiş ile bir çamaşır makinesi alamadık güya ev alıyorduk.

Evet o zaman durum farklıydı, enflasyon tek haneli değildi. Şimdi ülkemiz gelişmekte. Aynı senaryonun tekrarlanmayacağını umuyorum. Ama yetkili biri de çıkıp arkadaşlar bu sistem teferruatına kadar şöyledir diye anlatmıyor. Ya da biz daha denk gelmedik.

mücahid bozca
Aday Memur
05 Ocak 2017 00:12

Hocam beni ilgilendiren kısmı kesilen paranın nerede değerlendirilececeğiydi,sağolsun Mehmet Şimşek Bes için kesilen paranın Repo ve Faizde kullanılacağını açıkladı.Benim için Bes konusu kapanmıştır,Nisan maaşını alır almaz iptali için başvurumu yapacağım inşallah

theimam88
Memur
05 Ocak 2017 00:13

Bazı bazı hesaplar yapılmış... hocam aklıma pardon filminden ferhan şensoyu getirdin.sen beni güldüürdün Allah da seni güldürsün.sen yazınca inan iki defa okuyorum.üslübun bir zamanlar 4t.4t.com da yazan imam gökhana benziyor.yoksa isim benzerliği mi?

inşallah bu bes bize birikim yaptırır.yoksa para biriktireceğimiz yok.

gokkanherkan, 7 yıl önce

Hocam şu an biliyorum diyen de bilmiyor. Herkes senin gibi ayın 15 ini bekliyor. Benim anladığım hazineye sıcak para lazımdı, en makul bu yol bulundu. Yaşı yetenler bilir aklıma rahmetli Özal döneminde başlayan herkesi ev sahibi yapacağız diye memurdan kesilen KEY projesi geldi. Sonra ne olduğunu da söyleyeyim. 9 yıl sürdü, ne olduysa birden vazgeçildi. Peki paralar ne oldu? Bizim anlamayacağımız şeyler oldu. Emlak bankasına devredildi, bazı bazı hesaplar yapıldı, miktarlar zamana yayıldı , bir de enflasyon var onu unutmamak lazım , velhasıl 9 senelik birikmiş ile bir çamaşır makinesi alamadık güya ev alıyorduk.

Evet o zaman durum farklıydı, enflasyon tek haneli değildi. Şimdi ülkemiz gelişmekte. Aynı senaryonun tekrarlanmayacağını umuyorum. Ama yetkili biri de çıkıp arkadaşlar bu sistem teferruatına kadar şöyledir diye anlatmıyor. Ya da biz daha denk gelmedik.

mücahid bozca
Aday Memur
05 Ocak 2017 00:15

78yasin37 Sayın hocam yanlış anlamadıysam 2 ay içerisinde ibaresi var 2 ayı doldurduğumuzda bes organizasyon ücreti kesilecek
05 Ocak 2017 00:23

Sayın Mücahid hocam. İşte bizim de vakıf olmak istediğimiz bilgi buydu. Bir yetkili dese ki bu para kesinlikle birikim için olacak, faiz bulaşmayacak o zaman amenna. Ama tam bir anlatan yok. Sistemin ana hatlarını zaten herkes biliyor.

the imam hocam sen de beni maziye götürdün, Allah senden de razı olsun. Evet bir zamanlar genç bir arkadaş dediğin siteyi kurmuştu. Zamanında baya bir yazmıştık. Öyle aham şaham bir site değildi ama en azından derdimizi anlatıyorduk. Şimdi hala 4t.4t.com duruyor mu onu bile bilmiyorum.

mücahid bozca, 7 yıl önce
Hocam beni ilgilendiren kısmı kesilen paranın nerede değerlendirilececeğiydi,sağolsun Mehmet Şimşek Bes için kesilen paranın Repo ve Faizde kullanılacağını açıkladı.Benim için Bes konusu kapanmıştır,Nisan maaşını alır almaz iptali için başvurumu yapacağım inşallah

paslıcivi
Şube Müdürü
05 Ocak 2017 03:48

memur kadrosunda olanlarin nisan ayinda baslayacagini haber yapmislardi. ocakta isci ve belediye calisanlari diye serh vardi haberde

buluache
Daire Başkanı
05 Ocak 2017 11:13

dün müftülükde aynı konu geçti bizim kesintiler nisan ayında başlayacakmış 2 ay sonra bende cıkmak için dilekçe verecem.

paslıcivi
Şube Müdürü
05 Ocak 2017 17:16

evet ben de cikmayi dusunuyorum zira key olayindan ders aldik

oflu-imam
Şube Müdürü
07 Ocak 2017 12:23

Ben şu anki devletimize ve Reise güveniyorum, lakin başka biri gelirse seçimlerde o zaman anında çıkarım.

Kaldıki halen daha kalma yönünde kesin bir kararım yok. %25 katkı payı olmasa kalmam kesindi ama şu katkı payı olayı beni düşündürüyor. Keşke seçenekli yapsalar.

Benim paramı bana ver, ektradan para istemiyorum.

Sonra paramızın bereketi yok diyoruz.

Burayı bir yetkili okurmu bilemem ama okuyorsa bu durumu bi düşünsünler.

Ben bunu BİMER e de yazayım bari aklıma gelmişken.

hasantaha
Kapalı
08 Ocak 2017 14:13

%100 güvenli olsada Mehmet Şimşek Bes için kesilen paranın Repo ve Faizde kullanılacağını açıkladı. Faizin dinimizdeki yeri de belli.. Dolayısıyla ilk fırsatta dilekçemi verip bu sistemden ayrılacağım...

mechulm
Şube Müdürü
15 Mart 2017 16:46

böyle ise bende yokum... teyit etmek için araştırıyorum...

hasantaha, 7 yıl önce

%100 güvenli olsada Mehmet Şimşek Bes için kesilen paranın Repo ve Faizde kullanılacağını açıkladı. Faizin dinimizdeki yeri de belli.. Dolayısıyla ilk fırsatta dilekçemi verip bu sistemden ayrılacağım...

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi