Editörler : supporters.

Yasaklı
17 Ocak 2017 04:13

2017'de Ekonomiden Beklentiler

2016 yılı çok kötü bir yıl olarak geride kaldı, 2017 ye de hem terör hem de dolar kuru artışları ile kötü başladık ancak yine de umutlar hep canlı...

vsever341
Aday Memur
28 Mart 2017 12:32

Referandumdan çıkacak EVET veya HAYIR kararı ekonomi üzerinde etkili olacak şüphesiz ...

Evet çıkarsa ki , piyasalarda beklenti bu yönde bir iki ay piyasalarda psikolojik iyimser bir hava oluşur . Sanki herşey çok iyiymiş gibi. Dolarda 3,50 TL ye kadar geri çekilme olabilir. Hatta 3,50 altını bile görebilir. Bu geri çekilmenin uzun vadeli yatırım yapmak için fırsat olacağını düşünüyorum . Altında belirgin bir geri çekilme olmaz . Çünkü siyasi gerginlikler olduğu sürece güvenli liman arayışı devam edecektir .

Hayır çıkarsa , sert satışlar olur . Bu durum piyasalarda baskı yaratır. Bu durumda dolar 4 TL sınırına dayanır. Altın fiyatları lise 155 - 160 TL arasını test edeceğini düşünüyorum .

Referandum iptal edilirse ki , bu durum piyasalarda sert satışlara sebep olur. Piyasalarda belirsizlik yaratacağından piyasalar önünü göremez . Piyasalardaki bu sıkıntılı süreç kasım ayına kadar devam eder . Yeniden bir seçim olacak düşüncesiyle ...

Şahsi görüşüm referandumdan Hayır sonucu çıkarsa başkanlık sevdası ile yanıp tutuşan AK Parti hükümetinin başkanlık hayaline kavuşmak için toplum üzerinde elindeki bütün imkanları kullanarak algı operasyonu yapmak için elinden geleni yapacağını düşünüyorum. Yani bunun anlamı bak bak gördünüz mü beni başkan seçmezseniz böyle sıkıntılı şeyler olur ekonomide böyle sıkıntılı durumlar ortaya çıkar gibisinden topluma göz korkusu vermeye çalışacaktır.

Evet kararı çıkarsa Hollanda ,Almanya ,Yunanistan ve diğer bazı AB ülkeleri ile olan dış ilişkilerimizi mecbur kalıp düzeltecek diye düşünüyorum .Sebebine gelince AB ülkeleriyle bu sıkıntılar devam ederse bundan en çok Turizm sektörü darbe yiyecektir . Bunun yanında bu ülkelerle olan dış ticaret ilişkilerimiz olumsuz etkilenecektir . Sadece Almanya'nın Türkiye'ye bir yılda gönderdiği turist sayısının 5 milyon , Hollanda'nın bir yılda gönderdiği turist sayısının ise yaklaşık 1,5 milyon olduğunu düşünürsek iç piyasada sıkıntı olmaması için mecbur kalıp aralarındaki limoni ilişkileri tatlıya bağlamak için uğraşacaklardir . Aynı Rusya ile ilişkilerimizi düzeltmek için çaba sarf ettiği?miz gibi ...

2017.ekonomik.krizi
Daire Başkanı
07 Nisan 2017 14:32

Haklısın bu sefer de başkanlık halk tarafından kabul görmediği için(ki büyük ihtimal öyle olacak)ekonomik krize girdik diyecekler ancak bu sefer çok az kişi hariç bu palavraya kimse kanmayacak.Esnaf,turizmci,sanayici ve halkın çoğunluğu ekonomik kriz kokusunu çoktan aldı zaten.Büyük ihtimal bu yaz ekonomik kriz patlak verir ve her anlamda sıcak günler yaşarız.Sonrası erken genel seçim ve koalisyon hükümeti falan olur herhalde.Ancak ekonomik krizin etkileri hangi hükümet gelirse gelsin en az 4-5 sene kadar devam eder.Eğer bu kriz sırasında Suriye'de Kürt devleti kurulur ve bu terör ülkemize de sıçrarsa Abd mutlaka Türkiye'de de Kürt ve fakir Suriyeli ayaklanmasını başlatmak için elinden geleni yapacaktır.

vsever341, 7 yıl önce

Referandumdan çıkacak EVET veya HAYIR kararı ekonomi üzerinde etkili olacak şüphesiz ...

Evet çıkarsa ki , piyasalarda beklenti bu yönde bir iki ay piyasalarda psikolojik iyimser bir hava oluşur . Sanki herşey çok iyiymiş gibi. Dolarda 3,50 TL ye kadar geri çekilme olabilir. Hatta 3,50 altını bile görebilir. Bu geri çekilmenin uzun vadeli yatırım yapmak için fırsat olacağını düşünüyorum . Altında belirgin bir geri çekilme olmaz . Çünkü siyasi gerginlikler olduğu sürece güvenli liman arayışı devam edecektir .

Hayır çıkarsa , sert satışlar olur . Bu durum piyasalarda baskı yaratır. Bu durumda dolar 4 TL sınırına dayanır. Altın fiyatları lise 155 - 160 TL arasını test edeceğini düşünüyorum .

Referandum iptal edilirse ki , bu durum piyasalarda sert satışlara sebep olur. Piyasalarda belirsizlik yaratacağından piyasalar önünü göremez . Piyasalardaki bu sıkıntılı süreç kasım ayına kadar devam eder . Yeniden bir seçim olacak düşüncesiyle ...

Şahsi görüşüm referandumdan Hayır sonucu çıkarsa başkanlık sevdası ile yanıp tutuşan AK Parti hükümetinin başkanlık hayaline kavuşmak için toplum üzerinde elindeki bütün imkanları kullanarak algı operasyonu yapmak için elinden geleni yapacağını düşünüyorum. Yani bunun anlamı bak bak gördünüz mü beni başkan seçmezseniz böyle sıkıntılı şeyler olur ekonomide böyle sıkıntılı durumlar ortaya çıkar gibisinden topluma göz korkusu vermeye çalışacaktır.

Evet kararı çıkarsa Hollanda ,Almanya ,Yunanistan ve diğer bazı AB ülkeleri ile olan dış ilişkilerimizi mecbur kalıp düzeltecek diye düşünüyorum .Sebebine gelince AB ülkeleriyle bu sıkıntılar devam ederse bundan en çok Turizm sektörü darbe yiyecektir . Bunun yanında bu ülkelerle olan dış ticaret ilişkilerimiz olumsuz etkilenecektir . Sadece Almanya'nın Türkiye'ye bir yılda gönderdiği turist sayısının 5 milyon , Hollanda'nın bir yılda gönderdiği turist sayısının ise yaklaşık 1,5 milyon olduğunu düşünürsek iç piyasada sıkıntı olmaması için mecbur kalıp aralarındaki limoni ilişkileri tatlıya bağlamak için uğraşacaklardir . Aynı Rusya ile ilişkilerimizi düzeltmek için çaba sarf ettiği?miz gibi ...

Mavigökyüzü28
Genel Müdür
07 Nisan 2017 16:53

Türkiye Cumhuriyetine düşmanlık yapanlar, hainlik yapanlar bile sizin kadar olumsuz düşünmüyor.

Ekomomikkriz efendi kasimda yazdıklarınızı yedirim.

Hani iki üç aya kalmaz ülke krize buhrana giriyordu. Şimdi 3ay 5ay , yaza kalmaz diyerek algı yapılıyor

Hiç mi olumlu bir görüş, düşünce olmayacak sizde.

Bu ülkenin önü referandumdan sonra daha da açılacak, daha güzel günler göreceğiz inş.

İçimizdeki İrlandalılar herzaman olduğu gibi yine üzülecekler.

Belkide Hollanda'ya Almanya'ya şimdiden rezervasyon yaptırtmışlardır kimbilir...

Enis30
Memur
09 Nisan 2017 20:47

Temmuz ayının ortası ,dolar kuru 4,5 TL olur..

(Evet ya da hayır çıkması kısa ve orta vadede gidişatı fazla değiştirmeyecek)

vsever341
Aday Memur
10 Nisan 2017 10:54

Evet çıkması durumunda , dolar kurunda 3,50 ' ye kadar geri çekilme okur . Altında dolar kadar düşüş olmaz . Çünkü dünya genelindeki siyasi riskler yüksek ve devam ettiği sürece altında en güçlü destek noktası olan 140 TL ' nın altına düşmez .

Amerika -( İran , Kuzey Kore , Rusya, Çin ) araları limoni

Türkiye - ( İran , Amerika, Hollanda , Almanya , Suriye Esad rejimi ve terör örgütleri ) araları limoni

Kuzey Kore - ( Güney Kore ve Japonya ) araları limoni

Evet çıkarsa , piyasalarda bir iki ay iyimser bir hava oluşur , yerine göre yatay ...

Bu iyimser havadan sonra dolar ve altında tekrar yukarı yönlü hareket meydana gelir .

AKP , EVET ten aldığı moral ve cesaret ile 2019 ' u beklemeden Kasım ayında seçim yapılması için çalışmalar yapacaktır . Piyasalar için sıkıntı .

Evet çıkması durumunda , Türkiye ' den yabancı sermayenin ürün yurt dışına çıkmasına neden olabilir . Bu durum medyada yayılırsa ayıkla pirincin taşını . İşsizlik daha da yükselir . Piyasalarda panik havası oluşur .

Örnek mi istiyorsunuz , Akçansa ' nın en büyük ortağı Alman firması yatırımlarını durdurma kararı aldı . Bunun en büyük sebebi siyasi riskin olmasi , yandaşcıligin olması, medya üzerindeki baskınin artması ve ifade özgürlüğünün olmaması . Yabancı sermaye korkuyor .

Demokrasinin, insan haklarının, hukuk sisteminin ,adaletin, eğitim sisteminin, ifade özgürlüğünün ayaklar altına alındığı bu ülkede sağlıklı bir BAŞKANLIK sistemininin olacağını hayal etmek saçmalıktır .

Yandaşçılik , yalakalık , ötekilesme, gruplaşma da çabası ...

Bunlar sadece gelecek ile ilgili öngörülerim . İnşallah yanılan ben olurum .

Ekopolitik
Aday Memur
10 Nisan 2017 16:59

devlet 16 nisana kilitlendi. devletle beraber özel sektör de kısmen. tüm gelecek tahminlerimiz için 16 nisan referandum sonucu çok belirleyici olacak.

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi