Editörler : crops35
17 Şubat 2017 17:11

Kit lerde mühendis maaşlarının memur maaşlarına oranının günden güne azalması

Evet arkadaşlar KİT lerde çalışan bir mühendis ile 657 li mühendis arasında maaş olarak çok az fark varken ve hatta bazı 657 li mühendis maaşları kitlerde çalışan mühendis maaşlarını geçmişken,kitlerde çalışan memurlar ile 657 li memurlar arasındaki fark ise çok fazla.kitlerde çalışan bir şef 4100-4200 lira alırken,657 li bir şef 3000 lira alıyor.kitlerde çalışan normal memur ise, 657 li memurdan 700 lira fazla alıyor.Birçok risk alan mühendislerimizin ve teknik elemanlarımızın maaşları günden güne eriyor.

gambler2016
Aday Memur
17 Şubat 2017 17:44

Kit muhendisinin maasinin 657 den fazla olmasi gerektigini savunmak yanlis bence. 657den az miktar fazla aliyor kit muhendisi yani 657 ye gore magdur deil. Kit memuru 657memurdan baya fazla aliyor diye muhendislerde mi fazla almali ?

barancan1977
Aday Memur
17 Şubat 2017 18:04

Kit de ücra bir yerde 12 ay vardiya tutan, gecesi gündüzü belli olmayan,bayramlarda bile vardiya tutan,barajların fabrikaların sorumluluğu verilen iş riskinin çok fazla olduğu yerlede çalışan bir mühendis en aşağı 1000 tl daha fazla almalı.cazibeli hale getirmezseniz kitden 657 geçişler çok fazlalaşacak ve kitde çalışan mühendis bulamayacaklar.kitlerin ücra yerlerinde kaçışlar ve sürekli onların yerine yeni personel almaları en güzel örnek..

elekteknik
Aday Memur
17 Şubat 2017 18:20

399 ile 657 eşit olsun ama bir şartla, vergi kesintisi de eşit olacak. 399'da brüt üzerinden vergikes, 657'de taban üzerinden. Sonra vay efendim 399 neden çok alıyor? Neden daha çok vergi veriyor diye soran yok tabii.

muhtar161
Aday Memur
17 Şubat 2017 20:56

Sayın gambler 2016 biz 657 ile karşılastırmıyoruz.Belli ki memursunuz.Kite ilk girdiğimizde idari personel ile teknik personel arasında belli bir maaş varkı vardı olması gereken kadar.Eşit işe eşit ücret dendi kitlerde ki mühendisler 657 ile nerdeyse esitlendi ama ne hikmetse memurlar 657 ile eşitlenmedi.ve biraz daha zorlasalar kitte memur ve mühendis neredeyse aynı maaşı alacak.Kitte ki memur ,657 deki memurdan farklı bir işmi yapıyor acaba.

gambler2016
Aday Memur
17 Şubat 2017 21:55

Evet ayni isi yapiyolar ama burdaki durum kitteki muhendisin az almasi degil kitteki memurun fazla almasidir. Yani bi esitleme talebi olacaksa 657deki memur da kitteki gibi almak istiyorum diyebilir, ayrica tercihlerde maasi iyi diye ille kit diyen muhendisler ucretten sikayet ediyor anlamak güç.

muhtar161, 7 yıl önce

Sayın gambler 2016 biz 657 ile karşılastırmıyoruz.Belli ki memursunuz.Kite ilk girdiğimizde idari personel ile teknik personel arasında belli bir maaş varkı vardı olması gereken kadar.Eşit işe eşit ücret dendi kitlerde ki mühendisler 657 ile nerdeyse esitlendi ama ne hikmetse memurlar 657 ile eşitlenmedi.ve biraz daha zorlasalar kitte memur ve mühendis neredeyse aynı maaşı alacak.Kitte ki memur ,657 deki memurdan farklı bir işmi yapıyor acaba.

muhtar161
Aday Memur
17 Şubat 2017 22:15

Anlattığımı çok iyi anlıyorsunuz ama anlamamazlıktan geliyorsunuz.inşallah hükümetimiz bir çok kitte yeni yapılanmaya gidecek. o zaman teknik elemanın gerçek değeri verilecek.

gambler2016
Aday Memur
18 Şubat 2017 01:05

Genel olarak Esit ise esit ücret mantigi olur her alanda

hboy
Şef
18 Şubat 2017 13:14

bilader sen neyin kafasını yaşıyorsun deyiver hele, hangi 700 tl fazlasıymış o dediğin , ailemde çevremde tonla 657 li memur var , üni.hastanesinde çalışan bi memur arkadaşım hariç maaşı 3.000 tl altı 1 kişi yok , hepsiyle ya aynıyız ya benden 100 küsür tl az alıyorlar , onların avantajı yüzde 27 ye girmiyorlar ben son 3 ay giriyorum ve maaşım 2800 lere düşecek, 657 bakanlıklar vs.de çalışan personelin yükselme şansı fazladır , şef olur uzman olur müd.yrd. olur,müdür olur 2-3 senede onbinlerce kadro boşalır,sürekli yeni kadrolar açılır , 399 da 5-10 senede 1 sınav olur az sayıda kadroya atanamadan memur olarak emekli olur gidersin , sürekli özelleştirme sopası ensendedir plan yapamazsın genelde benim gibi taşrada çalışırsın ama tekniklerin faydalandığı arazi ücretinden faydalanamazsın , arazide 10 mühendis varsa büroda 100 mühendis tekniker vardır ama hepsi arazide gösterilir yüksek ücret alırken idari personelde bu olmaz ,657 li personel hem ilin hem ilçelerin merkezinde çalışırken 399 personelin yüzde 70 i taşrada ilçelerin ya kıyısında ya uzağında çalışır , ağzımı bozmak istemiyor burda bırakıyorum , senin kafayla senin tezine göre yorum yapacak olursam 657 li emsallerinden fazla çalışan ve sorumluluğu fazla olan 399 kurumda çalışan en fazla yüzde 15 oranındaki teknik personel için maaşların artırılması abesle iştigaldir ,bu cevabın senin kafan için yoksa adaletli olan hala getirilemeyen performans sistemidir , öyle idari daha doğrusu kendi açımdam mali personel varki senin aldığın maaştan fazlasını hakediyor , yüklendikleri işi ve sorumluluğu bilsen ettiğin laf kalabalığından utanırsın ,

burayı okuyan bi yetkili varsa şu kadarını söyliyim eşit işe eşit ücret masalından vazgeçip herkesin yaptığı iş ve sorumluluğa göre maaş alma düzenlemesinin yolunu açın artık , aynı birimde çalışan personelin bile iş yükü arasında dağlar kadar fark var , akşama kadar yan gelip yatan memurla utanmasa mesaiye bırakılacak mali sorumluluğu olan, günde en az 20-30 sorunlu cezai müeyyidesi olan evrak kapatan personelin maaşında belirgin fark olmalı , bunu mühendisede uyarlayabilirsiniz , araziden gelemeyen sorumluluğu olan normal iş yükünden fazla çalışan mühendisle büroda tablo dolduran araziye günde 1 çıkan belki çıkmayan rahtta mühendisin arasındada belirgin maaş farkı olmalı ,

bu dediğimi yapacak olan sistem performans sistemidir , lütfen en kısa sürede bu sorunu çözün, adalet kul hakkı memuriyette en önemli şeydir

fns71
Memur
19 Şubat 2017 13:59

hboy sende tekniker veya mühendis olsaydın.Kitte memurlar hangi kısımlarda çalışıyor.İdari işler veya Ticaret.Diğer bütün sorumluluklar teknik kısımda.

Mr.Clerk
Aday Memur
19 Şubat 2017 17:13

fns71 o zaman sende 657 de başlasaydın oldu mu

fns71
Memur
19 Şubat 2017 17:58

Mr.Clerk ben 657 olarakta çalıştım.Sen bi dene istersen farkı görürsün.Benim için hiç bir değişiklik olmadı.

dehele
Şef
20 Şubat 2017 14:50

Arkadaşlar güzel bir kıyaslama yapmışlar. Maaşları kopyalayamadım. Engelleme var sitede galiba.

Yorum sizlerin

.....

21 Şubat 2017 16:00

tabiki azalacak neticede sendika idari kesimin elinde...

iras
Genel Müdür
21 Şubat 2017 17:10

günden güne eriyen herkesin maaşı sadece seninki erimiyor. 4500 alıyorsun yetmiyorsa yetenekliysen geç özele istediğin maaşı al.kit te çalışan bir mühendis 1 yıl ücretsiz izin aldı özel firmayla anlaştı 12000 bin civarı bir ücrete varsa böyle yeteneklerin kit yönetmeliği kolaylık sağlıyor sen dert etme .

fns71
Memur
21 Şubat 2017 22:05

iras kardeş emin ol kendim ve çevremde yetenekli çok mühendis var ama memur olarak özelden sonra devlete girdiler.Ben 2009 yılında cezayirde 3000 dolara çalışıyordum. Dolar kuru o zaman 1,56 falandı. Neden bıraktın diyeceksin düzenli bir hayat için.Para kazanıosun ama bir düzenin yok.Evlisin eşin yanında yok çocuk yanında yok aile yanında yok problem.Düşünsene çocuğun hastalansa hiçbirşey elinden gelmiyor.Bu sebeplerden çoğu mühendis devleti tercih edio emin ol.Diyorsun ki yeteneklerine güveniyorsa özele geç.Bu doğru bi yaklaşım değil burda önemli olan adalet kardeşim.Sen kendi maaşına razısınki mühendislere özeli teklif ediyosun. Çünkü sende biliyosun ki sana özelde bu parayı vermezler.Çözüm bumu yani işine gelmiyorsa özele geç.

kitpersoneli
Memur
22 Şubat 2017 08:56

Şu konuyu kaç gündür görmezden geliyorum, ama zıvanadan çıktınız. Kitlerde sizin yaptığınız mühendislik değil kontrolörlüktür. Bikere burada anlaşalım.

Hadi bunu geçtik, kardeşim oransal zam verilen bir sistemde mühendis maaşı memura karşı nasıl eriyor bana bunu açıklayın.

4500 alan mühendis %3 zam alnca 135 TL almış oluyor.

3150 alan memur %3 zam alnca 95 TL almş oluyor.

bu şekilde makas kapanmıyor aksine daha da açılıyor.

Ayrıca oransal zamdan haricen ek ödemelerinze 10 puan eklendi, arazi tazminatı geldi mühendislere. aylık 250 tl gibi bir ek zama tekabül eder bunlar.

Lisans mezunu bir memurla mühendis arasında en az 1400TL fark var.

Daha ne kadar olsun istersiniz?

Hükümet yeni düzenlemeye gidince teknik elemanın gerçek değeri çıkacakmış.. Bunu diyen arkadaş 10.000 lira mı almayı bekliyorsun? Boğaziçi mezunumusun ne meziyetin var bukadar?

Boş hayalleri bırak aldığn maaşın değerini bil.

Bırakın memurun maaşını kompleks yapmayıda işinize bakın, taşeronlar hakediş bekliyordur.

iras
Genel Müdür
22 Şubat 2017 09:07

ben maaşımdan memnun değilim konuyu açan arkadaşın ülkenin ekonomisinin kötülüğünü kitte çalışan memur maaşı üzerinden kendine yontmasına karşıyım.bak lafa bak kitte calışan memur 657 liden fazla alıyor ama kit mühendisi 657 den fazla alamıyor.bu konuyu nasıl söylersin madem ben kit personeliyim 657 li adamdan elbet fazla almam gerekir dersin hiç bıdı bıdı yapıp yolu çevirmessin.yada hakim savcılara tek kalemde 2700 lira zam yapılmasını eleştirirsin onun üzerinden düşünceni acıklarsın yada 2 yıllık okul mezunu çevik kuvvet polisinin 4200 alıyorken yılların mühendisi milyonluk hakedişlere imza atan kit mühendisi neden 4500 alıyor dersin.herşey zamlandı ben 3200 alıyorum 1-2 aya 3000 e düşer yılsonu zaten 2800 ü bulur.asgari ücretin 1400 yapılması ve vergi dilimlerinden aynı oranın yansıtılmaması maaşları eritti hele son 2 aydır zam gelmeyen ürün yok herşey %15-%20 zamlandı ülker smart kek vardı çocukların yediği 1 liraydı 1,25 oldu.var mı böyle bir zam.2002 yılında istanbulda öğrenciyken 5 liraya 4 tane kırmızı tuborg 1 paket winston soft 120 gr lıkta kabak çekirdeği alabiliyordum şimdi bazıları içme kardeşim diyecek içmessek ne olacak 10 liralık sigarada 8lira vergi alan devlet ben sigarayı bırakınca yada şişesinden 6 lira vergi aldığı bira yı ben içmeyince peki deyip oturacak mı herkesin kullandığı ürünlerdeki vergileri çoşturacak.neyse konu uzun asıl sorun yurt dışında asgari ücretlinin benden daha refah içinde yaşaması ben özelde çalştım 5 yıl .uluslararı nakliyede de tekstildede ilaç sektöründede.ben patron sevmiyorum anlaşamıyorum o yüzden devlete geçtim

fns71, 7 yıl önce

iras kardeş emin ol kendim ve çevremde yetenekli çok mühendis var ama memur olarak özelden sonra devlete girdiler.Ben 2009 yılında cezayirde 3000 dolara çalışıyordum. Dolar kuru o zaman 1,56 falandı. Neden bıraktın diyeceksin düzenli bir hayat için.Para kazanıosun ama bir düzenin yok.Evlisin eşin yanında yok çocuk yanında yok aile yanında yok problem.Düşünsene çocuğun hastalansa hiçbirşey elinden gelmiyor.Bu sebeplerden çoğu mühendis devleti tercih edio emin ol.Diyorsun ki yeteneklerine güveniyorsa özele geç.Bu doğru bi yaklaşım değil burda önemli olan adalet kardeşim.Sen kendi maaşına razısınki mühendislere özeli teklif ediyosun. Çünkü sende biliyosun ki sana özelde bu parayı vermezler.Çözüm bumu yani işine gelmiyorsa özele geç.

westinn
Aday Memur
22 Şubat 2017 09:16

Aynen kaç gündür bende ses etmiyim diyip kendimi tutuyorum bugün görünce artık yazayım dedim baktım yazmışsınız net olarak. Benim anlam veremediğim de bu zaten aynı kurumun içinde memur ile arasında 1400-1500 TL fark var ve günden güne eriyor yazmış. Düşünebilen bir insan arkadaşı dikkate alıp cevap yazıp konuyu canı tutmamalı bile ama insan dayanamıyor bu tür saçmalıklara.

kitpersoneli, 7 yıl önce

Şu konuyu kaç gündür görmezden geliyorum, ama zıvanadan çıktınız. Kitlerde sizin yaptığınız mühendislik değil kontrolörlüktür. Bikere burada anlaşalım.

Hadi bunu geçtik, kardeşim oransal zam verilen bir sistemde mühendis maaşı memura karşı nasıl eriyor bana bunu açıklayın.

4500 alan mühendis %3 zam alnca 135 TL almış oluyor.

3150 alan memur %3 zam alnca 95 TL almş oluyor.

bu şekilde makas kapanmıyor aksine daha da açılıyor.

Ayrıca oransal zamdan haricen ek ödemelerinze 10 puan eklendi, arazi tazminatı geldi mühendislere. aylık 250 tl gibi bir ek zama tekabül eder bunlar.

Lisans mezunu bir memurla mühendis arasında en az 1400TL fark var.

Daha ne kadar olsun istersiniz?

Hükümet yeni düzenlemeye gidince teknik elemanın gerçek değeri çıkacakmış.. Bunu diyen arkadaş 10.000 lira mı almayı bekliyorsun? Boğaziçi mezunumusun ne meziyetin var bukadar?

Boş hayalleri bırak aldığn maaşın değerini bil.

Bırakın memurun maaşını kompleks yapmayıda işinize bakın, taşeronlar hakediş bekliyordur.

22 Şubat 2017 10:26

muhtar161 sen neyin kafasını yaşıyorsun bu nasıl bir konu utanmasan memurlar şefler maaş almasınlar diyeceksin

senki; mühendis olarak maaşına 400 - 500 tl zam almışsın idari personel alamamış.

senki; mühendis olarak arazi tazminatı almışsın idari personel alamamış.

senki; mühendis olarak helikopter tazminatı almışsın idari personel alamamış.

senki; mühendis olarak yüksek gerilim tazminatı almışsın idari personel alamamış.

senki; mühendis olarak toplamda gelirini 1000 tl ye yakın artırmışsın idari personel ise 100 tl bile artıramamış

fazla mesaiyi harcırahı hepsini sen alıyorsun birde utanmadan idari personelin tek aldığı maaşa göz dikmişsin yazıklar olsun yazıklar olsun yazılar olsun

22 Şubat 2017 10:36

Mühendislerde işlerinin zorluğundan yakınıp duruyorlar madem zor geliyor yapma kardeşim istifanı ver git seni tutan yok her işin zorluğu var bir tek mühendisi işi zor değil bilakis keyifli bir iş mühendislik. bence güvenlik görevlisinin idari memurların şeflerin müdürlerin işi mühendislerin işinden daha zor ve ağır sorumlulukları daha fazla...

Toplam 63 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi