Editörler : E.Kayı Han
04 Mart 2017 14:17

Tecrübeli arkadaşlar, hac mulakatında ne soruluyor

paylaşırsanız seviniriz

Mahzun_
Müsteşar
04 Mart 2017 18:01

Ben girdiğimde ne sordular hatırladıklarımı yazayım.

1-Yüzüne bir kaç satır.

2-Okuduğum yerin meali.

3-Bir adet ezber, Nebe suresi.

4-Tavafın vacipleri.

5-Müzdelife vakfesinin vacibi

6-İhram yasakları ile ilgili bir soru

7-İhramlıyken Sabun kullanabilirmi

8-Haccın farzları yada vacibini sormuştu

9- Yemin çeşitlerinin hepsini sordu.

10-"Biz hava alanına gidiyoruz" Arapçası nedir?

Bir kaç soru daha vardı hac ilmihalinden.

En az 6-7 tane hac ilmihalinden soru gelir.

Başka arkadaşlara, pasaportumu kaybettim, 2 tane hacı kayboldu, Asansör bozuk, odamdaki tuvalet tıkalı, anahtarımı odanın içinde oturdum, kral fahd hastanesine nasıl gidebilirim, şöför bey klimayı çalıştırırmısın, klimayı kısarmısın, Hareme nasıl gidebilirim, gibi şeylerin arapçasını sormuşlardı.

ayrıca Mekke ve medinede ki ziyater yerleri neler onları sormuşlardı.

Hacla alakalı herşeyi bilmek şart kısaca.

muharras
Yasaklı
04 Mart 2017 19:49

mahzun hocam hacca gidebildin mi peki

lastship
Şef
05 Mart 2017 02:14

Hocam yok artık diyorum biras daha zorlasalar bayilacakmissin gibi hissettim :)

Mahzun_, 7 yıl önce

Ben girdiğimde ne sordular hatırladıklarımı yazayım.

1-Yüzüne bir kaç satır.

2-Okuduğum yerin meali.

3-Bir adet ezber, Nebe suresi.

4-Tavafın vacipleri.

5-Müzdelife vakfesinin vacibi

6-İhram yasakları ile ilgili bir soru

7-İhramlıyken Sabun kullanabilirmi

8-Haccın farzları yada vacibini sormuştu

9- Yemin çeşitlerinin hepsini sordu.

10-"Biz hava alanına gidiyoruz" Arapçası nedir?

Bir kaç soru daha vardı hac ilmihalinden.

En az 6-7 tane hac ilmihalinden soru gelir.

Başka arkadaşlara, pasaportumu kaybettim, 2 tane hacı kayboldu, Asansör bozuk, odamdaki tuvalet tıkalı, anahtarımı odanın içinde oturdum, kral fahd hastanesine nasıl gidebilirim, şöför bey klimayı çalıştırırmısın, klimayı kısarmısın, Hareme nasıl gidebilirim, gibi şeylerin arapçasını sormuşlardı.

ayrıca Mekke ve medinede ki ziyater yerleri neler onları sormuşlardı.

Hacla alakalı herşeyi bilmek şart kısaca.

Hikmete ram ol
Aday Memur
05 Mart 2017 19:37

teşekkürler mahsun hocam . güzel bilgiler başka yok mu arkadaşlar

Mahzun_
Müsteşar
05 Mart 2017 22:08

Valla hocam ben mülakata girdiğimde heyecan vardı. Hac ilmihalini iyi çalışmıştım, 11 civarında toplamda soru sordular8 kadarı hac ilmihalindendi. Toplamda 2 soru bilemedim 1 tanesini yarım bildim. kalanını bildim.

2015 te girmiştim hac sınavına, geçen sene de başvurdum ama umre çıktığı için girmedim sınava. 2015 te mülakatta 79 ortalamam vardı ama MBSTS düşük olduğu için yedeklerde kaldım 5 ci yedektim gidemedim.4 yedek gitti. O yıl son kez 1 haftalık eğitim umresi yapmışlardı. Geçen sene bugünlerde martta umredeydim 20 günlük umreye gönderdiler. Bu yılda Girecez bakalım nasipse.

Kısmetimizde varsa olur, yoksa olmaz artık napalım.

lastship, 7 yıl önce

Hocam yok artık diyorum biras daha zorlasalar bayilacakmissin gibi hissettim :)

yusarsifysf
Aday Memur
10 Mart 2017 18:47

1. Hafızlıktan bir soru geldi,

2. Okuduğum ayetin meali,

3. İhramın vacipleri,

4. Arafat vakfesinin vacibi,

5. Dem gerektiren bir ihlal sonucu kesilmesi gereken kurban nerede kesilmelidir,

5. "Akşam saat altıda" ve "Hastaneye gitmek istiyorum" ifadelerinin Arapça söylenişi.

tahsin89
Memur
11 Mart 2017 12:50

Bugün Bursa da girdim hocalarım önce yuzune okuduk sonra Hucurat süretimden ezber sonra K.Kerim'in özellikleri teamül nedir tavafin vacipleri nelerdir bide burda nama kilmamizz mümkün müdür arapca istediler o kadar Rabbim hayırlısını versin

Mahzun_
Müsteşar
11 Mart 2017 12:56

Tahsin hocam biraz daha açarmısın nasıl sorular vardı. Yani Arapça olarak ne sordular. Başka bişey sordular mı.?

yusb
Memur
11 Mart 2017 16:43

bende bugün ankara da girdim

1 yüzünden okuma

2 ezber

3 bi sayfayı aç ilk ayetin tecvidleri

4 yüzüne okuduğun ayetin meali

5 kıran haccını anlat

6 kıran haccında işlenen ceza için kaç dem gerekir

7 saçları traş edip ihramdan çıkmanın hükmü nedir

8 meyve satın almak istiyorum arapça olarak söyle

herkese başarılar

Hikmete ram ol
Aday Memur
12 Mart 2017 21:16

EYVALLAH

verda43
Memur
13 Mart 2017 05:50

Hocam ben de 2015 te umreye gorevlı gıttım. Hacca başvurabilmek ıcın arada 3 yıl sartı var. Ben ıkı yıldır basvuramadım

Mahzun_, 7 yıl önce

Valla hocam ben mülakata girdiğimde heyecan vardı. Hac ilmihalini iyi çalışmıştım, 11 civarında toplamda soru sordular8 kadarı hac ilmihalindendi. Toplamda 2 soru bilemedim 1 tanesini yarım bildim. kalanını bildim.

2015 te girmiştim hac sınavına, geçen sene de başvurdum ama umre çıktığı için girmedim sınava. 2015 te mülakatta 79 ortalamam vardı ama MBSTS düşük olduğu için yedeklerde kaldım 5 ci yedektim gidemedim.4 yedek gitti. O yıl son kez 1 haftalık eğitim umresi yapmışlardı. Geçen sene bugünlerde martta umredeydim 20 günlük umreye gönderdiler. Bu yılda Girecez bakalım nasipse.

Kısmetimizde varsa olur, yoksa olmaz artık napalım.

muharras
Yasaklı
13 Mart 2017 07:45

Verda hocam umreye görevli gittiyseniz 3 yıl bekleme şartı yok zaten basvurabilme şartlarından birisi son 3 yıl içerisinde umreye gitmiş olmak ben geçen sene umreye görevli gittim bu sene de hacca basvurdum perşembe günü mulakatim var

verda43
Memur
13 Mart 2017 19:06

Hocam ne kadar gıttıysem muftuluge 2018 den once gıdemezsın defıler. Puanım da fena degıldı yanı. Bugun hep kotu haberler alfım hayırlısı inşaallah. Yurtdışı sınavının beklıyordum ondan da haberım olmadı. Nasıp...

muharras, 7 yıl önce

Verda hocam umreye görevli gittiyseniz 3 yıl bekleme şartı yok zaten basvurabilme şartlarından birisi son 3 yıl içerisinde umreye gitmiş olmak ben geçen sene umreye görevli gittim bu sene de hacca basvurdum perşembe günü mulakatim var

Mahzun_
Müsteşar
13 Mart 2017 19:15

Hocam Hac Başvuru şartlarında Daha önce Umreye gitmiş olmak maddesi vardı. Yani Müftülük personeli eğer geçen ay böyle bir cevap verdiyse büyük hata yapmış demektir. Hakkınıza girmişler, yanlış bilgi vermişler.

Ben müftülüğe hiç sormadım şahsen. Hac.gov.tr den şartlara baktım başvuruyu yaptım.

Hayırlısı olsun ne diyelim.

verda43, 7 yıl önce

Hocam ne kadar gıttıysem muftuluge 2018 den once gıdemezsın defıler. Puanım da fena degıldı yanı. Bugun hep kotu haberler alfım hayırlısı inşaallah. Yurtdışı sınavının beklıyordum ondan da haberım olmadı. Nasıp...

muharras
Yasaklı
13 Mart 2017 20:02

Gideceksin o müftülük personeline bir dava acacaksin ardından kaymakamlığa dilekçe vereceksin soruşturma açılsın ardından diyanete bir dilekçe vereceksin vs bu kadar savsaklama bir iş yapılmaz bende şahsen muftuluge gitmeden internet üzerinden başvurdum keşke şartlara baksaydiniz hocam yazılı şartlar ile müftülük sözü cakisirsa ya il muftulugunu ararım ya da diyaneti en kötü buraya sorarım

verda43
Memur
14 Mart 2017 07:29

Toplantı da sef okuyunxa arkadaslar hadı ıyısın gıdıyorsun dedıler sonrasında bırebır gorusunce 2018 dedıler. Rabbım o zaman cagurmamıs mısafırı olamayacagız. İnşaallah sizler olursunuz hocalarım

Mahzun_, 7 yıl önce

Hocam Hac Başvuru şartlarında Daha önce Umreye gitmiş olmak maddesi vardı. Yani Müftülük personeli eğer geçen ay böyle bir cevap verdiyse büyük hata yapmış demektir. Hakkınıza girmişler, yanlış bilgi vermişler.

Ben müftülüğe hiç sormadım şahsen. Hac.gov.tr den şartlara baktım başvuruyu yaptım.

Hayırlısı olsun ne diyelim.

verda43
Memur
14 Mart 2017 07:32

Hocam bence pıre yuzunden yorgan yakılmaz. Personelımız allah razı olsun cok ıyıdır. Bızım ıcın cabalıyorlar. Rabbım oyle ıstedı sankı cunku uc yıldır 2018 cevabını alıyorum

muharras, 7 yıl önce

Gideceksin o müftülük personeline bir dava acacaksin ardından kaymakamlığa dilekçe vereceksin soruşturma açılsın ardından diyanete bir dilekçe vereceksin vs bu kadar savsaklama bir iş yapılmaz bende şahsen muftuluge gitmeden internet üzerinden başvurdum keşke şartlara baksaydiniz hocam yazılı şartlar ile müftülük sözü cakisirsa ya il muftulugunu ararım ya da diyaneti en kötü buraya sorarım

sairden
Şef
14 Mart 2017 19:50

mülakatın son gününü bilen var mı

Mahzun_
Müsteşar
14 Mart 2017 21:03

Hocam son günü bilmiyorum ama benim mülakat 25 martta. Yani mart sonu olabilir sanki.

sairden, 7 yıl önce

mülakatın son gününü bilen var mı

Mahzun_
Müsteşar
16 Mart 2017 19:02

Arkadaşlar başka giren yokmu hac sınavına

Toplam 54 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi