Editörler : crops35
09 Mart 2017 13:16

Muhendislik mezunu ile teknik yüksek okul mezununun teknisyen olarak atayan kurum

Adalet Bakanligi Ceza Tevkifevleri Genel Mudurlugu nun teknisyen alimlarindaki hukuksuzluklari şikayet etmek istiyorum. Adalet Komisyonu Baskanliginin bilgisayar teknisyeni alımını örnek göstermek istiyorum. Aday meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunu olmadan bilgisayar muhendisligi diplomasi ve lisans kpss puani ile bilgisayar teknisyenligini kazanmaktadır. Aday meslek lisesi inşaat mezunu olmamasina rağmen insaat teknikerligi diplomasi ve önlisans Kpss puani ile insaat teknisyenligini kazanmaktadır. Aday meslek lisesi sihhi tesisat bolumu mezunu olmadan tesisat ogretmenligi diplomasi ve lisans kpss puani ile tesisat teknisyeni olmaktadır. Aday meslek lisesi elektrik mezunu olmadan onlisans elektrik teknikerligi diplomasi ve önlisans kpss puani ile elektrik teknisyeni olarak atanmaktadir. Kamu görevlerine ilk defa alınacak memurlar hakkındaki mevzuata ,Kpss kilavuzuna ve teknik okullara unvan verilmesi hakkindaki mevzuatına aykırı olan atamaların iptal edilmesini istiyorum. Daha öncelerden şartları tutmadığı halde teknisyen olarak atanmis kişilerin memuriyet şartlarını kaybettiği için atamalarının iptal edilmesini talep ediyorum. Cunku kpss mevzuatina göre kişi en üst ogrenimden sınava girer ve en ust ogrenimden tercih yapar. Bilgisayar muhendisligi mezunu aday lisans kpss ye girip muhendis kadrolarını tercih eder. Onlisans tesisat teknikeri onlisans kpss ye girip tesisat teknikerligi kadrolarını terih eder. Meslek lisesi mezunu teknisyen ,önlisans mezunu tekniker , lisans mezunu muhendis unvanını hak kazanır. Düz lise mezunu adayin teknikerligi yada muhendislik bitirmesi adaya teksiyen unvani vermez. Bu yuzden bu sekilde yapilan alımlar hukuksuzdur. Kanuna aykiri olan atamalarin iptal edilmesini talep ediyorum

fedakar_
Memur
20 Mart 2017 13:52

adam mühendislik bitirmiş teknisyenlik yapamaz diyorsun..neyın kafasını yaşıyon ne içiyon sen ya

biyologkafkas
Genel Müdür
20 Mart 2017 21:33

Ya arkadaş ben birşey icmiyorum iddasai ediyorum. Inanmiyorsan ceza tevkifevleri genel müdürlüğünü ara sor adalet komisyonu başkanlıkları bu sekilde alım yapmaktadır. Bende yanlış alımlar iptal edilsin diyorum. Böyle alım olmaz diyorum. Teknikerligi mezunu onlisans kpss puani ile nasıl teknisyen atanır. Muhendislik mezunu lisans kpss puani ile nasıl teknisyen okarak atanır diye isyan ediyorum. Teknik ogretmen lisans kpss puani ile nasıl teknisyen olarak atanır diye isyan ediyorum. Inanmiuorsan tarsus adalet komisyonu başkanlığının ilanına bakanligi orada muhendisin nasıl teknisyen olarak arandığında bak

h_kalay
Aday Memur
26 Mart 2017 13:13

Anlayabileceğiniz bir cevap vermek isterim adamın biri ehliyet sınavına girip e sınıfı ehliyet alıyor. Tır kullanıyor sonra siz diyorsunuz ki sen Tır şöförü sün taksi kullanamazsın bu nasıl mantık dışı ise sizin görüşünüz de o derece mantıksız. Adadam teknik eğitim bitirmiş yani lise düzeyine tur bindirmiş. İsyan edip karşı cıkmak yerine zamanınızı kpss ye çalışarak harcamak daha faydalı olur

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
26 Mart 2017 13:32

Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6. maddesinin 11. bendi şöyledir:

"11) (Değişik:RG-14/7/2012-28353) Mühendis kadrolarına atanabilmek için, en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak; tekniker kadrolarına atanabilmek için en az meslek yüksek okullarının ilgili bölümlerinden mezun olmak; teknisyen ve teknik ressam kadrolarına atanabilmek için de EN AZ meslek liseleri veya teknik liselerin ilgili bölümlerinden mezun olmak,"

Gördüğünüz gibi teknisyen kadrosuna atanabilmek için "EN AZ MESLEK LİSESİ" mezunu olmak gerekiyor. Bu hüküm uyarınca örneğin Elektrik Mühendisinin Elektrik Teknisyeni ya da Elektrik Teknikeri kadrosuna atanması yönetmeliğe uygundur.

http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.5015&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=adalet%20bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1

Ayrıca benzer ifade görevde yükselme yönetmeliğinde de yer almaktadır:

d) Teknik Ressam, Teknisyen kadrolarına atanabilmek için;

1) Bu unvanları veren yüksek okul, meslek liseleri veya teknik liselerin ilgili bölümlerinden mezun olmak,

2) Yapılan unvan değişikliği sınavında başarılı olmak,

e) Tekniker kadrosuna atanabilmek için;

1) En az iki yıl süreli mesleki veya teknik yüksek öğrenim mezunu olmak,

2) Yapılan unvan değişikliği sınavında başarılı olmak,

gerekir.

http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.9468&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=adalet%20bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1

biyologkafkas
Genel Müdür
26 Mart 2017 14:40

Bimere adalet bakanlihina gonerilmek üzere dilekce yazdık. Bakalım nasıl bir cevap gelecek sizler ile pahlasilavaktir.

biyologkafkas
Genel Müdür
26 Mart 2017 16:47

Meslek lisesinin hakkını yiyorsunuz. Teknisyen kadrolarına kadrolarına lisesi mezunları atanır. Muhendislik mezunu yüksek okulu mezunu ve teknik ogretmen atanamaz. Gidin kendi işinizi yapın. Muhendislik mezunuysab muhendis olarak atanabilirmi teknik ogretmensen ogretmen olarak atanmak teknik yüksek okulu mezunu tekniker mezunu atan sana kim bişey der kurnaz başkasının hakkını yemek gözün doysun kendi kadrona atan bu duruumu çözeceğim yok böyle uyaniklik. Meslek lisesi mezunjnun kafası kel mi kendini uyanik sanma

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
26 Mart 2017 17:07

Bunları kime hitaben yazdınız?

biyologkafkas, 7 yıl önce

Meslek lisesinin hakkını yiyorsunuz. Teknisyen kadrolarına kadrolarına lisesi mezunları atanır. Muhendislik mezunu yüksek okulu mezunu ve teknik ogretmen atanamaz. Gidin kendi işinizi yapın. Muhendislik mezunuysab muhendis olarak atanabilirmi teknik ogretmensen ogretmen olarak atanmak teknik yüksek okulu mezunu tekniker mezunu atan sana kim bişey der kurnaz başkasının hakkını yemek gözün doysun kendi kadrona atan bu duruumu çözeceğim yok böyle uyaniklik. Meslek lisesi mezunjnun kafası kel mi kendini uyanik sanma

biyologkafkas
Genel Müdür
26 Mart 2017 17:24

Muhendislik mezunu olup ta teknisyen olarak atanmak isteyen üyeye teknik ogretmen olupta teknisyen olarak atanmak isteyene teknisyen kadrosun meslek lisesi mezunu adayın başvuracağı kadrodur. Muhendis ve teknik yüksek okul mezunu teknisyen kadrolarina basvuramaz

biyologkafkas
Genel Müdür
26 Mart 2017 17:27

Yusuf yildirim merkezi atama ile muhendislik mezunu teknisyen kadrosuna basvurabilirmi teknik ogretmen teknisyen kadrosuna başvurabilir mi tekniker lik mezunu teknisyen kadrosuna başvurabilir mi

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
27 Mart 2017 08:21

Yönetmelik hükmünü yukarda verdim, doğru ya da yanlış, yönetmeliğe uygundur.

Yusuf yildirim merkezi atama ile muhendislik mezunu teknisyen kadrosuna basvurabilirmi teknik ogretmen teknisyen kadrosuna başvurabilir mi tekniker lik mezunu teknisyen kadrosuna başvurabilir mi

biyologkafkas
Genel Müdür
27 Mart 2017 12:52

Itiraz durumunda yada dava açılması durumunda bu işi duzenleyeceklerdir. Sadece bir kurumun bolyle düzenlemesi var. Bir kac kişinin itirazı ile hukuki duruma uygun hala getirilebilri

urukhaie
Şef
27 Mart 2017 16:05

2015/2 atanmasına kadar bu dediğiniz alt öğretimden atanma vardı. 2016/1 den itibaren kaldırıldı. Şu an tekrar gelmesi gündemde

biyologkafkas
Genel Müdür
27 Mart 2017 16:48

Lisesi düz lise mezunu olupta muhendislik fakulyesi bitiren nasıl alt ogrenimden teknisyen olacak

Lisesi düz lise mezunu olup teknik ogretmenlik bitiren alt ogrenimden nasıl teknisyen olacak

Lisesi düz lise olan yüksek okulu teknikerlik nitirirse alt ogrenimden nasıl teknisyen olacak

Böyle bir durum mümkün değildir mevzuata aykırı bir durum. Kişi teknisyen unvanını almadan nasıl üst okul bitirdi di diye yeknisyen olabilir.

Dediğin durumun geleceğine inaiuorum. Kim derse yanlış der. Umutla oynamasinlar...bu anlattığım alt tercih olamaz adayın lisesi teknik lise değil ki zaten

urukhaie
Şef
27 Mart 2017 17:51

Bu söylediğim alt öğrenim durumu : teknik lise, teknik önlisans ve sağlık lisesi çıkışlılar içindir. Teknik ve sağlık hizmetleri diye geçer. Düz liseler bunlara dahil değildir. Tekrar söylüyorum 2016/1 merkezi atamasına kadar bu vardı. Şu an yok, fakat gelmesi tekrar gündemde !!!

biyologkafkas
Genel Müdür
27 Mart 2017 18:48

Kardeşim senin dediğin şöyledir. Bir kişi hem meslek lisesi hem meslek yüksek okulu hemde muhendislik mezunu olsun. Aday lisans duzeyi sınava girip lisedeki teknisyen unvanına başvuruları bir ara kabil ettiler.

Bir kişi meslej lisesi mezunu olup açık ogfetim işletme bitirdiğini varsayalım. Aday lisans duzeyi sınava girip lisans puani ile teknisyen kadrosuna başvuruları bir yıl kabul ettiler. Lakin danistay idari dava kurulu iptal edince böyle alimi kapattılar.

Benim dediğim bu degil ki

Aday meslek lisesi mezunu olmadan lisans muhendislkk diplomasi ve kpss lisans puani ile teknisyen olarakataniyor

28 Mart 2017 13:43

Keşke alt ogrenimdn tercih tekrar gelse 2 yillik haberlesme okuduk atama yok ama lisedn elektrk bitirdim bir suru alım var lise elektrikten adelet mi bu adamı okumamaya sevk ediyolar

biyologkafkas
Genel Müdür
29 Mart 2017 12:19

Memurlar net ana sayfada sorunun cevabını bulunmaktadur

biyologkafkas
Genel Müdür
12 Nisan 2017 16:50

Herkes okuyor ama yanlış anlıyor. Mevzuatta diyorki aday teknisyen olması için bir kere meslek lisesi mezunu olması gerekir diyor. En az demekle yani bir kere aday meslek lisesi olacak diyor. Daha sonra meslek lisesi üzerine işletme maliye mühendislik meslek yüksek okulu mezunu olanlarda başvurabilir diyor. Ama en az bir tane meslek lisesi diplomasi olacak diyor.

Tüm adalet komisyonu başkanlıkları bi durumu iyi anlamadigi için mühendisi teknisyen olarak atıyor. Kardeşim sorsana senin meslek lisesi diplomanın var mi diye

Adam yüksek okul mezunu adamı teknisyen okarak alıyorsun. Adama sorsana meslek lisesi diplomanın var mi diye

Böyle saçmalık mi olur.

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi