Editörler : "eskiyara"Pangaea
21 Mart 2017 23:42

Meb, il meb, sendika cevap veremedi

Değerli arkadaşlar, bir soruyla karşı karşıyayım fakat ne bakanlık, ne ilçe ne de sendika cevap veremedi.

Benim eşim öğretmen arkadaşlar, zorunlu hizmeti varken eş durumu yaptık ve yanıma geldi (2015'te).

Şu aralar benim işten çıkma durumum var. Eğer ben işten ayrılırsam, eş durumu kriterlerini sağlayamıyoruz, fakat ne oluyor durum nasıl ilerliyor? eşimin eş durumu nasıl etkileniyor bu konuda daha önce bilgisi olan biri var mı?

İnternette araştırdım bulamadım, forumda araştırdım -belki de vardır- fakat bulamadım.

Daha önce sorulmuş bir konu ise kusuruma bakmayın.

Cevaplarınızı dört gözle bekliyorum.

teşekkür ediyorum.

AzizBaşkomiser
Kapalı
22 Mart 2017 15:30

bence eş durumu etkilenmez. ancak zorunlu hizmetini tamamlamamışsa ya da şu an zorunlu hizmet sayılan bir yerde görev yapmıyorsa öncelikle bulunduğu ilde zorunlu hizmet olan okullara gönderilir.

Nurullah4335
Daire Başkanı
22 Mart 2017 17:14

Hocam eğer eşiniz zorunlu hizmet olan bir yere atanmışsa hiç sorun değil. Devam eder orda. Ama zorunlu hizmet olmayan bir yere atanmışsa Nisan sonu Mayıs başında normlar güncellenir ve mazeret belgesi istenir. Sizin Görev yeri belgeniz. Bunu her sene verirseniz her sene erteleme olur. Eğer bunu veremezsiniz Haziran zorunlu hizmet atamasında tercih yaptırırlar diye biliyorum ben.

ffati
Aday Memur
22 Mart 2017 17:21

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim hocam.

Biz eş durumu yaparken ilçede yer olmadığı için ilçe emrine verdiler eşimi. İlk sene bir okula görevlendirdiler görevlendirme bitti ikinci sene yine başka bir okula görevlendirdiler. Yani hala ilçe emrinde -onların tabiriyle depo öğretmen- ve göreve gönderiyorlar. İl içinde norm fazlası öğretmenlere norm açtıklarında tercih yaptı (zorunlu yer istedi görevini bitirmek için) ama olmadı. Yine görevlendirme yaptılar.

Eğer bulunduğumuz ilde zorunlu yok ise o zaman ne olur acaba?

bunu sormak için milli eğitim müdürüne çıktım cevap veremedi, bakanlığı aradım defalarca doğru düzgün bir cevap veremedi. sendikaya gittik sendika başkanı ile görüştük o da doğru düzgün cevap veremedi. herkes hocam, şöyle olabilir, böyle olabilir diyor, kesin birşey yok. bu da bizi acaip gerdi.

AzizBaşkomiser, 7 yıl önce

bence eş durumu etkilenmez. ancak zorunlu hizmetini tamamlamamışsa ya da şu an zorunlu hizmet sayılan bir yerde görev yapmıyorsa öncelikle bulunduğu ilde zorunlu hizmet olan okullara gönderilir.

ffati
Aday Memur
22 Mart 2017 17:24

Evet hocam geçen sene istediler belgeleri verdik, bu sene istediklerinde ne yapacaz biz de onu düşünüyoruz kara kara.

bi düzgün cevap alabilsek yetkililerden içimiz rahatlayacak, ama yok. kimse düzgün birşey söyleyemiyor.

en kötü senaryoyu sendika başkanı söyledi.

doğuya gönderirler dedi. dedim bunun örneği var mı böyle daha önce yapmışlar mı? yok diyor. e diyorum yoksa bunca zaman bunu nasıl söyleyebiliriz diyor ki olabilir.

aklımız karıştı, ne yapacağımızı bilemiyoruz. forumda daha önce bu konu tartışılmış ama hiçbir sonuca varılamamış.

bu konuyla daha önce ilgilenmiş arkadaşlar birşeyler yazarsa çok sevinirim. cevaba ihtiyacımız var çok.

Nurullah4335, 7 yıl önce

Hocam eğer eşiniz zorunlu hizmet olan bir yere atanmışsa hiç sorun değil. Devam eder orda. Ama zorunlu hizmet olmayan bir yere atanmışsa Nisan sonu Mayıs başında normlar güncellenir ve mazeret belgesi istenir. Sizin Görev yeri belgeniz. Bunu her sene verirseniz her sene erteleme olur. Eğer bunu veremezsiniz Haziran zorunlu hizmet atamasında tercih yaptırırlar diye biliyorum ben.

AzizBaşkomiser
Kapalı
22 Mart 2017 17:48

rica ederim hocam. depo öğretmen ise ilk norm fazlası atamasında kadrosuyla başka okula almaları gerekir. zorunlu hizmetini tamamlamamışsa ilçe içinde kadrosuyla alırlar. ilçede açık yoksa ile bakarlar. ilde yoksa il dışı ancak bu zamana kadar öyle bir şey duymadım. büyük ihtimal il içinde zorunlu hizmet bölgesi bir yer açılana kadar görevlendirme şeklinde devam ederler.

ffati, 7 yıl önce

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim hocam.

Biz eş durumu yaparken ilçede yer olmadığı için ilçe emrine verdiler eşimi. İlk sene bir okula görevlendirdiler görevlendirme bitti ikinci sene yine başka bir okula görevlendirdiler. Yani hala ilçe emrinde -onların tabiriyle depo öğretmen- ve göreve gönderiyorlar. İl içinde norm fazlası öğretmenlere norm açtıklarında tercih yaptı (zorunlu yer istedi görevini bitirmek için) ama olmadı. Yine görevlendirme yaptılar.

Eğer bulunduğumuz ilde zorunlu yok ise o zaman ne olur acaba?

bunu sormak için milli eğitim müdürüne çıktım cevap veremedi, bakanlığı aradım defalarca doğru düzgün bir cevap veremedi. sendikaya gittik sendika başkanı ile görüştük o da doğru düzgün cevap veremedi. herkes hocam, şöyle olabilir, böyle olabilir diyor, kesin birşey yok. bu da bizi acaip gerdi.

Nurullah4335
Daire Başkanı
22 Mart 2017 18:09

Doğuya gönderme puana göre oluyor. Norm fazlası önce ilçe içi sonra il içi sonra da ildeki norm fazlası öğretmenlerden branşında en düştükten başlanarak resen atama yapılır. Norm fazlası olduğu sürece görevlendirme yaparlar. Sizin durumunuzda belge veremediğiniz için haziranda atamaya tabi tutabilirler. Yapmanız gereken branşında norm fazlası olarak kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenin. Ortalardaysanız hazirand zorunlu hizmet atamasında tercih yapmayın. İlçe mem tercih yap derse de resen atanmayı göze alıyorum tercih yapmayacağım sıkıntı yok deyin. Ama gidin sıranızı öğrenin mutlaka.

ffati
Aday Memur
23 Mart 2017 17:12

Aslında hocam bu söyledikleriniz çok mantıklı fakat bunu hukuksal olarak hiçbir metinde bulamadığımız için, mevzuatta da bu konuyla alakalı açıkça bir ifade olmadığı için emin olamıyoruz.

ilçe bize deseki biz bakarız bizde yer yoksa il içine bakarız (aslında bu da bizim için çok kötü bir şey olur çünkü 150 km ötede de ilin ilçeleri var) ona da amenna dicez ama onu dahi diyemiyoruz.

il milli eğitim müdürüyle görüşmek istedim, bir türlü yakalayamıyorum adamı :)

ne yapcaz bilmiyorum valla.

bu konuyla alakalı daha net bilgi şurdan alırsın dediniğiniz bir merci var mıdır?

AzizBaşkomiser, 7 yıl önce

rica ederim hocam. depo öğretmen ise ilk norm fazlası atamasında kadrosuyla başka okula almaları gerekir. zorunlu hizmetini tamamlamamışsa ilçe içinde kadrosuyla alırlar. ilçede açık yoksa ile bakarlar. ilde yoksa il dışı ancak bu zamana kadar öyle bir şey duymadım. büyük ihtimal il içinde zorunlu hizmet bölgesi bir yer açılana kadar görevlendirme şeklinde devam ederler.

ffati
Aday Memur
23 Mart 2017 17:17

Hocam branşında en düşükten atarlar dediğiniz de il içinde dimi?

sıralamada kaçınçı olduğunu ilçe memden öğreniriz. ona göre pozisyon alabiliriz.

birşey daha sormak isterim.

işten ayrılıp başka bir işe girsem fakat bu işin merkezi istanbulda olsa ama ben bulunduğum ilde çalışsam ( böyle bir ihtimal de var yeni oldu) o zaman belgeleri istediklerinde istanbulda çalışıyor gibi mi gözükeceğim? istanbulda çalışmadığımı nasıl bulunduğum ilde çalıştığımı nasıl kanıtlayacağım?

Nurullah4335, 7 yıl önce

Doğuya gönderme puana göre oluyor. Norm fazlası önce ilçe içi sonra il içi sonra da ildeki norm fazlası öğretmenlerden branşında en düştükten başlanarak resen atama yapılır. Norm fazlası olduğu sürece görevlendirme yaparlar. Sizin durumunuzda belge veremediğiniz için haziranda atamaya tabi tutabilirler. Yapmanız gereken branşında norm fazlası olarak kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenin. Ortalardaysanız hazirand zorunlu hizmet atamasında tercih yapmayın. İlçe mem tercih yap derse de resen atanmayı göze alıyorum tercih yapmayacağım sıkıntı yok deyin. Ama gidin sıranızı öğrenin mutlaka.

hopali
Başbakan Müsteşarı
23 Mart 2017 19:05

Bu Soruu Sendika, İl Meb vb Nasıl Cevaplayamamış Anlayamadık Doğrusu. Soru Gayet Net. Arkadaşlar Gereken Cevapların Çoğunu Verdi Zaten. Zorunlu Hizmette Çalışmıyorsanız İl İçi Zorunlu Hizmet Yazma Hakkınız Var. Erteletme Olmaz ise İl Dışı Tayinde Hem İl Dışı Hemde İl İçi Zorunlu Hizmet Yazma Hakkınız Var. Bunlarda Sonuç Çıkmazsa ve Eşiniz Öğretmenlikte 3 Yılı Dolduruyorsa Rotasyona Uğrar. Ancak Son Mesajda Bahsettiğiniz Çalışma Durumu Dediğiniz Şekilde Olursa Belge Kabul Olur. Aynı İl Olmasına Gerek Yok. İl Durumu Eş Durumu İstemek İçin Gerekli. Zorunlu Hizmet Erteletme İçin Gerekli Değil. Görev Yeri Belgesi ve Diğer Evrakları Verirsiniz.

AzizBaşkomiser
Kapalı
23 Mart 2017 20:15

hocam uygun bir açık olduğu an kadroyla birlikte alırlar tabi hizmet puanı yeterse. eğer yoksa öğretmenin düzenini bozmamak adına il-ilçe milli eğitimler görevlendirme gibi tasarruflarda bulunurlar.

ffati, 7 yıl önce

Aslında hocam bu söyledikleriniz çok mantıklı fakat bunu hukuksal olarak hiçbir metinde bulamadığımız için, mevzuatta da bu konuyla alakalı açıkça bir ifade olmadığı için emin olamıyoruz.

ilçe bize deseki biz bakarız bizde yer yoksa il içine bakarız (aslında bu da bizim için çok kötü bir şey olur çünkü 150 km ötede de ilin ilçeleri var) ona da amenna dicez ama onu dahi diyemiyoruz.

il milli eğitim müdürüyle görüşmek istedim, bir türlü yakalayamıyorum adamı :)

ne yapcaz bilmiyorum valla.

bu konuyla alakalı daha net bilgi şurdan alırsın dediniğiniz bir merci var mıdır?

mustilaura
Şube Müdürü
25 Mart 2017 18:39

Hocam bu kadar kafa takacağınıza iş türünü gurur yapmadan geçici olarak bulunduğunuz yerde sgk lı bir iş bulacaksınız atama döneminde olacak bitecek. Zaten senede 1 kez belgeleri istiyorlar. O tarihlerde sgk lı bir işte olmanız ve son ikş yılda o şehirde farklı yerlerden de olsa 365 gün sgk nız yatmış olması yeterli.

mustilaura
Şube Müdürü
25 Mart 2017 18:52

Evrak teslim tarihinden geriye doğru son 2 yılda 365 güm prim ve evrak teslim tarihinde o şehirde halen aktif sgk lı olarak çalışıyor olmanız eşinizin tayini engeller. Evral teslim tarihini araştırın ve o tarihte -her ne iş olursa- sgk lı olun yeter.

""M-_E-_R-_T-__"
Daire Başkanı
25 Mart 2017 19:41

zorunlu hizmeti olduğu sürece her yıl evli ve sizin sürekli çalışan olduğunu belgelendirmek zorundasınız bakanlık her yıl bu belge alma işini yapıyor fakat son 3 yıldır bu durumdaki insanların yerlerini değiştirmedi, bundan sonra da değiştireceğini düşünmüyorum

mustilaura
Şube Müdürü
25 Mart 2017 19:44

Sürekli çalışan olma şartı yok.son 730 günün 365 ini sigortalı olarak

mustilaura
Şube Müdürü
25 Mart 2017 19:45

çalışmış ve evrak teslim tarihinde ( isterse işe 1 ay önce girsin ) sigortalı olarak çalışnası yeterli.

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi