Editörler : E.Kayı Han

m33aslan
Aday Memur
31 Mart 2017 05:20

yaa zaten devlet yönetmek yemek yemek gibi bir şey demi :)

EricCartman59, 7 yıl önce

Velevki önümüze sunulan bu başkanlık sistemi 10 numara bir sistem. Niye bekliyoruz 2019 kasımına kadar ? Başkanlık sistemiyle şahlanıp her şey daha güzel olacaksa niye 2.5 sene kaybediyoruz ülke olarak?

2010 da ki referandumda evet verenler 15 temmuzun vebalini cekiyorlar. Sonucta o referandumdan sonra yüksek yargıyı ele geçirdiler.

Maddeler ile ilgili tehlikeleri yazmaya başlasam sabaha kadar sürer herhalde. Herkesin aklını başına alması gerekiyor.

m33aslan
Aday Memur
31 Mart 2017 05:21

paranoya muhalefet başka ülkede yok :)

gncormuh, 7 yıl önce

Referandumda ''evet'' çıkar ise değişen tek şey cumhurbaşkanlığının partili olması olacak, başkanlık seçimi ise 2019 yılında yapılacak. Güçlü türkiye, barış vs gibi yuvarlak laflara gerek yok hangi maddeler bunu sağlayacak onu tek tek açıkla bakalım. bak ben neden hayır diyeceğimi açıklıyorum.

madde 76: seçim yaşını düşüren bu kanunla askerlik hizmetini yapmayan 18 yaşındaki birey milletvekili olabilecek. mevcut düzende dahi zenginlerin milletvekili olduğunu düşünürsek bu kanunla askerlik yapmak istemeyen zenginlerin çocukları milletvekilliği gibi kutsal bir görevi paravan olarak kullanacak.eğer sen ben gibi adamların çocuğu, arkadaşı yararlanacak olsa destek çıkabilirdim.

madde 77: türkiye büyük millet meclisi ve cumhurbaşkanlığı seçimleri aynı günde yapılacak. ve zaten cumhurbaşkanın kalkan tarafsızlığı tamamen seçim arenalarına da yansıyacak ve siyasi kontrol mekanizması tamamen ortadan kalkacak.

madde 104: bu maddeyle beraber cumhurbaşkanı kanun hükmünde kararnameler çıkarabilir. bunun 200 sene önce padişah fermanıyla aynı olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama söylemiş oldum.

madde 106: bu maddeyle cumhurbaşkanı istediği kadar cumhurbaşkanı yardımcısı atayabiliyor. malum fetö darbe girişiminde görüldüğü gibi cumhurbaşkanı yakınındakine bile güvenmemeli. oysa bu maddeyle cumhurbaşkanı yardımcısı rahatlıkla cumhurbaşkanı yerine yetki alabilecek. bir daha benzer olaylar olmayacağının garantisi var mıdır? yoktur.

madde 116: bu maddeyle beraber cumhurbaşkanı iki kere seçilmenin yanında seçim yenilenirse üçüncü kez seçilebilecek. 15 sene cumhurbaşkanlığı yapabilecek.

madde 146: bu maddeyle beraber on yedi üyeden oluşan anayasa mahkemesi 15 üyeye düşecek. görünürde tarafsızlık ile ilgili bir sorun olmasa bile bütün üyeler cumhurbaşkanı denetiminde gerçekleşecek. 4'ünü cumhurbaşkanı direk kendi seçecekken 11 üyeyi ise adaylar arasından seçecek. 3 üyeyi iktidar partisinin genel başkanın gösterdiği, 3 üyeyi cumhurbaşkanının gösterdiği yök tarafından gösterdiği, kalan 5 üyeyi yargıtay ve danıştayın gösterdiği adaylar arasından cumhurbaşkanı seçecek. bu madde tabii 9. maddeye eklenen tarafsızlık ilkesini özde değil sözde noktasına itiyor. 9. madde tamamen göstermelik oluyor baştan diyeyim.

madde 159: hâkimler ve savcılar yüksek kurulu'nun sayısı 13 üyeye çıkarılacak olup 7'sini cumhurbaşkanı seçecektir. burada manipülasyona karşı açıklama yapmam gerek. üyelerden biri adalet bakanı ve katılmadığı hallerde adalet bakanlığı müsteşarı'dır, bunu da cumhurbaşkanı seçtiği için 7'dir. diğer 5'ini de meclis seçecektir ama ağırlıklı iktidar partisinin seçeceğini düşünürsek tüm kadro cumhurbaşkanı ve onun temsil ettiği parti tarafından seçilecek diyebiliriz.*alıntıdır*

Sizin dediklerinizi (Güçlü türkiye, terör bitecek, analar ağlamacak ..)hangi maddeler sağlıyor açıklarsanız sevinirim.

m33aslan
Aday Memur
31 Mart 2017 05:22

paranoya muhalefet başka ülkede yok bi de lozan ın gizli maddeleri var diyenlerle dalga geçerler

:)

gncormuh, 7 yıl önce

Referandumda ''evet'' çıkar ise değişen tek şey cumhurbaşkanlığının partili olması olacak, başkanlık seçimi ise 2019 yılında yapılacak. Güçlü türkiye, barış vs gibi yuvarlak laflara gerek yok hangi maddeler bunu sağlayacak onu tek tek açıkla bakalım. bak ben neden hayır diyeceğimi açıklıyorum.

madde 76: seçim yaşını düşüren bu kanunla askerlik hizmetini yapmayan 18 yaşındaki birey milletvekili olabilecek. mevcut düzende dahi zenginlerin milletvekili olduğunu düşünürsek bu kanunla askerlik yapmak istemeyen zenginlerin çocukları milletvekilliği gibi kutsal bir görevi paravan olarak kullanacak.eğer sen ben gibi adamların çocuğu, arkadaşı yararlanacak olsa destek çıkabilirdim.

madde 77: türkiye büyük millet meclisi ve cumhurbaşkanlığı seçimleri aynı günde yapılacak. ve zaten cumhurbaşkanın kalkan tarafsızlığı tamamen seçim arenalarına da yansıyacak ve siyasi kontrol mekanizması tamamen ortadan kalkacak.

madde 104: bu maddeyle beraber cumhurbaşkanı kanun hükmünde kararnameler çıkarabilir. bunun 200 sene önce padişah fermanıyla aynı olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama söylemiş oldum.

madde 106: bu maddeyle cumhurbaşkanı istediği kadar cumhurbaşkanı yardımcısı atayabiliyor. malum fetö darbe girişiminde görüldüğü gibi cumhurbaşkanı yakınındakine bile güvenmemeli. oysa bu maddeyle cumhurbaşkanı yardımcısı rahatlıkla cumhurbaşkanı yerine yetki alabilecek. bir daha benzer olaylar olmayacağının garantisi var mıdır? yoktur.

madde 116: bu maddeyle beraber cumhurbaşkanı iki kere seçilmenin yanında seçim yenilenirse üçüncü kez seçilebilecek. 15 sene cumhurbaşkanlığı yapabilecek.

madde 146: bu maddeyle beraber on yedi üyeden oluşan anayasa mahkemesi 15 üyeye düşecek. görünürde tarafsızlık ile ilgili bir sorun olmasa bile bütün üyeler cumhurbaşkanı denetiminde gerçekleşecek. 4'ünü cumhurbaşkanı direk kendi seçecekken 11 üyeyi ise adaylar arasından seçecek. 3 üyeyi iktidar partisinin genel başkanın gösterdiği, 3 üyeyi cumhurbaşkanının gösterdiği yök tarafından gösterdiği, kalan 5 üyeyi yargıtay ve danıştayın gösterdiği adaylar arasından cumhurbaşkanı seçecek. bu madde tabii 9. maddeye eklenen tarafsızlık ilkesini özde değil sözde noktasına itiyor. 9. madde tamamen göstermelik oluyor baştan diyeyim.

madde 159: hâkimler ve savcılar yüksek kurulu'nun sayısı 13 üyeye çıkarılacak olup 7'sini cumhurbaşkanı seçecektir. burada manipülasyona karşı açıklama yapmam gerek. üyelerden biri adalet bakanı ve katılmadığı hallerde adalet bakanlığı müsteşarı'dır, bunu da cumhurbaşkanı seçtiği için 7'dir. diğer 5'ini de meclis seçecektir ama ağırlıklı iktidar partisinin seçeceğini düşünürsek tüm kadro cumhurbaşkanı ve onun temsil ettiği parti tarafından seçilecek diyebiliriz.*alıntıdır*

Sizin dediklerinizi (Güçlü türkiye, terör bitecek, analar ağlamacak ..)hangi maddeler sağlıyor açıklarsanız sevinirim.

m33aslan
Aday Memur
31 Mart 2017 05:23

hayırcılar hayırdır üşüşmüşler :)

luca blight
Kapalı
31 Mart 2017 05:35

çünkü hayır diyenler büyük bir kitle..evet demek için bir sebep yok..biat kültüründen gelmiyoruz..diktatörlerle yaşamak isteyen arap ülkelerine gidebilir.

m33aslan, 7 yıl önce

hayırcılar hayırdır üşüşmüşler :)

evvvet
Yasaklı
31 Mart 2017 11:25

bakalım hayırcılar mı büyük kitle evetiler mi 16 nisan akşamı bell olacak

luca blight, 7 yıl önce

çünkü hayır diyenler büyük bir kitle..evet demek için bir sebep yok..biat kültüründen gelmiyoruz..diktatörlerle yaşamak isteyen arap ülkelerine gidebilir.

sahip35
Müsteşar
31 Mart 2017 17:50

askerliğini yapmamayı düşünen biri zaten onu kafasına koymuşsa şimdiki sistemde de yapmaz bekler vekil olur ki elbet askerlik yapacak

hangi cumhurbaşkanı tarafsız olabildi ki üstelik sezer örneği verenler bile bu yeni sistemin haklılığını ispatlıyor demektir

diğer yazdıklarınız tamamen farazi meseleler şu olursa bu olursa gibisinden

derdiniz elinizde olan sistemin başka bir sistemle değiştirilip devletin asli unsurlarına dönmesinin ideolojilerinizde sıkıntı yaşatacağıdır

şimdiki sistemle gidildiğinde istediğiniz yerden müdahil olunan anlayış hakim

en önemlisi sistemi milletle buluşturan unsurlar maddelerde mevcut

%25 ile yönetilen sistemden %50 ile yönetilen sisteme geçiyoruz

%25 ile yönetilemeyen desek daha doğru aslında

70 li yıllarda böyle bir sistem olsaydı aylarca cumhurbaşkanlığı seçimi beklenir darbe olurmuydu

90 lı yıllarda böyle bir sistem olsaydı belirsiz yıllık koalisyonlarla ülke krizden krize sürüklenirmiydi

neden şimdiye kadar hayırcılar bir alternatif sunmadılar

ya da varda bizmi göremiyoruz

gncormuh, 7 yıl önce

02 Nisan 2017 16:01

kkarşıt görüşleri dışlayarak ve hor görerek düşüncelerini değiştirmeyi mi planlıyorsunuz? başarılar :))

evvtt
Yasaklı
02 Nisan 2017 21:31

bu ülke müslüman ülkesidir niçin siz anavatanınıza gitmiyorsunuz ermenistana

luca blight, 7 yıl önce

evvtt
Yasaklı
03 Nisan 2017 17:08

:)

elif6311
Memur
10 Nisan 2017 14:21

amerikadaki gibi başkanlık sistemi olsa amenna,Türk TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ .Eski padişahlarda TÜRK TİPİ BAŞKANDI.

elif6311
Memur
10 Nisan 2017 17:11

Cumhurbaşkanı partili olursa hiç ayrımcılık yapmayacak yani öyle mi?

elif6311
Memur
10 Nisan 2017 17:12

iki durumda da zaten cumhurbaşkanı ne gerek var

adıyaman020202
Müsteşar Yardımcısı
10 Nisan 2017 21:41

ne kadarda kolay ermeni veya hayin ilan ediyorsunuz

bak pkk teröristleri sahada, kandilde, avrupa'da harıl-harıl hayır çıkması için çalışmalar yapıyorlar sahada

dhkpc kahve kahve gezip silahlarla hayır propagandası yapıyor

fransa ermeni lobisi hayır için çalışıyor

bütün kefere küffar tek millet olmuş türkçe yayın yapıyorlar hayır çıkması için.

seni de hayin ilan etmiyorum senin gibi

her hayır veren hayin değil ama tüm hayinler hayır için çalışıyor bunu da gör iyi anla

referandumun en önemli özelliği yönetimde çift başlılığı ve siyasi istikrarsızlığı bitirmesidir 16 madde bununla ilgili

senelerdir kuru gürültü yapıyordunuz bıktık koalisyondan, istikrarsızlıktan nedir bu çektiğimiz

şimdi ülke düzene ve istikrara kavuşurken tantana

demek ki bu ülkede ki gerçek muhalif bizmişiz siz süre gelen statürkodan yanasınız.

Noctura, 7 yıl önce

16. maddeyi okuyup hala evet diyen varsa ya ermenidir ya Türkiye Cumhuriyeti'ne düşmandır.

evvtt
Yasaklı
10 Nisan 2017 21:57

bu ülke müslümanlarındır osmanlı torunlarınındır siz ise osmanlı içindeki rum ve ermeni kalıntılarısınız asıl siz defolup gidin Türküm demekle Türk olacağını sanıyorsunuz Türk olunmaz Türk doğulur

luca blight, 7 yıl önce

Toplam 35 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi