Editörler : "eskiyara"Pangaea
19 Nisan 2017 23:08

Eş özrü ve zorunlu hizmet hakkında

Merhabalar. 2013 yılında sivastan ankaranın merkez ilçesine eş özründen tayinim çıktı. Fakat eşim merkez ilçede değildi. Yarım dönem sonra eşim de benden dolayı eş özründen ankaranın merkez ilçesine geldi. Yanı ikimizde eş özründen ankaranın merkez ilçesine gelmiş olduk. İkimiz de zorunlu hizmetimizi yapmadık. Şimdi tayin istememiz gerektiği söyleniyor. Sorum şu ikimizde özür durumundan ankarada olduğumuz için ve özür durumumuz devam ettiği için tayin istemek zorunda mıyız? İkimizin de mebbis inde zorunlu hizmet kısmında eş özründen ertelendi diyor yani zorunlu hizmet yükümlüsü ibaresi yok. Durum karışık biraz bu durumla karşılaşan ya da bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler.

serkankisa
Aday Memur
20 Nisan 2017 19:45

Bu konu ile ilgili bilgi verebilecek kimse var mıdır?

b3rn4
Müsteşar
20 Nisan 2017 20:43

Eş ozrunden zorunlu hizmet ertelenmesi için eşlerin birinin bitirmiş veya yapıyor olması gerekir.Siz ikiniz de yapmamissiniz.O yüzden dogru söylemişler tayin istemeniz gerekir.

SerkanTan88
Aday Memur
21 Nisan 2017 17:35

yapıyor olmasını kabul etmıyorlar su an onunla ugrasıorum ne yapabilirim yardım..

b3rn4, 7 yıl önce

Eş ozrunden zorunlu hizmet ertelenmesi için eşlerin birinin bitirmiş veya yapıyor olması gerekir.Siz ikiniz de yapmamissiniz.O yüzden dogru söylemişler tayin istemeniz gerekir.

er5in
Aday Memur
21 Nisan 2017 18:26

Sizin zaten merkeZe gelmeniz hata. Yonetmelige gore biriniz zorunlu hizmet yapiyorsaniz eger, sadece zorunlu hizmet gorevi yapan esin yanına ozur durumu isteyebilmeniz gerekiyor. Fakat yonetmelik uygulanmıyor.

SerkanTan88
Aday Memur
21 Nisan 2017 18:57

aynı ilçeye geldım eşimle zaten hocam. aynı ilçede o zorunluda ben değil.

er5in, 7 yıl önce

Sizin zaten merkeZe gelmeniz hata. Yonetmelige gore biriniz zorunlu hizmet yapiyorsaniz eger, sadece zorunlu hizmet gorevi yapan esin yanına ozur durumu isteyebilmeniz gerekiyor. Fakat yonetmelik uygulanmıyor.

er5in
Aday Memur
21 Nisan 2017 19:23

Ben ilk msj icin(serkankisaya) yazmıştım.

Sizin durumda zorunluda olmayan ogretmen zorunluda olanin (eşinin) gorev yeri belgesiyle dilekce veriyor okuluna. Bu uygulama ankarada.

SerkanTan88, 7 yıl önce

aynı ilçeye geldım eşimle zaten hocam. aynı ilçede o zorunluda ben değil.

sabotajjj
Daire Başkanı
21 Nisan 2017 20:39

Eslerden birisi zorunlu yapiyorsa digeri yapmiyorsa ozur durumunda sadece zorunlu yapmayan, zorunlu yapanin yanina isteyebilir demissiniz. Yonetmelik uygulanmiyor demissiniz. Ogretmen atama ve yer degistirme yonetmeliginin hangi maddesinde bu ibare var soyler misiniz. İnsanları yanlis bilgilendirmeyin. Yonetmelik uygulanmiyor ifadeniz yanlis. Yonetmelikte boyle birsey yok cunku.

er5in, 7 yıl önce

er5in
Aday Memur
23 Nisan 2017 08:18

) Her ikisi de zorunlu çalışma yükümlüsü olan eşlerden zorunlu çalışma yükümlülüğü

öngörülen hizmet alanı dışında görev yapan eş zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen

hizmet alanında görev yapan eşin görev yaptığı yere,

Uygulanmadı ve aradım bakanlik yanlışlıkla olmus dendi yanlis bilgi yok

sabotajjj, 7 yıl önce

Eslerden birisi zorunlu yapiyorsa digeri yapmiyorsa ozur durumunda sadece zorunlu yapmayan, zorunlu yapanin yanina isteyebilir demissiniz. Yonetmelik uygulanmiyor demissiniz. Ogretmen atama ve yer degistirme yonetmeliginin hangi maddesinde bu ibare var soyler misiniz. İnsanları yanlis bilgilendirmeyin. Yonetmelik uygulanmiyor ifadeniz yanlis. Yonetmelikte boyle birsey yok cunku.

SerkanTan88
Aday Memur
23 Nisan 2017 11:00

Madem özrümü kabul etmiyorsun neden özür grubunda atamamı yapıyorsun ? Yanlışlık olmalı ertelenmeli

ilker8135
Müsteşar Yardımcısı
23 Nisan 2017 11:11

Hem zh yapmayacaksınız hem de eşler olarak sefa süreceksiniz? Bu sene işi sıkı tutuyorlar !!!

winstonbx
Memur
24 Nisan 2017 12:57

6. bölgede 1,5 sene çalıştım. Ağustosta eş durumundan geldim arkadaşlar.

Eşim istifa etti başka şehirde (Kamuda) işe başladı. 6. bölgede

çalışıyordum. Şimdi beni 6. bölgeye denk bi yere mi gönderecekler ? Ama

ben şuan gitmek istemiyorum? Bilen yardımcı olabilir mi?

serkankisa
Aday Memur
24 Nisan 2017 23:15

Meb atama ve yer degistirme yonetmeliginin 45. Maddesinde Zorunlu hizmeti ertelenecekler kisminin a bendinde es ozru mazeretinin devam ettigini belgeleyenlerin zorunlu hizmeti ertelenir ibaresi var. Afaki konusmayalim. Mesela deyin ki suna gore tayin istemelisiniz ya da istememelisiniz.

b3rn4, 7 yıl önce

serkankisa
Aday Memur
24 Nisan 2017 23:18

Ayrica zorunlu hizmetin ertelenmesi icin eslerden birinin zorunlu hizmetini tamamlamis olmasi ya da muaf olmasi ibaresi 06.05.2010 yonetmeliginde vardi. 17.04.2015 te yapilan degisiklikte bu durumdan bahsedilmemis sadece mazeretinin devamini belgeleyenlerin ertelenir ifadesi kullanilmis.

serkankisa
Aday Memur
24 Nisan 2017 23:24

hopali

06 Şubat 2016 01:50

Zorunlu Hizmet Erteletme ve Zorunlu Hizmet Yer Değişiklikleri Genel Yazışma

Zorunlu Hizmet Ertelenmesi ve Zorunlu Hizmet Yer Değiştirmesiyle İlgili Bir Konuda Genel Bir Yazışma Oluşturulup Bazı Konulardaki Durumlar Tartışılsın Amacıyla Bu Konu Açılmıştır.

06/05/2010 Yönetmeliğinde Zorunlu Hizmeti Erteletme Şartları İçinde Eşlerden Birinin Zorunlu Hizmetini Yapmış Olması veya Yükümlü Olmaması Vardı. Madde 33 de Son Paragraf. Ancak Bu Durum Yeni Yönetmelikte Yok.

17/04/2015 Yönetmeliğinde ise Zorunlu Hizmeti Erteletme Şartlarında İlgili İçerik Yok ve Onun Yerine Aile Birliği Mazeretinini Devam Ettiğini Belgelendirenler İçeriği Var. Madde 45 - 1. Fıkra A Bendi...

İki Eş Öğretmen ve Eş Özrüyle Bir Araya Gelmişler Ama Zorunlu Hizmetleri 2 sinin veya Birinin Eksik ise Yeni Yönetmeliğe Göre Erteletme deki Aile Birliğini Belgelendirenler Maddesi Kullanılabilir mi?

Konuyla İlgili Çok Fazla Soru ve Uygulama Farklılıkları Haberleri Geldiğinden 2 Yönetmelikteki Zorunlu Hizmete Bağlı Yer Değiştirmeler ve Zorunlu Hizmetin Ertelenmesi Başlıklı Maddeleri Ekledim.İçinden Zorunlu Hizmet Yapmakta Olanların Durumlarıyla İlgili Olan Maddeleri Çıkardım.

06/05/2010 Tarihli Meb Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmeler

MADDE 28 - (1) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görevli olup Bakanlık öğretmenlik kadrolarında ilk göreve başlama tarihi esas alınarak ilgili yılın 15 Eylül tarihi itibarıyla toplam 3 yıllık görev süresini dolduranlar, Bakanlıkça yapılacak planlamaya göre hizmet bölgelerinin zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme suretiyle atanırlar.

(2) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden özür grubundan zorunlu hizmet yükümlülüğü ertelenenler ile adaylıkları kaldırılanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Bunlardan hizmet puanlarının yetersizliği veya alanlarında ihtiyaç bulunmaması gibi nedenlerden dolayı tercihlerine atamaları yapılamayanlar, bulundukları yerde görevlerine devam ederler. Bunlardan istedikleri yere ataması yapılanlardan, atamalarının iptalini talep edenlerin istekleri dikkate alınmaz.

(4) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen 4, 5 ve 6 ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görevli iken çeşitli nedenlerle 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına atanan öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlüsü olanlar, özürlerinin ortadan kalkması halinde ilk yer değiştirme döneminde zorunlu çalışma yükümlülüklerini tamamlamak üzere ayrıldıkları hizmet bölgesindeki aynı hizmet alanındaki eğitim kurumlarına atanırlar.

Zorunlu Çalışma Yükümlülüğünün Ertelenmesi

MADDE 33 - (1) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden hizmet bölgelerinin 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarında görevli olanlar ile zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarında görevli iken sağlık ve eş durumu özründen dolayı hizmet bölgelerinin 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına atananlardan sağlık ve eş özür durumunun devam ettiğini belgelendirenlerin zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelenir.

(2) Bu maddenin birinci fıkrası kapsamındaki öğretmenler, her yıl yer değiştirme döneminde özür durumlarının devam ettiğini belgelendiremedikleri takdirde, ilk yer değiştirme döneminde zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirmek ya da eksik olan sürelerini tamamlamak üzere zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanırlar.

(3) Hizmet bölgelerinin 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarında görevli zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden lisansüstü öğrenim görmekte olanların zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelenmez.

(4) Her ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin aday öğretmen olması durumunda eşinin adaylığı kaldırılıncaya kadar zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenir.

(5) Başvuruların son günü itibarıyla kendisi ya da eşi askerlik dahil aylıksız izinli sayılanların zorunlu çalışma yükümlülükleri bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.

(6) Alanları bakımından zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında istihdam imkanı bulunmayanların zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelenir.

(7) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden hizmet bölgelerinin 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapanlardan eşinin, çocuklarının, anne, baba ya da kardeşlerinden birinin başvuruların son günü itibarıyla son altı ay içerisinde öldüğünü belgelendirenlerin istemeleri halinde ölümün gerçekleştiği tarihten sonraki ilk yer değiştirme döneminde zorunlu çalışma yükümlülükleri bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar ertelenir. Bunlardan ataması yapılmış olanların atamaları bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar iptal edilir.

( Her ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış ya da bu yükümlülüğe tabi olmaması halinde öğretmen olan eşinin zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenir.

17/04/2015 Tarihli Meb Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmeler

MADDE 43 - (1) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında ayrı ayrı veya toplam adaylık dahil üç yıl görev yapanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına, tercihlerine ve hizmet puanlarına göre atanır; başvuruda bulunmayanlar ile tercihlerine atanamayanların atamaları Bakanlıkça resen yapılır.

(2) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden mazerete bağlı zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenenler ile adaylıkları kaldırılanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Bunlardan hizmet puanlarının yetersizliği veya alanlarında ihtiyaç bulunmaması gibi nedenlerden dolayı tercihlerine ataması yapılamayanlar bulundukları yerde görevlerine devam eder.

(3) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenler, aile birliği mazereti veya sağlık mazeretlerinin devam ettiğini her yıl Bakanlıkça belirlenen dönemlerde belgelendirir. Mazeretlerini belgelendiremeyenler, zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirmek ya da eksik kalan hizmetlerini tamamlamak üzere bu maddenin birinci fıkrasında öngörülen usulle atanır.

(5) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden görevli oldukları eğitim kurumunun kapanması, norm kadro uygulaması, mazeret veya diğer nedenlerle görev yerleri zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarına değiştirilen öğretmenlerin bulundukları hizmet alanında çalışmaları gereken sürenin hesabında, daha önce görev yaptıkları eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.

(6) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen 4, 5 ve 6 ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görevli iken mazeretleri nedeniyle 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına atanan öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlüsü olanlar, mazeretlerinin ortadan kalkması halinde ilk yer değiştirme döneminde zorunlu çalışma yükümlülüklerini tamamlamak üzere 4, 5 veya 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarına atanır.

Zorunlu Çalışma Yükümlülüğü Ertelenecekler

MADDE 45 - (1) Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenlerden;

a) Aile birliği veya sağlık mazeretlerinin devam ettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

b) Eşi aday memur olanların, eşinin adaylığının kaldırıldığı tarihten bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

c) Eşi, 30 Eylül tarihi itibarıyla askerde olanların, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

ç) Başvuruların son günü itibarıyla kendisi veya eşi aylıksız izinli olanların, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

d) Alanlarında norm kadro olmaması ya da norm kadro açığı olmaması sebebiyle atanamayanların, atamaları gerçekleştirilene kadar,

e) Başvuruların son günü itibarıyla son altı ay içinde eş, çocuk, anne, baba veya kardeşlerinden birinin hayatını kaybettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelenir.

blabla4444
Aday Memur
01 Aralık 2017 16:05

Serkankısa hocam son durum ne oldu re'sen atama mı yaptılar yoksa aile birliği sağlandığı için ertelendi mi ?

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi