Editörler : "eskiyara"Pangaea
«456789101112131415»
25 Nisan 2017 01:09

Buradakiler, günümüzde yaşananların eşiğine neden ve nasıl gelindiğinin iyi bir özeti iken,

abbe, 7 yıl önce

40 Kere söyledik kâr etmedi ki !

2014 Pdr Taslak Tasarısı için tutar öyle eylemlere kalkıişır, bakanlık önünde cübbeler ile türlü pozlar verir, Medyada yer alan akademik öneri-araştırma ve tepkilere kulak tıkarsanız, aldırış etmezseniz olacağı budur dedik ki sonunda oldu. Kına yaksınlar şimdi...Yoksa şimdiye değin çözüme ulaşılarak Ram'lara geçmiş olacaktık. Yemeyenin malını işte böyle yerler...8/5 ile çalışacakken şimdi ikisini birden gözüne kestirmiş ve adeta dev aynası yerine uyanışa geçmiş bir MEB var ortada ve resmen kis kis gülüyor eminim. Valla iyi oldu. Hak ettik düpedüz. Bu kararı destekliyorum. Hiç olmazsa dernek çatısında at koşturanlara da kapak olacak bir yönetmelik tasarısı. Etme bulma tabirinin sınır ötesi... Şimdi rehberlik için sınıfa girmek yanında 8/5 ile çalışma düzenini reddedenler de kına yaksınlar. Ona olmaz, buna olmaz denirse işte elin adamı böyle oldurur...boşlukları doldurur ! Bu forumda dahi defalarca denildi ki "kardeşim belirgin bir period uygulansın, kıçı-başı bir tarafta rehberlik olmaz, rehber öğretmenin gireceği rehberliğin adı 'ders şeklinde nitelenemez." Kişiye görece katılım yerine bakanlığa bir teklifle götürülsün: dernek gitsin, akademisyen gitsin, hocalar gitsin lakin gitsinler. rehberliklerin asgari ve azami ölçeğinin" adı konulsun denilmedi mi..

Haklıydılar...ki nehalem haklılar da.

Bu kez de tutup danıştaya seğirteceklerine ne şüphe. Ancak Danıştay üyesi olsam şahsen ok gibi RED veririm açıkçası. Benim zaten itirazım yoktu ve sınıfa girmeyi hassaten istiyordum. Fakat iki başlı bir düzenleme niteliği, hem 40 saat hem de rehberlik dersi şeklinde bir dayatma aklımın ucundan geçmiyordu. Madem böyle, haftayı bölerek rehberlik ve psk. danışma hizmetlerimizi ikiye ayırsınlar kardeşim. eğer olacaksa da âdil düzenlemenin bu yönde olması gerektiği inancındayım.

25 Nisan 2017 01:11

Burada değinilen tespit, bulgu ve saptamalar ise; Çözüme götürecek olan bir ANAHTAR gibi.

Pdr-SedaNur, 7 yıl önce

Çoğuna katılmakla beraber belirgin bir saptırma gözden kaçıcı değil. Tüm gün çalışmaktan kasıt: kendi rehberlik faaliyetlerimizin aktif sistem bazında ele alınması ve öyle yürütülmesidir. Başka türlüsü ile bir aklanma demeyeyim ona; Entegre ve Okula bütünlük taşıma öne getirilemeyecek. Yine aynı nedenle ki: Uzmanlık Erk'i ve faktörünün tesis edilmesi düşünülmektedir. Amaç budur. keza tüm gün deyiminin oda faaliyeti ve endeksinden arındırılması, ancak ve yanızca aktif yönetmelik nazarında takdirlenebilecek bir ayrıntıdadır. Aksi ile bu döngü, kısır tartışmaların sonunu getiremeyecektir. Mademki rehberlik uzmanı siz ya da ben'im o halde; öğrencilere rehberlik konularını bizzat sunumlayacak olanda bizleriz, anlatabiliyor muyum ? Burada yaşanan temel sorun şu: Bakanlık sadece bunun asgari ve azami katılım oranını netleştirecek. Tahmin üzerine konuşmak ne derece sağlıklı ve anlamlı olur bilinmez fakat Her bir şubeye Haftada 1 Etkinlik Saati varsayımı ağırlık kazanmış bir odak noktasıdır. Bunun da başlıca nedeni, ki bilineceği üzere Bireysel Danışmaya engel taşımaması adınadır. Daha da özeti diyecek olur isek: Hafta yarısında Aktif Rehberlik ve Sunuma ayrılacak bir Pdr Yönetmeliğinden söz ediyoruz dersek öyle sanıyorum mübalağa edilemez. Hafta boyunca rehberlik dersi veya faaliyeti gibi bir arguman konu edilmiyor. o yüzden bazı arkadaşlarımız /sizi kastederek değil/ elinden oyuncağı çalınıyormuşçasına telaş içindeler. Gerek Yok Buna.

Tekrardan bu sorunu ortadan kaldırmayı öncülüne taşıyan Sayın Bakanlığı tebrik ederim.

peerless88
Şef
25 Nisan 2017 22:06

bu rehber likçilerde kendilerini bulunmaz hint kağıdı sanıyorlardı nöbet niye tutmazlar diye hayıflanırdım neymiş efendim çogg ..işleri varmışmış sanarsınki eğitim öğretimi bunlar kurtaracak vuahh vuahhh az bile aslında iyi oldu çogg sevindim

erenbay
Yasaklı
25 Nisan 2017 22:27

akıl tutulması yada aklı evvellik seninkisi...Yahu hükümetler dahi dokunamıyor...sodaya deammm

peerless88, 7 yıl önce

bu rehber likçilerde kendilerini bulunmaz hint kağıdı sanıyorlardı nöbet niye tutmazlar diye hayıflanırdım neymiş efendim çogg ..işleri varmışmış sanarsınki eğitim öğretimi bunlar kurtaracak vuahh vuahhh az bile aslında iyi oldu çogg sevindim

erenbay
Yasaklı
25 Nisan 2017 22:30

Dokundurmayacağız tarumar ettirmeyeceğiz. isterseniz bi-yerleriniz yırtın Kervan yol alacak...

biz de odalarımızda paşa paşa oturacağız...İsterse yalnızca sorunlu öğrenci beklercesine..Hadiii

peerless88, 7 yıl önce

Pdr-cemil
Yasaklı
25 Nisan 2017 22:40

Saçmalamışsın düpedüz. mesela bulunduğum okul hepi-topu 2.kademede 4 sınıftan oluşuyor. Her birine 1 birer saat girecek olsak, buna birinci kademeyi de katsak; ayda 10 saati geçmeyecektir ki bu durumda haftanın 4 gününe yakın yine odanda oturursun !! Paslanmaz yaşlanmazsın bari....

Bir de büyük okul muhabbetlerine hiç mi hiç girmeyelim, keza onun kontenjanı zaten örtüşüyor.

erenbay, 7 yıl önce

Dokundurmayacağız tarumar ettirmeyeceğiz. isterseniz bi-yerleriniz yırtın Kervan yol alacak...

biz de odalarımızda paşa paşa oturacağız...İsterse yalnızca sorunlu öğrenci beklercesine..Hadiii

erenbay
Yasaklı
25 Nisan 2017 22:45

Ya get Allasen senden iyi ırgat olurmuş iyisi mi bu kafada devam et. birgün iş işten geçmiş olur...

Pdr-cemil, 7 yıl önce

Saçmalamışsın düpedüz. mesela bulunduğum okul hepi-topu 2.kademede 4 sınıftan oluşuyor. Her birine 1 birer saat girecek olsak, buna birinci kademeyi de katsak; ayda 10 saati geçmeyecektir ki bu durumda haftanın 4 gününe yakın yine odanda oturursun !! Paslanmaz yaşlanmazsın bari....

Bir de büyük okul muhabbetlerine hiç mi hiç girmeyelim, keza onun kontenjanı zaten örtüşüyor.

peerless88
Şef
25 Nisan 2017 23:18

erenbay şimdiye kadar ne yapıyrdunuz da işle rkötü olacakmış

ayberk74
Daire Başkanı
25 Nisan 2017 23:35

şimdi çalışma zamanı.bu geçiş süreci biraz sıkıntılı olacak ama siz de çalışmaya alışacaksınız.

erenbay
Yasaklı
25 Nisan 2017 23:52

derdinizin sistemi düzeltmek olmadığını; rehber öğretmenleri rehberlik dersi yahut faaliyetine sokmak olduğunu Mısır'daki sağır sultan biliyor. İşte o karın ağrılarına soda için...diyoruz. Budur.

peerless88, 7 yıl önce

erenbay şimdiye kadar ne yapıyrdunuz da işle rkötü olacakmış

farzettikki
Yasaklı
26 Nisan 2017 00:03

Lakin şu ortada kurmuş olduğu cümleye pek yalan denilemez. O noktada hakkını vermeliyiz. orda bişey var, örtülü bir mesaj var ve hatta hükümet değilse dahi o kanattan birilerinin geçit vermediği, geçit vermek te bir kenara on yıllardı bu yapılanmaya göz yumulmasını sağladığı ciiden doğru.

Fakat inanıyorum ki bu gidişata dur diyecek vicdanlı ve samimiyetli eğitim adamı ya da birkaç üst bürokrat -ama adam gibi üst büroktat- bu kaosu sona erdirmeyi başaracaktır. Ümitvar Olalım.

erenbay, 7 yıl önce

akıl tutulması yada aklı evvellik seninkisi...Yahu hükümetler dahi dokunamıyor...sodaya deammm

farzettikki
Yasaklı
26 Nisan 2017 00:10

Esas merak ettiğim, yukarıdaki bu link açılıyordu daha öncesinde ! Bilmem farkında mısınız ama açılmıyor an itibari veya bende açılmıyordur. Yahut ki yukarıda değinmeye çalıştığım mesaja çoktan yol verilmiş ve samsunpdrbaşkanının derlemesi olan aynı yazı kuş olup uçuvermiş...İşte gizli eller operasyonu denilen bir kanat, devreye girmiş olmalı 'diye mi anlamalıyız, o kısmı müsamma işte.

İlgideki link sizde açılıyor mu peki ?

er45, 7 yıl önce

Editörüm kaynağı başlığa ekleyebilirseniz çok sevinirim.

http://samsunpdr.org/pdr-hizmetleri-yonetmeligi-degisiyor-mu/

farzettikki
Yasaklı
26 Nisan 2017 00:14

Yok açamadım. Bir kez daha denememe rağmen ortalarda yok gibi.. Devreye girmişler arkadaşlar.

farzettikki
Yasaklı
26 Nisan 2017 00:31

Bir şekilde ulaştım O da bana kalsın. Ama bu kez yazıyı buraya alıntılayacağım. Neme lazım..

_ _ _

Alıntı: MEB. ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK HİZMETLERİ YÖNETMELİK TASLAĞI

"ÇAĞDAŞ EĞİTİME YIKICI VE OLUMSUZ BİR DÜZENLEME ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YAPILIYOR

Çağdaş eğitimin olmazsa olmazı rehberlik hizmetleri Yönetmeliği İçeriğinde öğrendiğim kadarıyla eğitim ilkeleri, Rehberlik ilkeleri katledilerek hatta yok edilerek yeniden yazıldığının ve imza için beklediğinin bilgisi elimize ulaşmıştır.

Yeni yönetmelik taslağı ile ilgili olarak

Referandum öncesi farklı algı oluşmaması için duyuru dışında fazla eleştiri yapmadım

Dün itibariyle bakanlıktan Son aldığım bilgiye göre

Yönetmelikte açıkça

Nöbet

Etüt

Derse girer ifadeleri bulunuyor

Haftalık 40 saat mesai

Verilemeyecek görevler kısmı kaldırılmış

Psikolojik Danışma kavramı kaldırılmış

Çağdaş eğitimde üçüncü boyut olan

Okullarda öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında

Rehberlik hizmetleri işşevsellikten çıkarılmış ucube bir duruma getirilmiş Yeni yönetmelik Okul Rehberlik hizmetleri bilimselliği ve ilkelerinden

Gizlilik

Gönüllülük

Demokratik insancıl anlayış

Bireysellik ilkeleri ve hizmette

Empati ve terapötik iletişim için gerekli olan eşitlik anlayışını yok etmektedir.

Nöbet tutan bir rehberlik personeli uyumsuz öğrenciyi nöbet görevi gereği disipline vermesi, uyarması aynı öğrencinin ve okul öğrencilerinin Rehberlik uzmanına koşulsuz kabul ile gitmesine engeldir.

Bu gün Ülkemizde öğrenci tecavüz, istismar ve ihmalinde rehberlik personeli sayesinde ortaya çıktığı aşikardır. Bunun nedeni ise görevde koşulsuz kabul dür

Rehberlik personelinin görevinde en önemli done iletişimdir, iletişim ise Karşılıklı anlayış, Rehberlik personeline öğrencinin koşulsuz kabul, empati, güven ve saygı çerçevesinde oluşmaktadır. Oysa ki nöbet, Etüt, ve benzeri erk görevler bu ilişkiyi dolayısıyla rehberlik hizmetleri işlevini yok edecektir.

Öğretmen mesaisi 30 saattir, 40 saat yapılması kanunlara aykırıdır, ayrıca fazladan eklenen 10 saatin karşılığı ücret ve diğer hakları nasıl karşılanacak belirtilmemektedir. Yapılan düzenleme Anayasa ve kanunların eşit işe eşit hak ilkelerine aykırıdır.

2001 yönetmeliği eksikleri olsa dahi rehberlik ilke ve yöntemleri açısından işlevseldir

Rehberlik personeli okulun joker öğretmeni, idare yardımcısı haline dönüştürülmüştür.

Bu yönetmeliği yazanların Psikolojik Danışma ve Rehberlik ile ilgili en küçük ne bilgileri ne eğitimleri olduğunu sanmıyorum.

Hatta eğitim bilimleri ve okullar konusunda bilgileri olduğunu düşünmüyorum.

Bundan sonraki aşama öğretmenlerin 40 saat okulda tutulmasıdır. Bu mesai konusu genel bütün branşlar için düşünülen projedir,Rehberlik ilk ayagıdır.

Hayatında okullarda görev yapmamış Okullarda psikolojik Danışma ve Rehberlik eğitimi almamış kişilerin yazdığı açıkça ortada olan bu facia eğitim sistemine atılan bir dinamittir.

Öğrenci farklılığı ve bireyselliği eğitim ilke ve yöntemlerinin yok sayıldığı bu yönetmeliğe.

Sayın Bakanımız ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarımızın derhal duruma el koyması Eğitim Sistemini bu düzenleme ile ortaya çıkacak olumsuzluklardan bir kurtaracaktır."

_ _ _

Haydi hayırlısı bakalım.

farzettikki
Yasaklı
26 Nisan 2017 00:40

Sondaki cümlene kesinlikle katılıyorum hocam. Neredeyse Psk. Bölüm başkanı ve Akademisyen Prof.ların hemen hepsi Psk. Danışman görev tanımını reddediyorlardı ki, buna dair alıntı yazılara

sn er45'in "rehberlik servisleri kaldırılmalıdır" konu başlığı altında yer verilmişti. Hatta çoğuna.

Yeni Yönetmelik tasarısı ise:

Dikkat edilirse komple rehberliğe yönelmiş. Takdir etmemek elde değil.

Allah, tamamını da gösterir İnşalah. Benden bu katılım yeterlidir. diğer arkadaşlara

Kolay Gelsin.

canıtınHüsnü, 7 yıl önce

Para işin içinde olunca nöbet, ders görevimiz derler. Nöbet, ders, belirli gün gibi işler olmadan öğretmen olunmaz ama odalarda dizi bitirenler öğretmen özlüklerini en iyi sekilde sömürürken işe gelince hersey görevimiz değil olur. En güzel örneği teog'dur. herkes uzak okullara 5 ek derse giderken bunlar okullarında kalıp yıl boyunca yapmadıkları "sınav kaygısı" gibi işleri 10 dk yapacaklarına inanıyorlar hemde 150 öğrenciye. Bakanlık sınav görevi yok, izin de yok okula gidin dedi ama bunlar gerek yok diye ağladı.nöbet görevi de böyledir, ücret geldi kaç yerde okudum görevimiz dediklerini. Odalarda nette gezerek değil aktif ortamda tanımak için nöbet, belirli gün, ders gibi görevler olmalı ki sözde uzman olarak ortamında görün. Bu arada psikoloji bölüm hocaları pdr bölümünü yetersiz diyerek kabul etmediklerini duymuştum.

Aysegul8734
Kapalı
26 Nisan 2017 19:27

Rehber öğretmenler her sınıfın bir ders saatinde rehberlik dersi ogretmeni olarak, belirli bir program yaparak, derslere girebilirler. Öğrencilere davranış eğitimi, meslek seçimi vb. Konularda yardımcı olurlar. Mesela 20 saat derse girilse, geri kalan saatlerde öğrencilerle ve verilerle birebir görüşme planlanabilir. Nöbet tutmamalari bence daha uygun olur... sonuçta sınıf ortamında öğrencilerı daha iyi tanıyabilir. Belki daha etkili olur.. yenı yöntemler denemek karşısında neden bu kadar itiraz yapılıyor anlamadım.. eskiden rehberlik dersleri vardı zaten. Sadece sınıf öğretmeni yerine o dersin öğretmeni rehberlik dersini verir...

ayberk74
Daire Başkanı
26 Nisan 2017 22:09

Bu konuda MEB teşekkür ederim.insanlar 1400 TL ye sabahtan akşama kadar çalışıyorlar.rehber öğretmenleri ek dersle birlikte 4000 TL alıp ne iş yapıyorlar.tekrar MEB e teşekkür ederim.güzel bir çalışma.

ayberk74
Daire Başkanı
26 Nisan 2017 22:12

Rehber öğretmenleri daha düne kadar forum sayfalarında bize de kurs verin bize de nöbet verin diye ağlıyordunuz.arz talep meselesi.bakanlık talebinize tamam diyor daha niye eleştiriyorsunuz

farzettikki
Yasaklı
26 Nisan 2017 22:22

Tebrikler sayın hocam o kadar güzel dile getirmissiniz ki başka bir özete mâhal bırakmamış adeta.

Tek bir detay eksiği kalmış, noksanlık algılamanıza gerek yok; düzeltme olsun diyedir. 2.Satırınızda yer alan "derslere girebilirler" kısmını hatalı buluyorum. Keşke o kısma şunu yazarak tekrar dillendirmeyi deneseniz hocam. "Rehberliklerine girebilirler..." zira rehberliği ders anlayanlar içindir...

Mükemmel yine de Elinize sağlık.

Aysegul8734, 7 yıl önce

Rehber öğretmenler her sınıfın bir ders saatinde rehberlik dersi ogretmeni olarak, belirli bir program yaparak, derslere girebilirler. Öğrencilere davranış eğitimi, meslek seçimi vb. Konularda yardımcı olurlar. Mesela 20 saat derse girilse, geri kalan saatlerde öğrencilerle ve verilerle birebir görüşme planlanabilir. Nöbet tutmamalari bence daha uygun olur... sonuçta sınıf ortamında öğrencilerı daha iyi tanıyabilir. Belki daha etkili olur.. yenı yöntemler denemek karşısında neden bu kadar itiraz yapılıyor anlamadım.. eskiden rehberlik dersleri vardı zaten. Sadece sınıf öğretmeni yerine o dersin öğretmeni rehberlik dersini verir...

farzettikki
Yasaklı
26 Nisan 2017 22:51

İlgideki link Dün açılmıyordu hocam sizde durum nasıldır ?

Toplam 797 mesaj
«456789101112131415»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi