Editörler : oto-danisman-expert
12 Haziran 2017 08:01

İkinci el piyasasinin rezilligi

Arkadaslar bu ikinci el piyasasi niye bu kadar kotu olmus ya? Araba bulamiyoruz almak icin. Adamlar dogani broadwayi 16-17 bin liraya satmaya calisiyor, 2001 model vw borayi 45 bin liraya para istiyorlar. Gordugum kadariyla 40.000 tl butcesi olan adam bile araba bulamiyor. Sifir alalim dicez ama sifirada guc yetmiyor. En kotu sifir araba 65.000 tl den basliyor.

sans81
Şef
12 Haziran 2017 08:22

almayacaksın

seomaster01
Aday Memur
12 Haziran 2017 08:38

Gereksiz yorum yapmayalim.

sans81, 7 yıl önce

almayacaksın

TheDimple
Kapalı
12 Haziran 2017 13:53

Dün araba pazarına gelen herkes bundan şikayetçiydi. 38-40 bin aşağısında düzgün araba yoktu. Bu fiyatın aşağısında olan araçların da ya ön kaput değişmiş ya bir çok yerinde boya var ya da ağır hasarlı v.s. Araba pazarından umutluydum o da olmadı :) En iyisi ya bayram sonrası bakmak yada netten detaylı aramak :)

ayberk33
Daire Başkanı
12 Haziran 2017 15:26

nolduysa son bi kaç yılda oldu 2013 de arkadaşım 2004 borayı 24 e almıştı temiz bir arabaydı şimdi kendiside 35 istiyor

ayberk33
Daire Başkanı
12 Haziran 2017 15:29

bu boya takıntısada fiyatları yükseltiyor. 10 yaşında arabalarda boya aramayı bırakın değişene bakın ağır kazalı araçlarda illaki değişen olur

TheDimple, 7 yıl önce

Dün araba pazarına gelen herkes bundan şikayetçiydi. 38-40 bin aşağısında düzgün araba yoktu. Bu fiyatın aşağısında olan araçların da ya ön kaput değişmiş ya bir çok yerinde boya var ya da ağır hasarlı v.s. Araba pazarından umutluydum o da olmadı :) En iyisi ya bayram sonrası bakmak yada netten detaylı aramak :)

ahmet99
Daire Başkanı
12 Haziran 2017 15:48

otomobillerde hemen hemen tüm parçalar dövize endeksli. Sıfırı 25000 euro olan bir araç döviz artışından yaklaşık %20-25 etkilendi. Bu artış kademeli olarak yansıtıldı.Araçların sıfırı bu fiyatlara yükselince ikinci elide haliyle yükseliyor. Mevsimsel artışlarda tabi ek etken oluyor. Geçen ay almadığınız aracın bu ay %2-3 arttığına gelecek ay da arttığına şahit olacaksınız. Şubatta 60000 tl olan bir araç bugün 66 000 tl. Gene şubatta 90000 tl olan bir araç bugün 98-100 bin tl oldu. Dövizdeki kur artışını tarih bazlı incelerseniz fiyatlar olması gereken seviyenin hala altında 3-4 ay sonra dengelenecektir.Ben araba piyasasını yurt içi ve yurt dışı iyi takip ederim. Ama galerici veya ticaret yapan biri değilim. Farklı araçlara binmeyi seven çok sık araç değiştiren biriyim. Fiyat artışlarından benden memnun değilim ama Türkiye de yaşıyoruz. Maalesef durum böyle

esmer_32
Şef
12 Haziran 2017 17:40

Artık eski fiyatları bulamayacağımızı söylerek başlamak istiyorum. Bütçenizi zorlayarak da olsa temiz bir arac almanızı öneririm.otomobil fiyatları hala yükselmekte bu da ikinci el piyasasını artırmaktadır.doviz de ki artışlar otv de ki artışlar sıfır arac piyasasını ucurdugu icin çoğunluk 2. Ele yönelmekte herkese hayırlı araçlar denk gelir ins saygılarla.

917-Short Tail
Genel Müdür
13 Haziran 2017 01:40

Ne arabalara ne paralar isteniyor akıl mantık herşey devre dışı. Hadi o parayı istiyorsun bari araban orijinal olsa hasarsiz yada sağlam olsa. Ceviz kadar araba vurulmadik ellenmedik yeri yok motor ahi gitmiş vahi kalmış, filtre ve yağdan başka bir şey değişmemiş 30 bin lira. Az kaldı bu iş patlar. Kul azinca hak belayı yazar. Avrupalı 3 maaşı ile golf alabiliyor (ve.de sitesine gir 18000? başlangıç paketi) biz 20 maaşımız ile ancak alabiliyoruz (maaşı 3000 ve üzerinde olanlar)

serdaruners
Şube Müdürü
13 Haziran 2017 02:44

Harbiden rezillik.

Bu ne kardeşim ya.

1,5 - 2 sene önce 20-22 liraya almayi düşündüğüm ayardaki araçlar bu gün 38-40 lira

Yazik günah valla.

Hükümetin sifir araçlara yaptiği ötv zammi ve malum araç ilani koyulan siteler birde galericiler bu işi bu noktaya getirdi.

Herif brodway koymuş 16 istiyor.

Bunu gören palio sahibi bu araba 16 ise benik palio 22 diyor.

Bunu gören bora sahibi dandik palio 22 ise benim bora 35 diyor.

2000 model boraya 35 yazildiğini gören golf sahibi 45-50 istiyor.

Ula el kadar ikinci el golf 45-50 ise benim octavia 55-60 eder diyor.

Olan millete oluyor.

Afedersinizde herkes birbirine geçiriyor haberimiz yok.

serdaruners
Şube Müdürü
13 Haziran 2017 02:51

Adamin araci var 2005 model pejo 307 diyelim.

Benzinli 150 binde 2 parça boyasi var.

İlan koyacak bakiyor malum siteye.

Ayni araç 2002 model biri yazmiş 24 bin tl

Diğeri bakiyor aracinin km si daha düşük yaziyor 25 bin.

Öbürü bakiyor araci 2003 ve daha temiz yaziyor 26

Bi diğeri bakiyor ulan bunun rengi bordo benimki beyaz diyor patlatiyor 27

Bizimkide bakiyor araci 2005 rengise gri

Patlatiyor 28-30

Kötü pejo oluyor kral.

ahmet99
Daire Başkanı
13 Haziran 2017 08:52

Ben de kim alır bu arabaları diyordum. O arabalar bayrama kadar tek tek satılacak. 1 ay önce almadığınız paranın bin lira fazlasına almak zorunda kalacaksınız.Ev fiyatları da hep patlayacak diye bekledim. 4 sene sonra neredeyse 2 katına aldım evi. Şimdi 2 sene geçti ev %40 prim yaptı. Biz sadece yeni kura ve fiyatlara alışacaz. Mecburen başka yolu yok. Durum bu çünkü

sans81
Şef
13 Haziran 2017 09:10

Arkadaşım gereksiz sensin yorumlarım senin istediğin gibi olmak zorundamı ayrıca serbest piyasa herkes istediği fiyatı yazar parası ve ihtiyacı olan basar parayı alır arabayı mantıksız gelirse fiyat almaz bu kadar basit çözemediğin ne burda senin anlamıyorum herkes araba alsın diye millet arabasını ucuzamı satsın ayrıca istediği kadar fazla fiyat yazsın araba piyasasını kendisi oluşturur ederinin 1 yukarı 1 aşağısına ancak satılır malum aiteden araba bakıyorsan pazarlığa araç fiyatının 3000 tl altından başla gerçek değerine ulaşırsın olay bukadar basit

seomaster01, 7 yıl önce

Gereksiz yorum yapmayalim.

seomaster01
Aday Memur
13 Haziran 2017 09:19

Ha iste tsk ederim boyle aciklayici yorum yazdigin icin.

sans81, 7 yıl önce

Arkadaşım gereksiz sensin yorumlarım senin istediğin gibi olmak zorundamı ayrıca serbest piyasa herkes istediği fiyatı yazar parası ve ihtiyacı olan basar parayı alır arabayı mantıksız gelirse fiyat almaz bu kadar basit çözemediğin ne burda senin anlamıyorum herkes araba alsın diye millet arabasını ucuzamı satsın ayrıca istediği kadar fazla fiyat yazsın araba piyasasını kendisi oluşturur ederinin 1 yukarı 1 aşağısına ancak satılır malum aiteden araba bakıyorsan pazarlığa araç fiyatının 3000 tl altından başla gerçek değerine ulaşırsın olay bukadar basit

serdaruners
Şube Müdürü
13 Haziran 2017 09:37

Araçlar ederine değil

Ederinin 3 ila 10 bin lira üzerine satiliyor.

Size bi örnek vereyim.

2012 yilinda 36 bin liraya sifir aldiğimiz araci

4 sene sonra 50 bin km ve bir parça boyayla 44 bin liraya sattik.

Bu piyasanin normal gitmediğini gösterir

sans81
Şef
13 Haziran 2017 10:19

Rica ederim ne demek bir nebze aydınlatabildiysek sizi ne mutlu bize

seomaster01, 7 yıl önce

Ha iste tsk ederim boyle aciklayici yorum yazdigin icin.

sans81
Şef
13 Haziran 2017 10:25

2012 dolar kuru 1.80 2016 dolar kuru 2.90 normal olmayan ne onu anlamadım bu bir piyasa doğrusu ve gerçeğidir yanlış olan bir şey söyliyeyim size dolar kuru bu noktalara gelmişken enflasyonun halen 6-7 olara lanse edilmesidir bence bunu bir düşünün 2.5 tl ye aldığımız benzin 5 tl 1.80 tl ye aldığımız dolar 3.5 tl 0.8 tl ye aldığımız süt 3 tl bahse konu araba ve ev fiyatları en az %30-40 primli ama enflasyon %7 yersen haaa bir de almanya bizi kıskanıyor

serdaruners, 7 yıl önce

Araçlar ederine değil

Ederinin 3 ila 10 bin lira üzerine satiliyor.

Size bi örnek vereyim.

2012 yilinda 36 bin liraya sifir aldiğimiz araci

4 sene sonra 50 bin km ve bir parça boyayla 44 bin liraya sattik.

Bu piyasanin normal gitmediğini gösterir

serdaruners
Şube Müdürü
13 Haziran 2017 10:57

Siyaset yapacaksan siyasi foruma buyur.

Telefon numarani ver siteye aktivasyonunu yap ..yaz çiz

Burasi yeri değil.

sans81, 7 yıl önce

2012 dolar kuru 1.80 2016 dolar kuru 2.90 normal olmayan ne onu anlamadım bu bir piyasa doğrusu ve gerçeğidir yanlış olan bir şey söyliyeyim size dolar kuru bu noktalara gelmişken enflasyonun halen 6-7 olara lanse edilmesidir bence bunu bir düşünün 2.5 tl ye aldığımız benzin 5 tl 1.80 tl ye aldığımız dolar 3.5 tl 0.8 tl ye aldığımız süt 3 tl bahse konu araba ve ev fiyatları en az %30-40 primli ama enflasyon %7 yersen haaa bir de almanya bizi kıskanıyor

sans81
Şef
13 Haziran 2017 11:10

siyasetle alakası yok meselenin öyle yada böyle araç piyasasında yanlışlık yok yanlışlık bize söylenenlerde

serdaruners, 7 yıl önce

Siyaset yapacaksan siyasi foruma buyur.

Telefon numarani ver siteye aktivasyonunu yap ..yaz çiz

Burasi yeri değil.

er-form
Müsteşar
13 Haziran 2017 14:23

Bir arkadaşa araba baktık dün. Sıfır c segmenti araçlar, dizel olunca 100 binin üzerine çıkıyor. 3-4 yaşında arabasını satıp sıfır alacak olsan 40 binli rakamları üzerine koyman gerekiyor.

Sıfır fiyatları böyle olunca ikinci eldeki fiyatlar gayet makul kalıyor aslında.

2-3 yıl önce 62 bine sıfır alınan bir aracın şu anki 50 bin kmlerdeki ikinci el hali 75 bin lira, sıfırı 110 bin lira, alanın yerine kendimi koyuyorum mantıklı gelmiyor, satanın yerine kendimi koyuyorum yine mantıklı gelmiyor.

ahmet99
Daire Başkanı
13 Haziran 2017 22:52

Maalesef son 1 yılda kur %25 arttı. dolayısıyla bu her şeye yansıyacak. Aynı şey et fiyatlarında geçerli reel olarak bugün etin 40 tl olması normal. araçlardada 20 bin euro olan sıfır astra kur 2,80 lerdeyken 56000 liraydı kur 3,95 te 79000 yapar geçen seneki fiyatlara birden 23000 tl zam yapamazlar %5 lik dilimlerle yavaş yavaş olması gereken noktaya getirdiler. Şimdi ikinci el bu fiyatlara göre hala makul. sıfırı 110000 tl olan aracın 1-2 yaşında olanı 80 bin lira bu fiyat gayet makul. Ayrıca ötv zammıda yapıldı. Biz yeni fiyatlara uyumsağlamak zorundayız. Gönül isterki Avrupadaki gibi 25000 euro ya x5 e binmek ama maalesef şartlar bu

Toplam 35 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi