Editörler : supporters.

Kapalı
13 Haziran 2017 23:03

Yök 2547 saylı kanun 27. madde

Merhabalar! Ben bir konu ile ilgili bilgi almak istiyorum.2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 27. Maddesi aşağıdaki gibidir:Yabancı ülkelerde alınan doçentlik unvanı: Madde 27 ? (Değişik: 17/8/1983 - 2880/12 md.) Doktora veya tıpta uzmanlık unvanını kazandıktan veya sanat dallarında belirli süre çalıştıktan sonra yabancı ülkelerde doçentlik unvanını veya yetkisini almış olanlardan, en az iki yıl bu unvan ve yetki ile yabancı ülkelerdeki öğretim ve araştırma kurumlarında çalışmış olanların bu unvanlarının Türkiye'de geçerli sayılması Üniversitelerarası Kurul kararıyla olur. Bunun için başvuran adayın çalıştığı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumunun, Türk yükseköğretim kurumu düzeyinde olduğunun Üniversitelerarası Kurulca belirlenmesi gerekir.Görüldüğü gibi, Yabancı ülkelerde Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tanınan bir üniversitede kadrolu iken doçent unvanı ile Türkiye?de çalışmak üzere görevlendirilen öğretim üyesine ilişkin her hangi bir açıklama bulunmamaktadır. Dolayısıyla, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 27. maddesinde yabancı ülkede bulunma şartı aranmamakta, sadece en az iki yıl bu unvan ve yetki ile yabancı ülkelerdeki öğretim ve araştırma kurumlarında çalışma şartı aranmaktadır. Ben de başvuru tarihinde yurtdışındaki üniversitede halen kadrolu ve tam zamanlı öğretim üyesi olduğum için ve Türkiyeye görevlendirilme ile geldiğimden dolayı ve doçentlik belgesi aldıktan sonra doçent kadrosunda bulunduğum üniversite ile ilişiğim kesilmediği için yukarıda adıgeçen kanunun 27. maddesindeki şartları sağladığımı iddia ediyorum. Sorum şu ki, ben şu iddiamda ne kadar haklıyım, ilgili maddede doçentlik unvanı aldıktan sonra sadece yabancı ülkelerdeki öğretim ve araştırma kurumlarında çalışmış olma şartı yeterli mi, yoksa doçentlik unvanı almış olduğum ülkede bulunma şartı da aranmakta mı?Saygılarımla...

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi