Editörler : crops35
19 Haziran 2017 01:43

Km düşürülmüş araç aldım ne yapacağım

Selamun Aleyküm Arkadaşlar.

Sahibinden.com üzerinden bir hafta önce araç beğendim sahibi olan galericiyi aradım. söylediklerinin haricinde bir şey çıkarsa tüm masrafları karşılayacağını belirtti.iki arkadaşla bin km gittim araca baktım genel manada söylediği gibiydi aracı 34 bin e aldım gelirken torpidoda aracın bir önceki muayene raporunu buldum. orada aracın 2015 yılında 180 bin olduğu yazılıydı. Ben 138 bin diye aldım. Aradım getir arabayı alayım dedi. masrafları karşıla dedim hayır dedi. ısrar ettim getir 30 bin tl ye alayım dedi.

Şimdi ne yapayım şikayet etsem bir şey çıkar mı

Ssualp
Kapalı
19 Haziran 2017 22:28

Satın aldığıniz ikinci el aracın kilometresinin düşürüldüğünü sonradan öğrenendiginizde maldaki ayıp hile ile gizlendiğinden, zamanaşımı hükümleri işlemeyecektir.Bu gibi durumlarda, seçimlik haklarıniz ile birlikte satıcıdan tazminat talebinde bulunabileceğiniz gibi, nitelikli dolandırıcılık nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.secimlik haklariniz ise

Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme

Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme

Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme

İmkan varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini istemedir.

Tavsiyem bu konuda cevrenizde bulunan uzman bir avukattan yardim almaniz.iyi geceler

liman arkası
Aday Memur
19 Temmuz 2017 20:52

"Şikayet etsem bir şey çıkar mı" demeyin, şikayet edin. Aksi halde bu yavşaklar hukuk boşluğundan faydalanıp pişkin pişkin devam edecekler bu işe. Bence organize suçtan bile yargılanabilirler

akahukuk
Aday Memur
25 Kasım 2018 23:51

Bu veya buna benzer sorun yaşayan kişilerin, öğrendikleri bu ayıbı derhal satıcıya ihtarname ile bildirmeleri sonuç alamadıkları takdirde ise dava yoluna başvurmaları gerekmektedir.

Detaylı bilgi için makelemizi inceleyebilirsiniz:

https://www.akahukuk.com.tr/2018/04/14/kilometre-sayaci-dusurulmus-arac-satin-alan-kisilerin-haklari/

Özgür2007
Aday Memur
15 Aralık 2018 02:53

Vah o galericinin haline .piyasada acemi galiba yada arabadan haberi yok.Yasalardanda haberi yok.
Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi