Editörler : oto-danisman-expert
20 Haziran 2017 23:31

Lisans mezunu birinin asteğmen olarak devam etmesi hakkında yardım

Arkadaslar Meraba ;

Lisans mezunlarına uzun dönem cıktıktan sonra askerlik bitimi sınavlara girip asteğmen olarak atanabiliyorlar diye biliyorum. Bilgisi olan arkadaslar yardımcı olurlar mı ?

1- Lisans mezunun askere giderken uzun dönem istemesi ne kadar etkiler ? Uzun dönem çıkar mı?

2- Asteğmenlik sınavları zor mu yazılı ve fiziki sınav oluyor sanırım + mülakat var mı ?

3- Üniv. bölümü farkeder mi yada aöf kabul edilir mi ? mesela belli bir not ortalaması istiyorlar mı ?

4- Yeni atananlar tahmin ediyorum sözlesmeli doğru mudur?

5- 10 sene sonra kurum değişikliği yapılabiliyor mu ? Var mı öyle bisey?/ hangi kurum ve kadroya?

6- 2016 dan sonra bu konularda cok değişiklik oldu mu Basvuru sartları vs?

Biraz uzun oldu farkındayım :) Cok tesekkür ederim.

MahiMahi
Şef
21 Haziran 2017 20:58

1- Senin değiştirebileceğin herhangi bir etken yok, ihtiyaca bağlı olarak gönderirler. Sadece bazı bölümlerden daha fazla Asteğmen gönderiliyor, Psikoloji-PDR-TIP-Diş vs. Mühendisliklerden de giden fazla olur. İşletme okuyan da gider ama diğer meslek gruplarına göre şansı daha az.

2- Asteğmenlik sınavı diye bir şey yok.

3- Aöf kabul edilmez, GANO' ya da baktıklarını pek sanmıyorum. Benim güç bela geçen arkadaşlarımdan Asteğmen olarak gidenler oldu.

4- Kim atanmış, nereye atanmış Asteğmen olup da atanma diye bir şey yok çorba etmişsin kafanda her şeyi belli ki..

5- Yok öyle bir şey... Senin daha oralara gelene kadar öğreneceğin çok şey var.

6- Yıl oldu 2017 hala senin gibi asteğmen olup subay olarak devam edeceğini zanneden arkadaşlar var. Kurallar değişti bir siz değişmediniz. İlk dışarıdan alım bildiğim kadarıyla 2003' te yapıldı, aradan 14 sene geçmiş hala aynı sorular soruluyor gına geldi artık her yerde yazıyor bu soruların cevabı.

Askeri personel olmak istiyorsan çoğunlukla son baharda alımlar yapılır, başvurunu yaparsın askeri personel olursun. Subay olursan teğmen olarak başlarsın Asteğmen diye bir şey yok muvazzaf personelde. Askere giden Lisans mezunları asteğmen olur. Son aylarında teğmen oluyorlar sonra teskere.

SAGMEM926
Memur
21 Haziran 2017 22:29

Aynen öyle.Bundan 20-25 yıl önce teskere bırakma diye birşey varmış galiba.Yil olmuş 2017 hala bunu soralar var.Maaleser öyle kolay değil bu işler.Her askere giden askerde kalsa idi.

mad forever
Aday Memur
22 Haziran 2017 03:09

Cevaplar çok sert olmuş ama teşekkür ederim.

pergio
Aday Memur
22 Haziran 2017 19:32

aöf kabul edilmez demişsiniz ama aöf okuyup şu anda asteğmen olan 3 arkadaşım var kamuda açık kapalı fark etmez arkadaşlar

MahiMahi, 7 yıl önce

1- Senin değiştirebileceğin herhangi bir etken yok, ihtiyaca bağlı olarak gönderirler. Sadece bazı bölümlerden daha fazla Asteğmen gönderiliyor, Psikoloji-PDR-TIP-Diş vs. Mühendisliklerden de giden fazla olur. İşletme okuyan da gider ama diğer meslek gruplarına göre şansı daha az.

2- Asteğmenlik sınavı diye bir şey yok.

3- Aöf kabul edilmez, GANO' ya da baktıklarını pek sanmıyorum. Benim güç bela geçen arkadaşlarımdan Asteğmen olarak gidenler oldu.

4- Kim atanmış, nereye atanmış Asteğmen olup da atanma diye bir şey yok çorba etmişsin kafanda her şeyi belli ki..

5- Yok öyle bir şey... Senin daha oralara gelene kadar öğreneceğin çok şey var.

6- Yıl oldu 2017 hala senin gibi asteğmen olup subay olarak devam edeceğini zanneden arkadaşlar var. Kurallar değişti bir siz değişmediniz. İlk dışarıdan alım bildiğim kadarıyla 2003' te yapıldı, aradan 14 sene geçmiş hala aynı sorular soruluyor gına geldi artık her yerde yazıyor bu soruların cevabı.

Askeri personel olmak istiyorsan çoğunlukla son baharda alımlar yapılır, başvurunu yaparsın askeri personel olursun. Subay olursan teğmen olarak başlarsın Asteğmen diye bir şey yok muvazzaf personelde. Askere giden Lisans mezunları asteğmen olur. Son aylarında teğmen oluyorlar sonra teskere.

mad forever
Aday Memur
27 Haziran 2017 00:55

Okuduğu bölüm etkili olmuş olabilir mi acaba ?

pergio, 7 yıl önce

aöf kabul edilmez demişsiniz ama aöf okuyup şu anda asteğmen olan 3 arkadaşım var kamuda açık kapalı fark etmez arkadaşlar

fatih.cevik.06
Aday Memur
12 Temmuz 2017 01:16

arkadaslar ben lisans mezunuyum sozlesmeli er olarak 1 yil 6 ay gorev yaptim gorev yaotigim 3 ayda 1 ay askerlikten sayiliyo ama beni uzun donem donem olarak cagiriyolar ve 7 ay daha askerligim var elimde lisans diplomasi ile 7 ay daha askerlik yapacagim 😔😔yorum yapabilecek varmi

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi