Editörler : supporters.
21 Haziran 2017 11:02

Yeni yök kanunu ile araştırma görevlisi atamaları

Yeni YÖK kanunu ile araştırma görevlisi kadrolarına atama 33/a yerine 50/d ile yapılacakmış. 2547 sayılı yasaya eklenen Ek Madde 38 ile araştırma görevlisi atamaları yeniden düzenlenmiş.

Sayfa 22, EK MADDE 38.

http://www2.tbmm.gov.tr/d26/1/1-0837.pdf

zordoçentlik
Müsteşar Yardımcısı
21 Haziran 2017 14:35

Mevcut 33a kadrolarını da 50d'ye geçirme bir durum var mı?

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
21 Haziran 2017 18:06

Yeni araştırma görevlilerinin atamasında 50 d ye göre olacak diyor kanun. 2547de 33 a nın tümüyle kaldırılması gibi bir değişiklik olmadı. 2547ye göre sözleşmeler aynı şekilde uzatılır. Ama rektörlükler bir yazıyla kadroları 50 d den 33 a ya dönüştürebildiklerine göre tersini de yapabilirler. Asıl doktorasını bitiren araştırma görevlilerini etkileyecek sanırım. Özellikle büyük ve eski üniversitelerde doktorasını bitiren araştırma görevlilerine yrd. doç. kadrosu olmadığı için doktoralı arş. gör. olarak beklemekteydiler. YÖK bu durumdan rahatsız mıdır nedir önce derse girmelerinin yolunu açtı şimdi de yeni kanun maddesiyle rotasyonu getirdi.

Nesois
Kapalı
21 Haziran 2017 22:24

zaten sürekli araş.görler illegal olarak derse giriyordu. Bari yasal olarak girsinler. . Asıl sorun insanların birbirlerine karşı yaptığı mobbingler.

22 Haziran 2017 09:38

Ben kanun maddesini okuyunca yeni atanacaklar hakkinda gecerli olabilecegini goremiyorum, bir iki kere okudum bu 33/a ile atanacak herkesi etkiliyor gibi geldi. 33/a ile ilk defa ya da yenileme yapilacak tum arastirma gorevliler hakkinda gecerli. Benim bilmedigim bir durum sebebi ile onceden belirlenmis bir ictihat ya da devlet personel daire baskanliginin soylemis oldugu bir durumsebebi ile bu kanun mevcut arastirma gorevlilerinin durumunu etkilemiyor deniliyorsa boyle bir aciklamayi/dayanagi duymak isterim.

isvo-44
Şef
22 Haziran 2017 15:47

Bir sorum var size. Araştırma görevlisi olarak atandıktan sonra KPSS puanı ile kamu kurumuna sözleşmeli veya merkezi atama durumu olabiliyor mu?bilgilendirirseniz sevinirim , teşekkürler

çymmb
Kapalı
22 Haziran 2017 23:23

Arkadaşın sorduğu sorunun cevabını arıyordum bende birisi cevaplayabilir mi? 50d li araştırma görevlisi olup bir sene sonra üniversiteden ayrılsak bir problem olur mu?

isvo-44, 7 yıl önce

Bir sorum var size. Araştırma görevlisi olarak atandıktan sonra KPSS puanı ile kamu kurumuna sözleşmeli veya merkezi atama durumu olabiliyor mu?bilgilendirirseniz sevinirim , teşekkürler

sixfeetunder
Şube Müdürü
23 Haziran 2017 13:16

Bildiğim kadarıyla sorun olmaz. Bunu yapan çokça kişi biliyorum.

çymmb, 7 yıl önce

Arkadaşın sorduğu sorunun cevabını arıyordum bende birisi cevaplayabilir mi? 50d li araştırma görevlisi olup bir sene sonra üniversiteden ayrılsak bir problem olur mu?

sixfeetunder
Şube Müdürü
23 Haziran 2017 13:22

Genel olarak, olumlu bir gelişme. Ayrıntıları da bilmek lazım tabi. Bir nebze de olsa eş/dost meclisine dönmekten kurtulur üniversiteler.

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi