Editörler : E.Kayı Han
25 Haziran 2017 23:00

Sünnet olmak islam'ın şartı değildir

Kuranda sünnet olmakla ilgili bir emir yoktur. Kuranda olmayan bir şey ise müslümanlar için farz olamaz. Gelenekte islamın şartı zannedilen sünnet olmak aslında yahudilere farzdır.

TEVRATTA SÜNNET OLMAK: ''Aranızdaki erkeklerin hepsi sünnet edilecek. Sünnet olmalısınız. Sünnet aramızdaki antlaşmanın belirtisi olacak.'' (Tevrat: Yaratılış, Bölüm 17, Ayet: 10,11)

Eğer erkek sünneti müslüman olmak için şart olsaydı kuranda tevratta ki ayete benzer bir ayet olması gerekirdi. Kuranda sünnet olma emri olmadığına göre sünnet olmak islamın şartı değildir.

talebe5
Memur
19 Temmuz 2017 05:33

Hadis imamı buharı ve tirmizi de bir çok defa sünnet olmaktan bahsediyor peygamberimiz.

Bilim, sünnet edilerek kesilip atılan et parçasının, ileride kanser gibi ciddi hastalıklara neden olabileceğini keşfetti.

Bu da peygamberimizin sünnetle ilgili hadislerini ve icraatlarını tasdik ediyor.

Ahmet3520
Kapalı
20 Temmuz 2017 22:59

Rivayete göre ilk sünnet olan kişi hz ademdir, şöyleki, hz adem havva ile karşılaştığında ve onu gördüğünde eti ruhuna isyan etti, o zaman hz adem bu durumu görünce içi kızgınlık ve öfkeyle doldu ve dedi ki, yemin ederim seni keseceğim, eline keskin bir taş aldı ve uzvunu büyük bir kayaya dayadı ve tam keskin taşı vurup kesecekken cebrail geldi, dur yapma dedi, hz adem hayır bunu keseceğime yemin ettim, ala bir yalancı olmayacağım dedi, bunun üzerine cebrail, yeminini şu şekilde yerine getir, ön kısmını kes, bu şekilde yeminini yerine getirmiş olacaksın dedi ve hz adem dediği gibi yaptı, sonra Allah teala vahiy gönderdi ve dedi ki senin ve senin soyun ile aramdaki ahit budur ve ahdimi derine yazıyorum, sen ve senin soyun mutlaka bu şekilde ön derninizi keseceksiniz, dünyada ilk sünnet olan kişi hz ademdir, sebebi ise hz havvayı gördüğü zaman vücudunda meydana gelen garipliğe kızması ve öfkelenmesidir

yarımdeli
Yasaklı
01 Ağustos 2017 08:10

Yaratan erkekleri fazla deri parçasıyla mı yarattı? Yaratıcı neden böyle birşey yapsın.

05 Ağustos 2017 11:48

Yahu arkadaş hadislere inanmazsınız Kur'an da olmadığı için bilim bile onaylıyor sünnet olmanın faydalarını ancak biz bilim böyle söylüyor diye değil peygamberimiz böyle buyurduğu için buna inanıyoruz ve sizin en büyük yanılgınız hadislerin Allah tarafından vahiy olarak geldiğine inanmadığınızdır.

(NİSA-113: (Ey Muhammed!) Eğer Allah'ın sana lütuf ve merhameti olmasaydı, onlardan bir grup seni saptırmaya çalışırdı. Halbuki onlar, ancak kendilerini saptırırlar, sana hiçbir zarar veremezler. Allah, sana kitabı (Kur'an'ı) ve hikmeti indirmiş ve sana bilmediğin şeyleri öğretmiştir. Allah'ın sana lütfu çok büyüktür.)

Şimdi sana sorarım nedir bu hikmet? Bu hikmetin Kur'an'dan başka birşey olduğu çok açık. Hadisler, Kur'an-ı Kerimin tefsiridir hadissiz anlayamazsın kardeşim bu kadar açık ve net anlayamazsın herkes her istediğini çıkarır Kur'an'dan. Misal bayram namazı ve cuma namazı Kur'an'da geçmiyor ama Nisa-113'te ne diyordu (Allah, sana kitabı(Kur'an') ve hikmeti indirmiştir ve sana bilmediğin şeyleri öğretmiştir) yani neymiş hadislerde Allah(c.c) tarafından Peygamber Efendimize (s.a.v) vahyedilmiştir.

yeniceri53
Başbakan Müsteşarı
06 Ağustos 2017 15:50

Kurandan kasıt Kitap olan değildir Kuranı azim üs şan olan Olgun insandır.Hikmetse ondaki idrakin ta kendisidir.Yazılı kitap olan Kuran ise Kuranı azim üs şanın Özünü rumuzlarla anlatan bir kitaptır.

kazimtu
Aday Memur
26 Eylül 2017 16:26

Hikmet, Kuran'dan çıkartılan hayat dersleridir. Ahzab suresi 34.Ayette hikmet'in ne olduğu bildirilmiştir. ''Evlerinizde okunmakta olan Allah'ın ayetlerini ve hikmeti hatırlayın. Şüphesiz Allah, latiftir, haberdar olandır.''(Ahzab/34)

lisanshemsir, 7 yıl önce

Yahu arkadaş hadislere inanmazsınız Kur'an da olmadığı için bilim bile onaylıyor sünnet olmanın faydalarını ancak biz bilim böyle söylüyor diye değil peygamberimiz böyle buyurduğu için buna inanıyoruz ve sizin en büyük yanılgınız hadislerin Allah tarafından vahiy olarak geldiğine inanmadığınızdır.

(NİSA-113: (Ey Muhammed!) Eğer Allah'ın sana lütuf ve merhameti olmasaydı, onlardan bir grup seni saptırmaya çalışırdı. Halbuki onlar, ancak kendilerini saptırırlar, sana hiçbir zarar veremezler. Allah, sana kitabı (Kur'an'ı) ve hikmeti indirmiş ve sana bilmediğin şeyleri öğretmiştir. Allah'ın sana lütfu çok büyüktür.)

Şimdi sana sorarım nedir bu hikmet? Bu hikmetin Kur'an'dan başka birşey olduğu çok açık. Hadisler, Kur'an-ı Kerimin tefsiridir hadissiz anlayamazsın kardeşim bu kadar açık ve net anlayamazsın herkes her istediğini çıkarır Kur'an'dan. Misal bayram namazı ve cuma namazı Kur'an'da geçmiyor ama Nisa-113'te ne diyordu (Allah, sana kitabı(Kur'an') ve hikmeti indirmiştir ve sana bilmediğin şeyleri öğretmiştir) yani neymiş hadislerde Allah(c.c) tarafından Peygamber Efendimize (s.a.v) vahyedilmiştir.

NarKo7
Aday Memur
13 Ekim 2017 21:42

sünnnet olmak elbette islamın şartı değildir kim dedi sana bunu?

Temiz akıl
Memur
28 Ocak 2018 17:48

Katılıyorum. İslam fıtrat dinidir. Nil Gün'ün kitabındaki gibi;

"Tanrı'nın temiz kıldığını, siz kirli diye adlandıramazsınız."

Böyle adlandıranlar, gerçeği örten kişi, güç ve kurumlara bilinçli veya bilinçsiz olarak hizmet etmektedirler. Sünnet ile ilgili bir konu da ben açtım yeni, fakat bunu görmemiştim. Konu eklediğimde yazılar ve bazı bağlantılar kaybolmuş, sanırım site kaynaklı bilmiyorum. Ama bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler : sünnet bilgi yazıp aratabilirler veya http://sunnetbilgi.com/

sitesinde detaylı bilgiler mevcut.

Ayrıca yeni doğmuş bebeği İslam olarak nüfusa yazdıran insanların, bu çocukların bedenlerine kendi izinleri olmadan dokunmalarına şaşırmıyorum. Yaratıcı'ya ait olanı sahiplenme dürtüsü bozukluğu mevcut. Hastalıklı toplumlar böyle yapar. Büyük bir kesim sünnet tuzağını benimsemiş durumda, çoğu insan toplum baskısı altında işlemi onaylıyor.

Buradan çocuğunu sünnet ettirmek istemeyip de toplum, eş dost akraba baskısına maruz kalan insanlara(eğer yazımı okuyorlarsa) sesleniyorum!!!

Sakın korkmayın. Bizi Allah'tan başkalarıyla korkutuyorlar. Çocuğunuzu koruyun. Bu sünnet olayının hem biyolojik hem psikolojik zararları var. Bilinçlenin, bireysel veya etraflıca, bilgiyi dağıtın. Böylelikle etrafınızdaki insanlar Yaratıcı tarafından elemeye tabi tutulacaktır. Varsın çocuğunuz sünnetli olmasın. Varsın onunla evlenecek kız olmasın. Hiçbir şey Yaratıcı'nın rızasından üstün değil. Zaten sonra eğer çocuk kendi isteğiyle sünnet olmaya karar verirse, akıl çağı geldiğinde olabilir. Ama bu sorumluluğun altına girmeyin ANNE VE BABALAR.

Sünnet fıtrata, dine aykırıdır.

yeniçeri12
Müsteşar Yardımcısı
02 Şubat 2018 16:07

Sünnet bir temizliktir.Ama asıl sünnet temiz düşünebilmektir.Yani bizleri başarıya götürecek deneye gözleme Bilime dayalı doğru düşünce!

Selinselinn
Kapalı
04 Şubat 2018 00:50

Sünnet kuranda olmaz zaten. Sünnet peygamberin yaptını yapmaktır islamda. ..

Selinselinn
Kapalı
04 Şubat 2018 00:55

Sakal bırakmakta sünnettir ama bu kuranda yazmıyor. Çünkü peygamberler uzattığı üçün uzatıyorsun ona sünnet denir.ben İslami bakış açısına göre konuşuyorum. Sünnetı kafanıza göre yorumlamayin.

Selinselinn
Kapalı
04 Şubat 2018 00:58

Kimse inanmak zorunda değil. İslamin emirleri ve terimleri kesin ve nettir. Felsefeye yer yok.sünnetin ne olduğuda biliniyor zaten.burda ne oldunu tartışmanın anlamı yok.

06çıtak060606
Kapalı
04 Şubat 2018 18:19

sabun su olmadan temizlik olmaz..namaz oruç zekat olmadan iç temizlik olmaz

Gearing
Kapalı
06 Şubat 2018 07:51

Ne demek hadislerin Allah yolu ile geldigine inanmamak ?

Siz iyice ucuca gectiniz. Allah yolu ile gelen vahiye ayet deniliyor cahil arkadas .

Sizlerin hadis diye kaynak belirttiginiz buhari peygamberin olumunden tam 290 yil sonra dogmus.

Peygamberde aslinda size gore cahildi hatta 4 halifede cahildi ki geride bir hadis kitabi birakmayi dusunemediler degil mi ?

Kurani hak okuyun ve hayatiniza idrak edin diye yolladi. Eger sen okudugunu anlayamiyorsan bu senin cehaletindir.

lisanshemsir, 7 yıl önce

cemal DELİ
Kapalı
08 Şubat 2018 12:25

Bu formu açan şahıs sünnet olmak islamın şartlarındandır sünnet olmak mesane kanserinide önler doğru oku doğru öğren

Temiz akıl
Memur
10 Şubat 2018 20:22

Sünnet tıbben de gereksizdir, dinen de gereksizdir.

Sünnet nedir? Dinen ve tıbben pazarı olan bir konudur.

Nitekim dünyada sünnetli erkek sayısı oranı belli.

Kimlerin ne yalan uydurdukları belli.

Yapılan araştırmalar belli.

Kuranın ne söylediği belli.

Biz o yalanları deşifre edeli çok oldu.

Sünnet ve idrar yolu enfeksiyonları: sunnetbilgi.com/sunnet_istatistik_ve_komplikasyonlari

burada her şey net olarak ortaya konulmuş. Yok şunu engellemek için, yok temizlik için bilmem ne. Geçsin herkes onları. Kim neye inanmak isterse inanır ama Yaratıcı, gerçekleri örtbas etmenin karşılığını elbet sorar.

Oğlum olursa kesinlikle sünnet etmem. Evlenmeden önce bu konuyu konuşurum. Anlaşamazsak yollar ayrılır. Evlendikten sonra fikirler değişirse yollar ayrılır. Bana ve çocuğuma saygı göstermeyenlerle, zıt gidenlerle yollar ayrılır.

Ne toplum, ne ülkeler, ne devletler, ne milletler, ne akrabalar, ne de eş dost bilmem ne...baskısı umrumda olmaz!!!

Benim çocuğumu benden habersiz sünnet ettirecek güç tanımam!!!

Saçma sapan hadis dedikodularıyla, tarikat bozuntularıyla, yarım akıllı hoca denilen cahillerle işim olmaz.

Çocuk akıl çağına geldiğinde, isterse olur, istemezse olmaz. Ben çocuğun sahibi değilim.

Sahibinin dediğini yaparım. Nokta.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi