Editörler : E.Kayı Han
26 Haziran 2017 10:29

Fitre zekat vs

mrb beni yada ailemi yargılamadan bi bilginiz varsa söylerseniz memnun olurum

şöyle izah edeyim benim almanyada bi yakınım var ben oruclarımı tutamıyorum hem onun parası hem hayır size para göndereyim bir fakire veriverin dedi. gönderdide. mahalleye baktık bizden fakiri yok herkesin evinin önünde son model araba. bizde fakiriz asgari ücretle 3 kişi bakıyorum kendime ait 20 milyar borcum var babamın kendine ait 13 milyar. babam dediki kızım dedi kardeşin izmirde yalnız 1300 maas alıyo 700 ev kirası veriyo ona verelim dedi bişe diemedim. verdik hayırlarına 41 yasin de okuduk ama o günden beri içim nasıl huzursuz sonucta teyzem alın bunu dedmedi bi fakire verin dedi. evet bizimde coook ihtiyacımız var ama sonucta teyzem bi fakire verin dedi siz alın demedi. cok huzursuzum günaha girmiş oldukmu valla uyuyamıyorum ya

seyran43
Aday Memur
30 Haziran 2017 19:51

cevap verseniz de ölürdünüz

trbahmet
Memur
10 Mayıs 2019 09:40

Teyzene durumu anlatırsın, ondan helallik istersin, o da anlayışla karşılar ve helal olsun derse, olur biter.

trbahmet
Memur
10 Mayıs 2019 09:43

Diyanet işleri başkanlığının soru cevap sitesi var:

https://kurul.diyanet.gov.tr/Diyanet-Dini-Soru-Arama-Listesi

Buraya sorabilirsiniz. Örneğin bir soru ve cevap paylaşayım:

Soru: Fitre parasini alan fakir bu parayla illa ki 1 gunluk yemegini mi yemelidir?

Cevap: Fitre parasini alan bir fakir bu parayı dilediği ihtiyacı için kullanabilir.

hknnnnn
Aday Memur
11 Mayıs 2019 15:40

Kardeş şu net öğrenmen lazım; sana verilen para ne parası, zekat mı? fitre mi?

Zekat ise sen onu kullanabilirsin yazıyor; (ama tabiki teyzen bunu sana vermelii senin için vermeli yani)

Zekat verirken şu sıra gözetilmeli

Önce kardeşler, kardeş çocukları, amca, hala, dayı ve teyze, sonra diğer akraba ve komşular, bunlardan sonra mahallesinde ve oturduğu memleketteki fakirler. Aldığı zekât parasını günah yolunda harcayacak veya israf edecek olan kimselere değil, gerçek ihtiyaçları için harcayan fakirlere vermek daha iyidir.

Fitre ise şöyle yazıyor:

Fitre; anne, baba, büyük ana ve büyük babalarına, oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklarına verilmez.

Kaynaklar: https://www.namazsitesi.com/oruc/fitre-nedir-miktari.html

https://www.namazsitesi.com/islamin-sartlari/zekat-vermek.html

Sen bence teyzen ile görüşüp helalleşmen gerekir doğrusu.

Hikmetname
Memur
22 Mayıs 2019 10:15

Syn seyran43,

Eğer sizin ihtiyaç içindeyseniz size verilen bu bedeli elbette ki kendiniz kullanabilirsiniz. Mühim olan burada o paranın gerçekten ihtiyaç sahibine ulaşmasıdır. "Bir fakire verin, siz alın demedi" söyleminde o yakınınız sizin ihtiyaç içinde olduğunuzun farkında değildi belkide. En azından verilen meblağı ikiye bölüp bir kısmını gönderip bir kısmını kendiniz kullanabilirdiniz. Vermiş olduğunuz ailede fakir olarak değerlendiriliyorsa ona vermenizde elbette bir beis yok..

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi